Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 maja 2024 r., sygn. II SA/Gd 12/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 20 listopada 2023 r., sygn. akt SKO Gd/3695/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Pani D. W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (SKO, Kolegium) z 20 listopada 2023 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

2. Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

1. Skarżąca wnioskiem z 17 stycznia 2023 r. zwróciła się do Burmistrza Miasta Redy o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem.

2. Burmistrz decyzją z 17 kwietnia 2023 r. odmówił przyznania świadczenia.

3. Organ pierwszej instancji stwierdził, że nie zostały spełnione przesłanki z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ są inne osoby spokrewnione w pierwszym stopniu, które nie legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zobowiązane do alimentacji na rzecz ojca, a także czas i zakres sprawowanej opieki nad ojcem, z całą pewnością pozwala na podjęcia zatrudnienia, co najmniej w niepełnym wymiarze. To oznacza, że w niniejszej sprawie nie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia przez Panią D. W. a sprawowaną nad ojcem opieką.

4. Po rozpoznaniu odwołania od decyzji Burmistrza, SKO zaskarżoną do Sądu decyzją utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

5. W uzasadnieniu decyzji Kolegium podało min., że wnioskodawczyni lat 48 wspólnie zamieszkuje z ojcem w domu pod wspólnym adresem w R. Ojciec jest osobą w wieku 71 lat i jest wdowcem. Pan A. D. posiada orzeczony na stałe znaczny stopień niepełnosprawności, który istnieje od "nie da się ustalić", natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 29 października 2014 r. Wedle oświadczeń skarżącej, w ramach sprawowanej opieki wykonuje następujące czynności: w razie potrzeby - pobudkę, prowadzenie do toalety. Jako codzienne czynności wymieniono ćwiczenia. Wymieniono też, przygotowanie ubrań i ubieranie. Dalej, wykonywane są 2 x dziennie mierzenie ciśnienia, podanie leków, a od 2 do 3 x dziennie mierzenie poziomu cukru. Przygotowywanie i podanie posiłków 4-5 x dziennie. Poza tym, robienie zakupów co drugi dzień, wykupywanie recept raz na miesiąc. Podobnie raz w miesiącu - wizyty lekarskie i opłacanie rachunków. Nadto, załatwianie spraw urzędowych w razie potrzeby, wyjścia do kościoła - raz w tygodniu i wyjścia na spacery, jak pogoda na to pozwala. W sezonie zimowym strona wymieniła przynoszenie i przygotowywanie opału, palenie w piecu, odśnieżanie, a w sezonie letnim - czynności ogrodnicze. Strona wymieniła też, że pomaga tacie w nauce pisania lewą ręką i czyta mu pisma urzędowe. Co wieczór układa go do snu. W istotnych informacjach wskazano, że raz w tygodniu wykonywane są rodzicowi zastrzyki na reumatyzm. Skarżąca oświadczyła też, że z dniem 29 czerwca 2022 r. zakończyła prace w Irlandii Północnej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00