Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.296.2024.2.KD

Koszty uzyskania przychodów: • w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania pracownicze, • w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydanie pracownicze.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2024 r. (wpływ 13 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod zajmującą się (…). Jest Pani czynną podatniczką VAT oraz polską rezydentką podatkową, opodatkowaną na zasadach tzw. podatku liniowego, tj. zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”). W przyszłości planuje Pani dokonywanie zakupu biletów na wydarzenia kulturalne, sportowe, itp., np: bilety do kina, teatru, bilety na koncerty i mecze sportowe, które będzie Pani przekazywać kontrahentom i klientom (dalej: „Wydania biznesowe”) oraz własnym pracownikom i zleceniobiorcom (dalej: „Wydania pracownicze” lub „Prezenty pracownicze”).

Wydania biznesowe będą miały na celu promocję Pani działalności gospodarczej, co będzie związane ze sposobem przekazywania biletów - bilety będą pakowane w opakowania z logo Pani działalności gospodarczej oraz będą zawierały kartę, z której będzie wynikało, że prezent pochodzi od Pani oraz w związku z jaką okazją jest przekazywany. Zakłada Pani, że wydatki te będą stanowiły dla Pani wydatki na cele reklamowe, a niekiedy wydatki na cele reprezentacji.

Wydatki na Wydania pracownicze będą ponoszone ze środków obrotowych Pani działalności gospodarczej. Wydania pracownicze nie stanowią elementu wynagrodzenia, do którego jako pracodawca byłaby Pani zobowiązana na podstawie łączących Panią z pracownikami lub zleceniobiorcami umów, porozumień albo regulaminów. Prezenty pracownicze będą wydawane z różnych okazji okolicznościowych, jak urodziny, święta oraz jako forma gratulacji z okazji zdanych egzaminów zawodowych, itp. Przekazywanie Prezentów pracowniczych będzie miało na celu docenienie pracowników i zleceniobiorców, zwiększenie ich zaangażowania w wykonywane obowiązki, wzmocnienia więzi z miejscem pracy i generalne zadowolenie z bycia częścią struktury organizacyjnej zakładu pracy. W konsekwencji liczy Pani, że zwiększy to wyniki pracowników i zleceniobiorców wykonujących powierzone im zadania oraz spowoduje, że silniej zwiążą się z miejscem pracy i będą skłonni pozostać w miejscu pracy dłużej. Wartość brutto (cena netto wraz z nieodliczonym podatkiem VAT) wydawanych biletów będzie doliczana do wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców, co oznacza, że będzie ona podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Mając na względzie cele stojące za Wydaniami biznesowymi uważa Pani, że bilety zakupione z intencją przekazania ich na Wydania biznesowe, wykazują związek z wykonywaną przez Panią działalnością gospodarczą, dlatego zamierza Pani dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570; dalej: „ustawa o VAT”).

Natomiast w związku z tym, że bilety przekazywane pracownikom i zleceniobiorcom w związku z Wydaniami pracowniczymi będą służyły głównie zaspokajaniu prywatnych potrzeb obdarowanych, to uważa Pani, że nie wykazują one dostatecznego związku z wykonywaną przez Panią działalnością gospodarczą, która uprawniałaby Panią do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących ich nabycie. Może się wydarzyć, że dokona Pani zakupu biletów na Wydania biznesowe i dokona odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, a następnie zmieni Pani zdanie, co do ich przeznaczenia i wyda je Pani pracownikom lub zleceniobiorcom w ramach Wydań pracowniczych. Taka zmiana będzie oznaczała dla Pani obowiązek naliczenia VAT od tzw. nieodpłatnych wydań, bowiem zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT: za nieodpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Każdorazowo zakup biletów będzie prawidłowo udokumentowany, tj. otrzyma Pani fakturę z kompletnymi danymi firmowymi Pani działalności gospodarczej oraz danymi sprzedawcy.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że kontrahenci to podmioty prowadzące działalność gospodarczą, od których nabywa Pani towary i usługi niezbędne do prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej, np. informatyk, programista, doradca w zakresie marketingu, grafik. Klienci to podmioty gospodarcze i niegospodarcze nabywające świadczone przez Panią usługi. Zleceniobiorcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, z którymi zawiera Pani umowy cywilnoprawne takie, jak umowa o dzieło, czy zlecenie, wykonujące dzieła oraz zlecenia niezbędne do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, np. grafik albo konsultant podatkowy.

