Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.135.2024.2.KK

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Przejmującej, w następstwie opisanej Restrukturyzacji, będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymanie przez Spółkę udziałów Spółki Przejmującej, w następstwie opisanej Restrukturyzacji, będzie dla Spółki neutralne podatkowo, w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 maja 2024 r. (data wpływu 28 maja 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Działalność Spółki, będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzona jest przez jej wspólników - osoby fizyczne. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, w konsekwencji czego podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka jest komplementariuszem w [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółce komandytowej (dalej: „Spółka Przejmowana”) posiadając 1% praw do udziału w zyskach i stratach tej spółki. Spółka Przejmowana również jest polskim rezydentem podatkowym, w konsekwencji czego podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP.

Zarówno Spółka, jak i Spółka Przejmowana działają w ramach grupy podmiotów [...] (dalej: „Grupa”), która to Grupa prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD”), przedmiotem przeważającej działalności każdego z podmiotów należących do Grupy jest produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych (PKD 10.82.Z). Ponadto, przedmiotem pozostałej działalności podmiotów należących do Grupy (w tym Spółki) jest:

- 10.72.Z. Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek;

- 46.36.Z. Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich;

- 68.20.Z. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;

- 47.24.Z. Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

- 49.41.Z. Transport drogowy towarów;

- 52.10.B. Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów;

- 52.21.Z. Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy;

- 52.24.C. Przeładunek towarów w pozostałych punktach przeładunkowych;

- 63.11.Z. Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność.

Poza Spółką i Spółką Przejmowaną, do Grupy należy jeszcze jedna spółka: [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przejmująca”).

W celu lepszego dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej do panujących obecnie realiów rynkowych podmioty działające w ramach Grupy rozważają przeprowadzenie restrukturyzacji (dalej: „Restrukturyzacja”) działalności prowadzonej przez Grupę.

W pierwszej kolejności Spółka Przejmowana planuje wnieść, w zamian za udziały, w formie wkładu niepieniężnego całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo do Spółki Przejmującej.

Czyniąc zadość obowiązkom nakładanym przez ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „UoR”), w konsekwencji wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do Spółki Przejmującej, w zamian za Jej udziały, konieczne będzie przeprowadzenie wyceny składników majątkowych Spółki Przejmowanej w ich wartości godziwej. W konsekwencji, bilansowa wartość aktywów wzrośnie, ponieważ obecna wartość aktywów Spółki Przejmowanej, w ujęciu rachunkowym, jest niedoszacowana, względem ich wartości rynkowej. Powstała nadwyżka zostanie częściowo odniesiona na kapitał zakładowy, a częściowo na kapitał zapasowy Spółki Przejmującej.

W konsekwencji powyższych działań, jedyny majątek, który posiadać będzie Spółka Przejmowana w następstwie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa w zamian za udziały, będą stanowić właśnie te udziały w [...] Spółce z o.o.

Następnie, w ramach Restrukturyzacji, planowane jest połączenie się (dalej: „Połączenie”) Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą.

Podejmowane działania restrukturyzacyjne zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania, bowiem podyktowane one będą wyłącznie strategią biznesową. Cały proces Restrukturyzacji ma przede wszystkim uprościć strukturę biznesową i organizacyjną, a ponadto ułatwić proces zarządzania płynnością finansową, dokonywania rozliczeń z bankami, urzędami skarbowymi oraz innymi podmiotami, a także usprawnić procesy w zakresie podejmowania decyzji czy też zarządzania składnikami majątku należącymi do obydwu spółek. Restrukturyzacja zapewnieni również znaczące uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji i rachunkowości.

Z kolei samo Połączenie miałoby zostać docelowo dokonane w trybie łączenia przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18; dalej: „k.s.h.”).

Natomiast na gruncie prawa bilansowego, rozliczenie Połączenia miałoby się odbyć metodą nabycia, o której mowa w art. 44b UoR.

W wyniku wspomnianego połączenia ustanie zatem byt prawny Spółki Przejmowanej, a Spółka Przejmująca przejmie na mocy art. 494 § 1 k.s.h. cały majątek Spółki Przejmowanej i wstąpi w jej wszelkie prawa i obowiązki.

Spółka Przejmująca w momencie połączenia przyjmie dla celów podatkowych przejęte składniki majątku Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z jej ksiąg podatkowych i jednocześnie składniki te będą przypisane do działalności Spółki Przejmującej, prowadzonej na terytorium Polski.

