Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.3.2024.2.KGD

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 29 maja 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan obywatelem Polski, prowadzi Pan jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest między innym działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach wyżej wymienionej działalności gospodarczej pracuje Pan dla klientów biznesowych, opracowuje, tworzy, dostosowuje oraz modyfikuje indywidualnie dopasowane rozwiązania IT w różnych obszarach takich jak integracja danych (również IPaaS), zarządzanie API, automatyzacja procesów. Tworzy Pan rozwiązania, które wspierają i automatyzują procesy biznesowe. Jest Pan projektantem rozwiązań informatycznych obszaru Customer Care. Pana zdaniem wytwarza Pan nowe produkty, nie istniejące na rynku, choć mogą istnieć podobne. Pana praca zaczyna się od etapu projektowania i wytwarzania wersji POC (ProofOfConcept), poprzez wytwarzanie kodu, testowanie i wdrażanie tych rozwiązań u Zamawiającego.

W ramach umowy przenosi Pan na Zamawiającego całość autorskich praw majątkowych do stworzonego przez siebie programu komputerowego lub każdego jego fragmentu, za co otrzymuje wynagrodzenie.

Specjalizuje się Pan w świadczeniu usług programistycznych z zakresu projektowania, tworzenia oraz rozwoju aplikacji opartych o najnowsze na rynku rozwiązania i frameworki. Oprogramowanie tworzone przez Pana ma na celu zwiększenie efektywności procesów wewnętrznych między innym poprzez eliminację czynnika ludzkiego z procesów, które nie wymagają takiej ingerencji. Innowacyjność rozwiązań wprowadzanych przez Pana w przedmiocie Pańskich usług realnie wpływa na poziom bezpieczeństwa oraz skuteczność procesów wspieranych przez oprogramowanie. Rozpoczął Pan działalność gospodarczą w grudniu 2019. Jest to działalność jednoosobowa bez pracowników. Pracę na rzecz klientów wykonuje Pan osobiście.

Pana praca polega na opracowywaniu standardów i projektowaniu rozwiązań, które w dalszej kolejności są wdrażane zarówno przez Pana, jak i pozostałych programistów pracujących w danym projekcie. Pana zadaniem jest też zapewnienie jak najlepszej jakości kodu tworzonego przez zespół. Rozwiązania te są cały czas utrzymywane i ulepszane poprzez Pańskie działania.

Mimo że specjalizuje się Pan w projektowaniu, wytwarzaniu, rozwoju oraz wdrażaniu nowych rozwiązań, to zdarza się oczywiście, że w ramach projektów wykonuje również zadania nie opierające się o żadną z wcześniej wymienionych kategorii, a bardziej kategoryzuje się je w ramach zadań R&D. Takie prace mają na celu podniesienie jakości kodu wytwarzanego przez Pana, ale także przez innych wykonawców zleceń zaangażowanych w dany projekt. Cały czas szuka Pan nowych rozwiązań, które mogą wspomóc procesy w firmie.

Ze względu na nowatorski i prekursorski charakter tworzonego oprogramowania wytwarza Pan rozwiązania autorskie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie istnieje oprogramowanie referencyjne, które mogłoby stanowić bazę odniesienia dla wytwarzanych rozwiązań.

Oprócz wyżej opisanych czynności, zdarza się, że poświęca Pan czas de facto na analizy wymagań i konsultacje z użytkownikami biznesowymi w celu doprecyzowania wymagań do aplikacji w taki sposób, żeby były zadowalające dla obu stron (tzn. będą zadowalać użytkowników biznesowych, ale nie będą przesadnie trudne w realizacji).

Oprogramowanie tworzone przez Pana jest elementem znacznie szerszego procesu prowadzonego w ramach projektów.

Rozwijanie tych rozwiązań jest procesem ciągłym, ponieważ regularnie oprogramowanie to jest rozwijane i ulepszane. Praca nad kolejnymi wersjami wymaga dogłębnej analizy oraz badań, których efektem są nowe funkcjonalności systemów tworzonych przez Pana.

W efekcie tych badań zdobywa Pan i poszerza wiedzę o danej technologii i zagadnieniu, którą to wiedzę wykorzystuje, tworząc przedmiotowe systemy.