Bilety na wydarzenia kulturalne planuje Pani przekazywać wybranym kontrahentom i klientom opisanym powyżej.

Zleceniobiorcy, o których mowa we wniosku są/będą pracownikami zatrudnionymi przez Panią na podstawie umowy zlecenia, lub innej umowy cywilnoprawnej.

W uzupełnieniu wskazuje Pani, jaki związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego będzie miał zakup biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe - elementem założonego zdarzenia przyszłego, o którego interpretację Pani nie wnosi, ale który Pani zakłada, ponieważ w innym wypadku niemożliwe byłoby wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla Pani pytania jest to, że w zakresie Wydań biznesowych zakupy te będą stanowiły dla Pani wydatki na reklamę, tj. mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, a niekiedy, ze względu na różne okoliczności towarzyszące wydaniom, mogą stanowić koszty reprezentacji, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, tj. nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Wobec powyższego zakłada Pani ten związek per se. Gdyby chciała Pani potwierdzić tenże związek, a nie go założyć, to zadałaby pytanie dotyczące tego związku.

Natomiast w zakresie związku zakupów stanowiących Wydania pracownicze, to zostały one zawarte opisie zdarzenia przyszłego: wydatki na Wydania pracownicze będą ponoszone ze środków obrotowych Pani działalności gospodarczej. Wydania pracownicze nie stanowią elementu wynagrodzenia, do którego jako pracodawca byłaby Pani zobowiązana na podstawie łączącej Panią z pracownikami lub zleceniobiorcami umów, porozumień albo regulaminów. Prezenty pracownicze będą wydawane z powodu różnych okazji okolicznościowych, jak urodziny, święta oraz jako forma gratulacji z okazji zdanych egzaminów zawodowych, itp. Przekazywanie Prezentów pracowniczych będzie miało na celu docenienie pracowników i zleceniobiorców, zwiększenie ich zaangażowania w wykonywane obowiązki, wzmocnienia więzi z miejscem pracy i generalne zadowolenie z bycia częścią struktury organizacyjnej zakładu pracy. W konsekwencji liczy Pani, że zwiększy to wyniki pracowników i zleceniobiorców wykonujących powierzone im zadania oraz spowoduje, że silniej zwiążą się z miejscem pracy i będą skłonni pozostać w miejscu pracy dłużej.

Na pytanie, kiedy wydatki będą stanowiły wydatki na cele reklamowe, a kiedy na cele reprezentacji wskazała Pani, że ponownie podkreśla, że założenie to jest elementem opisu zdarzenia przyszłego i nie wnosiła Pani o jego interpretację, niemniej na przykład za wydatki na reklamę zamierza Pani uznać wydatki na nabycie biletów do kina, które z założenia są wydatkami o niższej wartości, np. 20-30 zł netto, które przekazywałaby Pani wraz z opakowaniami z logo własnej firmy oraz z kartą reklamującą zakres świadczonych przez Panią usług 10 klientom, którzy w ciągu ostatniego roku najczęściej polecali usługi Pani kancelarii. Za reprezentację uznawałaby Pani na przykład wydatki na bilety na wydarzenia sportowe, czy do opery, które z założenia są wydatkami o wyższej wartości, które przekazywałaby Pani z okazji świąt swoim kontrahentom wraz z życzeniami oraz w opakowaniu z logo własnej firmy.

Motywacją obu rodzajów wydań (na cele reklamowe i reprezentacji) jest reklamowanie świadczonych przez Panią usług, rozszerzanie znajomości i świadomości Pani marki oraz zdobywanie nowych klientów systemem poleceń osobistych. Ze względu jednak m.in. na wartość niektórych prezentów, czy selektywność niektórych Wydań biznesowych, część z nich być uznawane za reklamę, a część za reprezentację.

Wartość Wydań pracowniczych, podobnie jak premia uznaniowa nie jest elementem wynagrodzenia, do którego jako pracodawca byłaby Pani zobowiązania na podstawie łączących Panią z pracownikami lub zleceniobiorcami umów, porozumień albo regulaminów, to po wypłaceniu premia taka staje się elementem doliczanym do wynagrodzenia pracownika. Tak samo będzie w przypadku Wydań pracowniczych. Nie zakłada Pani, żeby Wydania pracownicze stanowiły w przedstawionym przez Panią zdarzeniu przyszłym darowizny, tak jak darowiznami nie są premie uznaniowe.

