Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II SA/Rz 1985/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Maria Mikolik WSA Piotr Godlewski Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2024 r. sprawy ze skargi M. Ż. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia 5 października 2023 r. nr OA.7721.19.33.2023 w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia 21 sierpnia 2023 r. nr NB-OK.5162.3.2.2023.AP; II. zasądza od Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie na rzecz skarżącej M. Ż. kwotę 1 117 zł /słownie: jeden tysiąc sto siedemnaście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi MZ (dalej: "Skarżącej") jest decyzja Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: "PWINB", "Organ odwoławczy" lub "Organ II instancji") z 5 października 2023 r. nr OA.7721.19.33.2023, wydana w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Z uzasadnienia skargi oraz nadesłanych akt sprawy wynika, że 24 maja 2023 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] (dalej: "PINB" lub "Organ I instancji") przeprowadził kontrolę stanu technicznego kamienicy na działce [...]. Ustalono, że budynek składa się z dwóch części: zachodniej dwukondygnacyjnej (parter i piętro), częściowo podpiwniczonej z poddaszem nieużytkowym (część od strony ul. [...]) oraz wschodniej trzykondygnacyjnej (parter, I piętro i poddasze użytkowe). Ściana południowa części trzykondygnacyjnej budynku usytuowana jest w granicy z działkami nr [...]. Stwierdzono, że w części wschodniej na ścianie zewnętrznej południowej w poziomie piętra, widoczne jest wyraźne pionowe zarysowanie na styku ściany południowej i ściany wschodniej budynku, a także w poziomie poddasza widoczna jest ukośna rysa. Ściana wschodnia budynku w poziomie stropu nad parterem, w pasie podokiennym I piętra oraz w poziomie podłogi parteru, podparta jest stalowymi stemplami. W poziomie piętra ściana południowa i ściana wschodnia są stężone dwoma stalowymi płaskownikami. Na ścianie południowej w poziomie parteru widoczne są dwa łukowe nadproża. Pod jednym z nich bliższym ściany wschodniej, wykonany jest otwór, zabezpieczony od zewnątrz płytą OSB. W pomieszczeniach w poziomie I piętra i poddasza, zlokalizowanych przy ścianie zewnętrznej wschodniej, widoczna jest podłużna szczelina na styku podłogi poddasza i ściany zewnętrznej wschodniej oraz ukośna szczelina o szerokości 20mm na ścianie zewnętrznej południowej, której przebieg widoczny jest również na ww. ścianie od zewnątrz. Na piętrze w pomieszczeniu zlokalizowanym w narożu południowo- wschodnim, na styku ściany wschodniej i południowej widoczna jest pionowa szczelina na całej wysokości kondygnacji, o szerokości 15mm — 20mm, a także pod stropem zarówno na ścianie południowej i wschodniej, widoczne są poziome nieregularne zarysowania. W opisanych pomieszczeniach jak i w pozostałych pomieszczeniach części trzykondygnacyjnej budynku, widoczne są również inne zarysowania ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych i o różnym przebiegu. Ustalono, że pomieszczenia piętra i poddasza nie są użytkowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00