Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1867/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) Sędziowie: SWSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko ASR WSA Ewelina Dziuban po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 marca 2024 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 11 października 2023 r. znak SKO-NP-4115-348/23 w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11 października 2023 r. znak: SKO-NP-4115-348/23, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572 z późn. zm., dalej: k.p.a.) oraz art. 17, art. 24, art. 25 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.; dalej: u.ś.r.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Ł. z dnia 12.07.2023r. znak: GOPS/5211/000284/07/2023 o odmowie przyznania I. W. (dalej: skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego w związku z koniecznością opieki nad matką B. W.

Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad matką. Do wniosku dołączyła orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, z którego wynika, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności.

Organ I instancji w uzasadnieniu decyzji przytoczył treść art. 17 u.ś.r. i wyjaśnił, że w trakcie przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego ustalono, że skarżąca sprawuje opiekę nad matką w pełnym zakresie czasowym.

Organ I instancji ustalił także, że w kręgu osób zobowiązanych do alimentacji poza skarżącą jest jeszcze dwóch synów, z których jeden, wg. oświadczenia skarżącej przebywa z zakładzie karnym w bliżej nieokreślonym miejscu. Drugi syn A. przebywa w Niemczech, nie jest w stanie sprawować opieki nad matką z uwagi na zobowiązania zawodowe i osobiste, ani też nie może partycypować w kosztach sprawowania opieki. Organ stwierdził w tym miejscu, że okoliczności braku możliwości sprawowania opieki nad matką przez syna A. nie można uznać za okoliczności o charakterze obiektywnym, które zwolniłyby go z obowiązku alimentacyjnego względem matki. Kategoria wykonywanej pracy zawodowej, czy odległość od miejsca zamieszkania nie należy do przesłanek o charakterze obiektywnym. Okolicznością obiektywną świadczącą o niemożliwości sprawowanej opieki nad osobą niepełnosprawną może być np. stan zdrowia który uniemożliwiłby opiekunowi na sprawowanie takiej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00