Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.139.2024.2.AA

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych – z wyłączeniem należności, o których mowa we wniosku z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 9 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 29 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2024 r. (wpływ 30 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: (...)

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania: (...)

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest jednym z udziałowców spółki (…),która jest (...) podmiotem specjalizującym się na polskim rynku w projektowaniu, produkcji i instalacji wysokiej jakości (…) w budynkach zarówno na rynku komercyjnym, jak i indywidualnym, prowadzącym (...) działalność w formie spółki jawnej (...), pod numerem KRS: (…).

Spółka na dzień złożenia wspólnego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706). Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy PIT.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji:

(…)

– dalej łącznie jako: „Produkty”.

Główne PKD działalności Spółki to:

(…)

Spółka stawia duży nacisk na jakość, szeroką gamę produktów oraz bardzo dużą elastyczność w realizowaniu potrzeb klientów, w celu zdobycia jak największego rynku zbytu dla Produktów przygotowywanych na potrzeby klienta.

Celem Spółki jest tworzenie wysokiej jakości projektów inżynieryjnych w zakresie koncepcji, szczegółów i wykonania. (…) specjalizuje się w tworzeniu indywidualnie dostosowanych do potrzeb klientów (…), najwyższej jakości dla sektorów handlowych, przemysłowych, rekreacyjnych, indywidualnych – współpracując z profesjonalnymi architektami w kraju i za granicą.

Spółka dostarcza na rynek europejski i światowy najwyższej jakości produkty i usługi, w tym (…).

(…) swoje produkty wytwarza na najnowocześniejszych centrach obróbczych i dokonuje ich profesjonalnej instalacji i montażu. Spółka dysponuje profesjonalnym przygotowaniem i doświadczeniem w branży (…) i realizuje projekty od fazy koncepcyjnej do ukończenia projektu. Spółka dysponuje wykwalifikowaną kadrą projektową, techniczną oraz instalacyjną.

Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim kontrahentom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych, architektonicznych oraz zindywidualizowanych potrzeb. Wewnętrzne kontrole jakości prowadzone są na wielu etapach produkcji od projektowania, wytworzenia modelów próbnych, prototypowych, doświadczalnych do gotowego produktu – wysoką jakość każdego produktu gwarantują rygorystyczne standardy i normy jakościowe, a także wykwalifikowany personel oraz specjalistyczny sprzęt.

Celem Spółki, jako stale rozwijającego się przedsiębiorcy, jest zwiększanie przede wszystkim możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania produktów. Powyższe dążenie implikuje konieczność prowadzenia przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „działalność B+R”).

Realizowane prace badawczo-rozwojowe polegają między innymi na wytwarzaniu samemu, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych surowców lub zamienników jako składników produktów, tworzeniu nowych, innowacyjnych produktów oraz pionierskiej technologii ich wytwarzania, ulepszaniu istniejących procesów i technologii wytwarzania, produkcji, udoskonalaniu, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji nowych produktów oraz wprowadzeniu nowych łub udoskonalonych produktów odpowiadających na zapotrzebowanie klientów i architektów.

Na dowód innowacyjności produktów oferowanych przez Spółkę, (…) była laureatem wielu konkursów i plebiscytów organizowanych przez niezależne podmioty, w tym przykładowo:

(…)

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca prowadzi także szereg prac w zakresie znaczącego ulepszenia i rozwoju produktów, procesów i usług istniejących w ofercie, w tym pod kątem aktualnie obowiązujących (i zmieniających się) warunków i standardów technicznych.

(…) prowadzi także testy praktyczne oraz teoretyczne, budowę prototypów, elementów składowych złożonych systemów, testuje oraz przeprowadza symulacje w celu zdobycia nowej wiedzy lub oceny przydatności nowych rozwiązań oraz technologii. Przedmiotowe prace wykonywane przez Spółkę powodują, że przykładowo ostatecznie będzie trwale i znacząco ulepszona: (...).

