Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 maja 2024 r., sygn. II SA/Bk 123/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie asesor sądowy WSA Anna Bartłomiejczuk (spr.), sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Protokolant specjalista Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 maja 2024 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 10 stycznia 2024 r. nr DSE3-K0918-D13950-30/24 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do tut. Sądu decyzją z dnia 10 stycznia 2024r. nr DSE3-K0918-D13950-30/24 Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej powoływany jako: "Szef Urzędu") po rozpatrzeniu wniosku S. M. (dalej: "Skarżący") o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 21 kwietnia 2023 r. nr DSE3-K1027-D13950-19D/23 o odmowie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.

Pismem z dnia 1 marca 2019 r. Skarżący złożył do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Do wniosku dołączył decyzję Prezesa IPN-u stwierdzającą, że S. M. nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz że w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez stronę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Wnioskodawca wskazał też, że brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku, w wyniku których został zatrzymany przez Milicję Obywatelską. Brał czyny udział w strajkach w 1970 r. i 1980r. Współorganizował "Solidarność" w Stoczni Szczecińskiej, był działaczem NSZZ "Solidarność" oraz działał w organizacji OAZA.PL — Ruch Światło-Zycie. Wyjaśnił, że z powodu działalności odmówiono mu wydania paszportu na wyjazd do rodziny w Stanach Zjednoczonych, a ponadto był inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Podkreślił, że działalność opozycyjną prowadził bardzo ostrożnie i niewiele osób o tym wiedziało. Wnioskodawca dołączył do wniosku kserokopię zaświadczenia informującego, że jest pokrzywdzonym w rozumieniu art. 6 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz kopie dokumentów potwierdzające fakt inwigilowania jego osoby w związku z wytypowaniem na kandydata na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00