Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.146.2024.3.AW

Dotyczy ustalenia: - czy w opisanym zamierzeniu Wnioskodawcy: a) wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz b) pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, niezwiązane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - czy planowane - w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa; - czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zarówno Spółka L., jak i nowo powstała spółka, której wspólnikami będą osoby zainteresowane/wnioskodawcy niniejszego wniosku na podstawie art. 14n § 1 (przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki) – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki, zachowają status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 w zw. z art. 19 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2024 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia:

 - czy w opisanym zamierzeniu Wnioskodawcy:

- wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz

- pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, niezwiązane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę

spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1);

- czy planowane - w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.);

- czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zarówno Spółka L., jak i nowo powstała spółka, której wspólnikami będą osoby zainteresowane/wnioskodawcy niniejszego wniosku na podstawie art. 14n § 1 (przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki) – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki, zachowają status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 w zw. z art. 19 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.);

Uzupełnili go Państwo pismem z 20 maja 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

- Pan J. T.

2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

- L.

- Pan P. T.

Opis zdarzenia przyszłego

L. Sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej także jako Spółka lub Spółka Dzielona), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług (…).

Spółka jest właścicielem nieruchomości składającej się z działek o numerach (…) i (…) o łącznej powierzchni 0,4278 ha, dla której Sąd Rejonowy w I., (…), prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) (dalej także jako: „Nieruchomość”). Nieruchomość zabudowana jest budynkami z pomieszczeniami produkcyjnymi oraz biurowo-magazynowo-technicznymi.

Nieruchomość w części obejmującej:

- budynek produkcyjny z pomieszczeniami zaplecza socjalnego i czterema pomieszczeniami biurowo-magazynowo-technicznymi znajdujący się na działce nr (…),

- pozostałą niezagospodarowaną powierzchnię działki nr (…),

- parking znajdujący się na działce nr (…)

jest wynajmowana innemu podmiotowi na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu z dnia 9 czerwca 2022 r. W pozostałej części Nieruchomości, która nie stanowi przedmiotu najmu, Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Na potrzeby działalności związanej z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości Spółka sporządziła regulamin korzystania z nieruchomości, w którym określone są zasady i warunki korzystania z Nieruchomości. Ponadto, na mocy umowy zlecenie nr 12 z dnia 1 grudnia 2023 r. i aneksu, Spółka ustanowiła zarządcę Nieruchomości, którym została Pani M. N. (dalej także jako: „Zleceniobiorca”).

Zgodnie z zawartą w dniu 9 czerwca 2022 r. umową najmu, na najemcy spoczywa obowiązek dbania o stan techniczny Nieruchomości w części stanowiącej przedmiot najmu oraz wykonywanie w niej drobnych bieżących napraw. W pozostałym zakresie naprawy są przeprowadzane przez podmioty zewnętrzne na zlecenie Spółki w razie zaistnienia takiej potrzeby. Natomiast do obowiązków Zleceniobiorcy związanych z zarządem Nieruchomością należy m.in. pilnowanie przestrzegania przez najemcę obowiązków, monitorowanie stanu technicznego Nieruchomości, informowanie Spółki o dostrzeżonych nieprawidłowościach lub konieczności przeprowadzenia napraw, czy nadzorowanie utrzymania porządku i czystości Nieruchomości oraz jej otoczenia.

Dla Nieruchomości prowadzona jest książka obiektu budowlanego, w której dokumentowane są przeprowadzone badania i kontrole stanu technicznego, a także remonty i przebudowy w okresie użytkowania Nieruchomości.

Zważywszy na potrzebę uporządkowania działalności gospodarczej w dwóch osobnych podmiotach Spółka planuje dokonanie podziału L. Sp. z o.o. z siedzibą w Sławęcinku w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 18 ze zm., dalej: „KSH”) przez przeniesienie części majątku L. Sp. z o.o. (części aktywów i zobowiązań zarówno majątkowych jak i niemajątkowych) związanego z działalnością gospodarczą polegającą na zarządzaniu i wynajmie Nieruchomości do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały, które otrzymają wspólnicy L. Sp. z o.o. tzw. podział przez wydzielenie.

