Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 marca 2024 r., sygn. I SA/Łd 716/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski, Asesor WSA Agnieszka Gortych-Ratajczyk, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 20 lipca 2023 r. nr 1001-IOD-1.4102.15.2023.9.U10/RŁ w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o zmianie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na rok 2022 oraz możliwość rozliczenia działalności w formie ryczałtu oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 20 lipca 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi – działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 216 § 1 i art. 220 w zw. z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm. – dalej: "O.p.") – utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 5 maja 20023 r., którym odmówiono J. L. (dalej: "podatnik") wszczęcia postępowania w sprawie przywrócenia terminu do złożenia oświadczenia o zmianie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na rok podatkowy 2022 oraz możliwości rozliczenia działalności formie ryczałtu.

Z przedstawionego przez organy podatkowe stanu faktycznego sprawy wynika, że pismem z 5 kwietnia 2023 r. podatnik zwrócił się z prośbą do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna o wyrażenie stanowiska co do możliwości kontynuowania rozliczenia działalności w formie ryczałtu, a w razie konieczności wniósł o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o zmianie sposobu opodatkowania. Podatnik wyjaśnił, iż na początku 2022 r. złożył do skrzynki podawczej na dokumenty/urny oświadczenia o zmianie formy opodatkowania z tzw. zasad ogólnych na ryczałt. W konsekwencji przez cały rok opłacał składki dla opodatkowania działalności ryczałtem, tj. jako PPE. Wobec powyższego, do dnia sporządzenia pisma był przekonany, iż oświadczenie zostało przyjęte i przysługuje mu prawo do opodatkowania ryczałtem, również za 2023 r. Przemawiał za tym brak informacji zwrotnej z urzędu w kontekście opłacanych zaliczek oraz składek ZUS, co podatnik uznał za potwierdzenie otrzymania oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. W treści ww. pisma powołał się również na treść art. 15zzzzzn2 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm. – dalej: "ustawa o COVID"), wskazując, że ma on zastosowanie również do ustaw podatkowych w zakresie przywrócenia terminu do dokonania określonej czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00