W związku z przeprowadzaną restrukturyzacją, w wyniku której, jak wspomniano wyżej, ustanie byt prawny Spółki Przejmowanej, jej wspólnikom zostaną przydzielone udziały Spółki Przejmującej w łącznej wartości emisyjnej, która odpowiadać będzie rynkowej wartości przejętych składników majątkowych.

Dla celów podatkowych Wnioskodawca obejmie udziały, jakie zostaną mu przydzielone przez Spółkę Przejmującą po tej samej wartości, po której obejmował on udziały w Spółce Przejmowanej przed Połączeniem (tj. w sytuacji, gdyby Połączenie nie miało miejsca, a Wnioskodawca dalej posiadałby udziały w Spółce Przejmowanej).

Jednocześnie udziały, które Wnioskodawca posiada obecnie w Spółce Przejmowanej, nie zostały przez niego nabyte ani objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca powziął wątpliwości co do prawidłowości podatkowego rozliczenia otrzymania udziałów Spółki Przejmującej w związku z przeprowadzaną Restrukturyzacją.

Dodatkowo, w uzupełnieniu wniosku z 28 maja 2024 r. wskazali Państwo, że:

1. Spółka z o.o. ma zarówno siedzibę jak i faktyczny zarząd na terytorium Polski.

2. Przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.

Pytanie

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Przejmującej, w następstwie opisanej Restrukturyzacji, będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego udziałów Spółki Przejmującej, w następstwie opisanej Restrukturyzacji, będzie dla niego neutralne podatkowo, w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.

Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. lic, art. Ili, art. 24a, art. 24b, art. 24ca art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

Ponadto zgodnie z art. 7b ust. 1a ww. ustawy, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Jak niejednokrotnie podkreślano w orzecznictwie organów podatkowych, powołane wyżej przepisy nie stanowią podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego typu przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o CIT.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W ocenie Wnioskodawcy uznać należy, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, do przychodów zalicza się m. in. ustaloną na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ww. ustawy, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zapis art. 12 ust. 15 ustawy o CIT, z którego wynika, że przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Dopełnienie powyższego przepisu uregulowano w art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, z którego wynika, że jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Uzasadniając własne stanowisko, w pierwszej kolejności Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że w jego ocenie, bezsprzecznie spełniony zostanie warunek wskazany w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a), bowiem jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, posiadane przez niego udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy warunek wskazany w lit. b) ww. przepisu również zostanie spełniony. W tym miejscu, wskazać należy, iż ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „wartości podatkowej” dla celów stosowania art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT. Należy jednak zwrócić uwagę, że w innych przepisach ustawy o CIT odniesiono się do niniejszej definicji. Przykładowo, w art. 7aa ust. 6 ustawy o CIT wskazano, iż przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 2 pkt 3, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy „wartość podatkowa” udziałów w odniesieniu do art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o CIT powinna być rozumiana jak wartość, która nie została wcześniej zaliczona w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów (a która może stanowić koszt uzyskania przychodu w razie zbycia lub umorzenia tych udziałów).

Wobec powyższego, zaznaczyć należy, iż przyjęta przez Wnioskodawcę wartość podatkowa przydzielonych udziałów Spółki przejmującej powinna zostać określona zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wskazującym, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:

a) ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

b) ustalonej zgodnie z pkt 8 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,

c) wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości jej majątku bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

W praktyce zatem, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą. Jednak, koszt uzyskania przychodu będzie odpowiadać kosztom poniesionym przez Wnioskodawcę na nabycie Spółki Przejmowanej. Jednocześnie, taka sama wartość stanowiłaby koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy, gdyby nie doszło do transakcji (przykładowo: w razie zbycia ogółu praw i obowiązków Spółki Przejmowanej).

W konsekwencji, przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą będzie równa wartości udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia. Oznacza to spełnienie przez Wnioskodawcę warunku wskazanym w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o CIT.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż analogiczne rozumienie „wartości podatkowej” oraz spełnienia warunku wskazanego w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT zostało przedstawione w następujących interpretacjach prawa podatkowego:

- interpretacji z dnia 9 listopada 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB2-1.4010.295.2022.3.DD stanowiącej, iż: „Spełnione zostaną przesłanki określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych gdyby nie doszło do połączenia spółek. Tym samym przyjęta przez Wnioskodawcę wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów przydzielonych Wnioskodawcy przez Spółkę przejmującą (Spółkę B) w związku z przejęciem Spółki komandytowej (Spółki A), która pozostanie w rachunku podatkowym Wnioskodawcy dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów nie będzie wyższa niż wartość ogółu praw i obowiązków Wnioskodawcy w Spółce przejmowanej (Spółce A), jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia tego ogółu praw i obowiązków w Spółce A. gdyby nie doszło do połączenia spółek”.

