Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.320.2024.5.AG

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup konia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

prawidłowe – w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup konia, w przypadku gdy korzystają z niego Pani pracownicy,

nieprawidłowe – w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup konia, w przypadku gdy korzysta z niego Pani.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 8 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 maja 2024 r. (wpływ 29 maja 2024 r.) oraz z 6 czerwca 2024 r. (wpływ 12 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem Pani wniosku jest zakup konia i możliwość wliczenia go w podatek VAT i podatek dochodowy.

Celem tego zakupu jest odpoczynek pracowników od 8 godzinnej pracy przed komputerem. Po rozmowie z pracownikami ustaliła Pani, że byłaby to najlepsza forma relaksacyjna i zdrowotna, gdyż dwóch pracowników jeździ konno i chętnie korzystaliby z takiej możliwości. Jazda konna ma wiele zalet, szczególnie gdy wykonuje się pracę siedzącą i nie jest zapewniona wystarczająca dawka ruchu. Głównie pomaga w utrzymaniu prostych pleców, poprawia koordynację ruchową oraz wpływa korzystnie na wiele grup mięśni, poprawia ogólne samopoczucie, uspokaja i redukuje stres. Koń stałby w stajni, która otwarta jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18, w tym czasie pracownicy mieliby pełen dostęp do spędzania czasu z nim.

W uzupełnieniu wniosku odpowiedziała Pani na następujące pytania:

Ilu dokładnie pracowników Pani zatrudnia oraz na podstawie jakiej formy zatrudnienia, np. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia?

Posiada Pani trzech pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Czy nabycie konia, którego celem – jak Pani wskazała w opisie sprawy – będzie odpoczynek pracowników, będzie związane wyłącznie z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą? Jeżeli nie, to w jakim innym celu nabędzie Pani konia?

Koń zostanie nabyty tylko i wyłącznie na rzecz odpoczynku i relaksu pracowników, jak i Pani.

Na kogo będzie wystawiona faktura dokumentująca zakup konia – na Panią, czy na inny podmiot (jeśli inny – jaki)?

Wystawiona faktura dokumentująca zakup konia będzie wystawiona na Panią.

Kto dokładnie będzie sprawował opiekę nad zakupionym koniem?

Opiekę nad koniem będzie sprawowała obsługa stajni, Pani, jak i pracownicy, jeśli będą mieli ochotę.

Czy stajnia, o której mowa we wniosku, będzie znajdować się na terenie prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to gdzie dokładnie i jaka to będzie odległość od miejsca świadczenia pracy przez Pani pracowników?

Stajnia, o której mowa we wniosku znajduje się w okolicach (…), dokładniej w (…), który jest oddalony o 8 km od miejsca prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Czy Pani pracownicy będą mieli możliwość korzystania z jazdy konnej w ciągu dnia w trakcie godzin pracy, tzn. w przerwach pomiędzy wykonywaniem przez pracowników obowiązków? Jeżeli możliwość korzystania z jazdy konnej będzie następować w innych okolicznościach niż ww. należy precyzyjnie wskazać i opisać te okoliczności oraz wskazać w jaki sposób możliwość korzystania z jazdy konnej przez Pani pracowników będzie służyć prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (wpływa na ogólne funkcjonowanie Pani Firmy).

Pracownicy będą mogli korzystać z jazdy konnej od poniedziałku do piątku po pracy, w weekendy oraz inne dni wolne od pracy, jeżeli chodzi o godziny, to pracownicy będą mogli sami wybierać kiedy będą chcieli korzystać z jazd. Ma to stanowić formę relaksu i odpoczynku, co będzie przekładało się na efektywność pracy.

Czy jazdy konne, o których mowa w opisie sprawy, organizowane będą wyłącznie dla Pani pracowników? Jeżeli nie, to dla kogo jeszcze?

Jazdy konne będą organizowane dla Pani pracowników, jak i dla Pani jako również forma rekreacji i odpoczynku.

Czy wszyscy Pani pracownicy będą mogli korzystać z jazdy konnej bezpłatnie?

Wszyscy pracownicy będą mogli korzystać z jazd oraz spędzania czasu z koniem bezpłatnie.

Czy Pani pracownicy będą ponosić jakiekolwiek wydatki związane z uczestnictwem w ww. formie relaksu i odpoczynku?

Pracownicy nie będą pokrywali żadnych kosztów związanych z sprawowaniem opieki nad koniem.

Czy z jazdy konnej będą mogli korzystać wszyscy Pani pracownicy w jednakowym stopniu? Czy tylko dwóch Pani pracowników, którzy jeżdżą konno?

Każdy z trzech pracowników będzie miał jednakowy i pełen dostęp do jazd oraz opieki nad koniem.

W jaki sposób Pani pracownicy, którzy nie jeżdżą konno, będą mogli skorzystać z zakupu przez Panią konia? Proszę o wskazanie konkretnej formy relaksu i odpoczynku dla tych pracowników.

Jeden z pracowników, który nie jeździ konno, będzie mógł spędzać z nim czas poprzez opiekę nad nim, oprowadzaniem, będzie mógł również próbować jazd na nim, będzie miał pełen dostęp, tak jak i pozostali pracownicy.

W jaki sposób uregulowana będzie przez Panią kwestia korzystania z konia przez Pani pracowników w celu relaksu i odpoczynku? Czy będzie to np. regulamin wewnętrzny, czy w inny sposób będzie to uregulowane (w jaki dokładnie sposób)? Należy dokładnie opisać.