W wyniku tej operacji nie dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki Dzielonej. Obie spółki będą kontynuowały prowadzenie działalności gospodarczej. Skutkiem wydzielenia będzie zmniejszenie kapitałów własnych Spółki Dzielonej innych niż kapitał zakładowy, które powiększą kapitał zakładowy spółki nowo zawiązanej o wydzielone aktywa oraz zobowiązania, a także być może pozwolą na utworzenie kapitału zapasowego w spółce nowo zawiązanej. Nominalna wartość udziałów spółki wydzielonej otrzymanych przez wspólnika Spółki Dzielonej będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki nowo zawiązanej.

Opisane powyżej dwa obszary działalności gospodarczej Spółki stanowić mogą dwa osobne przedsiębiorstwa. Planowane wydzielenie ułatwi zarządzanie działalnością związaną z wynajmem Nieruchomości, a także uniezależni ten obszar od podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę. Tym samym podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Spółka prowadzi ewidencję finansowo-księgową umożliwiającą przyporządkowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz zobowiązań związanych z działalnością w zakresie zarządzania i wynajmu Nieruchomości, a w efekcie posiada ona wewnętrzną samodzielność finansową oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Do wydzielanych aktywów i zobowiązań przyporządkowany zostanie zespół składników majątkowych Spółki niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zarządzaniem Nieruchomością i jej wynajmem, w szczególności:

- komputer,

- monitor,

- klawiatura i myszka do komputera,

- drukarka,

- biurko,

- szafa na dokumenty,

- materiały biurowe,

- nieruchomość składająca się z działek o numerach (…) i (…) o łącznej powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w I., (…) o numerze (…), zabudowana budynkami.

Zgodnie z intencją wspólników Spółki w ramach wydzielenia części majątku z dotychczasowego przedsiębiorstwa wraz z prawami do Nieruchomości na nowy podmiot przejdą zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków, w szczególności:

- umowa najmu nieruchomości z dnia 9 czerwca 2022 r. wraz z aneksami,

- umowa zlecenie z dnia 1 grudnia 2023 r. wraz z aneksem, umowa zlecenie z dnia 1 stycznia 2024 r., umowa zlecenie z dnia 1 lutego 2024 r., umowa zlecenie z dnia 1 marca 2024 r. oraz pozostałe umowy zlecenie, które zostaną zawarte ze Zleceniobiorcą Panią M. N. po marcu 2024 roku w zakresie obsługi i zarządu Nieruchomością,

- część umowy dot. księgowości,

- regulamin korzystania z nieruchomości z dnia 1 lutego 2024 r.

Do wydzielonych aktywów i zobowiązań Wnioskodawca przypisze także określone należności.

Planowaną do wydzielenia część przedsiębiorstwa Spółki charakteryzują poniższe cechy:

- przynależy do niej zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest wyodrębniona organizacyjnie,

- jest wyodrębniona finansowo,

- jest wyodrębniona funkcjonalnie,

- jest ona w stanie samodzielnie realizować zadania, a więc prowadzić działalność operacyjną jako niezależne od L. Sp. z o.o. przedsiębiorstwo.

W Spółce po podziale pozostaną pracownicy oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych nieprzypisany działalności związanej z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości,co umożliwi Spółce kontynuowanie na dotychczasowych zasadach działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 23 kwietnia 2024 r. m.in. doprecyzowując opis stanu faktycznego i odpowiadając na zadane pytania odpowiedzieli Państwo w następujący sposób:

- Na pytanie, jaką rolę w opisanym zdarzeniu pełnią osoby fizyczne (wspólnicy), tj. Pan J. T. oraz Pan P. T.?

Odpowiedzieli Państwo: W opisanym zdarzeniu Pan J. T. pełni rolę prezesa zarządu Spółki L. sp. z o.o., a Pan P. jest w niej członkiem zarządu. Są również wspólnikami istniejącej spółki, a także otrzymają oni udziały w nowo powstałej spółce.

- Na pytanie czy ww. wspólnicy będą tworzyć nową spółkę, na rzecz której przeniesiona zostanie część majątku spółki dzielonej, tj. L. sp. z o.o. (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania),

Odpowiedzieli Państwo: Jak wspomniano we wniosku, w związku z podziałem przez wydzielenie wspólnicy otrzymają udziały w nowo powstałej spółce (zostaną wspólnikami). W treści zostały enumeratywnie wskazane aktywa i zobowiązania, które będą przeniesione na nowo powstałą spółkę z majątku spółki dzielonej, tj. L. sp. z o.o.

- Na pytanie, czy planowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością już powstała, jeżeli tak to kiedy? - proszę podać dokładną datę jej powstania.