Pana prace programistyczne mają na celu wyeliminowanie lub zminimalizowanie technicznych ograniczeń i dalej do dokonania postępu poprzez:

1)tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe metodyki, technologie i rozwiązania,

2)poprawę wydajności i efektywności rozwiązań z użyciem nowych algorytmów i narzędzi,

3)tworzenie nowych typów danych w celu lepszego dopasowania do wymagań,

4)tworzenie nowych oryginalnych wzorców projektowych i najlepszych praktyk, których celem jest poprawa jakości i efektowności dostarczanych rozwiązań.

Obecnie zdobywa Pan również wiedzę i prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie dedykowanych usług dla biznesu (…), oraz (…), gdyż w najbliższej przyszłości planuje Pan wejść w te perspektywiczne obszary.

Cały czas szuka Pan nowych rozwiązań, które mogą wspomóc procesy w firmie. Rozwijanie tych rozwiązań jest procesem ciągłym, ponieważ regularnie oprogramowanie to jest rozwijane i ulepszane. Praca nad kolejnymi wersjami wymaga dogłębnej analizy oraz badań, których efektem są nowe funkcjonalności systemów tworzonych przez Pana. W efekcie tych badań zdobywa i poszerza Pan wiedzę o danej technologii i zagadnieniu, którą to wiedzę wykorzystuje, tworząc przedmiotowe systemy.

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: B+R) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów.

Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie oświadcza Pan, że na potrzeby skorzystania z IP Box posiada ewidencję pozwalającą na określenie podstawy opodatkowania stawką preferencyjną, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pozwalającą na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Ponadto wyjaśnia Pan, że ewidencja, o której mowa, jest ewidencją odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów i pozwoli na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Ewidencja ta jest prowadzona na bieżąco od grudnia 2019 roku.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1381 z późn. zm.), które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy).

W konsekwencji zamierza Pan w zeznaniu rocznym za 2024 rok rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej działalności z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% oraz w drodze korekty zeznania za lata: 2019, 2020 i 2021 również rozliczyć z zastosowaniem tej stawki podatku.

Uzupełnienie

1.Jakie konkretnie ,,Oprogramowanie” stworzył Pan, w okresie, którego dotyczy wniosek, w oparciu o zlecone przez Kontrahentów zlecenia programistyczne w stosunku do których przeniósł Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz Kontrahentów (należy przedstawić szczegółowy ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje) oraz na czym polega ich innowacyjność?

Zgodnie z §5 umowy o świadczenie usług dla zleceniodawcy nie wolno udostępnić Panu konkretnych nazw ani szczegółowego przeznaczenia produkowanego na zlecenie zleceniodawcy oprogramowania. Funkcje opracowane w aplikacjach służą minimalizacji uczestnictwa człowieka w złożonych procesach biznesowych; minimalizują ryzyko błędu ludzkiego w procesach krytycznych operacji obsługi klientów zleceniodawcy; rozszerzają możliwości monitoringu krytycznej infrastruktury zleceniodawcy tym samym minimalizując ryzyka zarówno finansowe jak i bezpieczeństwa osobowego. Innowacyjność rozwiązań polega na zastosowaniu najnowszych lub autorskich rozwiązań z dziedziny przetwarzania danych, obsługi złożonej logiki biznesowej aplikacji, przesyłania informacji w złożonej infrastrukturze teleinformatycznej zleceniodawcy z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa danych (z wykorzystaniem złożonego szyfrowania danych).

2.Na czym polega innowacyjność oprogramowań wskazanych we wniosku?

Innowacyjność rozwiązań polega na zastosowaniu najnowszych lub autorskich rozwiązań z dziedziny przetwarzania danych, obsługi złożonej logiki biznesowej aplikacji, przesyłania informacji w złożonej infrastrukturze teleinformatycznej zleceniodawcy z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa danych (z wykorzystaniem złożonego szyfrowania danych).

3.W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania” wytworzonego/rozwijanego dla Zamawiającego, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „Oprogramowania”?

Innowacyjne podejście do projektowania:

Analiza wymagań: (...).

Kreatywne rozwiązania: (...).

Proces badań i rozwoju (R&D):

Technologie i narzędzia:(...).

Prototypowanie i testowanie: (...).

Kreatywne podejście do oprogramowania:

Nowe algorytmy i metody: (...).

Unikalne interfejsy użytkownika: (...).

Zarządzanie projektem i współpraca zespołowa:

Interdyscyplinarna współpraca: (...).

