Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.107.2024.2.MW

Aport do spółki jawnej zespołu składników materialnych, stanowiących przedsiębiorstwo, wyłączony od opodatkowania VAT

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy aport zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami związanymi z tymi nieruchomościami, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, znajdujących się obecnie w majątku prywatnym, których wynajem opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług, można uznać za aport przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, a w związku z tym czy aport będzie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wpłynął 14 marca 2024 r.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 maja 2024 r. (data wpływu 29 maja 2024 r.) oraz dodatkowo pismem, które wpłynęło do Organu 6 czerwca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która wynajmuje nieruchomości znajdujące się w jej majątku prywatnym. Wnioskodawca w związku z wynajmem nieruchomości jest czynnym podatnikiem podatku VAT (przedsiębiorcą wyłącznie w rozumieniu ustawy o VAT). Wynajem nieruchomości opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - jako najem prywatny.

Wnioskodawca w ramach sukcesji pokoleniowej rozważa wniesienie aportem do Spółki Jawnej zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami które dotyczą wynajmu tychże nieruchomości, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, które umożliwiłyby kontynuowanie wynajmu nieruchomości. Tym samym Wnioskodawca wniesie całość składników materialnych i niematerialnych, które wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT polegającej na wynajmie nieruchomości prywatnych.

W oparciu o powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych (w szczególności nieruchomości oraz umowy najmu) Spółka Jawna prowadziłaby działalność gospodarczą, w zakresie wynajmu nieruchomości. Jednocześnie środki pieniężne wniesione przez Wnioskodawcę pozwoliłyby Spółce Jawnej kontynuować wynajem nieruchomości w niezakłócony sposób.

W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na pytania Organu - wskazał Pan, że:

1) Czy kontynuowanie działalności przez Nabywcę, tj. Spółkę Jawną będzie wymagało od Nabywcy angażowania innych składników majątku, które nie będą przedmiotem aportu lub podejmowania dodatkowych działań? Jeżeli tak, należy wskazać jakich?

Kontynuowanie działalności przez Nabywcę, tj. Spółkę Jawną nie będzie wymagało od Nabywcy angażowania innych składników majątku, które nie będą przedmiotem aportu lub podejmowania dodatkowych działań.

2) Czy niezwłocznie po wniesieniu aportem do Spółki Jawnej składników materialnych i niematerialnych zakończy Pan działalność polegającą na wynajmie nieruchomości, o której mowa we wniosku?

Tak, niezwłocznie po wniesieniu aportem do Spółki Jawnej składników materialnych i niematerialnych Wnioskodawca zakończy działalność polegającą na wynajmie nieruchomości, o których mowa we wniosku.

3) Czy przedmiotem aportu będą też umowy zapewniające bieżące funkcjonowanie w nieruchomościach? Mowa m.in. o umowach takich jak umowy o zarządzanie nieruchomością, umowy na dostawę usług, mediów do nieruchomości. Proszę dokładnie wymienić te umowy i wskazać czy również zostaną przeniesione w ramach aportu.

Wnioskodawca jak już wskazano zawarł umowy najmu nieruchomości, z przedsiębiorstwem, które zarządza wynajmowaną nieruchomością a także zawarło umowy dotyczące dostawy mediów do wynajętych nieruchomości takich jak prąd czy woda. Tym samym Wnioskodawca nie jest stroną umów dotyczących takich świadczeń jak zarządzanie nieruchomością. czy dostawy mediów do nieruchomości. W związku z powyższym Wnioskodawca nie może przenieść takich umów w ramach aportu.

4) Jakie inne, niewymienione we wniosku składniki majątkowe i niemajątkowe będą przedmiotem planowanego aportu do Spółki Jawnej, składające się jednocześnie na definicję sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) (…).

