Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.297.2024.4.BS

Ustalenie właściwej stawki ryczałtu ewidencjonwanego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego

  • w części dotyczącej możliwości skorzystania z 5,5% stawki – nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej możliwości skorzystania z 8,5% stawki – prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 marca 2024 r. wpłynął pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką 5,5 % oraz 8,5% stawką.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem, z 29 maja 2024 r., oraz pismem z 3 czerwca 2024 r., oraz pismem z 14 czerwca 2024r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i od 2008 roku osiąga Pan dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jej przedmiotem są dwa rodzaje usług :

1) elektroniczne, polegające na opracowaniu autorskich materiałów edukacyjnych;

2) korygowanie materiałów edukacyjnych (ćwiczeń, gier, zadań, gotowych lekcji wraz z kluczem do rozwiązania zadań) do nauki języka francuskiego.

Usługi te są sklasyfikowane odpowiednio:

  • Ad.1 - 90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza,
  • Ad.2 –18.13.10.0 Usługi związane z przygotowaniem do druku.

Usługi opisane w punkcie 1 polegają na tworzeniu w formie elektronicznej materiałów edukacyjnych, w szczególności ćwiczeń, czytanek, gier językowych. Świadcząc w/w usługi odpowiada Pan za poprawność językową, zgodność z zakładanym poziomem nauczania oraz zawarcie treści niezbędnych do tego, by nauczyciel korzystający z tych materiałów mógł to zrobić poprawnie. Po wykonaniu powyższych zleceń są one sprzedawane podmiotowi wraz z przeniesieniem praw autorskich do dalszej dystrybucji.

Usługi opisane w punkcie 2 polegają na korygowaniu błędów merytorycznych i stylistycznych materiałów opracowanych przez osoby trzecie na zlecenie Zleceniodawcy oraz na redagowaniu i współtworzeniu (we współpracy z osobami trzecimi) przedstawionych materiałów edukacyjnych opracowanych przez osoby trzecie. Materiały po dokonanej korekcie przekazywane są zamawiającemu.

Zarówno, materiały autorskie opisane w punkcie 1, jak i korygowane przez Pana opisane w punkcie 2 zawierają część dla uczniów (zadania do wykonania, ćwiczenia, karty do gry, fiszki) oraz wyjaśnienia i instrukcje dla nauczyciela.

Wszystkie wyżej wymienione usługi świadczy Pan samodzielnie, bez nadzoru i kierownictwa wydawnictwa. Usługi opisane w punkcie 1 wykonuje Pan w ustalonych indywidualnie terminach, te opisane w punkcie 2 w terminie wyznaczonym przez wydawnictwo.

Jako osoba, która wykonuje powyższe usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością oraz ponosi Pan odpowiedzialność wobec wydawnictwa, dla którego świadczy Pan usługi. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat Pana czynności oraz za wykonywanie przez Pana tych czynności ponosi wydawnictwo (zamawiający).

Od 1 stycznia 2022 r. wybrał Pan opodatkowanie przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Za rok podatkowy 2022 oraz 2023 uzyskał Pan przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Nie wystąpiły u Pana sytuacje opisane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnienie wniosku

1) Prosimy o jednoznaczne wskazanie pod jakim symbolem PKWIU sklasyfikowane są usługi, które Pan świadczy i zamierza świadczyć w ramach działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ:

  • Ad. 1 - PKWIU 90.03.11.0;
  • Ad.2 – PKWIU 18.13.10.0.

2) Jaki okres podatkowy jest przedmiotem Pana zapytania?

ODPOWIEDŹ: Rok 2022 i 2023.

3) Czy prowadzi/będzie Pan prowadził ewidencję przychodów, w której będzie Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami (jeżeli zaistnieje taka sytuacja)?

ODPOWIEDŹ: Tak, będę prowadził, jeśli zaistnieje taka sytuacja.

4) Jakie dokładnie czynności/zadania wykonuje Pan w ramach świadczonych przez Pana usług. Prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem.

ODPOWIEDŹ:

Ad 1. Wymyśla Pan i opracowuje materiały dydaktyczne. Są to gry, ćwiczenia, sekwencje nauczania w celu odkrycia punktu gramatyki lub słownictwa, ćwiczenia językowe mające na celu skłonienie uczniów do interakcji, dokumenty wizualne (plakat, mapa myśli, lista słownictwa), aby pomóc uczniom odkryć słownictwo lub skłonić ich do rozmowy itp.) Są to Pana własne pomysły, tzn. na przykład przy tworzeniu gry językowej wymyśla Pan jakie rodzaje kart mają się w niej znaleźć i jaką mają mieć treść. Wymyśla też i opisuje Pan zasady tej gry. Inny przykład: przy opracowywaniu materiałów do konwersacji wymyśla Pan temat konwersacji i wszystkie pytania do zadania uczniom, rodzaje interakcji, w jakie mają wchodzić (czy mają pracować w grupach, indywidualnie czy w parach) i opisuje to w instrukcjach. Pisze objaśnienia dla nauczyciela i tworzy Pan wszystkie elementy potrzebne do wykonania czynności zaproponowanych w zasobie (karty do gry, tabele, ćwiczenia, listy, teksty, odpowiedzi itp.) w pliku (...). Wszystkie powyżej opisane czynności są pracą twórczą. Efektem Pana pracy jest powstanie materiału dydaktycznego, który jest gotowy do opracowania graficznego w celu publikacji. Ten materiał jest następnie wysyłany do wydawnictwa.