Mając na względzie cele stojące za Wydaniami biznesowymi uważa Pani, że bilety zakupione z intencją przekazania ich na Wydania biznesowe, wykazują związek z wykonywaną przez Panią działalnością gospodarczą, dlatego zamierza Pani dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w związku z tym, że bilety przekazywane pracownikom i zleceniobiorcom w związku z Wydaniami pracowniczymi będą służyły głównie zaspokajaniu prywatnych potrzeb obdarowanych, to uważa Pani, że nie wykazują one dostatecznego związku z wykonywaną przez Panią działalnością gospodarczą, która uprawniałaby Panią do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących ich nabycie.

Dodała Pani, że we wniosku nie zadała pytania o potwierdzenie, czy kosztami uzyskania przychodów mogą być Wydania biznesowe. Założyła Pani w opisie zdarzenia przyszłego, że Wydania biznesowe mogą zarówno spełniać definicję kosztów uzyskania przychodów, jeśli będą stanowiły koszty reklamy, jak i nie, jeśli będą stanowiły koszty reprezentacji. W wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zadała Pani pytanie o możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów jedynie Wydań pracowniczych – zarówno w sytuacji, w której zakupy na bilety poczynione zostaną od razu z intencją ziszczonych później Wydań pracowniczych, jak również w sytuacji, w której intencją zakupu będą Wydania biznesowe, a następnie bilety przekazane zostaną na Wydania pracownicze.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy w związku z Wydaniami pracowniczymi będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o PIT:

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania pracownicze, cenę brutto biletów, tj. cenę netto wraz z nieodliczonym podatkiem od towarów i usług,

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydanie pracownicze, cenę netto (tj. pomniejszoną o odliczony podatek od towarów i usług) oraz następczo naliczony podatek od towarów i usług, który będzie należny w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług (przekazaniem biletów) na cele osobiste pracowników i zleceniobiorców.

Pani stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Uważa Pani, że:

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania pracownicze będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów, na gruncie ustawy o PIT, cenę brutto biletów, tj. cenę netto wraz z nieodliczonym podatkiem od towarów i usług,

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydania pracownicze, będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów, na gruncie ustawy o PIT, w odniesieniu do Wydań pracowniczych: zarówno cenę netto biletów (tj. pomniejszoną o odliczony podatek od towarów i usług), jak i następczo naliczony podatek od towarów i usług, który będzie należny w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług (przekazaniem biletów) na cele osobiste pracowników i zleceniobiorców.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wskazany powyżej przepis interpretowany jest przez doktrynę i orzecznictwo w ten sposób, że wydatki można uznać za koszty uzyskania przychodu, jeśli:

·są poniesione przez podatnika,

·celem ich poniesienia jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

·nie są wymienione w katalogu wskazanym w art. 23 ustawy o PIT,

·są definitywne, tj. nie podlegają zwrotowi,

·są prawidłowo udokumentowane.

Ponieważ żaden z przepisów art. 23 ustawy o PIT nie wyklucza z kosztów uzyskania przychodów tego typu wydatków na cele pracownicze, to należy oceniać je przez pryzmat innych cech, jakie posiadać musi wydatek, aby uznać go za koszt uzyskania przychodu. Przede wszystkim wydatki na bilety w ramach Wydań pracowniczych ponoszone są przez Panią, jako podatniczkę podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wydatki te będą definitywne oraz prawidłowo udokumentowane - otrzyma Pani fakturę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do warunku jakim jest poniesienie ich w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to dość powszechnie przyjmuje się, że wydatki na świadczenia okolicznościowe, takie jak opisane w stanie faktycznym służą pielęgnacji pozytywnej atmosfery w pracy, wzmacniają relacje istniejące między pracownikiem i pracodawcą, działają motywująco na pracowników oraz wzmacniają ich lojalność.

Powyższe przekłada się w sposób oczywisty zarówno na wyniki przedsiębiorstwa osiągane dzięki wspólnej pracy właściciela i pracowników, jak również zmniejszają koszty związane z ewentualną zwiększoną rotacją pracowników - tj. koszty odpraw, rekrutacji nowych pracowników i zleceniobiorców oraz ich wdrożenia do nowych zadań.