Wnioskodawca wniesie w drodze aportu do Spółki Jawnej następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:

- tajemnice przedsiębiorstwa;

- księgi podatkowe w rozumieniu ordynacji podatkowej oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (na gruncie podatku VAT);

- wierzytelności związane z przedmiotową działalnością;

- zobowiązania związane z przedmiotową działalnością (w przypadku wystąpienia na dzień aportu);

- nieruchomości;

- umowy najmu;

- środki pieniężne;

- prawa do projektów.

Wskazał Pan również, że wyliczenie składników przedsiębiorstwa znajdujące się w art. 551 KC ma charakter otwarty, a ustawodawca wskazał te składniki, które należą do ważniejszych składników przedsiębiorstwa rozumianego przedmiotowo. Zawarte w art. 551 k.c. wyliczenie składników przedsiębiorstwa ma wskazywać te elementy, które są najbardziej istotne dla istnienia przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym. Nie oznacza to, że każde przedsiębiorstwo musi obejmować przynajmniej te składniki, które zawarto w wyliczeniu, ani też że nie może zawierać innych składników. (M. Habdas [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom I. Część ogólna (art. 1-125), red. M. Fras, Warszawa 2018, art. 551.)

Pytanie

Czy aport zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami związanymi z tymi nieruchomościami, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, znajdujących się obecnie w majątku prywatnym, których wynajem opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług, można uznać za aport przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, a w związku z tym czy aport będzie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami związanymi z tymi nieruchomościami, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników których wynajem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, wraz z prawem do umów które dotyczą wynajmu nieruchomości, należy uznać za aport przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, a tym samym należy uznać że będzie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE:

Jak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednocześnie należy zauważyć, że pojęcie „transakcji zbycia” użyte ww. przepisie ma charakter szerszy niż sprzedaż i obejmuje każde rozporządzenie przedmiotem skutkującym przeniesieniem własności, tj. prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W szczególności, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych i stanowiskiem doktryny prawa podatkowego, wyłączone spod opodatkowania jest zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Bez znaczenia pozostaje natomiast forma tego „zbycia”, a zatem podatkowi od towarów i usług nie podlegają m.in. sprzedaż, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport), darowizna, czy każda inna czynność skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepisy ustawy o VAT nie definiują ani pojęcia przedsiębiorstwa. W związku z tym należy odwołać się do definicji przedsiębiorstwa obowiązującej na gruncie przepisów prawa cywilnego - pojęcie przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jest nim zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (obejmujący w szczególności składniki wymienione w dalszej części tego przepisu).

Tym samym aby mówić o przedsiębiorstwie musi ono spełniać dwa podstawowe warunki:

- musi stanowić zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych;

- musi być przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zespół składników majątkowych może zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo w przypadku, gdy odznacza się zdolnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorstwo tworzą więc składniki majątkowe powiązane między sobą takiego typu relacjami, aby można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorstwo nie jest zatem jedynie sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Kluczowa jest zatem rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a tym samym na ile stanowią organizacyjną i funkcjonalną całość. W odniesieniu do powyższego, elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących przedsiębiorstwo, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także składniki niematerialne.

W ocenie Wnioskodawcy, warunek ten w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie spełniony. Na Nabywcę (Spółkę Jawną) przeniesione zostaną bowiem zarówno składniki materialne (w tym zabudowane nieruchomości gruntowe, dokumentacja księgowa, środki pieniężne) jak i składniki niematerialne (w tym prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym umowy najmu nieruchomości, a także należności i zobowiązania związane z tym zespołem składników).

Drugim warunkiem jest przeznaczenie zespołu składników niematerialnych i materialnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Warunek ten wydaje się jasny, przedsiębiorstwo powinno być w stanie realizować cele jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej - konieczne jest zatem, aby było zdolna do przejęcia zadań oraz funkcjonowania na rynku.