Zarządzanie projektami: (...).

Podsumowując, twórczy charakter Pańskiej działalności w zakresie wytwarzania oprogramowania dla Zamawiającego wynika z ciągłego dążenia do innowacji, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz ścisłej współpracy z użytkownikami końcowymi. Wszystkie te elementy składają się na proces twórczy, który prowadzi do powstania nowoczesnych, efektywnych i unikalnych rozwiązań programistycznych.

4.Jakie konkretne narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej zastosował Pan, co powoduje, że wytworzony/rozwinięty program komputerowy w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega oryginalność Pan oprogramowania; jakie usprawnienia odróżniają wytworzone/rozwinięte przez Pana oprogramowanie od już istniejących?

Nowe koncepcje i narzędzia:

(...)

Oryginalność oprogramowania:

Interaktywne interfejsy użytkownika: (...).

Personalizacja i adaptacja: (...)

Usprawnienia odróżniające Pana oprogramowanie od istniejących rozwiązań:

Optymalizacja procesów biznesowych: (...).

Analiza danych i raportowanie: (...).

Podsumowując, wprowadzone przez Pana innowacje stanowią fundament twórczego charakteru oprogramowania. Dzięki tym rozwiązaniom, aplikacje znacząco usprawniają obsługę złożonych procesów biznesowych, wyróżniając się na tle istniejących produktów na rynku. Dla znaczącej części oprogramowania produkowanego prze Pana nie ma alternatywy na rynku, ponieważ wytwarza je Pan w odpowiedzi na konkretne potrzeby Zamawiającego budując tym samym produkty dedykowane i dostosowane w 100% do potrzeb użytkowników końcowych.

5.Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje Pan w ramach działalności?

Wiedza techniczna:

Programowanie: (...).

Bazy danych: (...).

Integracja systemów: (...).

Umiejętności analityczne:

Analiza wymagań: (...).

Rozwiązywanie problemów: (...).

Wiedza domenowa:

Procesy biznesowe: (...).

Regulacje i standardy branżowe: (...).

Podsumowując Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania opiera się na zaawansowanej wiedzy technicznej, dogłębnej znajomości procesów biznesowych oraz umiejętnościach analitycznych. Te kompetencje pozwalają Panu tworzyć innowacyjne i efektywne rozwiązania, które znacząco usprawniają procesy zachodzące w organizacji Zamawiającego.

6.Czy wszystkie czynności, które Pan realizuje w zakresie wytwarzania programów komputerowych/jego części, zlecane przez Spółkę, prowadziły każdorazowo do powstania utworów (odrębnych programów komputerowych), które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przenoszone są autorskie prawa majątkowe?

Każdy program komputerowy, który Pan tworzy, ma indywidualny i twórczy charakter. Obejmuje on oryginalne rozwiązania techniczne, algorytmy oraz interfejsy użytkownika, które są wynikiem Pana kreatywności i wiedzy technicznej.

Programy te nie są jedynie odtworzeniem istniejących rozwiązań, ale wnoszą nowe funkcje i usprawnienia, które są unikalne i dostosowane do specyficznych potrzeb Spółki i jej operacji. Proces tworzenia każdego programu komputerowego obejmuje etapy analizy, projektowania, kodowania, testowania i wdrażania. Na każdym z tych etapów powstają nowe, twórcze elementy, które składają się na całość programu. Dokumentacja, prototypy, kod źródłowy oraz interfejsy użytkownika są tworzone od podstaw, co potwierdza ich oryginalność i twórczy charakter.

Podsumowując, wszystkie czynności realizowane przez Pana w zakresie wytwarzania programów komputerowych prowadzą do powstania utworów chronionych prawem autorskim, które są oryginalne i twórcze. Prawa autorskie majątkowe do tych utworów są każdorazowo przenoszone na Spółkę zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

7.Czy „przeniesienie” majątkowych praw autorskich do programu komputerowego/jego części każdorazowo następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Przeniesienie majątkowych praw autorskich do programów komputerowych lub ich części, które tworzy Pan dla Spółki, każdorazowo odbywa się zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie wymogi formalne, w szczególność art. 41 oraz art. 53 ustawy są przestrzegane, co zapewnia pełną legalność i ochronę prawną zarówno dla Pana, jak i dla Spółki.

