Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.367.2024.2.DJD

Stawki ryczałtu dla przychodów z usług związanych z efektami wizualnymi - PKWiU 59.12.14. oraz związane z animacją - PKWiU 59.12.15.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określeniastawki ryczałtu ewidencjonowanego właściwej dla uzyskiwanych przychodów z działalności gospodarczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 czerwca 2024 r. (wpływ 8 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan grafikiem 3D, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie ….. Przychody z działalności rozlicza Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jako grafik 3D, w codziennej pracy, tworzy Pan unikalne efekty specjalne, w tym grafiki i animacje komputerowe, na podstawie potrzeb klientów, jednak to Pan jest odpowiedzialny za cześć wizualną grafik i animacji. Do tworzenia prac (animacji, modeli graficznych, graficznych efektów specjalnych) wykorzystuje Pan głównie program komputerowy (...), itp. Stworzone przez siebie animacje przesyła Pan klientom w wersji elektronicznej (np.:...oraz jeśli jest konieczne pliki projektów w formie ...). Następnie klient może wykorzystywać stworzone w ramach działalności animacje i efekty specjalne (np. na stronach internetowych klienta, w prezentacjach, wystąpieniach, itd.)

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Jest Pan obywatelem Włoch, przebywającym na stałe w Polsce, a Pana firma zarejestrowana jest tylko w Polsce i tylko tu płaci Pan podatki.

Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej to ...marca 20216 r., natomiast data wznowienia wykonywania indywidualnej działalności to ...lipca 2020 r. - od tego dnia prowadzi Pan działalność gospodarczą nieprzerwanie do chwili obecnej. W 2017 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą do ...lipca 2020 r., ponieważ mieszkał Pan wtedy poza terytorium Polski i nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

Przychody z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej opodatkowane są ryczałtem ewidencjonowanym od stycznia 2024 r. Spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zakres Pana działalności gospodarczej to tworzenie unikalnych efektów wizualnych, w tym grafik, modeli, animacji komputerowych. Jest Pan grafikiem 3D wykonującym usługi graficzne (grafika 3D dla klientów zewnętrznych). Usługi, które Pan świadczy w ramach działalności gospodarczej klasyfikuje Pan pod PKWiU 59.12.14.0 - usługi związane z efektami wizualnymi oraz PKWiU 59.12.15.0 - usługi związane z animacją.

W ramach usług związanych z efektami wizualnymi - PKWiU 59.12.14.0, tworzy Pan grafiki 3D, które są reprezentacją dowolnego trójwymiarowego obiektu, zgodnie z ustaleniami z klienta. Dla przykładu - jeśli w projekcie, który Pan tworzy dla klienta jest potrzebne stworzenie grafiki dinozaura i dodanie go do istniejącego filmu, Pana zadaniem jest, przy pomocy programu komputerowego, stworzenie tego obiektu (w tym przykładzie jest to dinozaur), nadanie mu kształtu, kolorów, ostatecznego wyglądu oraz także przy pomocy programów komputerowych (zazwyczaj program, z którego Pan korzysta, to program do grafiki 3D zwany Blender) dodanie stworzonego przez Pana obiektu do projektu. Podsumowując, Pana zadaniem w tej części pracy jest zrozumienie i interpretacja potrzeb klienta, dotyczących utworzenia obiektu graficznego 3D, a następnie w efekcie Pana pracy, przy pomocy programów komputerowych, utworzenie ustalonego obiektu i dodanie go do tworzonego projektu. Efektem Pana pracy są stworzone przez Pana obiekty 3D, wizualizacje, które dodawane są do istniejących projektów, nagrań i są one widoczne dla odbiorcy.

W ramach usług związanych z animacją - PKWiU 59.12.15.0 - tworzy Pan także modele 3D (na komputerze, a nie w postaci fizycznej) różnych obiektów, przedmiotów od podstaw, przy pomocy programów komputerowych (głównie używa Pan programu graficznego zwanego ..., ale dodatkowo stworzone modele animuje - wprawia w ruch na komputerze. Oznacza to, że nadaje stworzonym modelom ruch w prezentacjach i projektach, które Pan tworzy. Dla przykładu, ostatnio dla jednego z klientów tworzy Pan grafiki zwierząt, między innymi wielbłąda (zwierzę w formie animowanej), po czym przy użyciu program do animacji 3D, sprawił Pan, że zwierzęta te poruszały się, zmieniały swoje położenie w animacji (najlepiej porównać to do bajek, które znane są z ekranów). W efekcie tej pracy powstał krótki film, w którym pojawiają się stworzone przez Pana w programie do tworzenia animacji 3D zwierzęta, które poruszają się i przedstawiają historię, która została wcześniej ustalona z klientem.