Nie uważa Pani, aby czynione przez Panią wydatki miały charakter reprezentacji, jak również nie są to wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT.

Powyższe podejście do wydatków okolicznościowych, które mogą stanowić dla pracodawcy koszty uzyskania przychodu potwierdzają m.in.:

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r. Nr 0111-KDIB1-1.4010.342.2022.2.ŚS,

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lutego 2021 r. Nr 0111-KDIB2-1.4010.454.2020.3.AT.

Odnosząc się natomiast do dokładnej kwoty, jaka może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

a)podatek naliczony:

-jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

-w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

b)podatek należny:

-w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

-w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

-od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości,

c)kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak zostało zauważone w opisie zdarzenia przyszłego w związku z kupowaniem biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania pracownicze nie będzie przysługiwało Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup. Oznacza to, że kosztem uzyskania przychodu będzie dla Pani zarówno cena netto biletów, jak również, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 tiret drugie, nieodliczony podatek od towarów i usług.

W przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydania pracownicze, tj. w sytuacji, w której pierwotnie przysługiwać będzie Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego, będzie Pani zobowiązana naliczyć go przy zmianie przeznaczenia na Wydania pracownicze i wydania biletów pracownikom. Dojdzie bowiem do nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste Pani pracowników i zleceniobiorców.

Uważa Pani, że w tym wypadku będzie miała Pani prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno ceny netto biletów przeznaczonych finalnie na Wydania pracownicze, tj. pomniejszonej o odliczony pierwotnie podatek od towarów i usług, jaki i podatku od towarów i usług naliczonego przy nieodpłatnym wydaniu biletów pracownikom i zleceniobiorcom.

Przede wszystkim należy zauważyć, że zakup usługi, od której pierwotnie przysługiwało pracodawcy prawo do odliczenia VAT z faktury zakupowej i jej nieodpłatne przekazanie pracownikowi, co wiąże się z obowiązkiem naliczenia VAT, jest w praktyce identyczne w swoich skutkach podatkowych oraz ekonomicznych, do sytuacji, w której pracodawca kupuje usługi od razu z intencją przekazania ich pracownikom, co oznacza, że nie może odliczyć VAT naliczonego od tego wydatku. W obu wypadkach ciężar ekonomiczny spoczywający na pracodawcy to cena brutto kupowanych usług, a przychód pracownika do opodatkowania i oskładkowania to również rzeczona cena brutto. Tym samym, mimo że art. 23 ust. 1 pkt 43 pkt 2 ustawy PIT, nie wymienia wśród wyjątków pozwalających na zaliczenie VAT należnego do kosztów uzyskania przychodu podatku VAT należnego od nieodpłatnych wydań pracowniczych, to trudno byłoby zaakceptować taki dualizm. Należałoby raczej uznać tę sytuację za lukę prawną, która dla swojego uzupełnienia wymaga analogicznego stosowania chociażby przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b) tiret drugie „(…) jest kosztem uzyskania przychodów podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami”. Alternatywnie po prostu VAT należny naliczony przy nieodpłatnym wydaniu na rzecz pracowników lub zleceniobiorców powinien po prostu zostać potraktowany jako ogólny koszt w świetle art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Powyższe zdaje się potwierdzać również Piotr Małecki i Małgorzata Mazurkiewicz w swoim komentarzu do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805; dalej: „ustawa o CIT”) (P. Małecki, M. Mazurkiewicz, komentarz do art. 16, (w:) „CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość, wyd. XIV”, K. Zając (red.), Warszawa 2023, Legalis). Komentując art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT (bliźniaczy do art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT), którzy stwierdzili, że „Przekazanie towarów na cele reprezentacji albo reklamy, o ile nie jest to prezent o małej wartości albo próbka w rozumieniu u.p.t.u., od 1 stycznia 2011 r. jest opodatkowane VAT należnym. Również nieodpłatna dostawa towarów jako nagroda przy sprzedaży premiowej powoduje powstanie VAT należnego stanowiącego koszty uzyskania przychodów. Nieodpłatne przekazanie towarów może wystąpić nie tylko w przypadkach wymienionych expressis verbis w niniejszej ustawie, lecz także jako nieodpłatne przekazanie towarów pracownikom (jako rodzaj benefitu) albo darowizna, np. na rzecz organizacji pożytku publicznego i wolontariatu (np. używany sprzęt biurowy). Powstaje wówczas pytanie, czy VAT należny od takich przekazań będzie stanowił koszt uzyskania przychodu. Naszym zdaniem VAT należny w takim przypadku należy traktować jako tę samą kategorię kosztową co wartość netto przekazania, tj. przekazanie dla pracowników jako podatkowy koszt świadczeń na rzecz pracowników (do przychodu pracownika i podstawy ZUS jest także doliczana wartość brutto przekazanej rzeczy) (…).”