W tym celu Spółka posiada doskonale wyposażony, nowoczesny park maszynowy, w tym maszyny (…), do którego obsługi (…) zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia łącznie w całkowitych etatach (...) pracowników (dane na 31 stycznia 2023 r.).

W ramach schematu organizacyjnego (…) funkcjonują:

Dział Projektowo-Technologiczny

Dział Produkcyjny,

Dział Księgowy,

– wszystkie podległe Wnioskodawcy oraz jego wspólnikom (dalej łącznie jako: „Działy”).

Działalność B+R wykonują poszczególni pracownicy zatrudnieni w Działach Projektowo- Technologicznym oraz Produkcyjnym.

Umowy o pracę dla pracowników poszczególnych Działów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Obszary zaangażowania pracownika w obszar badawczo-rozwojowy wynikają bezpośrednio z rzeczywistych zakresów obowiązków, które są ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę oraz wspólników działalnością badawczo-rozwojową. Ponadto, pracownicy faktycznie wykonują działalność B+R, potwierdzoną ewidencją czasu pracy B+R.

Do zadań pracowników Spółki wykonujących prace badawczo-rozwojowe, zgodnie z obowiązującymi ich Stanowiskami, należy m.in.:

projektowanie i wprowadzanie do produkcji nowych rodzajów Produktów lub ich ulepszonych, zmodernizowanych, udoskonalonych wersji;

przygotowanie projektów graficznych i konstrukcyjnych wizualizujących wygląd opracowanych nowych lub udoskonalonych Produktów;

testowanie, obróbka i przygotowywanie do produkcji nowych lub udoskonalonych Produktów;

monitoring w zakresie zmieniających się przepisów prawnych w zakresie stosowania nowych pojawiających się na rynku materiałów, komponentów, podzespołów produkcyjnych do (…) i dostosowywanie dokumentacji i procesów wewnętrznych;

określanie reżimów dla procesów technologicznych;

inicjowanie i wdrażanie do produkcji nowych konfiguracji materiałowych i technologicznych;

przygotowanie wytycznych produkcyjnych, materiałowych, komponentów i podzespołów surowcowych i ocena ich jakości;

rozwój własny pracowników poprzez naukę obsługi nowych programów graficznych, technicznych, technologicznych, specyfikacji parku maszynowego firmy, które to umiejętności są następnie wykorzystywane w ramach ulepszania lub tworzenia nowych Produktów;

przygotowywanie i testowanie próbnych wersji, modeli Produktów związanych z walidacją jakości oraz promocją nowych lub ulepszonych rodzajów Produktów oraz ich prezentacja;

wizualizacja nowych lub ulepszonych rodzajów Produktów w technologii 3D;

monitorowanie parametrów jakościowych wytworzonych produktów;

bieżące wsparcie przy rozwiązywaniu pojawiających się okresowo problemów przy wstępnych testach produkcji wyrobów będących w produkcji oraz wdrażanie działań korygujących;

poszerzanie wiedzy z zakresu inżynierii oraz wiedzy na temat (…) tej wiedzy w praktyce na dostępnych w Spółce maszynach w celu tworzenia nowych lub ulepszonych Produktów;

planowanie nowych rozwiązań produkcyjnych, a także przeprowadzanie prób technologicznych dot. modernizacji, ulepszeń Produktów;

modernizacja, usprawnianie procesu produkcyjnego w celu zwiększenia jego efektywności, np. przez redukcję powstających odpadów;

szkolenia pracowników w Spółce w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych, nowych programów konstrukcyjnych, projektowych oraz obsługi parku maszynowego wykorzystywanego do tworzenia nowych lub usprawnionych Produktów;

– dalej łącznie jako: „Działania rozwojowe”.

Wszystkie powyższe działania mają na celu ulepszenie Produktów oraz wprowadzanie na rynek nowych rodzajów Produktów, w celu ciągłego rozwoju oraz zwiększania gamy oferowanych produktów Spółki. Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez (…), w ramach jej bieżącej działalności, a wyniki tych prac wdrażane w bieżącej działalności Spółki. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkty Spółka oferuje bezpośrednio swoim klientom.

