Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.176.2024.4.BD

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Uzupełnili go Państwo samoistnie – przesyłając wniosek ORD-WS w wersji papierowej – pismem z 28 marca 2024 r. (data wpływu 5 kwietnia 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 czerwca 2024 r. (wpływ 7 czerwca 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…) Spółka Akcyjna (dalej: Kupujący, Nabywca)NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…) (dalej jako: Sprzedawca) NIP: (…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania – (…) S.A. (dalej: Kupujący, Nabywca) prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości jako spółka holdingowa (realizująca projekty poprzez spółki celowe). Kupujący realizuje projekty deweloperskie mieszkaniowe i magazynowe. Nabywca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Aktualnie Kupujący planuje nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania – Pana (…) (dalej: Sprzedawca) własność nieruchomości gruntowej położonej w województwie (…) w (…) – mieście (…), stanowiącej działki z obrębu (…) oznaczone numerami ewidencyjnymi (…) i (…) o łącznym obszarze (…) m2 ((…) ha) (dalej odpowiednio: Działka nr (…) i Działka nr (…); dalej łącznie: Działki).

Zainteresowany będący stroną postępowania oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania będą zwani w dalszej części wniosku jako Zainteresowani.

Kupujący i Sprzedawca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kupujący i Sprzedawca zawarli przedwstępną umowę sprzedaży Działek (dalej: Przedwstępna umowa sprzedaży), w oparciu o którą zobowiązali się do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży (dalej: Przyrzeczona umowa sprzedaży), na podstawie której planowane jest dokonanie sprzedaży Działek (dalej: Transakcja).

Na moment złożenia wniosku Sprzedawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Sprzedawca prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy.

Sprzedawca stał się jedynym właścicielem Działek na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego, sporządzonej (…) 1988 r. w (…). Działki poprzednio stanowiły własność rodziców Sprzedawcy, którzy na tych Działkach prowadzili rodzinne gospodarstwo rolne.

Rada Miasta (…), uchwałą Nr(…) z (…) 2022 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym (…) (…) 2022 r. poz. (…) przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Obszaru (…) (dalej: MPZP), na obszarze którego znajdują się Działki.

Zgodnie z MPZP:

a) działka gruntu numer ewidencyjny (…) położona jest na terenie, który w ww. planie oznaczony jest jako:

- D-1ZP/US – przeznaczenie terenu: zieleń urządzona, usługi sportu i rekreacji,

- D-2MW(U) – podstawowe przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna; dopuszczalne przeznaczenie terenu: usługi,

- D-3ZP/WS – przeznaczenie terenu: zieleń urządzona – park, wody powierzchniowe;

- 1.KD-Z – ulica (…), ustala się przeznaczenie terenu: droga publiczna klasy zbiorczej,

- 10.KD-L – przeznaczenie terenu: droga publiczna klasy lokalnej;

b) działka gruntu numer ewidencyjny (…) położona jest na terenie, który w ww. planie oznaczony jest jako:

- D-2MW(U) – podstawowe przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna; dopuszczalne przeznaczenie terenu: usługi,

- D-3ZP/WS – przeznaczenie terenu: zieleń urządzona – park, wody powierzchniowe,

- 1.KD-Z – ulica (…), ustala się przeznaczenie terenu: droga publiczna klasy zbiorczej.

Na Działce nr (…) znajdują się następujące budynki:

- dom,

- 5 budynków gospodarczych

(dalej łącznie: Budynki).

Na Działce nr (…) znajdują się następujące budowle:

- utwardzony plac (kostka brukowa),

- sieć wodociągowa prowadząca do własnego ujęcia wody w postaci studni,

- sieć kanalizacyjna łącząca dom z szambem,

- szklarnia

(dalej łącznie: Budowle 1).

Ponadto, na Działce nr (…) znajduje się sieć gazowa, sieć elektroenergetyczna oraz słup energetyczny, przy czym budowle te należą do przedsiębiorstw przesyłowych (gestorów). W tym kontekście należy wskazać, że obiekty te lub niektóre z tych obiektów przed Transakcją mogą zostać wyburzone. Obiekty nie będą przedmiotem Transakcji, nawet jeśli nie zostaną wyburzone.

Na Działce nr (…) znajdują się następujące budowle:

- utwardzony plac,

- studnia głębinowa

(dalej łącznie: Budowle 2).

Ponadto, na Działce nr (…) znajduje się sieć gazowa oraz słup energetyczny, przy czym budowle należą do przedsiębiorstw przesyłowych (gestorów). W tym kontekście należy wskazać, że obiekty te lub niektóre z tych obiektów przed Transakcją mogą zostać wyburzone. Obiekty nie będą przedmiotem Transakcji, nawet jeśli nie zostaną wyburzone.

Podsumowując, przedmiotem Transakcji będą Działki, Budynki, Budowle 1 oraz Budowle 2 (dalej łącznie: Nieruchomość).

Budynki, Budowle 1 oraz Budowle 2 zostały oddane do użytkowania ponad 2 lata przed planowaną Transakcją i w ciągu ostatnich 2 lat przed planowaną Transakcją nie były i już nie będą ponoszone wydatki na ich ulepszenie/modernizację, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w kwocie stanowiącej co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Sprzedawca jest rolnikiem ryczałtowym, ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nieruchomość była w przeszłości i będzie do momentu Transakcji wykorzystywana przez Sprzedawcę wyłącznie do działalności rolniczej – uprawy warzyw, które następnie są wysyłane do klientów.