Mając na względzie przedstawiony sposób interpretacji uważa Pani, że:

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania pracownicze będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów cenę brutto biletów, tj. cenę netto wraz z nieodliczonym podatkiem od towarów i usług,

·w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydania pracownicze, będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów zarówno cenę netto biletów, tj. pomniejszoną o odliczony podatek od towarów i usług, jak i następczo naliczony podatek od towarów i usług, który będzie należny w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług (przekazaniem biletów) na cele osobiste pracowników i zleceniobiorców.

Wykazanie związku Wydań pracowniczych z osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów

Przede wszystkim wydatki na bilety w ramach Wydań pracowniczych ponoszone są przez Panią jako podatniczkę podatku dochodowego od osób fizycznych. Wydatki te będą definitywne oraz prawidłowo udokumentowane – otrzyma Pani fakturę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do warunku jakim jest poniesienie ich w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to dość powszechnie przyjmuje się, że wydatki na świadczenia okolicznościowe, takie jak opisane w zdarzeniu przyszłym służą pielęgnacji pozytywnej atmosfery w pracy, wzmacniają relacje istniejące między pracownikiem i pracodawcą, działają motywująco na pracowników oraz wzmacniają ich lojalność. Powyższe przekłada się w sposób oczywisty zarówno na wyniki przedsiębiorstwa osiągane dzięki wspólnej pracy właściciela i pracowników, jak również zmniejszają koszty związane z ewentualną zwiększoną rotacją pracowników - tj. koszty odpraw, rekrutacji nowych pracowników i zleceniobiorców oraz ich wdrożenia do nowych zadań.

Nie uważa Pani, aby czynione przez Panią wydatki miały charakter reprezentacji, jak również nie są to wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT.

Powyższe podejście do wydatków okolicznościowych, które mogą stanowić dla pracodawcy koszty uzyskania przychodu potwierdzają m.in.:

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r. Nr 0111-KDIB1-1.4010.342.2022.2.ŚS,

·interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lutego 2021 r. Nr 0111-KDIB2-1.4010.454.2020.3.AT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zauważyć, że w niniejszej interpretacji nie dokonano oceny Pani stanowiska pod względem jego prawidłowości co do obowiązku do naliczenia podatku należnego od przekazywanych biletów, na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Okoliczność wystąpienia takiego obowiązku przyjęto jako element zdarzenia przyszłego.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 22 oraz 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem, bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów. Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

·„celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,

·„zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast

·„zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.

Koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało.

Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Każdy koszt niezależnie od jego rodzaju, musi być oceniany przez pryzmat nadrzędnej zasady określonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - związku z przychodami podatnika.

Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. W przepisie tym ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 6ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 6bc, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55.

W myśl natomiast wskazanego w powyższym przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu podnieść należy, że wydatki pracownicze, bez względu na to czy stanowią dla pracownika przychód czy też nie – co do zasady – zaliczane są do kosztów podatkowych, jednak tylko te wydatki, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, ale mogą obejmować również inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników.