Zgodnie z zamierzeniami Spółki, rezultatem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, udoskonalanie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych i technicznych, jak również optymalizacja stosowanych metod produkcji i dostawy. Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Działu Projektowo-Technologicznego oraz Produkcji są prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz doskonalenia procesów technologicznych ich wytwarzania.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki w powyższym zakresie obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo wybrane z nich lub wszystkie):

przygotowanie koncepcji projektu (nowego produktu) i jego założeń w zakresie aspektów technicznych, podzespołów docelowego produktu, dostosowanej do środowiska, w którym Produkty mają być zamontowane w miejscu docelowym,

wykonanie rysunków konstrukcyjnych w programach graficznych i CAD,

opracowanie koncepcji szybszej produkcji, łatwego składania konstrukcji,

opracowywanie nowych rozwiązań montażu podzespołów w konstrukcje,

dobór komponentów, produktów, podzespołów do produkcji,

wytypowanie oraz dobór parametrów technicznych poszczególnych komponentów, podzespołów produktu, a także dodatków poprawiających walory techniczne, eksploatacyjne, wizualne oraz użyteczne,

identyfikacja wyzwań technologicznych w zakresie zastosowania podzespołów – składowych produktu oraz technologii produkcji (w tym, np. w celu uzyskania wskazanej jakości, trwałości, walorów użytkowych),

opracowanie prototypów, wzorników nowych wyrobów i technologii ich produkcji,

testowanie technologii/walidacja prototypów nowego produktu – weryfikacji i analiza pod kątem spełnienia pierwotnych założeń w zakresie cech, które składają się na konstrukcję, tj. jego jakości, funkcjonalności i kompletności, walorów użytkowych,

udoskonalenie prototypu – w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej jakości lub parametrów na danym produkcie, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu, np. zmiany proporcji, rozmiarów, zmiany podzespołów, komponentów, detali, badania w zakresie możliwości produkcyjnych procesów i ich użytkowania przez zleceniodawcę),

wdrożenie pilotażowe oraz nadzór nad próbami produkcyjnymi – produkcja serii próbnej.

Próba produkcyjna jest przeprowadzona po wszystkich operacjach projektowo-technicznych na urządzeniach produkcyjnych, w tym obrabiarkach CNC. Na tym etapie określane są wszystkie ostateczne parametry produkcji. Próba produkcyjna wykonywana jest przy pełnej obsadzie personelu linii produkcyjnych, gdzie prezentowane są i omawiane nowe walory użytkowe i techniczne oraz specyfikacje prawidłowości wykonania.

Próby produkcyjne wykonywane są do momentu, w którym Spółka uzna, iż zostały wypracowane paramenty niezbędne do wytwarzania Produktu, spełniającego bardzo restrykcyjne wymagania jakościowe klientów (…). Decyzja ta może zostać podjęta po wykonaniu jednej lub kilku prób produkcyjnych.

Z kolei w zakresie opracowania nowych i ulepszonych metod produkcji proces projektowy obejmuje następujące czynności:

identyfikacja i analiza problemu technologicznego,

opracowanie założeń rozwiązania zidentyfikowanego problemu,

próby, testy w skali zbliżonej do rzeczywistej,

w przypadku braku potwierdzenia poprawności – modyfikacja założeń, zmiana sposobu rozwiązania problemu technologicznego, kolejne próby w skali zbliżonej do rzeczywistej,

w przypadku potwierdzenia poprawności przyjętej koncepcji – próby w warunkach produkcyjnych.

Bezpośrednim skutkiem realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest opracowanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych Produktów oraz realizowanych procesów technologicznych, a także przyśpieszenia i optymalizacji procesu produkcji.