Korzystanie z konia nie będzie uregulowane żadnym regulaminem wewnętrznym, pracownicy będą mieli pełen dostęp do spędzania czasu z koniem, sprawowania opieki nad koniem oraz jazd.

Czy zakupiony koń będzie wykorzystywany wyłącznie jako forma odpoczynku i relaksu na rzecz Pani pracowników w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, czy również na cele osobiste (prywatne) pracowników?

Koń nie będzie wykorzystywany na cele prywatne pracowników.

Czy zakupiony koń będzie wykorzystywany przez Panią do Pani celów osobistych (prywatnych)?

Koń nie będzie wykorzystywany do Pani celów prywatnych innych niż Pani odpoczynek i relaks.

Jaki jest związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem na zakup konia a osiągnięciem przez Panią przychodów z działalności gospodarczej lub zachowaniem albo zabezpieczeniem Pani źródła przychodów z działalności gospodarczej – proszę opisać związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym przez Panią wydatkiem a uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem/zabezpieczeniem źródła Pani przychodów.

Zakup konia będzie skutkował większym przychodem poprzez odpoczynek pracowników, co będzie skutkowało większą wydajnością i efektywnością pracy.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy zgodnie z przepisami prawa skarbowego zakup konia będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani pytanie zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem – zakup konia będzie mogła Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jazda konna oraz kontakt z koniem bardzo dobrze wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, będzie to przede wszystkim forma rehabilitacji pracowników na kręgosłup oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała po 8 godzinnej pracy przed komputerem, jazda konna pozytywnie wpływa również na układ krążenia i ogranicza ryzyko chorób serca. Z aspektów, które wpływają na naszą psychikę, trzeba wyróżnić przede wszystkim redukcję stresu oraz ogólną poprawę samopoczucia, która będzie skutkowała zwiększoną wydajnością pracy.

Pani stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest:

prawidłowe – w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup konia, w przypadku gdy korzystają z niego Pani pracownicy,

nieprawidłowe – w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup konia, w przypadku gdy korzysta z niego Pani.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodów” zawarte we wskazanym art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważam, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodów), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie stwierdzić, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Dlatego też kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodów z danego źródła bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Podkreślam również, że o tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane są z uzyskaniem przychodów z konkretnego źródła. Koszty uzyskania przychodów z danego źródła pomniejszają przychody z tego właśnie źródła. Koszty te są zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

Co warte podkreślenia w kontekście tej sprawy, jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Wskazane przez Panią wydatki związane z zakupem konia nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w tym katalogu, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z wyrokiem NSA z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3526/16:

Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum.

Skoro zatem jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów sprowadza się w istocie do ustalenia, czy mógł się on potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów bez względu na to, czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą i zatrudnia Pani trzech pracowników. Planuje Pani zakup konia, z przeznaczeniem na odpoczynek i relaks dla Pani oraz Pani pracowników. Wszyscy pracownicy będą mogli korzystać z konia nieodpłatnie. Wskazała Pani, że jazda konna ma wiele zalet, szczególnie gdy wykonuje się pracę siedzącą i nie jest zapewniona wystarczająca dawka ruchu; głównie pomaga w utrzymaniu prostych pleców, poprawia koordynację ruchową oraz wpływa korzystnie na wiele grup mięśni, poprawia ogólne samopoczucie, uspokaja i redukuje stres. Zakup konia będzie skutkował większym przychodem przez odpoczynek pracowników, co będzie skutkowało większą wydajnością i efektywnością pracy.

Na podstawie powołanych przepisów prawa oraz zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzam, że stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie mogła Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki związane z zakupem konia, w przypadku gdy korzystają z niego Pani pracownicy.

Przy czym podkreślam, że możliwość zaliczenia przez Panią tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wynika z faktu, że będzie on poniesiony w celu zaoferowania pracownikom świadczeń pozapłacowych, które mają przyczynić się – jak Pani wskazała – do poprawy ich zdrowia fizycznego i psychicznego, redukcji stresu, a to zwiększy wydajność i efektywność ich pracy.

Nie można natomiast zgodzić się z Pani stanowiskiem, że uzyskiwanie przez Panią przychodów (względnie zachowanie albo zabezpieczenia źródła przychodów) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie determinowane korzystaniem przez Panią z konia. Wydatek w tej części na zakup konia ma charakter osobisty. Korzystanie z konia może mieć pozytywny wpływ na Pani zdrowie i samopoczucie podobnie, jak inne wydatki osobiste związane z dbałością o stan zdrowia, np. właściwe odżywianie. Dbanie o własne zdrowie należy do podstawowych potrzeb człowieka, dlatego podejmowane w tym zakresie wysiłki Pani wynikają nie ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą, a mają swe źródło w pierwotnych potrzebach każdej istoty ludzkiej. Dlatego w tej części wydatek ten nie może stanowić dla Pani kosztu uzyskania przychodów.

Podsumowanie: będzie mogła Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatek związany z zakupem konia – w takiej części, w jakiej koń będzie wykorzystywany na potrzeby Pani pracowników. Natomiast w część, w jakiej koń będzie wykorzystywany przez Panią, wydatek ten nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuje także, że wniosek w zakresie podatku VAT podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Zaznaczam również, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Wydając indywidualną na podstawie art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku – nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00