W ocenie Wnioskodawcy zespół składników majątkowych, który ma być przedmiotem aportu do Spółki Jawnej, jest przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, obecnie Wnioskodawca wykorzystuje go do prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT. Jednakże po dokonaniu aportu do Spółki Jawnej, nabywca (Spółka Jawna) będzie w stanie w oparciu o ten zespół składników kontynuować działalność gospodarczą na gruncie ustawy o VAT, a także prowadzić działalność na gruncie innych ustaw. Tym samym aport zespołu składników majątkowych, opisanych w niniejszym wniosku, umożliwi spółce do której wniesiony zostanie aport, podjęcie działalności gospodarczej w prowadzonym dotychczas przez Wnioskodawcę zakresie (tj. działalności polegającej na wynajmie nieruchomości) oraz płynną kontynuację tej działalności.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji w której w związku z wynajmem nieruchomości stał się on przedsiębiorcą na gruncie ustawy o VAT, składniki majątkowe (materialne oraz niematerialne) które wykorzystywane są przez niego w ramach tej działalności gospodarczej (wyłącznie na gruncie ustawy o VAT), stanowią niejako przedsiębiorstwo osoby fizycznej na gruncie ustawy o VAT, tym samym wniesienie tych składników, które wykorzystywane są w działalności opodatkowanej podatkiem VAT, stanowi na gruncie ustawy o VAT aport przedsiębiorstwa, a tym samym stanowi czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; dalej jako: „ustawa”):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. Dlatego też dla potrzeb tych przepisów należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, ze zm.), zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

 1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

 2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

 3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

 4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

 5. koncesje, licencje i zezwolenia;

 6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

 7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

 8. tajemnice przedsiębiorstwa;

 9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 55¹ Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 55¹ Kodeksu cywilnego.

Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, ustawy o VAT) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej”.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest nie tylko sumą składników materialnych i niematerialnych, lecz ich zorganizowanym zespołem, tzn. składniki te powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko o zbiorze pewnych elementów. „Czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników, umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości” - wyrok NSA z 27 marca 2008 r. (sygn. II FSK 1896/11).

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy uwzględnić ponadto należy następujące okoliczności:

- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa, należy dokładnie przeanalizować zarówno to, jakie składniki majątku będą przedmiotem transakcji, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanego przedsiębiorstwa. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

W wyroku C–497/01 w sprawie Zita Modes Sàrl przeciwko Administration de l’enregistrement et des domaines, Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń - innych niż te, o których mowa w Dyrektywie podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz – w zależności od konkretnego przypadku – składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Ponadto TSUE stwierdził, iż fakt, że VI Dyrektywa nie zawiera definicji pojęcia przedsiębiorstwa lub jego części, nie oznacza, że państwa członkowskie mają swobodę jego interpretacji. Pojęcia w niej używane powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny od innych przepisów, z wyjątkiem sytuacji, gdy sama Dyrektywa daje państwom członkowskim jasną dyspozycję do zdefiniowania pojęcia w krajowej legislacji. TSUE wskazał też, iż nabywca musi jednak posiadać zamiar kontynuowania działalności gospodarczej przejmowanego przedsiębiorstwa lub jego części, nie zaś jedynie natychmiast likwidować daną działalność i sprzedać przejęte mienie.

Na tę ostatnią okoliczność, czyli przydatność zespołu składników do prowadzenia (kontynuowania) działalności przez nabywcę, zwrócił uwagę TSUE w wyroku C-408/98 (Abbey National Plc), podzielając opinię Rzecznika Generalnego z dnia 13 kwietnia 2000 r., który stwierdził, iż „rozwiązanie przyjęte w Zjednoczonym Królestwie wydaje się rozsądne: gdy aktywa stanowiące część przedsiębiorstwa zdolną do odrębnego funkcjonowania są zbywane w taki sposób, że sprzedana część kontynuuje swoją działalność, ma zastosowanie opcja, z której Zjednoczone Królestwo skorzystało na mocy art. 5(8) VI Dyrektywy i uznaje się, że nie nastąpiła dostawa towarów”.