Prace podejmowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej wynikają bezpośrednio z potrzeb coraz bardziej wymagających obecnych i potencjalnych Klientów Spółki oraz architektów projektów, którzy dla Spółki stawiają coraz wyższe wymagania w związku z rozwojem oraz nowymi tendencjami w budownictwie. Realizowane projekty dotyczą udoskonalania technologii produktowych oraz opracowywania i wykonywania nowych produktów spełniających wymagania klientów, w tym nowych walorów użytkowych, nowych specyfikacji technicznych czy materiałowych. Prace opisane powyżej były, są i będą zdarzeniami unikalnymi, innowacyjnymi, ukierunkowanymi na rozwój (…).

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych lub okresowych zmian do produktów, procesów, a zadania i problemy, przed którymi stawiani są pracownicy, wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy oraz umiejętności. Rozwiązania wypracowywane w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych pozwalają na realizację określonych celów rozwojowych Spółki.

Prace prowadzone w ramach działalności B+R nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami nie zawsze skutkują wprowadzeniem ulepszonych czy nowych produktów do oferty przedsiębiorstwa (przykładowo, w sytuacjach gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia etc.). Jednocześnie może się wydarzyć, że prace usprawniające w zakresie istniejących Produktów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego, co w efekcie przekłada się na rozpoczęcie nowych procesów mających na celu usprawnienie procesu technologicznego dot. produktów oferowanych przez (…).

Prowadzona przez Spółkę działalność B+R jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Działalność B+R jest dokumentowana w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność firmy.

W przedstawionych przez przedsiębiorstwo Działaniach rozwojowych występowały problemy technologiczne, charakterystyczne dla działalności rozwojowej, świadczące o innowacyjności wypracowywanych rozwiązań.

Spółka realizuje liczne projekty badawczo-rozwojowe (Działania rozwojowe), jednak na potrzeby niniejszego pisma, mając na uwadze ekonomikę postępowania, Wnioskodawca ograniczy się do szczegółowego opisania schematu projektowania innowacyjnej (…) oraz wybranego przykładu innowacyjnego produktu wraz z opisem zastosowanej technologii i rozwiązania, co pozwoli Organowi uzyskać pełen obraz funkcjonowania działalności rozwojowej Spółki (zarówno teoretycznego/opisowego, jak i praktycznego/skonkretyzowanego).

Projektowanie nowych rodzajów (…)

Celem projektów było zaprojektowanie i wytworzenie nowych rodzajów Produktów, które następnie skutecznie są wprowadzane na rynek i dostarczane do klientów.

Powyższe Projekty cechują się nowatorskim twórczym podejściem projektantów i konstruktorów do rozwiązywania zadań technologicznych w zakresie ich kompleksowego projektowania. Takie projekty są realizowane w sposób systematyczny i zaplanowany oraz co do zasady składają się z następujących etapów:

otrzymanie zapytania ofertowego,

szczegółowe zapoznanie się z zapytaniem ofertowym i ofertowanie,

powołanie zespołu projektowo-badawczego,

opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania technicznego,

wykonanie częściowych prototypów, próbek – fragmentów kluczowych detali, ocena założeń funkcjonalnych i estetycznych,

projektowanie i modelowanie nowego Produktu,

sporządzenie dokumentacji technicznej i jej przekazanie do produkcji,

zamówienie niezbędnych materiałów,

etap produkcyjny – wykonanie pełnowymiarowych próbek referencyjnych,

przygotowanie stanowiska badawczego,

przeprowadzenie testów i badań,

klasyfikacja wyrobu,

montaż.

Tym samym po stronie Wnioskodawcy pozostaje całość prac związanych z zaprojektowaniem od podstaw unikalnych kompleksowych rozwiązań w zakresie (…), technicznym przygotowaniem oraz realizacją projektu z uwzględnieniem potrzeb i technicznych wymagań klienta. Każdy projekt posiada kompletną dokumentację techniczno-rysunkową, analizę prowadzoną przez technologów oraz dokumentację warsztatową, na którą składają się m.in. karnety materiałowe i optymalizacyjne, karnet połączeń/technologii oraz karnet obróbek.