Odpowiedzieli Państwo: Planowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jeszcze nie powstała. Jest to na dany moment zdarzenie przyszłe, które będzie miało miejsce najprawdopodobniej w przedostatnim lub ostatnim kwartale bieżącego roku.

- Na pytanie, czym będzie się przejawiało wyodrębnienie organizacyjne wydzielonych oraz pozostających w Spółce Dzielonej składników majątku? Należy dokładnie wskazać, w jaki sposób to wyodrębnienie (organizacyjne) będzie się przejawiało, w tym w szczególności czy przedmiot wydzielenia będzie stanowił dział, oddział, wydział w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej?

Odpowiedzieli Państwo: Nowo powstała spółka będzie odrębną jednostką organizacyjną. Pozwoli to wówczas na jej samodzielne działanie, tj. jak wskazano we wniosku: zarządzanie i wynajem Nieruchomości. Wyodrębnienie organizacyjne będzie miało swoje pokrycie w dokumentach wewnętrznych, w szczególności w uchwale zarządu Spółki L. sp. z o.o. Przedmiot wydzielenia będzie stanowił odrębnie funkcjonujący dział w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej.

- Na pytanie, jakie czynności i dokumenty będą potwierdzać wyodrębnienie składników majątku w zakresie zarządzania i wynajmie Nieruchomości oraz działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych?

Odpowiedzieli Państwo: Wyodrębnienie składników majątku w zakresie zarządzania i wynajmie nieruchomości będą potwierdzały dokumenty wskazane we wniosku, tj. umowa najmu nieruchomości z dnia 9 czerwca 2022 r. wraz z aneksami; umowa zlecenie z dnia 1 grudnia 2023 r. wraz z aneksem; umowa zlecenie z dnia 1 stycznia 2024 r.; umowa zlecenie z dnia 1 lutego 2024 r.; umowa zlecenie z dnia 1 marca 2024 r. oraz pozostałe umowy zlecenie, które zostaną zawarte ze Zleceniobiorcą - Panią M. N. po marcu 2024 roku w zakresie obsługi i zarządu Nieruchomością.

Z kolei usługi poligraficzne nie zostały wskazane jako wyodrębnione do nowo powstałej spółki, pozostaną w L. sp. z o.o.

Odpowiedź na dane pytanie znaleźć można w treści wniosku:

W Spółce po podziale pozostaną pracownicy oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych nieprzypisany działalności związanej z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości, co umożliwi Spółce kontynuowanie na dotychczasowych zasadach działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych.

- Na pytanie, czym będzie się przejawiało wyodrębnienie finansowe działalności pozostającej w Spółce Dzielonej w zakresie świadczenia usług poligraficznych? Czy będzie posiadała samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest/będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań, przez co możliwe jest/będzie określenie wyniku finansowego?

Odpowiedzieli Państwo: Spółka Dzielona będzie posiadała samodzielność finansową. Pozostaną w niej pracownicy oraz składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane działalności związanej ze świadczeniem usług poligraficznych. Powyższe umożliwi Spółce autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Dzięki prowadzonej ewidencji księgowej będzie istniała możliwość przyporządkowania jej przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań, co przełoży się - jak wskazano w pytaniu - na określenie wyniku finansowego.

- Na pytanie, czym będzie się przejawiało wyodrębnienie działalności pozostającej w Spółce Dzielonej w zakresie świadczenia usług poligraficznych funkcjonalnej? Proszę wskazać poszczególne (niezbędne) składniki majątku w oparciu o które Spółka Dzielona będzie mogła prowadzić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze w zakresie usług poligraficznych?

Odpowiedzieli Państwo: W Spółce Dzielonej pozostaną pracownicy, których obowiązki były ściśle powiązane z działalnością Spółki polegającą na świadczeniu przez Spółkę usług poligraficznych. Ponadto w Spółce pozostaną wszelkie umowy związane z tymi usługami. Oprócz tego wyposażenie - komputery, maszyny, urządzenia techniczne i surowce. W Spółce pozostanie też kadra - pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

- Na pytanie, czy nowo zawiązana spółka, która nabędzie zespół składników majątkowych Spółki Dzielonej w postaci działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania Nieruchomościami będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki Dzielonej w zakresie wynajmu i zarządzania Nieruchomościami w oparciu o nabyte składniki bez konieczności angażowania innych składników lub podejmowania dodatkowych działań?

