Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 maja 2024 r., sygn. III SA/Kr 505/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Magdalena Gawlikowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 maja 2024 r. sprzeciwu A. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 14 marca 2024 r., nr SKO/ŚR/4111/148/2024 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Decyzją z 14 marca 2023 r., SKO.ŚR/4111/148/2024 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie po rozpatrzeniu odwołania A. R. (dalej skarżący), od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Skała z 23 stycznia 2024 r., nr ŚR.5211.1.6.2024 w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną – E. A., działając na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, uchyliło zaskarżoną decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z 23 stycznia 2024 r. organ I instancji orzekł o odmowie przyznania skarżącemu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że brak jest podstaw do przyznania skarżącemu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależnia prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty postania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki. Jak wskazano w uzasadnieniu rozstrzygnięcia, niepełnosprawność żony skarżącego - zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie powstała w 24 roku życia, zatem uznano o braku podstaw do przyznania wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00