Rozwój (…) napędzany coraz bardziej wygórowanymi wymaganiami architektów i inwestorów w zakresie technologii wymusza na Spółce bieżącą modernizację i udoskonalanie oferowanych produktów. (…) rozwija oraz ulepsza produkowane (…), tak aby coraz lepiej odpowiadały na potrzeby użytkowników w zakresie funkcjonalności, a jednocześnie w zakresie optymalizacji procesów produkcji, a w efekcie kosztów produkcji, tak aby oferowane Produkty były konkurencyjne, cenowo. W oparciu o doświadczalne różne (…) mogą powstać (...) o złożonych, innowacyjnych funkcjonalnościach charakteryzujące się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale przede wszystkim doskonałymi parametrami.

Wobec powyższego można stwierdzić, że prace projektowe prowadzone są i będą w przyszłości w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. W (…) prowadzona jest także ewidencja zleceń, w tym ich czasu trwania, kosztów oraz budżetu. Powyższe pozwala ustalić zakres i stwierdzić regularność czynności w obszarze prac projektowych.

Co do zasady w projekty rozwojowe są zaangażowani pracownicy następujących działów: Dział projektowo-technologiczny, w skład którego wchodzą projektanci oraz technolodzy produkcji. Prace projektowe każdorazowo zmierzają do poszukiwań nowych zastosowań dla wiedzy i doświadczenia pracowników z uwzględnieniem celów i założeń podanych przez klienta. W trakcie realizacji każdego projektu objętego niniejszym wnioskiem pracownicy Wnioskodawcy na bieżąco projektują rozwiązania technologiczne i inżynierskie, spotykają się z trudnościami i problemami natury badawczej, co wymaga twórczego i kreatywnego myślenia. W wyniku realizacji projektów pracownicy (…) rozwijają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy kolejnych projektach.

Wnioskodawca posiada rozbudowaną infrastrukturę technologiczną, na którą składają się m.in. biuro projektowo-techniczne, biuro technologii-produkcji, hale produkcyjne, dział logistyczny. Zakład produkcyjny jest wyposażony w park maszynowy z nowoczesną linią produkcyjną, w tym maszyny CNC. Pracownicy Spółki prowadzą badania klasyfikacyjne, (…). Przedmiotem takich badań może być przykładowo: (…).

Powodem, dla którego Spółka jest zmuszona do prowadzenia tego projektu, są ciągle ewoluujące warunki na rynku oferowanych przez (…) Produktów oraz potrzeba dostosowania się do zmieniających się wymagań klientów w zakresie rodzajów oferowanych Produktów oraz wymagań architektów. Mając na uwadze powyższe, Spółka, za pomocą ciągle rozwijanego Działu Produkcyjnego, właściwie od początku prowadzenia działalności (zarówno w obecnej formie organizacyjnej, jak i wcześniej w formie spółki cywilnej), zdecydowała się prowadzić projekt mający na celu kreowanie nowych rodzajów Produktów w celu poszerzania oferty (…).

Cechy charakterystyczne obiektów, które są realizowane przez Wnioskodawcę, są synonimem innowacyjności, a powyższe dowody pokazują, jak wiele nowych rzeczy należy stworzyć i przebadać, aby produkowane obiekty architektoniczne stały się niepowtarzalne w swoim otoczeniu. (…) realizuje i zamierza realizować kolejne tego typu projekty również w przyszłości. Wnioskodawca jednoznacznie wskazuje na to, że wyżej opisana działalność nie sprowadza się jedynie do profesjonalnego świadczenia usług projektowych, a każdorazowo wykazuje cechy twórczości, kreatywności i nowatorskości.

W wyniku powyższych prac rozwojowych Spółka regularnie tworzy projekty nowych rodzajów Produktów (dalej:„Projekty Produktów”), co we współpracy z Działem Produkcji pozwala stale zwiększać gamę dostępnych dla klientów Produktów, które mają bardziej innowacyjny charakter i nie są wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do Produktów.

