Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2024 r., sygn. II GSK 1356/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Izabela Kołodziejczyk po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 lipca 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 1166/19 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 25 października 2019 r. nr 2401-IOA2.4246.5.2019.MM w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania loterii promocyjnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz S. S. kwotę 3 017 (trzy tysiące siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 30 lipca 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 1166/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. S. (dalej: skarżący, strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: Dyrektor IAS, DIAS, organ odwoławczy/II instancji) z 25 października 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie loterii promocyjnej bez zezwolenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 17 maja 2018 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w [...] w K., gdzie strona prowadziła działalność gospodarczą pod firmą C., kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz.165 z późn. zm.; dalej: u.g.h.).

Z ustaleń wynikało, że w lokalu od 15 marca 2018 r. trwała promocja, polegająca na zachęcaniu studentów do korzystania z usług firmy i za każde wydane 5 zł klient otrzymywał 5 pkt. Klient musiał się zarejestrować jako uczestnik loterii w momencie kiedy uzbierał 800 pkt potwierdzonych kuponami, wydanymi za paragony otrzymane po zakupie każdej usługi, które miał zachować. Rejestracja miała trwać do 29 czerwca 2018 r. i tego dnia, po weryfikacji kuponów wraz z paragonami, miało się odbyć losowanie nagrody: roweru lub tableta, lub gotówki w kwocie 1300 zł. Każdy klient otrzymywał przypisany numer i umieszczał go w urnie. Następnie miało nastąpić losowanie przez pracownika firmy. Jednocześnie według regulaminu promocji zainteresowani udziałem w promocji mogli w różnych, powszechnie dostępnych miejscach na terenie uczelni znaleźć pozostawione, zarejestrowane kupony o nominałach 50 i 100 punktów. Po przeprowadzeniu kontroli, a przed doręczeniem protokołu skarżący poinformował organ o zmianie formuły akcji promocyjnej z loterii na konkurs. Do pisma załączył ulotkę informacyjną i zmieniony regulamin promocji. Zwycięzcą konkursu miała być osoba, która zgromadziłaby najwięcej punktów. W przypadku zwiększonego zainteresowania konkursem (udział więcej niż 10 osób) zostać miało wyłonionych dwóch zwycięzców.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00