Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.255.2024.4.DJD

Środki pieniężne ze wspólnego przedsięwzięcia otrzymane w celu przekazania współtwórcy kanału nie stanowią przychodu do opodatkowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2024 r.o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 września 2018 r. W zakres prowadzonej działalności gospodarczej wchodzi m. in. produkcja filmów, które publikowane są na należącym do Pana kanale. Tworzenie filmów opiera się na nagrywaniu, montażu, czy też edycji przygotowanego materiału. Do edycji filmów służy program do montażu wideo.

W związku z rozwojem kanału na .., nawiązał Pan współpracę z podmiotem trzecim, który jest współtwórcą kanału na .... Współtwórca kanału jest odrębną indywidualną działalnością gospodarczą, która zajmuje się montażem przedmiotowych filmów rozrywkowych. Pan wraz ze wspólnikiem w indywidualny sposób będziecie tworzyć filmy według przyjętych w serwisie ... standardów. Częstotliwość, data publikacji oraz charakter i treść publikowanych filmów zależy od Pana swobodnej decyzji i uznania.

Ponadto, przedmiotem Pana działalności jest również udostępnianie widzom kanału na ..., udostępnianie miejsca na reklamy wyświetlane w trakcie trwania filmów umieszczanych przez Pana w serwisie .... Przychody pochodzące z powyższych usług sumują się na koncie serwisowym.

Strony zawarły umowę, w myśl której:

  • prowadzi Pan kanał na ..., zarządza kontem serwisowym ..., tworzy idee kolejnych filmów na kanale, jak również wykonuje czynności związane np. z podkładaniem głosu, tworzeniem treści;
  • Współtwórca kanału ... zajmuje się montowaniem filmików na kanale ... tworzeniem obrazu do filmiku (kamerowaniem), jak również wykonuje czynności związane np. z podkładaniem głosu, tworzeniem treści;
  • każda ze stron (Pan oraz Współtwórca kanału) wystawia odrębną fakturę na rzecz serwisu według ustalonego podziału w zyskach;
  • środki pieniężne stanowiące sumę faktur wystawionych przez Pana oraz Współtwórcę kanału trafiają bezpośrednio na Pana konto, z których część wynikająca z faktury Współtwórcy kanału zostanie mu przekazana na dedykowany rachunek bankowy.

W przedstawionym stanie faktycznym pojawiły się wątpliwości twórców w zakresie rozliczenia podatkowego środków pochodzących z kanału ... rozliczanych według planowanej umowy.

Należy podkreślić, że twórcami kanału są dwa podmioty prowadzące odrębne działalności gospodarczej. Zarówno jeden, jak i drugi wystawia fakturę sprzedażową bezpośrednio na serwis ... (....). Kontrahent rozlicza się z twórcami za pośrednictwem jednej płatności internetowej. Środki finansowe wpływają na Pana konto.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w zakres prowadzonej działalności gospodarczej wchodzi m. in. produkcja filmów, które publikowane są na należącym do Pana kanale. Tworzenie filmów opiera się na nagrywaniu, montażu, czy też edycji przygotowanego materiału. Dodatkowo prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie działalności e-commerce - 3% oraz w zakresie usług wsparcia przy wykonywaniu prac biurowych i innych zleconych - 8,5%.

Współpracę z Współtwórcą kanału na .... nawiązał Pan na podstawie umowy o współpracy. Pomiędzy Panem a Współtwórcą nie występują powiązania rodzinne, pokrewieństwa, powinowactwa, jak również inne sformalizowane powiązania osobiste. Pomiędzy Panem a Współtwórcą kanału wynikają relacje gospodarcze uregulowane we wskazanej umowie. Inne relacje gospodarcze na ten moment nie występują.

Środki pieniężne stanowiące sumę faktur wystawionych przez Pana oraz Współtwórcę kanału trafiają bezpośrednio wyłącznie na Pana konto ponieważ płatność a z ... jest możliwa wyłącznie na dedykowane, jedno konto bankowe. Tym samym, nie jest możliwe (według najlepszej Pana wiedzy) wypłacenie środków na dwa odrębne rachunki bankowe. Przyczyną wypłaty są uzyskane środki pieniężne z reklam (co wynika z regulaminu portalu). Zasady płatności i wystawiania faktur reguluje regulamin ....Dopuszczalne jest wystawienie dwóch odrębnych faktur, przy czym jak już Pan wskazał portal domaga się wskazania jednego konta bankowego.

Podział w zyskach ma miejsce na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panem, a Współtwórcą kanału oraz wynika on z ustaleń stron. Należne środki pieniężne stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Pana na rzecz ...oraz należne środki pieniężne stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Współtwórcę na rzecz ....

Przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan ryczałtem ewidencjonowanym. W zakresie działalności z zakresu e-commerce to 3% ryczałtu, a usługi wsparcia przy wykonywaniu prac biurowych oraz innych zleconych opodatkowane są 8,5% stawką ryczałtu.

Uzyskuje Pan również przychody z najmu nieruchomości (poza działalnością gospodarczą), opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.