  1. Wobec wskazania we wniosku, że

Praca Wnioskodawcy polega na opracowywaniu standardów i projektowaniu rozwiązań, które w dalszej kolejności są wdrażane zarówno przez niego, jak i pozostałych programistów pracujących w danym projekcie.

Prosimy wyjaśnić:

czy uczestniczy Pan we własnych, czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania?

czy przenosi Pan na Zamawiającego (w wyniku współtworzenia programu komputerowego) jedynie prawa do stworzonych przez siebie części oprogramowania (które nie stanowi samodzielnego programu komputerowego) i z tego tytułu Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie?

czy współtwórcy (w tym Pan) przenoszą łącznie na zleceniodawcę prawa do stworzonego przez nich oprogramowania, będącego programem komputerowym, podlegającym ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Wnioskodawca z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?

Współtwórcy, w tym Pan, przenoszą łącznie na zleceniodawcę majątkowe prawa autorskie do stworzonego przez Państwa oprogramowania. Całe oprogramowanie będące rezultatem Państwa wspólnej pracy, podlega ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie, które Pan otrzymuje jest wynagrodzeniem za całość Pana wkładu w projekt, zarówno za stworzony przez Pana kod, jak i za współpracę w ramach zespołu projektowego, które prowadzi do powstania końcowego, chronionego programu komputerowego.

Pytanie

Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym i zaistniałym stanie faktycznym będzie Pan mógł użyć stawki 5% w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana działalność gospodarcza jest zatem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych aplikacji (programów komputerowych).

Każdorazowo, gdy Pan rozwija lub ulepsza już istniejące oprogramowanie, to działania te zmierzają do poprawy użyteczności lub funkcjonalności tego oprogramowania. Ponieważ każdy program komputerowy podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, również programy rozwijane i ulepszane przez Pana podlegają ochronie prawnej na tej podstawie.

Pana zdaniem w wyniku podjętych przez Pana działań powstaje odrębny utwór, nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego. Przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.

Wywodzi Pan swój wniosek opierając się na komentarzu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych autorstwa Janusza Barta i Ryszarda Markiewicza:

Program komputerowy stanowi przedmiot prawa autorskiego. Po to, by uzyskał taki status, niezbędne jest stwierdzenie, iż stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych). Jak zaznacza powołany przepis art. 74 ust. 2, program komputerowy podlega ochronie niezależnie od formy (sposobu) wyrażenia, a więc m.in. w postaci programu źródłowego i „programu maszynowego” programu wpisanego do pamięci stałej komputera itd. Podlega on ochronie również wówczas, gdy jest utrwalony w odręcznie sporządzonych notatkach, w dokumentacji projektowej, wytwórczej i użytkowej itd. Program komputerowy, jak każdy inny utwór, nie musi mieć postaci ukończonej, aby korzystać z autorskoprawnej ochrony (art. 1 ust. 3). Przedmiot prawa autorskiego stanowić mogą nawet krótkie fragmenty (elementy) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1.

Pana zdaniem prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dokładniej prace rozwojowe.

Po pierwsze, prace prowadzone przez Pana polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania - elementów systemu zarządzania firmą mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

Po drugie, prace wykonywane przez Pana obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Pana działalność przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania aplikacji i systemów, przy wykorzystaniu Pańskiej wiedzy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania.

Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Przenosił i przenosi Pan na Zleceniodawcę całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w Pana ocenie - osiągał i osiąga Pan dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, więc dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze, Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30 ca ust. 1, ust. 2 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym w korekcie rozliczenia rocznego za rok 2019 oraz obecnie będzie mógł Pan użyć stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

W treści wniosku i jego uzupełnienia podał Pan, że:

prowadził Pan od grudnia 2019 r. działalność gospodarczą związaną m.in. z wytwarzaniem oprogramowania,

do celów podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów,

w ramach działalności gospodarczej pracuje Pan dla klientów biznesowych, opracowuje, tworzy, dostosowuje oraz modyfikuje indywidualnie dopasowane rozwiązania IT w rożnych obszarach takich jak integracja danych, zarządzanie API, automatyzacja procesów. Tworzy Pan rozwiązania, które wspierają i automatyzują procesy biznesowe. Jest Pan projektantem rozwiązań informatycznych obszaru Customer Care;