Odpowiedzieli Państwo: Tak. Po wydzieleniu zespołu składników majątkowych Spółki Dzielonej w postaci działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania Nieruchomościami nie nastąpi konieczność angażowania innych składników, ani podejmowania dodatkowych działań.

- Na pytanie, czy Spółka Dzielona będzie kontynuowała dotychczasową działalność w zakresie świadczenia usług poligraficznych w oparciu o zespół składników pozostających w Spółce Dzielonej bez konieczności angażowania innych składników lub podejmowania dodatkowych działań?

Odpowiedzieli Państwo: Nie, spółka dzielona nawiąże współpracę z nowo powstałą spółką (wydzieloną) jako jeden z klientów - będzie wynajmować część nieruchomości. Przy czym pozostała część zostanie wynajęta równolegle podmiotowi niepowiązanemu. Spółka dzielona rozważa również zmianę siedziby na inną, mniejszą wynajętą docelowo od podmiotu niepowiązanego, odpowiadającego skali jej działalności.

- Na pytanie, czy podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych?

Odpowiedzieli Państwo: Głównym celem podziału Spółki jest potrzeba uporządkowania działalności gospodarczej w dwóch osobnych podmiotach, tj. rozdzielenie działalności polegającej na wynajmie oraz zarządzaniu nieruchomością od działalności polegającej na świadczeniu usług poligraficznych. Drugim kluczowym powodem jest kwestia ryzyka. - różnego dla obu działalności, a w przypadku prowadzenia jej na jednej spółce - skumulowanego. Zatem tak - podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych - rozdzielenia dwóch typów prowadzonej działalności oraz mitygacji ryzyk.

- Na pytanie, czy głównym lub jednym z głównych celów podziału Spółki Dzielonej nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania?

Odpowiedzieli Państwo: Tak jak wskazano wyżej - celem podziału jest potrzeba uporządkowania działalności gospodarczej w dwóch osobnych podmiotach, tj. rozdzielenie działalności polegającej na wynajmie oraz zarządzaniu nieruchomości od działalności polegającej na świadczeniu usług poligraficznych oraz ograniczenie ryzyka. W wyniku podziału powstaną dwie spółki z o.o., które będą podlegać pod analogiczne reguły podatkowe.

Ponadto, wskazali Państwo, że przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 jest nie tylko ocena spełnienia warunków pod kątem definicji małego podatnika dla celów zastosowania 9% stawki podatku, lecz także spełnienie warunków z art. 19 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla zastosowania 9% stawki podatku.

- Na pytanie, czy Spółka L. Sp. z o.o. spełnia definicję „małego podatnika” zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (tj. roku podatkowym poprzedzającym Podział) wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł?

Odpowiedzieli Państwo: Spółka L. Sp. z o.o. spełnia definicję „małego podatnika” zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (tj. roku podatkowym poprzedzającym Podział) wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro.

- Na pytanie, czy w roku podatkowym, w którym zamierzacie Państwo korzystać z opodatkowania 9% stawką, przychody osiągnięte w tym roku podatkowym, zarówno przez Spółkę Dzieloną i spółkę nowo zawiązaną, nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł?

Odpowiedzieli Państwo: Tak. W roku podatkowym, w którym Spółka zamierza korzystać z opodatkowania 9% stawką, przychody osiągnięte w tym roku podatkowym, zarówno przez Spółkę Dzieloną i spółkę nowo zawiązaną, nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

- Na pytanie, czy zostaną spełnione warunki z art. 19 ust. 1c-d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedzieli Państwo: Spółka nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to jedna z wątpliwości, o którą Wnioskodawca pyta od strony interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Pytania

1. Czy w opisanym zamierzeniu Wnioskodawcy:

- wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz

- pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, niezwiązane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę

spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

 2. Czy planowane - w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.)

 3. Czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zarówno Spółka L., jak i nowo powstała spółka, której wspólnikami będą osoby zainteresowane/wnioskodawcy niniejszego wniosku na podstawie art. 14n § 1 (przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki) – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki, zachowają status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 w zw. z art. 19 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.)

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”).

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 28 ze zm., dalej: „k.s.h.”).

Stosownie do postanowień art. 526 § 1 k.s.h., spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie. Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1, § 2 k.s.h.).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Pomiędzy otrzymanymi składnikami istnieją i są zachowane związki funkcjonalne, które umożliwiają tym składowym kontynuację określonej działalności gospodarczej.

