Funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z dnia 28 maja 2024 r., sygn. RIO.II.K.061.10.2024
Odpowiadając na Pani wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, który przekazany został do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze drogą elektroniczną w dniu 16 maja 2024 r., zawierający pytanie czy gmina może przeznaczyć środki własne na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy, a jeśli tak to jakie zadania może finansować – uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2023 r., poz. 901 ze zm.) do zadań zleconych gminie z zakresu pomocy społecznej należy między innymi prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Stosownie do art. 51c ustawy o pomocy społecznej jednostka samorządu terytorialnego może, w uzgodnieniu z wojewodą, utworzyć ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi lub uruchomić nowe miejsca w takim ośrodku, z uwzględnieniem możliwości ich sfinansowania ze środków budżetu państwa. Miesięczną kwotę dotacji z budżetu państwa zgodnie z w/w przepisem na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala wojewoda jako iloczyn aktualnej liczby osób korzystających z usług w tych ośrodkach oraz średniej miesięcznej wojewódzkiej kwoty dotacji na jednego uczestnika, nie wyższą jednak niż średnia miesięczna kwota dotacji wyliczona dla województwa. Zgodnie z art. 51 c ust. 3 ustawy o pomocy społecznej Wojewoda corocznie ustala średnią miesięczną wojewódzką kwotę dotacji na jednego uczestnika ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym: