Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Kr 450/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi Ł. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 18 stycznia 2024 r., znak SKO.NP/4115/12/2024 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie na rzecz skarżącej Ł. K. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Ł. K. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z 18 stycznia 2024 r.

(nr SKO.NP/4115/12/2024) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy G.

z 4 grudnia 2023 r. (nr GOPS.5222,SR.ŚP.66.X.23) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W stanie faktycznym sprawy skarżąca pismem z 3 listopada 2023 r. wniosła do Wójta Gminy G. żądanie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, F. Z. Do wniosku skarżąca dołączyła orzeczenie z 16 listopada 2021 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki od 19 października 2017 r.

Z przeprowadzonego w toku postępowania wywiadu środowiskowego wynikało, iż matka skarżącej cierpi na Parkinsona, miażdżycę, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłą chorobę nerek, problemy z sercem (ma wszczepiony rozrusznik). Przebyła wylew do oka i nie widzi na nie. Samoistnie pojawiają się jej rany na nogach wymagające czynności higienicznych. Reaguje alergicznie na dwa leki stosowane w kontrolowaniu jej ciśnienia i choroby kardiologicznej. Wykazuje również zachowania wskazujące na zaburzenia psychiczne, tj. omamy, otępienia, urojenia, a także niechęć do życia i podejmowania prób podtrzymywania zdrowia. Nie wyraża zgody na wizyty u lekarzy i na wykonywanie zabiegów medycznych. Nie jest w stanie samodzielnie obsłużyć nawet prostych urządzeń gospodarstwa domowego. Nie kontroluje swoich potrzeb fizjologicznych, wymaga stosowania pieluchomajtek i podkładów na materac w łóżku. Przez spore dolegliwości bólowe ma problemy z poruszaniem się, wymaga używania balkonika lub prowadzenia/podtrzymywania przez inne osoby. Z uwagi na obawy o nieprawidłowe użycie sprzętów, utratę świadomości czy upadek nie może być dłużej zostać sama w domu. Pracownik socjalny ustalił, że skarżąca sprawuje nad matką stalą opiekę. Zakres jej czynności obejmuje przygotowanie i podanie leków (trzy razy dziennie), kilkukrotne mierzenie w ciągu dnia ciśnienia i cukru, przygotowanie i podanie posiłków, czasem karmienie, wszelkie czynności higieniczne, pomoc w poruszaniu się, załatwianie recept. Skarżąca ma troje rodzeństwa, które z uwagi na własną sytuację życiową i odległość zamieszkania nie podejmuje się opieki nad matą. Siostra T. mieszka w tej samej miejscowości, nie pracuje, opiekuje się starszą schorowaną teściową i jej bratem. Siostra S. mieszka w M. (30 km od miejsca zamieszkania matki), jest na emeryturze i ma problemy zdrowotne. Brat Z. mieszka w K. (ok. 60 km od miejsca zamieszkania matki), pracuje jako kierowca pojazdów kategorii C+E i często jest w trasie. Pracownik socjalny zapisał, że skarżąca pracowała w swoich życiu przez około 8 lat, po czym zrezygnowała z zatrudnienia z uwagi na problemy zdrowotne (przeszłą operację wstawienia implantów w kręgosłup). Przez 10 lat pobierała inwalidzką. Następnie, około 2 lata ubezpieczała się w KRUS, pobierała specjalny zasiłek względu na sprawowaną opiekę nad matką, a w międzyczasie zajmowała się dwoma synami, którzy obecnie są w wieku szkolnym. Skarżąca oświadczyła, że zaprzestała pracy w gospodarstwie rolnym od 3 listopada 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00