Stanowisko to jest zgodne z treścią interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 stycznia 2019 r., Znak: 0114-KDIP4.4012.762.2018.5.KS.

Wydzieloną część zorganizowane części przedsiębiorstwa charakteryzują poniższe cechy: przynależy do nich zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);

- są wyodrębnione organizacyjne;

- są wyodrębnione finansowo;

- są wyodrębnione funkcjonalnie;

- są one w stanie samodzielnie realizować zadania, a więc prowadzić działalność operacyjną jako niezależnie funkcjonującego przedsiębiorstwa L. Sp. z o.o.

Istotne jest to, iż aby dany zespół mógł być traktowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie (m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.619.2019.3.PB).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (winno być: „ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) nie zawiera definicji legalnej wyodrębnienia organizacyjnego. Stąd konieczne jest posługiwanie się utartą linią interpretacyjną. W związku z tym wyodrębnienie organizacyjne oznacza, iż określony zespół składników ma swoje wydzielone miejsce w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa, przykładowo jako oddział, dział, wydział. Stanowi więc odrębną jednostkę organizacyjną, statuowaną w dokumentach lub przepisach wewnętrznych przedsiębiorstwa (interpretacje z 1 kwietnia 2022 r., Znak: 0114-KDIP1-3.4012.49.2022.1.KP oraz z dnia 16 kwietnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.78.2019.2.AR, z dnia 18 listopada 2020 r., Znak: 0114-KDIP3-1.4011.577.2020.1.MZ).

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 2463/16: pod pojęciem organizacyjnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa można rozumieć takie wyodrębnienie zespołu składników istniejącego przedsiębiorstwa, które niezależnie od istniejącego przedsiębiorstwa pozwala jego zorganizowanej części na samodzielne działanie.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał jakie dokładnie składniki majątku, działalność oraz zobowiązania zostaną wydzielone. Sam fakt przenoszenia działalności polegającej na najmie oraz zarządzaniu nieruchomością świadczy o samodzielności, którą zyska nowo powstała spółka. Wyodrębnienie organizacyjne znajdzie też pokrycie w dokumentach wewnętrznych, w szczególności uchwale Zarządu Spółki L. Sp. z o.o.

Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca uważa, iż wydzielany z jego przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych posiada wyodrębnienie organizacyjne. Aby mówić o wyodrębnieniu finansowym musi istnieć możliwość przypisania do określonego zespołu składników przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 stycznia 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.376.2018.4.BKD: „wyodrębnienie finansowe nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań”.

Stanowiska prezentowane w interpretacjach organów podatkowych wskazują, iż już samo przypisanie powyższych, bez samodzielności finansowej składników majątkowych świadczy o wyodrębnieniu finansowym, w szczególności na podstawie ewidencji rachunkowej. W analizowanym stanie faktycznych system księgowy w L. Spółka z o.o. umożliwia alokację przychodów, kosztów, a także innych składników aktywów i pasywów do wydzielonego zespołu składników (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2020 r., Znak: 0112-KDIL2-2.4011.341.2020.2.IM).

W związku z powyższym, według Wnioskodawcy przesłanka wyodrębnienia finansowego również jest spełniona.

Abyśmy mogli mówić o wyodrębnieniu funkcjonalnym określonego zespołu składników majątkowych oznacza to, że zespół ten może samodzielnie realizować działalność operacyjną (interpretacja z dnia 21 marca 2022 r. Znak: 0111-KDIB3-3.4013.1.2022.2.MAZ). Zespół ten musi być zbudowany z takiego zespołu składników, które po wydzieleniu z istniejącego przedsiębiorstwa mogą samodzielnie prowadzić działalność, a więc posiadać zdolność do samodzielnego funkcjonowania jako samodzielny podmiot (interpretacja z dnia 16 marca 2018 r., Znak: 0111-KDIB3-2.4012.39.2018.2.JM DKIS), umożliwiający nabywcy (w analizowanym przypadku wydzielenia) podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Istotne jest też to, iż między zespołem składników materialnych i niematerialnych istnieją wzajemne relacje powodujące, iż tworzą spójny „podmiot gospodarczy”, traktowany jako zorganizowany zespół składników powiązanych funkcjonalnie, które łączą nie tylko cechy własności. Wydzielany zespół składników materialnych i niematerialnych z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w jego opinii posiada wyodrębnienie funkcjonalne.

Jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca planuje wydzielić z przedsiębiorstwa działalność polegającą na najmie nieruchomości oraz na jej zarządzaniu. Zdaniem Wnioskodawcy opisany zespół składników spełnia warunek wyodrębnienia funkcjonalnego. Może bowiem samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że skoro wskazany zespół składników, który zostanie przeniesiony do nowo utworzonej spółki, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym i nowo powstała spółka będzie zdolna do samodzielnej działalności, bez angażowania dodatkowych składników, to należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, który pozostanie w Spółce L., jak i ten, który zostanie wydzielony z majątku Spółki L. na rzecz nowo powstałej spółki, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p. nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.).

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy,  po planowanym procesie podziału spółki, nowo powstała jednostka spełni kryteria małego podatnika, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 19 ust. 1c pkt 1, stawki 9% podatku nie stosuje się w przypadku spółki dzielonej. Zgodnie z tym przepisem, Spółka L. może utracić status małego podatnika, natomiast spółka powstała w wyniku dzielenia otrzyma status małego podatnika i tym samym będzie jej dotyczyła 9% stawka podatku CIT (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 20 maja 2024 r.).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia czywydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, niezwiązane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę, spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.),

ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

W opisie sprawy wskazali Państwo, że L. Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych oraz wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Planowany jest podziału L. Sp. z o.o. przez przeniesienie części majątku L. Sp. z o.o. (części aktywów i zobowiązań zarówno majątkowych jak i niemajątkowych) związanego z działalnością gospodarczą polegającą na zarządzaniu i wynajmie Nieruchomości do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały, które otrzymają wspólnicy L. Sp. z o.o. tzw. podział przez wydzielenie. Obie spółki będą kontynuowały prowadzenie działalności gospodarczej. Opisane powyżej dwa obszary działalności gospodarczej Spółki stanowić mogą dwa osobne przedsiębiorstwa. Planowane wydzielenie ułatwi zarządzanie działalnością związaną z wynajmem Nieruchomości, a także uniezależni ten obszar od podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę. Spółka prowadzi ewidencję finansowo-księgową umożliwiającą przyporządkowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz zobowiązań związanych z działalnością w zakresie zarządzania i wynajmu Nieruchomości, a w efekcie posiada ona wewnętrzną samodzielność finansową oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Do wydzielanych aktywów i zobowiązań przyporządkowany zostanie zespół składników majątkowych Spółki niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zarządzaniem Nieruchomością i jej wynajmem, w szczególności:

- komputer,

- monitor,

- klawiatura i myszka do komputera,

- drukarka,

- biurko,

- szafa na dokumenty,

- materiały biurowe,

- nieruchomość składająca się z działek o numerach (…) i (…) o łącznej powierzchni 0,4278 ha, dla której Sąd Rejonowy w I., (…), prowadzi księgę wieczystą o numerze (…), zabudowana budynkami.

Zgodnie z intencją wspólników Spółki w ramach wydzielenia części majątku z dotychczasowego przedsiębiorstwa wraz z prawami do Nieruchomości na nowy podmiot przejdą zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków, w szczególności:

- umowa najmu nieruchomości z dnia 9 czerwca 2022 r. wraz z aneksami,

- umowa zlecenie z dnia 1 grudnia 2023 r. wraz z aneksem, umowa zlecenie z dnia 1 stycznia 2024 r., umowa zlecenie z dnia 1 lutego 2024 r., umowa zlecenie z dnia 1 marca 2024 r. oraz pozostałe umowy zlecenie, które zostaną zawarte ze Zleceniobiorcą Panią M. N. po marcu 2024 roku w zakresie obsługi i zarządu Nieruchomością,

- część umowy dot. księgowości,

- regulamin korzystania z nieruchomości z dnia 1 lutego 2024 r.

Do wydzielonych aktywów i zobowiązań Wnioskodawca przypisze także określone należności.

Planowaną do wydzielenia część przedsiębiorstwa Spółki charakteryzują poniższe cechy:

- przynależy do niej zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest wyodrębniona organizacyjnie,

- jest wyodrębniona finansowo,

- jest wyodrębniona funkcjonalnie,

- jest ona w stanie samodzielnie realizować zadania, a więc prowadzić działalność operacyjną jako niezależne od L. Sp. z o.o. przedsiębiorstwo.

W Spółce po podziale pozostaną pracownicy oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych nieprzypisany działalności związanej z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości, co umożliwi Spółce kontynuowanie na dotychczasowych zasadach działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych.

