Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Po 652/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Asesor WSA Arkadiusz Skomra (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 stycznia 2024 r. w sprawie ze skargi L. M. na czynność Komendanta Policji z dnia 24 lipca 2023 r., nr [...] w przedmiocie odebrania broni, amunicji i legitymacji posiadacza broni oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 24 lipca 2023 r., nr [...] Zastępca Naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Policji (dalej Komendant), działając na podstawie art. 19 ust. 1a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U.z 2022, poz. 2516 ze zm. – dalej jako ustawa) poinformował L. M. (dalej również jako "Skarżący"), iż zachodzi konieczność niezwłocznego odebrania należącej do niego broni palnej do celów łowieckich, amunicji oraz dokumentu potwierdzającego legalność posiadania broni.
W piśmie tym organ wskazał, iż z uzyskanych materiałów wynika, że Skarżący stoi przed zarzutami popełnienia umyślnego przestępstwa określonego w art. 207 § 1 Kodeksu karnego. Oznacza, że kwalifikacja tego czynu mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy w konsekwencji daje organowi podstawę do zastosowania art. 19 ust. 1a tejże ustawy.
Komendant podniósł, iż skoro Skarżący występuje w postępowaniu karnym o czyn z art. 207 § 1 Kodeksu karnego jako oskarżony, to jego wiarygodność co do zgodnego z prawem posiadania i używania broni poddana została wątpliwościom. Nie można bowiem wykluczyć, że strona nie sięgnie po broń, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w tym dla życia lub zdrowia własnego lub innych osób.
Komendant podkreślił, iż na organach Policji w tego typu sprawach spoczywa obowiązek troski o dobro społeczne, jakim jest porządek prawny - tu wyrażony w normie art. 19 ustawy. Zatem w procesie właściwego wyważenia proporcji miedzy dobrem społecznym a prawami jednostki, w przypadku przedstawienia zarzutów o popełnienie tego typu przestępstwa, organ każdorazowo daje prymat ochronie tej wartości, którą jest porządek prawny, pojmowany tu jako eliminowanie z życia społecznego potencjalnych przypadków, które mogłyby sprowadzić istnienie uzasadnionej obawy, że podejrzany może użyć posiadaną broń palną w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego.