Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.235.2024.2.WS

Opodatkowanie ryczałtem działalności deweloperskiej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 9 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 9 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 maja 2024 r. (wpływ 25 maja 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania

(...)

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

(...).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zainteresowani są Wspólnikami spółki jawnej prowadzącej działalność polegającą na sprzedaży wybudowanych przez siebie budynków i lokali mieszkalnych. Spółka nabywa grunty, na których wznosi budynki mieszkalne, a następnie sprzedaje wybudowane nieruchomości klientom.

Spółka w ramach prowadzonych prac w pierwszej kolejności podejmuje działania zmierzające do pozyskania gruntu, na którym wybuduje budynki. Następnie podejmuje działania celem uzyskania pozwolenia na budowę, aby kolejno móc rozpocząć budowę budynków na tym gruncie. Poszczególne etapy budowy budynków Spółka zleca wyspecjalizowanym firmom budowlanym (podwykonawcom, jednocześnie koordynując zlecane prace oraz sprawdzając na bieżąco jakość ich wykonania. Dodatkowo niektóre prace Spółka wykonuje we własnym zakresie – ogrodzenie, montaż balustrad, montaż armatury, podłogi).

Spółka samodzielnie dokonuje zakupu materiałów potrzebnych do budowy, zaopatrując się w lokalnych hurtowniach i sklepach. Spółka zleca wykonanie projektów wyspecjalizowanym firmom projektowym.

Spółka nie wyklucza także zawarcia umów zlecenia z osobami wykonującymi na budowie różnego rodzaju prace budowlane, jak i nie wyklucza zatrudnienia osób specjalizujących się w pracach budowlanych.

Po zakończeniu procesu budowy Spółka uzyskuje dokumentację dotyczącą wydzielenia w budynkach samodzielnych lokali, jeżeli jest to konieczne oraz komplet dokumentacji geodezyjnej, wypisy i wyrysy oraz zaświadczenie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego stwierdzające, że roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z pozwoleniem na budowę i obowiązującymi przepisami (oddanie do użytkowania). Po zgromadzeniu powyższych dokumentów Spółka zawiera przed notariuszem umowę przeniesienia własności wybudowanego lokalu lub budynku wraz z przypadającym na niego udziałem w gruncie na klienta. Wznoszone przez Spółkę budynki to zwykle budynki dwurodzinne w zabudowie bliźniaczej. W tego typu budynkach wydzielane są lokale mieszkalne i następnie sprzedawane. Po zawarciu aktu własności przenoszącego własność dla każdego lokalu lub budynku zakładana jest księga wieczysta. Spółka na posiadanym gruncie buduje budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, jako przedmiot dalszej odsprzedaży. Spółka nie wyklucza jednak w przyszłości budowy według opisanego powyżej mechanizmu domów jednorodzinnych w zabudowie pojedynczej lub budynków mieszkalnych wielolokalowych. Przed wybudowaniem budynku nie jest zawierana umowa deweloperska ani nie są prowadzone rachunki powiernicze, a sprzedaż następuje dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Niekiedy umowa sprzedaży poprzedzona może być zawarciem umowy przedwstępnej.

Z uwagi na powyższe plany Spółka zdecydowała się na opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej z prowadzonej w opisany powyżej sposób działalności od początku 2024 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „u.z.p.d.”). Wspólnicy Spółki w roku 2023 r. nie uzyskali przychodów z działalności gospodarczej powyżej kwoty 2.000.000 euro. Wobec Wspólników nie zachodzą okoliczności wykluczające opodatkowanie ryczałtem wskazane w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: u.p.z.d.)

W uzupełnieniu wniosku udzielili Państwo odpowiedzi na następujące pytania.

Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – wykonywane przez Państwa roboty budowlane?

Przedmiotem opisu stanu faktycznego oraz zapytania nie jest świadczenie usług w postaci robót budowlanych, lecz sprzedaż nieruchomości (budynków i lokali mieszkalnych) budowanych przez Zainteresowanych w ramach działalności spółki.

