Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 maja 2024 r., sygn. II SA/Rz 453/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: NSA Stanisław Śliwa po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2024 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu M. K. i Z. K. oraz sprzeciwu M. P. od decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia 15 marca 2024 r. nr OA.7721.19.7.2024 w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego robót budowlanych oddala sprzeciwy.

Uzasadnienie

Decyzją z 15 marca 2024 r. nr OA.7721.19.7.2024 Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (PWINB) w Rzeszowie, po rozpatrzeniu odwołania M. Ż. oraz M. P., uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) z 26 stycznia 2024 r. o umorzeniu w całości postępowania w sprawie robót budowlanych i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Organ I instancji, w podstawie prawnej powołując art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.), zwanej dalej "K.p.a.".

Decyzją z 26 stycznia 2024 r. PINB, działając na podstawie art. 105 § 1 K.p.a., umorzył w całości postępowanie w przedmiocie robót budowlanych polegających na nadbudowie, przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku usługowego na działce nr [...] i części działki nr [...] obr. [...], położonych w R. przy ul. [....]. W dniu 23 maja 2023 r. Organ przeprowadził kontrolę wskazanych wyżej robót budowlanych realizowanych na podstawie decyzji Prezydenta [...] z 18 czerwca 2019 r. o pozwoleniu na budowę, zmienionej decyzją z 21 lipca 2022 r. nr 412/2022. Kontrola ta została zainicjowana interwencją właścicieli kamienicy usytuowanej na działce nr [...] obr. [...] położonej przy ul. [...] w R., którzy poinformowali o awarii budowlanej ww. budynku powstałej przy realizacji prac wyburzeniowych sąsiedniego budynku. Stwierdzono, że ściana południowa budynku przy ul. [...] została zabezpieczona trzema płaskownikami zamocowanymi za pomocą kotew chemicznych, a ściana wschodnia ww. budynku została podstemplowana. Kierownik budowy poinformował, że zabezpieczenia zostały wykonane, ponieważ w trakcie wykonywania robót, na budynku sąsiednim pojawiły się zarysowania, spękania, które obecnie, po ich wykonaniu, nie postępują. W dniu kontroli wszystkie ściany parteru były rozebrane, wykonywano odcinkowo roboty fundamentowe pod ściany zewnętrzne: wschodnią i zachodnią. Stwierdzono również, że w dzienniku budowy pod datą 20 kwietnia 2023 r. projektant konstrukcji M. K. zapisał, że podczas prac rozbiórkowych dokonano ponownej ekspertyzy ścian nośnych zewnętrznych i stwierdzono zły stan techniczny, dlatego zaleca się rozbiórkę ścian oraz odtworzenie muru z pustaków ceramicznych gr. 24 cm. W tej samej dacie autor projektu architekt G. S. zapisał, że po ponownej ekspertyzie konstruktora stwierdzono, że ściany zewnętrzne budynku należy rozebrać i odtworzyć jako ściany z pustaków ceramicznych, z tym że zmiana jest zmianą nieistotną. 8 maja 2023 r. osoba pełniąca nadzór konserwatorski zapisała w dzienniku budowy, że podczas inspekcji stwierdzono, iż obiekt został rozebrany i że należy wykonać nowe mury na nowych fundamentach zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00