Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. VI SA/Wa 5689/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędziowie Sędzia WSA Honorata Łopianowska Asesor WSA Maciej Borychowski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 lutego 2024 r. sprawy ze skargi B. K. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 20 maja 2022 r. nr PLR.026.2.2022.1.KWA w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest postanowienie Ministra Zdrowia (dalej również: "Organ") z dnia 20 maja 2022 r., znak: [...] wydane po rozpoznaniu zażalenia B. K. (dalej: "Strona", "Skarżący") na postanowienie Organu z dnia 11 kwietnia 2022 r., znak: [...] o odmowie wszczęcia postępowania administracyjnego i wydania decyzji w zakresie włączenia do programu lekowego, w skład którego wchodził lek z substancją czynną Golimumab (roztwór do wstrzykiwania 0,05g/0,5 ml, 3 amp-strz. a 0,5 ml do iniekcji podskórnej wykonywanej samodzielnie przez pacjenta (dalej "Zaskarżone postanowienie").
Zaskarżone postanowienie zostało wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 i art. 144 oraz art. 61a § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm., dalej: "K.p.a.").
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Strona wystąpiła do D. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we W. z wnioskiem o włączenie do programu lekowego, w ramach którego będzie mogła skorzystać z otrzymywanego do samodzielnego podawania refundowanego leku zawierającego substancję czynną Golimumab, roztwór do wstrzykiwania 0,05g/0,5 ml, 3 amp-strz. a 0,5 ml do iniekcji podskórnej (dalej również: "program lekowy"). Pismem z 7 lutego 2022 r. D. Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował Skarżącego, że decyzję o włączeniu pacjenta do udziału w programie lekowym podejmuje lekarz placówki, która ma umowę w tym zakresie. Robi to na podstawie wszystkich kryteriów kwalifikacji oraz stanu klinicznego pacjenta. Podejmuje również decyzję o wyborze dostępnego w programie leku i jego ewentualnych zmianach - także na podstawie kryteriów określonych w opisie programu. W piśmie tym dodatkowo wskazano, że zasady i kryteria kwalifikacji do leczenia w programie lekowym określa Minister Zdrowia w opisie tego programu.