Nowo powstała spółka będzie odrębną jednostką organizacyjną. Pozwoli to wówczas na jej samodzielne działanie, tj. jak wskazano we wniosku: zarządzanie i wynajem Nieruchomości. Wyodrębnienie organizacyjne będzie miało swoje pokrycie w dokumentach wewnętrznych, w szczególności w uchwale zarządu Spółki L. sp. z o.o. Przedmiot wydzielenia będzie stanowił odrębnie funkcjonujący dział w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie składników majątku w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości będą potwierdzały dokumenty wskazane we wniosku, tj. umowa najmu nieruchomości z dnia 9 czerwca 2022 r. wraz z aneksami; umowa zlecenie z dnia 1 grudnia 2023 r. wraz z aneksem; umowa zlecenie z dnia 1 stycznia 2024 r.; umowa zlecenie z dnia 1 lutego 2024 r.; umowa zlecenie z dnia 1 marca 2024 r. oraz pozostałe umowy zlecenie, które zostaną zawarte ze Zleceniobiorcą - Panią M. N. po marcu 2024 roku w zakresie obsługi i zarządu Nieruchomością.

W Spółce po podziale pozostaną pracownicy oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych nieprzypisany działalności związanej z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości, co umożliwi Spółce kontynuowanie na dotychczasowych zasadach działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych.

Spółka Dzielona będzie posiadała samodzielność finansową. Pozostaną w niej pracownicy oraz składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane działalności związanej ze świadczeniem usług poligraficznych. Powyższe umożliwi Spółce autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Dzięki prowadzonej ewidencji księgowej będzie istniała możliwość przyporządkowania jej przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań, co przełoży się na określenie wyniku finansowego.

Po wydzieleniu zespołu składników majątkowych Spółki Dzielonej w postaci działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania Nieruchomościami nie nastąpi konieczność angażowania innych składników, ani podejmowania dodatkowych działań.

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis sprawy, wskazać należy, że zarówno będący przedmiotem wydzielenia zespół składników majątkowych przenoszonych do spółki nowo zawiązanej w postaci działalności polegającej na zarządzaniu i wynajmie Nieruchomości, jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej w postaci działalności w zakresie świadczenia usług poligraficznych, każdy z osobna będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania Nr 1, że wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad 2.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia czy planowane - w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis reguluje skutki podatkowe dla podmiotu dzielonego, gdyż wprost z niego wynika, że przychodem w spółce podlegającej podziałowi jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia

Zatem, art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje skutków podatkowych mogących powstać po stronie udziałowców spółki dzielonej na skutek jej podziału, jak również dla wspólników nowo powstałej spółki, do której jest przenoszony majątek wydzielany ze Spółki Dzielonej.

Wobec powyższego, po stronie udziałowca spółki jako wspólnika nowo powstałego przedsiębiorstwa nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem przepis ten nie ma zastosowania do udziałowców spółki, ani Spółki Dzielonej, ani Spółki Nowo Powstałej.

Zatem, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania Nr 2, że planowane w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa.

Ad 3.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zarówno Spółka L., jak i nowo powstała spółka zachowają status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 w zw. z art. 19 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi:

 1) 19% podstawy opodatkowania;

 2) 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

W myśl art. 19 ust. 1d ustawy o CIT,

podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosują stawkę podatku, o której mowa w tym przepisie, jeżeli posiadają status małego podatnika.

Według art. 4a pkt 10 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o małym podatniku – oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Stosownie do art. 19 ust. 1e ustawy o CIT,

warunek, o którym mowa w ust. 1d, nie dotyczy podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1c, w roku rozpoczęcia tej działalności.

Jak wynika z regulacji zawartych w art. 19 ustawy o CIT, w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł, stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, pod warunkiem że podatnicy stosujący tę stawkę posiadają status małego podatnika, z wyjątkiem podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, w roku rozpoczęcia tej działalności.