- interpretacji z dnia 31 października 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.586.2022.1.PC stanowiącej, iż: „Innymi słowy, analizowany przepis wprowadza zasadę, zgodnie z którą neutralność podatkowa podziału przez wydzielenie dla udziałowca spółki dzielonej, jest warunkowana tym, aby udziałowiec przyjął dla celów podatkowych wartość udziałów otrzymanych od spółki przejmującej, w wysokości nie wyższej niż historyczna, podatkowa wartość udziałów spółki dzielonej (w części w jakiej korespondują one z wartością majątku wydzielanego w ramach podziału przez wydzielenie). Oznacza to, że udziałowiec, chcąc skorzystać z neutralności podatkowej podziału przez wydzielenie, nie może dla celów podatkowych urealnić wartości udziałów spółki przejmującej, otrzymanych w związku z podziałem przez wydzielenie, do ich wartości rynkowej, lecz jest zobligowany do przyjęcia ich dla celów podatkowych po tej samej wartości, co udziały spółki dzielonej (w odpowiedniej proporcji). Ustawa o CIT przewiduje zatem opodatkowanie podziału przez wydzielenie, w ramach którego udziałowiec dokona urealnienia wartości podatkowej udziałów. W tym zakresie należy powołać treść art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, który wskazuje, że wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów w spółce dzielonej, stają się kosztem uzyskania przychodu na moment zbycia udziałów w spółce przejmującej. Można zatem stwierdzić, że przepis ten konstytuuje zasadę kontynuacji wyceny udziałów, co prowadzi do wniosku, że jeżeli podatnik będący udziałowcem spółki dzielonej, przyjmie dla celów podatkowych wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych na skutek podziału przez wydzielenie, w wartości wynikającej z zasad opisanych w tym przepisie (art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT), to zostanie w takim wypadku spełniony warunek neutralności podziału przez wydzielenie dla udziałowca spółki dzielonej wskazany w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b) ustawy o CIT. Można w zasadzie stwierdzić, że warunek ten, będzie spełniony zawsze w przypadku prawidłowego ustalenia przez udziałowca spółki dzielonej wysokości kosztów podatkowych na zbyciu udziałów spółki przejmującej, tj. zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT”.

- interpretacji z dnia 28 października 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0114-KDIP2-2.4010.76.2022.1.ASK stanowiącej, iż: „Spełnione zostaną przesłanki określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych gdyby nie doszło do połączenia spółek. Tym samym przyjęta przez Państwa wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów przydzielonych Państwu przez Spółkę przejmującą (Spółkę B.) w związku z przejęciem Spółki komandytowej (Spółki A.), która pozostanie w Państwa rachunku podatkowym do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów nie będzie wyższa niż wartość Państwa ogółu praw i obowiązków w Spółce przejmowanej (Spółce A.), jaka byłaby przyjęta przez Państwa do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia tego ogółu praw i obowiązków w Spółce A., gdyby nie doszło do połączenia spółek”.

Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, iż spełniony został warunek wskazany w art. 12 ust. 15 ustawy o CIT, gdyż połączenie przez przejęcie dotyczyć będzie podatnika CIT mającego siedzibę w Polsce i zostanie dokonane również przez podatnika CIT tj. spółkę przejmującą z siedzibą w Polsce.

Dodatkowo, Wnioskodawca uważa, iż do niniejszej transakcji nie znajdą zastosowania warunki wykluczające z art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT. Wynika to z faktu, iż jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego przedmiotowe połączenie dokonane zostanie z przyczyn ekonomicznych, gdyż ma na celu m.in. uproszczenie struktury biznesowej i organizacyjnej, ułatwienie procesu zarządzania płynnością finansową, dokonywania rozliczeń z bankami, urzędami skarbowymi oraz innymi podmiotami, a także usprawnienia procesów w zakresie podejmowania decyzji czy też zarządzania składnikami majątku należącymi do obydwu spółek. Restrukturyzacja zapewnić ma również znaczące uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji i rachunkowości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednakże zaznaczyć należy, że oceny stanowiska Wnioskodawcy dokonano wyłącznie w kontekście zadanych we wniosku pytań. W konsekwencji inne kwestie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00