Opracowanie unikatowego, innowacyjnego systemu (…).

Projekt był realizowany w roku 2019, a dotyczył zaprojektowania i stworzenia unikatowego, innowacyjnego (…).

(…)

Wprowadzenie innowacyjnego produktu przez (…) w skali globalnej wraz z innowacją procesową jej wykonywania pozwoliło wygenerować szereg korzyści zarówno ekologicznych, jak i produkcyjnych.

Innowacyjny produkt, który do swojej oferty opracowała, a następnie wdrożyła Spółka, zamieniła (…).

Do głównych zalet opracowanego innowacyjnego rozwiązania produktowego Spółki należy:

(…)

Wprowadzony przez (…) innowacyjny produkt posiada również korzystny wpływ na środowisko poprzez:

§(…)

Ze względu na wysokie wymagania technologiczne i jakościowe innowacji produktowej towarzyszyła również energooszczędna innowacja procesowa polegająca na zakupie przez Spółkę linii do produkcji systemów inteligentnego systemu (…). W skład linii produkcyjnej wchodziły energooszczędne: nowoczesna obrabiarka CNC oraz maszyny i urządzenia zapewniające media niezbędne do procesu produkcji, tj.:

a)(…)

Technologia i urządzenia do realizacji innowacyjnego produktu są nowatorskie i zapewniają minimalizację kosztów, uelastycznienie produkcji poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii informatycznych i komunikacyjnych (TIK).

W danym momencie, co zostało potwierdzone opinią o innowacyjności produktowej wydanej przez (…), było to jedyne takie rozwiązanie dostępne na rynku światowym.

Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi również inne projekty badawczo-rozwojowe, stosując analogiczną metodologię prowadzenia prac rozwojowych, w szczególności możliwych do wyodrębnienia w trakcie ich trwania, poszczególnych faz, tj. fazy dotyczącej postawienia hipotezy (określenia problemu/efektu, który Spółka chce osiągnąć, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architektów i inwestorów) oraz następujących po niej fazy poszukiwania rozwiązań z wykorzystaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, fazy testowej (pre-wdrożeniowej) oraz fazy implementacji procesu/produktu.

Jak Wnioskodawca wskazał w powyżej wymienionych przykładach, prace realizowane przez pracowników Spółki:

(…)

Celem prowadzonych prac jest opracowanie nowych/zmienionych/ulepszonych produktów lub procesów stanowiących wynik tych prac. Jednocześnie Wnioskodawca potwierdza, że wytwarzane przez Spółkę w ramach prac rozwojowych produkty/procesy stanowią nowy, zmieniony lub ulepszony produkt/proces, a czynności wykonywane w tym zakresie nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oferowanych produktach/aplikowanych procesach. Co więcej, czynności związane są z tworzeniem nowych produktów (tj. takich, które nie były wcześniej tworzone/opracowywane przez Spółkę), realizowane są w oparciu o oryginalne koncepcje Wnioskodawcy.

W konsekwencji tworzone przez Spółkę rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności i walory użytkowe. Ponadto opracowane przez Wnioskodawcę rozwiązania są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Opisana powyżej działalność badawczo-rozwojowa Spółki realizowana jest w warunkach niepewności, gdyż efekt prowadzonych prac nie zawsze jest zgodny z założoną pierwotną oryginalną koncepcją.

W sytuacji, gdy uda się osiągnąć założony efekt, tj. stworzyć produkt/proces zgodne z oryginalną koncepcją projektu, wówczas możliwe jest powtórzenie wyników prac, tj. stworzenie innego analogicznego produktu bądź produktu o zbliżonych funkcjonalnościach, bazującego na produkcie/procesie wytworzonym w ramach prac badawczo-rozwojowych Spółki.