Jednocześnie ustawodawca w art. 19 ust. 1a-1c ustawy o CIT zawarł regulacje wyłączające możliwość korzystania z preferencyjnej – 9% stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 19 ust. 1a ustawy o CIT,

podatnik, który został utworzony:

 1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo

 2) w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo

 3) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, albo

 4) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

 5) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- nie stosuje przepisu ust. 1 pkt 2 w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

W świetle art. 19 ust. 1c ustawy o CIT,

przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do:

1) spółki dzielonej,

2) podatnika, który wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

 a) uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

 b) składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że z preferencyjnej 9% stawki podatku CIT mogą korzystać tzw. mali podatnicy, ale również podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności w roku rozpoczęcia tej działalności pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek wynikających z art. 19 ust. 1a-1c ustawy o CIT.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Spółka L. Sp. z o.o. spełnia definicję małego podatnika zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, wskazali Państwo że w roku podatkowym, w którym Spółka zamierza korzystać z opodatkowania 9% stawką, przychody osiągnięte w tym roku podatkowym, zarówno przez Spółkę Dzieloną i spółkę nowo zawiązaną, nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Zatem, z powyższego wynika, że Spółka L. Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) spełnia definicję małego podatnika zawartą w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz kryterium przychodowe określone w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Jednakże, w art. 19 ust. 1c pkt 1 ustawy o CIT wprost zostało wskazane, że możliwości zastosowania 9% stawki podatku (art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT) nie stosuje się do spółki dzielonej.

Zatem, Spółka L. Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) nie będzie mogła skorzystać z 9% stawki podatku ze względu na wyłączenie z 19 ust. 1c pkt 1 ustawy o CIT.

Wobec powyższego, zgodzić się należy z tą częścią Państwa stanowiska w zakresie pytania Nr 3, w której stwierdzacie Państwo, że zgodnie z art. 19 ust. 1c pkt 1 ustawy o CIT, 9% stawki podatku nie stosuje się w przypadku spółki dzielonej, Spółka L. może utracić status małego podatnika.

Zatem, Państwa stanowisko w tej części należało uznać za prawidłowe.

Nie można się natomiast zgodzić z pozostałą częścią Państwa stanowiska w zakresie pytania Nr 3, że spółka powstała w wyniku dzielenia otrzyma status małego podatnika i tym samym będzie jej dotyczyła 9% stawka podatku CIT.

W pierwszej kolejności stwierdzić należy, że spółka nowo powstała w wyniku podziału nie musi posiadać statusu małego podatnika, gdyż jest spółką rozpoczynającą prowadzenie działalności (art. 19 ust. 1d w zw. z ust. 1e ustawy o CIT).

Spółka nowo powstała (rozpoczynająca prowadzenie działalności) powinna spełniać kryterium przychodowe określone w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz nie mogą mieć do niej zastosowania warunki wyłączające możliwość korzystania z preferencyjnej – 9% stawki podatkowej.

Z opisu sprawy wynika, że w roku podatkowym, w którym Spółka zamierza korzystać z opodatkowania 9% stawką, spełnia warunek z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, gdyż przychody osiągnięte w tym roku podatkowym przez spółkę nowo zawiązaną, nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Spółka nowo powstała nie spełnia jednak kryterium wskazanego w art. 19 ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT (wyłączającego możliwość skorzystania z preferencyjnej – 9% stawki podatkowej), gdyż powstała w wyniku podziału (w niniejszej sprawie w wyniku podziału Spółki L. Sp. z o.o.).

Wobec powyższego, nowo spółka powstała nie będzie mogła skorzystać z 9% stawki podatku ze względu na wyłączenie z 19 ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT, jako podmiot utworzony w wyniku podziału.

Zatem, Państwa stanowisko w tej części należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:

- czy w opisanym zamierzeniu Wnioskodawcy:

- wydzielone z dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę L. i przenoszone do nowo zawiązanej spółki, oraz

- pozostawione w dotychczasowej działalności Spółki materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, niezwiązane z działalnością prowadzoną przez nowo związaną spółkę

spełniają przesłanki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;

- czy planowane - w ramach Podziału Spółki przez wydzielenie - przeniesienie składników majątkowych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności realizowanej obecnie poprzez Spółkę L. na nowy podmiot na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowców Spółki jako wspólników nowo powstałego przedsiębiorstwa – jest prawidłowe;

- czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zarówno Spółka L., jak i nowo powstała spółka, której wspólnikami będą osoby zainteresowane/wnioskodawcy niniejszego wniosku na podstawie art. 14n § 1 (przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki) – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki, zachowają status małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 w zw. z art. 19 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do:

- Spółki L. Sp. z o.o. – jest prawidłowe;

- nowo powstałej spółki – jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Organ nie odniósł się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, gdyż interpretacje te zostały wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało (zostanie) wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania (Pan J. T.), na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00