Nieruchomość nie była (i nie będzie do momentu Transakcji) wykorzystywana do innej działalności gospodarczej, w szczególności nie była dzierżawiona lub wynajmowana. Ponadto, Nieruchomość nie była i nie będzie wykorzystywana przez Sprzedawcę wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Obecnie Sprzedawca zamierza sprzedać Nieruchomość na rzecz Kupującego – należy podkreślić, iż w przeszłości Sprzedawca nie dokonał zbycia nieruchomości wchodzących w skład jego gospodarstwa rolnego.

Sprzedawca nie zamieszczał ogłoszeń reklamowych dotyczących sprzedaży Nieruchomości, ani też nie zatrudniał podmiotów wyspecjalizowanych, mających pomóc w sprzedaży Nieruchomości. Ponadto, Sprzedawca nie zawarł umowy z pośrednikiem w sprawie sprzedaży Nieruchomości. Sprzedawca nawiązał kontakt z Nabywcą poprzez wizytę przedstawiciela Nabywcy poszukującego gruntów i postanowił dokonać na rzecz Nabywcy zbycia Nieruchomości.

W kontekście powyższego należy zaznaczyć, że Sprzedawca już w przeszłości podejmował próby sprzedaży Nieruchomości, tj. kilka razy zawierał umowy przedwstępne, w tym umowę przedwstępną w 2018 r. z Nabywcą, ale transakcje te nie doszły do skutku z uwagi na niespełnienie warunków wynikających z umów przedwstępnych.

Ponadto, Sprzedawca:

- brał aktywny udział w konsultacjach dotyczących projektu MPZP właściwego dla Działek, w szczególności:

- zlecił opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu architektowi na potrzeby uchwały Rady m. (…) w zakresie MPZP,

- składał wnioski do projektu MPZP,

- składał uwagi do projektu MPZP,

- występował w trakcie sesji Rady m. (…) dot. MPZP, gdzie składał uwagi,

- występował do gestorów sieci o możliwość podłączenia Działek do sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej.

Zainteresowani przewidują (i tak przyjmują dla celów złożonego wniosku), że do dnia przeprowadzenia planowanej Transakcji Budynki, Budowle 1 i Budowle 2 będą się znajdowały na Działkach.

Po dokonaniu Transakcji, Nabywca planuje wykorzystać Nieruchomość do realizacji inwestycji deweloperskiej (czynności opodatkowanych) za pośrednictwem spółki celowej. Odbędzie się to w sposób następujący:

1) Nabywca wyburzy Budynki, Budowle 1 i Budowle 2 (w ramach przygotowania terenu do realizacji inwestycji deweloperskiej), a następnie

2) Nabywca dokona sprzedaży gruntu niezabudowanego (Działek) do spółki celowej.

Sprzedaż gruntu niezabudowanego (Działek) do spółki celowej będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, tj. nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, ponieważ będzie to dostawa terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług (Działki zgodnie z MPZP są przeznaczone pod zabudowę).

Przedmiotem złożonego wniosku jest m.in. ustalenie czy Sprzedawca w ramach Transakcji będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług, czy też jako osoba prywatna rozporządzająca majątkiem osobistym. W przypadku, gdyby organ podatkowy uznał, że Sprzedawca w ramach Transakcji działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas dokona on rejestracji do celów podatku od towarów i usług jako czynny podatnik ww. podatku. Zatem Zainteresowani będą na moment planowanej Transakcji zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Następnie Sprzedawca oraz Kupujący w Przyrzeczonej umowie sprzedaży złożą oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zrezygnują ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu i wybiorą opodatkowanie wszystkich Budynków i Budowli 1 i 2 znajdujących się na Działce nr 4 i Działce nr 5 podatkiem od towarów i usług.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy Transakcja sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone nr 4).

Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, Transakcja sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W celu stwierdzenia istnienia bądź braku opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie sformułowanie „podatek od towarów i usług” oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak zostało to przedstawione w zdarzeniu przyszłym wniosku, Kupujący zamierza nabyć od Sprzedawcy Nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży.

Transakcja zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług (jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 2). W takiej też sytuacji, zarówno Nabywca jak i Sprzedawca będą czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku, gdyby organ podatkowy uznał, że Sprzedawca w ramach Transakcji działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas dokona on rejestracji do celów tego podatku jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług).

W konsekwencji, należy stwierdzić, że skoro przedstawiona we wniosku planowana Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług (jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 2), powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

 W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

 b) innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług  w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) zamierza wraz z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (Sprzedawcą) zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości. Przedmiotem Transakcji będą dwie działki z naniesieniami, tj. z Budynkami oraz Budowlami. Sprzedawca oraz Kupujący w Przyrzeczonej umowie sprzedaży, złożą oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wybiorą opodatkowanie wszystkich Budynków i Budowli znajdujących się na Działkach podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.192.2024.4.KO w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości, będzie dokonana przez Sprzedającego jako podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku d towarów i usług, a co za tym idzie czynność dostawy Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ww. ustawy,

- dostawa Budynków i Budowli będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy (z możliwością wyboru opcji opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem tych obiektów, a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata),

- ze zwolnienia od podatku od towarów i usług będzie również korzystać dostawa Działek (…) i (…), na których posadowione są ww. obiekty w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z opisu wniosku wynika, że Sprzedawca oraz Kupujący w Przyrzeczonej umowie sprzedaży złożą oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zrezygnują ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu i wybiorą opodatkowanie wszystkich Budynków i Budowli znajdujących się na Działkach podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przywołanej wyżej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w świetle art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, skoro Transakcja (sprzedaż Nieruchomości, na którą składają się dwie działki z naniesieniami) będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji zamierzają złożyć oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to w opisanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji transakcja sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-1.4012.192.2024.4.KO.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00