Pytania

1.Czy środki pieniężne otrzymane przez Pana w celu ich przekazania innemu podmiotowi stanowią dla Pana przychód do opodatkowania, zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o PIT?

2.Czy środki pieniężne otrzymane przez Pana w celu ich przekazania innemu podmiotowi powiększą Pana podstawę opodatkowania w VAT?

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie podatku dochodowego osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: „ ustawa PIT”, wyznacza następujące podstawowe zasady rozpoznawania przychodów dla celów podatkowych.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ustawa o PIT definiuje pojęcie „przychody” w sposób generalny. W tym zakresie można natomiast posiłkować się utrwalonym stanowiskiem doktryny oraz organów podatkowych, zgodnie z którym przychód kreujący dochód podlegający opodatkowaniu musi spełniać cechy trwałości, bezzwrotności oraz być definitywnym przysporzeniem majątkowym dla podatnika.

W doktrynie wskazuje się, że „(...) można podjąć próbę zdefiniowania pojęcia „przychód” na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych jako otrzymane przez podatnika, a niekiedy tylko mu należne, świadczenie (przysporzenie) o charakterze definitywnym, a więc takie, które trwale zwiększa aktywa podatnika. (...) Wymóg definitywności oznacza, że poza kategorią przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych znajdują się wszelkiego rodzaju przysporzenia o charakterze tymczasowym, zwrotnym, nietrwałym. Typowym reprezentantem tego rodzaju przysporzeń są np. kaucje, kwoty wadium, gwarancje, zadatki, wszelkiego rodzaju wpłaty warunkowe, czy wpłaty pomyłkowe. Tego typu przysporzenia, mimo że w danym momencie powiększają majątek podatnika, to jednak ze swej istoty nie są przysporzeniami trwałymi i definitywnie należnymi podatnikowi.”

Warto pamiętać, że powyższa interpretacja pojęcia „przychód” została przedstawiona na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jednakże, w Pana ocenie, sama idea definicji przychodów znajduje znaczne podobieństwa na gruncie obu aktów prawnych. Tym samym, w Pana ocenie, środki finansowe otrzymane w celu ich przekazania innemu podmiotowi nie stanowią dla Pana przychodu do opodatkowania.

Należy również zaznaczyć, że w podobnej sprawie, organy podatkowe aprobowały stanowisko podatnika oraz uznawały je za prawidłowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 grudnia 2022 r. Nr 0111-KDIB1-1.4010.667.2022.1.MF, Organ podatkowy stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe. W treści ww. interpretacji zaaprobowano zatem stanowisko, w myśl którego „Uznając zatem, że środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w celu ich przekazania innemu podmiotowi nie stanowią dla niego przychodu do opodatkowania, a zapłacona temu innemu podmiotowi kwota w tej samej wysokości nie stanowi dla niego kosztów uzyskania przychodów, zdaniem Spółki cała opisywana transakcja przekazu środków powinna zostać podatkowo neutralna. Nie powinna ona zatem być uwzględniana w wyliczeniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania”.

W konsekwencji zaaprobowano pogląd, że otrzymanie środków pieniężnych w celu przekazania ich podmiotowi trzeciemu ma charakter czynności technicznej i nie skutkuje powstaniem przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym.

Podobne stanowisko zaprezentowano w interpretacjach indywidualnych:

  • z 1 grudnia 2021 r. Nr 0111-KDIB1-1.4010.384.2021.4.MF, gdzie za prawidłowe uznano następujące stanowisko: „Jednocześnie, skoro otrzymane środki nie stanowią przychodu podatkowego, to również ich późniejsza wypłata przez Organizatora sieci do X oraz przez X do Sklepów nie powinna stanowić odpowiednio dla Organizatora sieci i X kosztu uzyskania przychodów. Skoro bowiem Wnioskodawcy Uczestnicząc w Modelu Zwrotu Kosztów opisanym w stanie faktycznym pośredniczą jedynie w Zwrocie Kosztów przez Dostawców na rzecz Sklepów, to w konsekwencji przepływ tych środków przez Organizatora sieci i X powinien być poza ich wynikiem podatkowym”,
  • z 20 maja 2020 r. Nr 0114-KDIP2-2.4010.75.2020.2.JG.

Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie, środki pieniężne otrzymane przez Pana w celu ich przekazania innemu podmiotowi, nie stanowią przychodu do opodatkowania zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy PIT.

Z kolei, sama czynność przekazania ma charakter techniczny i jest neutralna pod względem podatkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przy czym, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji przychodu, jednak w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Analizując przepis art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Przychód powstaje zatem w momencie jego faktycznego uzyskania przez podatnika.

