Odpowiedzialność przewoźnika za przerobiony tachograf niezależna od świadomości naruszenia - Wyrok NSA z dnia 21 maja 2024 r., sygn. II GSK 290/21
Odpowiedzialność administracyjna za naruszenie przepisów o transporcie drogowym ma charakter obiektywny i wystarczające jest stwierdzenie samego faktu naruszenia, niezależnie od winy czy świadomości przedsiębiorcy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del.WSA Grzegorz Dudar (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Sp. z o.o. Sp.k. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 2646/19 w sprawie ze skargi T. Sp. z o.o. Sp.k. w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 9 października 2019 r. nr BP.501.990.2019.1278.WA7.8181 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. Sp. z o.o. Sp.k. w W. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1350 (słownie: jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 2646/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. G. Sp. z o.o. Sp. k. w W. (dalej powoływana jako skarżąca spółka) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej powoływany także jako organ, GITD) z dnia 9 października 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Z akt sprawy wynika, że w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 30 października 2018 r. na drodze krajowej nr 2 w A., zestawu pojazdów którym kierował P. Ś. stwierdzono, że w pojeździe jest zainstalowany przyrząd rejestrujący marki S. E., który posiada niefabryczną plombę znajdującą się pod szufladą drukarki, nadto plomba znajdująca się pośrodku panelu od tyłu przyrządu rejestrującego nosiła znamiona ingerencji. W toku kontroli drogowej przeprowadzono wstępną kontrolę urządzenia rejestrującego, w wyniku której kontrolowany zespół pojazdów skierowano do autoryzowanego serwisu tachografów w M. M. gdzie potwierdzono, iż wewnątrz tachografu znajdują się dodatkowe niehomologowane układy i urządzenia, które zakłócały prawidłowe funkcjonowanie tachografu. Zatrzymanym pojazdem wykonywany był w imieniu skarżącej spółki krajowy transport drogowy materiałów niebezpiecznych.