Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.375.2024.2.EC
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, uzupełniony pismem w zakresie potwierdzenia opłaty (wpływ 17 kwietnia 2024 r.). Następnie uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 10 czerwca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości zaliczenia wydatku jaki poniósł w 2023 r. na zakup i montaż klimatyzatora do ulgi rehabilitacyjnej.
Klimatyzator został zamontowany w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, tj. przy ul. …. w … . Wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Montaż klimatyzatora istotnie poprawia Jego komfort przebywania w mieszkaniu w okresie letnim, kiedy to temperatura w mieszkaniu osiąga wysokie wskazania. Wnioskodawca wniosek swój motywuje wydaną interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2024 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.8.2024.1.KP), gdzie możliwość zaliczenia takiego zakupu do ulgi rehabilitacyjnej zostało uznane za prawidłowe.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca nadmienia, że posiada znaczny stopień niepełnosprawności w związku ze zdiagnozowanym w 2022 r. .... (symbol przyczyny niepełnosprawności: …). Orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane przez Powiatowy zespól do spraw orzekania o niepełnosprawności, ul. …., ……... Orzeczenie zostało wydane w dniu 13 października 2022 r. i obowiązuje do dnia 31 października 2025 r. Numer orzeczenia to …………..
Podmiot wydający orzeczenie to Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Tytuł prawny do nieruchomości, w której zmontowany został klimatyzator i w którym Wnioskodawca zamieszkuje - własność. W 2023 r. Wnioskodawca uzyskał dochody ze stosunku pracy podlegające opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej, pozwalające na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej.
Wydatek, jaki Wnioskodawca poniósł na zakup i montaż klimatyzatora, sfinansował ze środków własnych. Środki nie pochodziły z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, P. F. R. O. N. ani ze środków N. F. Z., zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Wydatki, które Wnioskodawca zamierza odliczyć, nie zostały/zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ani nie zostały/zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, ani nie zostały/zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wydatek Wnioskodawca zamierza zaliczyć jako adaptację i wyposażenie mieszkania, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten będzie stanowić wydatki na przystosowanie mieszkania, jak i jego wyposażenia, odpowiadające indywidualnym potrzebom wynikającym z rodzaju posiadanej przez Wnioskodawcę niepełnosprawności i ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych. Wydatek związany jest z zakupem i montażem klimatyzatora w mieszkaniu, który regulowałby (obniżał) temperaturę w okresach kiedy są upały. W okresie tym bez użycia klimatyzatora temperatura w mieszkaniu osiąga wysokie wskazania, co w znaczący sposób obniża komfort przebywania w mieszkaniu, które jest bardzo nasłonecznione.
W związku z niepełnosprawnością Wnioskodawcy, w mieszkaniu spędza On większość czasu w trakcie doby. Wnioskodawca nie posiada zaleceń lekarskich od onkologa wskazujących, że powinien zamieszkiwać w mieszkaniu umożliwiającym sterowanie temperaturą (lecz nigdy o takie zalecenie Wnioskodawca nie występował). Jednak z uwagi na schorzenie, samopoczucie Wnioskodawcy w istotny sposób zależy od sytuacji termicznej w pomieszczeniu, w którym przebywa. Dzięki zamontowanemu klimatyzatorowi Wnioskodawca jest w stanie w miarę normalnie funkcjonować w mieszkaniu w okresie letnim. Wnioskodawca posiada faktury VAT związane z zakupem i montażem klimatyzatora, gdzie wskazane są Jego dane jako kupującego, dane sprzedającego, rodzaj usługi oraz kwota zapłaty.
Pytanie
Czy prawidłowym będzie zaliczenie kosztów zakupu i montażu klimatyzatora do ulgi rehabilitacyjnej, w ramach rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. (PIT-37)?
Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)
W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe będzie zaliczenie poniesionych kosztów zakupu i montażu klimatyzatora do ulgi rehabilitacyjnej, w ramach rozliczenia PIT za 2023 r. (PIT-37).
Doprecyzowując, z uwagi na opisany stan faktyczny, Wnioskodawca uważa za prawidłowe zaliczenie poniesionych wydatków na zakup i montaż klimatyzatora do ulgi rehabilitacyjnej, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT, w ramach rozliczenia PIT za 2023 r. (PIT-37).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.
W myśl art. 26 ust. 7 pkt 4 przywołanej ustawy:
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Należy zaznaczyć, że katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona.
Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy
Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności;
2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Zauważyć należy, że odliczeniu od dochodu podlegają co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.
Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Zgodnie z art. 26 ust. 13a ww. ustawy:
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że od 13 października 2022 r. posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności, w związku ze zdiagnozowanym w 2022 r. ....Orzeczenie obowiązuje do 31 października 2025 r. W 2023 r. poniósł Pan wydatek na zakup i montaż klimatyzatora, w mieszkaniu będącym Pana własnością. Wydatek ten stanowi wydatki na przystosowanie mieszkania, jak i jego wyposażenia, odpowiadające indywidualnym potrzebom wynikającym z rodzaju posiadanej przez Pana niepełnosprawności i ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych. Wydatek związany jest z zakupem i montażem klimatyzatora w mieszkaniu, który regulowałby (obniżał) temperaturę w okresach kiedy są upały. W okresie tym bez użycia klimatyzatora temperatura w mieszkaniu osiąga wysokie wskazania, co w znaczący sposób obniża komfort przebywania w mieszkaniu, które jest bardzo nasłonecznione. W związku z Pana niepełnosprawnością, w mieszkaniu spędza Pan większość czasu w trakcie doby. Z uwagi na schorzenie, Pana samopoczucie w istotny sposób zależy od sytuacji termicznej w pomieszczeniu, w którym Pan przebywa. Dzięki zamontowanemu klimatyzatorowi jest Pan w stanie w miarę normalnie funkcjonować w mieszkaniu w okresie letnim.
Dokonując wykładni zawartego w przytoczonym na wstępie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, że w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, Lex, 2010, wyd. II). Należy zwrócić uwagę, że pojęcie „adaptacja” rozumieć należy jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy – w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej – wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 667/11.
Zgodnie z językowym znaczeniem termin „adaptacja” to przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast, „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.
Adaptacja mieszkania jest to zatem przeróbka, mająca nadać mu inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania – to przydanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem, adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.
Wskazać również należy, że przy spełnieniu warunków określonych we wskazanych wyżej przepisach osoba niepełnosprawna lub osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną może odliczyć poniesiony wydatek niezależnie od tego jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.
Tak więc na gruncie rozpatrywanej sprawy uzasadnione jest uznanie poniesionego wydatku w postaci zakupu i montażu klimatyzacji za wydatek na adaptację mieszkania i jego wyposażenie, stosownie do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności.
Zatem, w oparciu o przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że może Pan uznać wydatki poniesione w 2023 r. na wyposażenie mieszkania w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej :
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a ;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej :
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ..., ..... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).