W kontekście zatem zbycia przedsiębiorstwa, z wyłączenia stosowania przepisów ustawy korzysta przekazanie przedsiębiorstwa lub jego niezależnej części, w tym dóbr materialnych oraz ewentualnie elementów niematerialnych, które razem tworzą przedsiębiorstwo lub jego część zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Nabywca musi jednakże mieć na celu prowadzenie przekazanego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jedynie natychmiastową likwidację danej działalności lub sprzedanie zapasów zasobów, jeśli istnieją.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy aport zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami związanymi z tymi nieruchomościami, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, znajdujących się obecnie w majątku prywatnym, których wynajem opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług, można uznać za aport przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, a w związku z tym czy aport będzie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Co do zasady - zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym, czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres zbywanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Nie może ono obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, żeby można było uznać, że doszło do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

W przedmiotowej sprawie jednoznacznie wskazał Pan, że jako czynny podatnik VAT wynajmuje Pan nieruchomości znajdujące się w Pana majątku prywatnym i w ramach planowanej transakcji aportu wniesie Pan całość składników materialnych i niematerialnych, które wykorzystywane są przez Pana do prowadzenia ww. działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości prywatnych. Wniesienie to nastąpi wraz z umowami które dotyczą wynajmu tychże nieruchomości, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, które umożliwiłyby kontynuowanie wynajmu nieruchomości. W oparciu o powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych (w szczególności nieruchomości oraz umowy najmu) Spółka Jawna (Nabywca) prowadziłaby działalność gospodarczą, w zakresie wynajmu nieruchomości. Jednocześnie środki pieniężne wniesione przez Pana pozwoliłyby Spółce Jawnej kontynuować wynajem nieruchomości w niezakłócony sposób. Wskazał Pan również, że kontynuowanie działalności przez Nabywcę, tj. Spółkę Jawną nie będzie wymagało od Nabywcy angażowania innych składników majątku, które nie będą przedmiotem aportu lub podejmowania dodatkowych działań oraz że niezwłocznie po wniesieniu aportem do Spółki Jawnej składników materialnych i niematerialnych zakończy Pan działalność polegającą na wynajmie nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Wniesie Pan w drodze aportu do Spółki Jawnej następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:

- tajemnice przedsiębiorstwa;

- księgi podatkowe w rozumieniu ordynacji podatkowej oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (na gruncie podatku VAT);

- wierzytelności związane z przedmiotową działalnością;

- zobowiązania związane z przedmiotową działalnością (w przypadku wystąpienia na dzień aportu);

- nieruchomości;

- umowy najmu;

- środki pieniężne;

- prawa do projektów.

Wskazał Pan również, że zawarł Pan umowy najmu nieruchomości, z przedsiębiorstwem, które zarządza wynajmowaną nieruchomością a także zawarło umowy dotyczące dostawy mediów do wynajętych nieruchomości takich jak prąd czy woda. Tym samym nie jest Pan stroną umów dotyczących takich świadczeń jak zarządzanie nieruchomością czy dostawy mediów do nieruchomości. W związku z powyższym nie może Pan przenieść takich umów w ramach aportu.

Podane okoliczności sprawy prowadzą do wniosku, że przedmiotem planowanego aportu będzie przedsiębiorstwo spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Należy stwierdzić, że w rozpatrywanym przypadku zostały spełnione wszystkie wskazane powyżej przesłanki do uznania zespołu składników majątkowych i niemajątkowych będących przedmiotem planowanej transakcji aportu, za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551Kodeksu cywilnego, a Nabywca – Spółka Jawna będzie w oparciu o nabyte składniki kontynuowała działalność polegającą na wynajmie nieruchomości.

Podsumowując – z przedstawionych przez Pana okoliczności sprawy wynika więc, że planowany aport zespołu składników majątkowych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opisany zespół składników tworzyć będzie bowiem przedsiębiorstwo. W konsekwencji transakcja zbycia tego przedsiębiorstwa będzie wyłączona od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Zatem Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00