Jak wynika z opisu sprawy, w przyszłości planuje Pani dokonywanie zakupu biletów na wydarzenia kulturalne, sportowe, itp., np: bilety do kina, teatru, bilety na koncerty i mecze sportowe, które będzie Pani przekazywać własnym pracownikom i zleceniobiorcom. Wydatki na Wydania pracownicze będą ponoszone ze środków obrotowych Pani działalności gospodarczej. Wydania pracownicze nie stanowią elementu wynagrodzenia, do którego jako pracodawca byłaby Pani zobowiązana na podstawie łączących Panią z pracownikami lub zleceniobiorcami umów, porozumień albo regulaminów. Prezenty pracownicze będą wydawane z różnych okazji okolicznościowych, jak urodziny, święta oraz jako forma gratulacji z okazji zdanych egzaminów zawodowych, itp. Przekazywanie Prezentów pracowniczych będzie miało na celu docenienie pracowników i zleceniobiorców, zwiększenie ich zaangażowania w wykonywane obowiązki, wzmocnienia więzi z miejscem pracy i generalne zadowolenie z bycia częścią struktury organizacyjnej zakładu pracy. W konsekwencji liczy Pani, że zwiększy to wyniki pracowników i zleceniobiorców wykonujących powierzone im zadania oraz spowoduje, że silniej zwiążą się z miejscem pracy i będą skłonni pozostać w miejscu pracy dłużej. Wartość brutto (cena netto wraz z nieodliczonym podatkiem VAT) wydawanych biletów będzie doliczana do wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców, co oznacza, że będzie ona podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Mając powyższe na względzie, należy zauważyć, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać, że wydatki na rzecz pracowników pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie, planowane przez Panią ponoszenie wydatków na zakup biletów pozostanie w związku z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą, ponoszone będą w Pani interesie oraz będą służyły zabezpieczeniu źródła przychodu. Wydatki te służą pielęgnacji pozytywnej atmosfery w pracy, wzmacniają relacje istniejące między pracownikiem i pracodawcą, działają motywująco na pracowników oraz wzmacniają ich lojalność. Powyższe przekłada się w sposób oczywisty zarówno na wyniki przedsiębiorstwa osiągane dzięki wspólnej pracy właściciela i pracowników, jak również zmniejszają koszty związane z ewentualną zwiększoną rotacją pracowników - tj. koszty odpraw, rekrutacji nowych pracowników i zleceniobiorców oraz ich wdrożenia do nowych zadań.

Jak widać z powyższego opisu zakup biletów na wydarzenia kulturalne (Wydania pracownicze) nie pozostanie zatem bez wpływu na Pani źródło przychodu.

Należy zatem stwierdzić, że koszty poniesione na zakup biletów na wydarzenia kulturalne, mogą zostać uznane za koszty podatkowe w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te spełniają bowiem przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie znajdują się w katalogu wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

a)podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

b)podatek należny:

- w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

- w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

- od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości,

c)kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Przypadki, kiedy naliczony podatek VAT może stanowić koszt uzyskania przychodów wymienia, więc art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wynika z niego, że podatek naliczony jest kosztem:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zauważyć należy, że przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, o ile podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Innymi słowy, wskazany przepis nie dotyczy sytuacji, w których podatnik miał możliwość skorzystania z odliczenia w podatku od towarów i usług, ale z niej nie skorzystał.

Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że w przypadku gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, a naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, podatnik będzie uprawniony zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę naliczonego podatku od towarów i usług, który nie podlega odliczeniu od kwoty podatku należnego podatnika.

Podsumowując, naliczony podatek od towarów i usług niepodlegający odliczeniu od kwoty podatku należnego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile dotyczy wydatków, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Tym samym, będzie miała Pani prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatków podatku dochodowym od osób fizycznych kosztów zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na wydania pracownicze w wysokości kwot brutto, czyli z naliczonym VAT, jeśli nie będzie przysługiwało Pani prawo do odliczenia.

Ponadto w odniesieniu do możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu, w przypadku zakupu biletów z intencją przeznaczenia ich na Wydania biznesowe, a następnie zmiany przeznaczenia na Wydania pracownicze, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy od wydanych biletów zostanie naliczony podatek od towarów i usług (co nie jest przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej interpretacji), zarówno cena netto biletów (tj. pomniejszona o odliczony podatek od towarów i usług), jak i następnie naliczony podatek od towarów i usług, który będzie należny w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług (przekazaniem biletów) na cele osobiste pracowników i zleceniobiorców, może być kosztem uzyskania przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji nie dokonano oceny czy wydatki  na zakup biletów będą stanowiły wydatki na cele reklamowe lub reprezentacji, gdyż jak wskazała Pani w uzupełnieniu wniosku założenie to jest elementem opisu zdarzenia przyszłego i nie wnosiła Pani o jego interpretację.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Odnosząc się do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych, należy wskazać, że zapadły one w indywidualnych sprawach i tylko do nich mają zastosowanie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00