W ramach prowadzonej działalności B+R Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością B+R. Wydatki ponoszone na działalność B+R Spółki można zaliczyć do kategorii wynagrodzeń na rzecz osób realizujących prace badawczo- rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umowy o dzieło (dalej: „Pracownicy”) oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami („Wydatki Pracownicze”), a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1230 ze zm.), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Spółkę(„Składki”).

Odnośnie powyższego Wnioskodawca wskazuje, że na powyższe koszty składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności B+R. Koszty osobowe obejmują swym zakresem zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę oraz płacone przez pracodawcę składki od tych należności. Kwalifikowane są: wynagrodzenie zasadnicze, koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe w części finansowanej przez pracodawcę, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (jeżeli występują), nagrody i premie, diety i inne należności za czas podróży służbowych związanych z działalnością B+R; dodatki, tj. za przepracowane lata, funkcyjne, odprawy oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika.

Odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółki ponosi koszty zatrudnienia pracowników na podstawie wyłącznie umów o pracę. W wyniku analizy zakresu obowiązków poszczególnych pracowników w Spółce zidentyfikowano możliwość kwalifikacji kosztów wynagrodzeń pracowników Spółki zaangażowanych w działalność B+R – za kwalifikowane uznano koszty wynagrodzeń poszczególnych pracowników Działów Projektowo-technologicznego oraz Produkcyjnego w zależności od proporcji zaangażowania wskazanego pracownika w danym miesiącu w realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracy wskazanego pracownika w tym miesiącu. Zarówno Wydatki pracownicze, jak i składki zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Podejmowana samodzielnie przez Spółkę działalność, która jest przedmiotem wniosku, obejmowała i będzie obejmować działalność twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca, w celu uniknięcia wątpliwości, wskazuje, że jego zdaniem wszystkie czynności wykonywane przez (…) w ramach prac, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe,były/są/będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i jego zdaniem nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a.rutynowych i okresowych zmian,

b.czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c. produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,

d.działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e.czynności:(i) testowania produktu/produktów, (ii) wykonanie badań produktu/produktów,(iii) oceny produktu/produktów, (iv) bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac, które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe w ramach danego Projektu,

f.czynności serwisowych,

g.promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w działalności Spółki,

h.czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac, które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe,

i.innych prac spoza prac B+R.

Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową od rozpoczęcia działalności. Wnioskodawca jest świadomy, że etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że oprócz działalności B+R pracownicy spółki wykonują również działalność niemającą charakteru innowacyjnego, jednakże ta „nieinnowacyjna” część działalności nie stanowi przedmiotu niniejszego wniosku wspólnego o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dodatkowo, w celu jak najdokładniejszego opisania stanu faktycznego, Wnioskodawca wskazuje, że:

Wnioskodawca oczekuje interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. Wnioskodawca planuje zastosować ulgę na działalność badawczo-rozwojową, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych począwszy od 1 stycznia 2018 r.,

wszyscy wspólnicy Spółki są osobami fizycznymi,

Spółka nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych,

Wnioskodawca opłaca podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie o PIT, przy zastosowaniu 19% stawki liniowej określonej w art. 30c ustawy PIT,

Spółka prowadzi księgi rachunkowe, natomiast wyjątkowo w latach 2020 i 2021 prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, w których wyodrębniała w kolumnie 16 koszty kwalifikowane,

czynności podejmowane przez Spółkę nie były/nie są/nie będą badaniami naukowymi,

podejmowane przez Spółkę czynności były/są/będą pracami rozwojowymi w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. PSWiN, tj. była/jest/będzie to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

Spółka nie prowadziła i nie prowadzi badań podstawowych, zdefiniowanych w art. 5a pkt 39 lit. a ustawy PIT,