Ad 2.

Otrzymuj Pan materiały dydaktyczne (podobne jak wyliczone powyżej, czyli to gry, ćwiczenia, sekwencje nauczania w celu odkrycia punktu gramatyki lub słownictwa, ćwiczenia językowe mające na celu skłonienie uczniów do interakcji, dokumenty wizualne) stworzone przez osoby trzecie w formie pliku (...) i poprawia wszelkie błędy ortograficzne, stylistyczne lub językowe. Jeśli uzna Pan, że wartość edukacyjna lub jakość zasobu nie jest wystarczająca do wykorzystania w klasie, doradza, jak poprawić, rozwinąć lub zmienić niektóre pomysły, treści i instrukcje dla nauczyciela, pozostawiając komentarze, przykłady, sugestie w otrzymanym pliku (...). Poprawione dokumenty są wysyłane do wydawnictwa. Efektem Pana pracy jest doprowadzenie otrzymanego materiału dydaktycznego do stanu (wystarczającej jakości), w którym jest gotowy do opracowania graficznego w celu publikacji. Ten materiał jest następnie wysyłany do wydawnictwa.

Czynności które Pan świadczy opisane w ramach wniosku są usługami wykonywanymi dla jednego podmiotu.

Usługi wymienione we wniosku nie stanowią kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz kontrahenta. Wynagrodzenie za usługi sklasyfikowane pod PKWiU 90.03.11.0 oraz 18.13.10.0 wynagradzane są odrębnie.

Poszczególne usługi są usługami odrębnymi za które Zleceniodawca płaci Panu wyodrębnione wynagrodzenie.

Usługi nie są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz Zleceniodawcy.

W latach 2022-2023 prowadził Pan ewidencję przychodów, w której był Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami.

Pytania

1. Czy usługi świadczone przez Pana polegające na przygotowaniu materiałów edukacyjnych do nauki języka francuskiego podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu wynoszącą 5,5%?

2. Czy usługi świadczone przez Pana polegające na wprowadzaniu korekt do przedstawionych materiałów edukacyjnych do nauki języka francuskiego podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu wynoszącą 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Powołał się Pan na następujące przepisy: Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) Art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) Stanowisko własne: W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwaną dalej "ustawą o ryczałcie", ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku:

  • w części dotyczącej możliwości skorzystania z 5,5% stawki – nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej możliwości skorzystania z 8,5% stawki – prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony 

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej dokonuje sam podatnik.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy świadczy Pan usługi, które mieszczą się w grupowaniu:

  • Ad. 1 - PKWIU 90.03.11.0;
  • Ad.2 – PKWIU 18.13.10.0.

Z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody nie przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy 2.000.000 euro. W sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki osobowej, wówczas limit 2.000.000 euro należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej w spółce.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego). Ponadto przy prowadzeniu działalności gospodarczej zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki, limit przychodów za poprzedni rok odnosi się odrębnie do każdej z tych działalności.

Jak Pan wskazał we wniosku, w Pana przypadku limit 2.000.000 euro nie został przekroczony.

W tym miejscu wskazać należy art. 12 ust. 3 w/w ustawy

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17 %;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15 %;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14 %;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12 %;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10 %;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5 %.

Odnosząc się do Pana przychodów ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług sklasyfikowanych według 90.03.11.0, wskazuje że,

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

Z kolei w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 ze zm.) ‒ podklasa 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza obejmuje:

  • działalność indywidualnych artystów takich jak: rzeźbiarze, malarze, rysownicy, grawerzy, artyści uprawiający kwasoryt itp.,
  • działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularnonaukową itp.,
  • działalność niezależnych dziennikarzy,
  • renowację prac artystycznych, takich jak obrazy itp.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność wytwórcza – działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Do przychodów osiąganych z wykonywania tego rodzaju działalności należy stosować 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast dla przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90) ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje szczególną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – 15%, wynikającą z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y).

Wobec powyższego uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 90.03.11.0 będą opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W związku z powyższym Pana stanowisko dotyczące możliwości opodatkowania 5,5 % stawką usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 90.03.11.0 - jest nieprawidłowe.

Kolejno odpowiadając na Pana drugie pytanie wskazuje, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług sklasyfikowanych według 18.13.10.0, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym Pana stanowisko dotyczące możliwości opodatkowania 8,5 % stawką usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 18.13.10.0 – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00