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99). Świadczone usługi nie są związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1.

Usługi (projekty) wykonuje Pan głównie dla innych firm, czasami dla osób prywatnych. Nie jest Pan wspólnikiem w żadnej spółce. Pracę wykonuje Pan we własnym mieszkaniu, gdyż jest to miejsce, w którym zarejestrowana jest Pana działalność gospodarcza. Pana klienci nie wyznaczają Panu miejsca gdzie ma wykonywać zlecane grafiki i animacje. Podczas planowania animacji dla projektów, nad którymi Pan pracuje, ustala Pan wraz z klientami w jakim czasie grafika, animacja ma zostać wykonana. Zazwyczaj to klienci proponują termin, jednak ja na podstawie własnego doświadczenia ostatecznie ocenia Pan ile czasu zajmuje stworzenie animacji/wizualizacji i ostatecznie proponuje Pan realny termin kiedy praca ta może zostać wykonana. Jest Pan odpowiedzialny za stworzenie grafik, wizualizacji i animacji, zgodnie z ustaleniami z klientami. Jeśli mają oni jakieś uwagi do stworzonych przez Pana prac, dokonuje Pan ustalonych poprawek i po zaakceptowaniu projektu - dostaje wynagrodzenie w postaci ustalonej wcześniej kwoty za stworzone wizualizacje/animacje.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z działalności, opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja). Biuro rachunkowe, z którego Pan korzysta, prowadzi dla Pana księgi i zgodnie z informacją od księgowej, jest Pan w stanie płacić i rozliczać się na podstawie różnych stawek podatkowych.

Pytanie

Czy biorąc pod uwagę powyżej przedstawione fakty na temat wykonywanych przez Pana prac (animacje, grafiki i modele graficzne), zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z art. 4 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, jest Pan uprawniony do zastosowania w 2024 r. wobec osiąganych przychodów z usług opisanych we wniosku 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, jako osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia unikalnych efektów specjalnych, w tym grafik, modeli, animacji komputerowych, według Pana zrozumienia, może opodatkować swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W pracy wykonuje Pan animacje graficzne, efekty wizualne, modele graficzne, grafiki komputerowe dlatego, według Pana, obowiązująca dla Pana stawka podatkowa to 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i zależy od rodzaju faktycznie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Ponadto podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan obywatelem Włoch, przebywającym na stałe w Polsce, a Pana firma zarejestrowana jest tylko w Polsce i tylko tu płaci Pan podatki. Jest Pan grafikiem 3D wykonującym usługi graficzne (grafika 3D dla klientów zewnętrznych).Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie tworzenia unikalnych efektów wizualnych, w tym grafik, modeli, animacji komputerowych. Do tworzenia prac (animacji, modeli graficznych, graficznych efektów specjalnych) wykorzystuje Pan głównie program komputerowy (...), itp. Stworzone przez siebie animacje przesyła Pan klientom w wersji elektronicznej (np. ... oraz jeśli jest konieczne pliki projektów w formie ....). Następnie klient może wykorzystywać stworzone przez Pana animacje i efekty specjalne w ramach swojej działalności (np. na stronach internetowych klienta, w prezentacjach, wystąpieniach, itd.), Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są pod PKWiU 59.12.14.0 - usługi związane z efektami wizualnymi oraz pod PKWiU 59.12.15.0 - usługi związane z animacją. W ramach usług związanych z efektami wizualnymi - PKWiU 59.12.14.0, tworzy Pan grafiki 3D, które są reprezentacją dowolnego trójwymiarowego obiektu, zgodnie z ustaleniami z klientami. Natomiast ramach usług związanych z animacja - PKWiU 59.12.15.0, tworzy Pan modele 3D różnych obiektów, przedmiotów od podstaw, przy pomocy programów komputerowych, ale dodatkowo stworzone przez Pana animacje wprawia Pan w ruch. Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99) – art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczone usługi nie są związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1.). Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Od 2024 r. przychody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są ryczałtem ewidencjonowanym. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju usług z działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli zaistniałaby taka sytuacja.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawne wskazać należy, że uzyskiwane przychody ze świadczenia usług objętych grupowaniem PKWiU 59.12.14 – Usługi związane z efektami wizualnymi oraz PKWiU 59.12.15 – Usługi związane z animacją, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, uzyskiwane w 2024 r. przychody ze świadczenia ww. usług, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, tj. właściwą dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8, jeżeli przedstawione okoliczności sprawy oraz stan prawny nie ulegną zmianie.

Zastrzec przy tym należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.

Zastrzec należy, że niniejsza interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie zawarte we wniosku nie podlegały ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00