Zastrzeżenie, o którym mowa w tym przepisie, obejmuje m.in. przychody wymienione w art. 14 ww. ustawy, a więc przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów z tego źródła podatnik powinien zaliczyć przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od września 2018 r. w zakres której wchodzi m. in. produkcja filmów, które publikowane są na kanale .... Tworzenie filmów opiera się na nagrywaniu, montażu, czy też edycji przygotowanego materiału. W związku z rozwojem kanału na ... nawiązał Pan współpracę z podmiotem trzecim, który jest współtwórcą kanału na .... Współtwórca zajmuje się montażem produkowanych przez Pan filmów rozrywkowych. Zarówno jeden, jak i drugi podmiot wystawia fakturę sprzedażową bezpośrednio na serwis .... Serwis rozlicza się z podmiotami (współtwórcami) za pośrednictwem jednej płatności internetowej na dedykowane, jedno konto bankowe, co wynika z zasad płatności i wystawiania faktur regulaminu .... Środki finansowe wpływają na Pana konto. Podział w zyskach ma miejsce na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panem, a współtwórcą kanału oraz wynika on z ustaleń stron. Środki pieniężne stanowiące sumę faktur wystawionych przez Pana oraz współtwórcę kanału trafiają bezpośrednio na Pana konto, z których część wynikająca z faktury współtwórcy kanału zostanie mu przekazana przez Pana na dedykowany rachunek bankowy. Należne środki pieniężne stanowią ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez Pana na rzecz ... oraz ekwiwalent świadczenia wykonywanego przez współtwórcę na rzecz ....

W okolicznościach przedstawionego opisu sprawy zwracam uwagę, że umowa współpracy jest umową gospodarczą co najmniej dwóch przedsiębiorców, zawartą w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, dla odniesienia wspólnych korzyści, przy solidarnym ponoszeniu ryzyka. Zawarcie umowy o wspólne przedsięwzięcie gospodarcze – nie ma na celu powstania nowego swoistego podmiotu gospodarczego, lecz stanowi porozumienie istniejących stron w zakresie realizacji wspólnego celu gospodarczego. Wspólne przedsięwzięcia charakteryzuje to, że dwóch lub więcej wspólników przedsięwzięcia jest związanych ustaleniami umownymi oraz, że owe ustalenia umowne ustanawiają sprawowanie współkontroli. Działalność wykonywana w ramach wspólnego przedsięwzięcia może być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, jednak do uznania takiej działalności za wspólne przedsięwzięcie wystarczy jednokrotne jej wykonanie, nie musi to być więc działalność nastawiona na wykonanie w sposób powtarzający się. Celem umowy jest najczęściej wspólne działanie w realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy, logistyczny, techniczny lub organizacyjny przekracza możliwości jednego podmiotu.

Ponieważ prawo nie wyszczególnia umowy o współpracy, należy ona do tzw. umów nienazwanych.

Zgodnie z cywilistyczną zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Umowa o współpracy nie jest uregulowana w Kodeksie cywilnym i innych ustawach szczególnych. Strony takiej umowy - korzystając z powyższej zasady swobody umów - mogą dowolnie ułożyć swój stosunek zobowiązaniowy, tzn. mogą dowolnie określać wzajemne prawa i obowiązki, i o ile nie jest to sprzeczne z właściwością stosunku zobowiązaniowego, z zasadami współżycia społecznego.

Zatem umowa o współpracy może określać wspólne przedsięwzięcie, zawierać podział obowiązków w zakresie jego realizacji, sposób uregulowania rozliczeń między podmiotami. Przedsiębiorcy działający na podstawie umowy o współpracy powinni dokonywać podziału kosztów, czy przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z zawartej umowy. Dlatego rozliczenia między podmiotami powinny być dokonywane w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie przychodów podatkowych (a także kosztów) dla poszczególnych firm realizujących projekt - udokumentowane zgodnie z zasadami wystawiania dowodów księgowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiuje wspólnego przedsięwzięcia. Określa jedynie sposób rozliczania przychodów i kosztów uczestników wspólnego przedsięwzięcia będących osobami fizycznymi. Zgodnie bowiem z zasadą określoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze wspólnego przedsięwzięcia łączą z przychodami ze swojej własnej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego udziału we wspólnym przedsięwzięciu. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Przedsiębiorcy działający w ramach umowy o współpracy powinni do wzajemnych rozliczeń stosować podział przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z zawartej umowy. Rozliczenia między podmiotami (fakturowanie, refakturowanie, wystawianie not księgowych) powinny być dokonywane w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie tych przychodów/kosztów podatkowych dla poszczególnych członków realizujących przedsięwzięcie.

W konsekwencji przychodem jest tylko ta część środków pieniężnych, która jest kwotą należną, o której mowa z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że środki pieniężne otrzymane przez Pana w celu ich przekazania współtwórcy kanału na ...nie stanowią dla Pana przychodu do opodatkowania, zgodnie z art. 8ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej powinien Pan zaliczyć tę część środków pieniężnych przekazanych przez portal na Pana konto bankowe, która jest Panu przypisana na podstawie wystawionych przez Pana faktur. Środki te stanowią dla Pana kwotę należną, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającą opodatkowaniu, zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

Tym samym, środki pieniężne otrzymane przez Pana w celu ich przekazania innemu podmiotowi nie stanowią dla Pana przychodu do opodatkowania w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie są wiążąca w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00