Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Brak odpowiedzialności pracodawcy za archiwalne dane płacowe sprzed 1980 roku - Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. I PSKP 1/23

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za nieprzechowywanie dokumentacji płacowej dłużej niż określony w przepisach okres przechowywania, jeżeli ubezpieczony miał możliwość udokumentowania swoich zarobków innymi dowodami w postępowaniu o wymiar świadczeń emerytalnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa Z. B. ‎przeciwko P. Spółce Akcyjnej w K. i S. Spółce Akcyjnej w B. ‎z udziałem G. w L.
‎o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 kwietnia 2024 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach ‎z dnia 3 grudnia 2021 r., sygn. akt XI Pa 195/21,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Katowicach, wyrokiem z dnia 3 grudnia 2021 r., oddalił apelację Z. B. od wyroku Sądu Rejonowego Katowice - Zachód w Katowicach z dnia 15 czerwca 2021 r., mocą którego oddalono jego powództwo skierowane przeciwko P. SA w K. i S. S.A. w B. o odszkodowanie z tytułu zaniżonej z winy pracodawcy emerytury.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w S. w K. od 4 maja 1973 r. do 30 czerwca 1978 r. jako kierowca ciągnika, górnik niewykwalifikowany pod ziemią, górnik pod ziemią. W 2003 r. K. S.A. w K. (dalej jako H.) poinformował powoda, że nie istnieje dokumentacja płacowa sprzed 1980 r. i tym samym nie można wystawić zaświadczenia o zarobkach za okres jego zatrudnienia; zaś okres przechowywania dokumentów wynosił 12 lat.

W dniu 27 lutego 2004 r. powód złożył do organu rentowego wniosek o ustalenie kapitału początkowego, dołączając dokumenty związane z przebiegiem zatrudnienia i zaświadczenia o zarobkach, a decyzją z dnia 10 czerwca 2005 r. organ rentowy ustalił kapitał początkowy w wysokości 59.155,36 zł. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 28,78% i obejmował lata 1980-1989. Powód zaskarżył decyzję organu rentowego i domagał się uwzględnienia w wysokości kapitału początkowego wynagrodzeń uzyskanych podczas zatrudnienia w S.. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał żądanie powoda za nowy wniosek i przekazał do rozpoznania organowi rentowemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00