tworzone przez Pana oprogramowanie ma na celu zwiększenie efektywności procesów wewnętrznych między innymi poprzez eliminację czynnika ludzkiego z procesów, które nie wymagają takiej ingerencji;

każdy program komputerowy, który Pan tworzy ma indywidualny i twórczy charakter. Obejmuje on oryginalne rozwiązania techniczne, algorytmy oraz interfejsy użytkownika, które są wynikiem Pana kreatywności i wiedzy technicznej;

twórczy charakter Pana działalności w zakresie wytworzenia oprogramowania dla Zamawiającego wynika z ciągłego dążenia do innowacji, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz ścisłej współpracy z użytkownikami końcowymi;

innowacyjność rozwiązań polega na zastosowaniu najnowszych lub autorskich rozwiązań z dziedziny przetwarzania danych, obsługi złożonej logiki biznesowej aplikacji, przesyłania informacji w złożonej infrastrukturze teleinformatycznej zleceniodawcy z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa danych;

szuka Pan nowych rozwiązań, które mogą wspomóc procesy w firmie. Rozwijanie tych rozwiązań jest procesem ciągłym. Pana praca zaczyna się od etapu projektowania i wytwarzania wersji (…), poprzez wytwarzanie kodu, testowanie i wdrażanie tych rozwiązań u Zamawiającego. Na każdym z etapów powstają nowe, twórcze elementy, które składają się na całość programu;

oprogramowanie jest regularnie rozwijane i ulepszane; praca nad kolejnymi wersjami wymaga dogłębnej analizy oraz badań, których efektem są nowe funkcjonalności systemów tworzonych przez Pana. W efekcie tych badań zdobywa Pan i poszerza wiedzę o danej technologii i zagadnieniu, którą to wiedzę wykorzystuje, tworząc przedmiotowe systemy.

posiada Pan:

biegłą znajomość języków programowania takich jak (...),

umiejętność projektowania, zarządzania i optymalizacji baz danych (...),

znajomość technologii integracyjnych, takich jak (...), co umożliwia płynną komunikację między rożnymi systemami (...),

głęboką znajomość operacji i procesów biznesowych w organizacji Zamawiającego, takich jak (...),

znajomość regulacji i standardów branżowych, które mają wpływ na działalność organizacji Zamawiającego, takich jak normy bezpieczeństwa (...).

Podsumowując, Pana działalność w zakresie tworzenia oprogramowania opiera się na zaawansowanej wiedzy technicznej, dogłębnej znajomości procesów biznesowych oraz umiejętnościach analitycznych. Te kompetencje pozwalają Panu tworzyć innowacyjne i efektywne rozwiązania, które znacząco usprawniają procesy zachodzące w organizacji Zamawiającego.

Z opisu sprawy wynika zatem, że Pana działalność w zakresie tworzenia prac programistycznych w opisanym we wniosku zakresie jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem spełnione są następujące cechy:

działalność ta ma charakter twórczy,

obejmuje ona nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym, mając na uwadze brzmienie analizowanego przepisu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce uznać należy, że przedstawione przez Pana we wniosku działania mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże podkreślenia wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową nie będzie całość świadczonych przez Pana usług ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Z opisu sprawy wynika, że ze względu na nowatorski i prekursorski charakter tworzonego oprogramowania, wytwarza Pan rozwiązania autorskie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie czynności realizowane przez Pana w zakresie wytwarzania programów komputerowych prowadzą do powstania utworów chronionych prawem autorskim, które są oryginalne i twórcze. Prawa autorskie majątkowe do tych utworów są każdorazowo przenoszone na Spółkę zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do programów komputerowych lub ich części, które tworzy Pan dla Spółki, każdorazowo odbywa się zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie wymogi formalne, w szczególność art. 41 oraz art. 53 ustawy są przestrzegane, co zapewnia pełną legalność i ochronę prawną zarówno dla Pana, jak i dla Spółki.

Ponadto wskazuje Pan, że prowadzi na bieżąco od grudnia 2019 r. ewidencję pozwalającą na określenie podstawy opodatkowania stawką preferencyjną, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz;

b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawa do programów komputerowych, wytwarzanych przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem Pana działalności badawczo-rozwojowej – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że za lata 2019, 2020, 2021 i 2024 będzie Pan mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%. Podkreślenia przy tym wymaga, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00