Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1435/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Maria Zawadzka (spr.) WSA Ewa Michna po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 19 lipca 2023 r. nr SKO.NP/4115/232/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 lipca 2023 r. nr SKO.NP/4115/232/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia 11 maja 2023 r. nr DŚRSM-5202-62/23 o odmowie przyznania M. B. (zwanej dalej skarżącą) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę M. B.1.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia 11 maja 2023 r. organ I instancji odmówił przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką (ur. [...] r.). W uzasadnieniu swojej decyzji organ przytoczył treść art. 17 ust. 1 i ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, a następnie wskazał, że wprawdzie matka skarżącej posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jednak nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto w opinii organu, opieka sprawowana nad matką nie wymusza na skarżacej niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Z dołączonego do wniosku świadectwa pracy wynika bowiem, że skarżąca była zatrudniona w okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 października 2022 r. na 3/4 etatu, a rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z upływem czasu, na który umowa była zawarta. Ponadto wnioskodawczyni była zatrudniona w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na 1/1 etatu a rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z upływem czasu, na który była zawarta. A zatem w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. wnioskodawczyni łączyła opiekę nad matką z pracą zawodową. Nadto organ wskazał, że z wydruku SEPI z dnia 20 kwietnia 2023 r. wynika, że skarżąca jest zarejestrowana w PUP od dnia 17 kwietnia 2023 r. z prawem do zasiłku do 13 października 2023 r. Organ stwierdził także, że czynności wykonywane przez skarżącą w ramach opieki należą w dużej mierze do codziennych czynności wykonywanych również przez osoby pracujące zawodowo i nie wymagają pełnej dyspozycyjności osoby sprawującej opiekę. Organ I instancji wskazał także, że podczas wywiadu środowiskowego ustalono, że skarżąca ma również brata M. B.2, który mieszka osobno, ma własną rodzinę i pracuje zawodowo, więc nie jest w stanie opiekować się matką. Brat skarżącej pomaga czasem w opiece kiedy ma na drugą zmianę, jednak ze względu na zły stan zdrowia – operacja tętniaka na mózgu, nie jest w stanie codziennie opiekować się matką. Ponadto skarżącej w opiece pomaga jej syn D. S., który czasem pomaga zawieść babcię do lekarza swoim samochodem. Zdaniem organu nie istnieją okoliczności pozwalające na zwolnienie pozostałych członków rodziny zobowiązanych do alimentacji z obowiązków zapewnienia przez nich opieki niepełnosprawnej matce. Organ wskazał również, że opiekun osoby niepełnosprawnej na terenie miasta Tarnowa może skorzystać z różnych pomocy, tj. usług opiekuńczych, opieki wytchnieniowej, asystenta osoby niepełnosprawnej, środowiskowego Domu Samopomocy, czy Domu Dziennego Pobytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00