Opisywana sprzedaż budynków nie stanowi świadczenia usług w postaci robót budowlanych i nie może być w taki sposób klasyfikowana – co potwierdza aktualne orzecznictwo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:

-interpretacja z dn. 6 marca 2024 r. 0114-KDIP3-2.4011.1083.2023.2.MT:

Opis sprawy potwierdza, że prowadzi Pani proces wytwórczy, tj. budowę na własnym gruncie budynków mieszkalnych, które będzie Pani oferowała do sprzedaży. Skoro przed wybudowaniem nie zawiera Pani żadnych umów z przyszłymi nabywcami i sprzedaje Pani gotowy wyrób, to sprzedaż wybudowanych przez Panią budynków mieszkalnych stanowi w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, działalność wytwórczą.

Zatem nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, że prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie robót budowlanych.

-interpretacja z dn. 30 kwietnia 2024 r. 0115-KDST2-1.4011.126.2024.3.KB:

Analizując przedstawiony opis Pana działalności w świetle powołanych przepisów, stwierdzić należy, że prowadził Pan proces wytwórczy – budowę domów jednorodzinnych na własnym gruncie, które po wybudowaniu oferował do sprzedaży. Zatem Pana działalność wpisuje się w definicję działalności wytwórczej, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tym samym po skutecznej zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany, przychody uzyskane przez Pana ze sprzedaży będącego przedmiotem zapytania ostatniego, trzeciego budynku mieszkalnego, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 5,5% przychodów, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przewidzianą dla działalności wytwórczej, a nie – jak Pan wskazał w stanowisku – dla robót budowlanych. Z tego względu Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Podkreślili Państwo, iż przedmiotem zapytania jest ocena, czy sprzedaż wybudowanych przez zainteresowanych nieruchomości budynkowych i lokalowych stanowi działalność wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (u.p.z.d).

Powoływany art. 4 ust. 1 pkt 4 u.p.z.d. nie odwołuje się do PKWiU – ustanawia samodzielną definicję działalności wytwórczej, której to definicji nie odwołuje się do innych aktów prawnych ani klasyfikacji statystycznych.

Tak samo art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.z.d. nie odwołuje się do PKWiU, lecz do definicji wskazanej w art. 4 ust. 1 pkt 4 u.p.z.d.

W tym miejscu wskazali Państwo na aktualne orzecznictwo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – interpretacja z dn. 6 marca 2024 r. 0114-KDIP3.2.4011.1083.2023.2.MT:

Pojęcie usług według PKWiU nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Definicja działalności wytwórczej została przez ustawodawcę zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Użyte w ustawie określenia oznaczają: działalność wytwórcza – działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.

Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).

Art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne odróżnia działalność wytwórczą od robót budowlanych, jednak zarówno stawka podatku jak i podstawa prawna dla tego rodzaju przychodów są takie same.

Podsumowując:

1.Przedmiotem zapytania jest sprzedaż nieruchomości (budynków i lokali mieszkalnych) budowanych przez Zainteresowanych w ramach działalności Spółki.

2.Opisana działalność nie stanowi świadczenia usług w postaci robót budowlanych.

3.PKWiU nie obejmuje czynności wytwarzania wyrobów celem odsprzedaży.

4.Zainteresowani proszą o ocenę, czy opisana sprzedaż wybudowanych nieruchomości stanowi działalność wytwórczą – zgodnie z definicją z. art. 4 ust. 1 pkt 4 u.p.z.d. i tym samym dokonanie wykładni tego przepisu na gruncie opisanego stanu faktycznego (zgodnie z aktualną linią orzeczniczą Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej).

Czy spółka jawna, której jesteście Państwo wspólnikami, jest/nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?

Spółka jawna, w której wspólnikami są Zainteresowani, nie jest podatnikiem CIT.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym uzyskane w przyszłości przychody ze sprzedaży lokali lub budynków mieszkalnych mogą być opodatkowane według stawki ryczałtu w wysokości 5,5%, tj. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.z.d.?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanej sytuacji, przychody ze sprzedaży mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%.

W opinii Zainteresowanych spełniają oni wszystkie warunki do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu, gdyż nie zachodzi żadna z negatywnych przesłanek wykluczająca opodatkowanie ryczałtem wymieniona w art. 8 ust. 1 u.z.p.d. Ponadto do wykonywanej przez Spółkę działalności gospodarczej nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 2 u.z.p.d.

Działalność Spółki jest działalnością wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 u.z.p.d. Spółka zajmuje się wznoszeniem budynków, a więc przedmiot tej działalności należałoby zaliczyć do działu 41 PKWiU — Budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków. Dział ten obejmuje: budynki mieszkalne i niemieszkalne, roboty ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem kompletnych budynków mieszkalnych, budynków biurowych, budynków handlowych oraz innych budynków użyteczności publicznej, budynków gospodarstw rolnych, itp., na własny rachunek lub na zlecenie. Ustawa o Ryczałcie nie definiuje pojęcia „robót budowlanych”. Dlatego zasadne jest powołanie się na przepis art. 3 pkt 7 ustawy — Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w ustawie jest mowa o robotach budowlanych należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Roboty budowlane zostały umiejscowione w działach 41-43, sekcji F, klasyfikacji PKWiU.

Stosownie do art. 48 oraz art. 47 ust. 1 i 2 ustawy Kodeks cywilny do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia, lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. W opisanym stanie faktycznym Spółka dokonuje dostawy gruntu, który przetworzył w ten sposób, że połączył go z budynkiem, jako częścią składową gruntu. Cześć składowa oraz grunt stanowią teraz jeden przedmiot własności, który będzie opodatkowany przy sprzedaży jednolitą 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż skoro w przypadku Spółki jest to budynek wzniesiony w ramach zrealizowanych prac budowlanych polegających na wzniesieniu tego budynku w celu odsprzedaży. W związku powyższym dla całej sprzedaży zastosowanie znajdzie 5,5% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tak więc budowa domów przeznaczonych do sprzedaży przez podatnika, który wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, będzie opodatkowana 5,5% stawką ryczałtu jako działalność wytwórcza polegająca na dostawie wytworzonego przez Zainteresowanych towaru, jakim jest wybudowany budynek/lokal mieszkalny, wraz z gruntem/udziałem w gruncie, na którym został wybudowany.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

Ponadto w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl natomiast art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest też złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Definicja działalności wytwórczej została przez ustawodawcę zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tym przepisem:

Użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza – działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.

Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, natomiast powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzą Państwo działalność w ramach spółki jawnej (dalej: Spółka) polegającą na sprzedaży wybudowanych przez Spółkę budynków i lokali mieszkalnych. Spółka nabywa grunty, na których wznosi budynki mieszkalne, a następnie sprzedaje wybudowane nieruchomości klientom. Przed wybudowaniem budynku nie jest zawierana umowa deweloperska ani nie są prowadzone rachunki powiernicze, a sprzedaż następuje dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Opisana przez Państwa działalność nie stanowi świadczenia usług w postaci robót budowlanych. Jednocześnie wskazali Państwo, że w 2023 r. nie uzyskali Państwo przychodów z działalności gospodarczej powyżej kwoty 2.000.000 euro oraz że wobec Państwa nie zachodzą okoliczności wykluczające opodatkowanie ryczałtem.

Z opisu sprawy wynika zatem, że prowadzą Państwo proces wytwórczy, tj. budowę na własnym gruncie budynków i lokali mieszkalnych, które będą Państwo oferowali do sprzedaży. Skoro sprzedają Państwo gotowy wyrób, to sprzedaż wybudowanych przez Państwa budynków i lokali mieszkalnych stanowi – w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – działalność wytwórczą. Taka działalność podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu 5,5%.

Dodatkowo zwracam uwagę na przepis art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Podsumowanie: sprzedaż wybudowanych przez Spółkę budynków i lokali mieszkalnych stanowi, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność wytwórczą, podlegającą u Państwa opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5% (proporcjonalnie do posiadanych przez Państwa udziałów w Spółce).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Wnioskodawca (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00