Spółka wyodrębnia w prowadzonych księgach rachunkowych oraz podatkowych księgach przychodu i rozchodu (w zależności od zastosowanej ewidencji w danym roku podatkowym) koszty działalności badawczo-rozwojowej (koszty kwalifikowane), tj. prowadzi ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy PIT,

koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone, w myśl przepisów ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów danego roku,

składniki wynagrodzenia pracowników, zatrudnionych przez Spółkę, na podstawie umowy o pracę, wykonujących prace badawczo-rozwojowestanowiły/stanowią/będą stanowić po ich stronie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,

wykonywane przez zatrudnionych przez (…) pracowników czynności przedstawione we Wniosku miały/mają/będą miały charakter twórczy, obejmowały/obejmują/będąobejmowały prace rozwojowe, były/są/będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

pracownicy Spółki, o których mowa we Wniosku, nie wykonują wyłącznie czynności w ramach realizacji działalności noszącej znamiona działalności badawczo-rozwojowej, jednakże Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali faktycznie zadania w ramach prac noszących znamiona prac badawczo-rozwojowych,

wydatki pracownicze, których koszty ponosi/ponosiła/planuje ponosić Spółka to: (i) wynagrodzenia zasadnicze oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (o ile występują), (ii) nagrody i premie, (iii) diety i inne należności za czas podróży służbowych, (iv) dodatki tj. za przepracowane lata, funkcyjne, za prace w nocy, (v) koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej, (vi) odprawy,

na moment składania niniejszego wniosku, Spółka zatrudnia pracowników wyłącznie na podstawie umowy o pracę. W przyszłości nie wyklucza zatrudnienia nowych pracowników również na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło,

w przypadku premii, wynagrodzenie pracownika stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami noszącymi znamiona prac B+R i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika,

wszystkie wskazane przez Spółkę we Wniosku wydatki związane z wynagrodzeniem na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe stanowią należności z tytułów art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,

w skład należności pracowników nie wchodziły/wchodzą/nie będą wchodzić (i) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, (ii) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, (iii) wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, (iv) wynagrodzenia za inne zwolnienia od pracy przysługujące w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi do tego Kodeksu albo z innych przepisów prawa, w tym wynagrodzenie za urlop okolicznościowy,

przedmiotem Wniosku nie jest ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika,

Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o PIT,

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o PIT,

Wnioskodawca nie zamierza uwzględniać w kosztach kwalifikowanych kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, które zostały dofinansowane (zostały częściowo pokryte) ze środków uzyskanych z Funduszy Europejskich lub innych źródeł finansowania.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielili Państwo odpowiedzi na następujące pytania:

W czym przejawia się twórczy charakter działań wskazanych we wniosku związanych z opracowaniem nowych i udoskonalonych produktów, wprowadzaniem do działalności nowych procesów technologicznych i technicznych, jak również optymalizacja stosowanych metod produkcji i dostawy oraz doskonalenia procesów (dalej: Projekty), w szczególności:

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji poszczególnych Projektów;

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej Spółki zastosowano;

-co powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku; na czym polega oryginalność tych Projektów,

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Projekty różnią się/będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce lub na rynku?

Wnioskodawca wyjaśnia, że twórczy charakter działań wskazanych we Wniosku przejawia się w fakcie, że działania te są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów). Omawiane prace oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie). Ich efektem jest projektowanie i tworzenie (…) produktów, procesów, usług, które – w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Te produkty, procesy, usługi w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej albo w ogóle w praktyce gospodarczej. Działania badawczo-rozwojowe Spółki prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia). Powyższe Wnioskodawca doprecyzował już na etapie składania Wniosku.

Natomiast w celu zadośćuczynienia Wezwaniu Wnioskodawca wskazuje, że:

a)Efektem powyższych prac były/są/będą m.in.:

projekty nowych rodzajów oferowanych produktów (np. ...),

zwiększenia funkcjonalności obecnie istniejących produktów (np. ...),

optymalizacja/unowocześnienie procesu produkcji, np. redukcji powstających odpadów.

b)W ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka m.in.

wykorzystuje pojawiające się na tynku światowym narzędzia do obróbki (…)

opracowuje nowe koncepcje sprawniejszego procesu produkcji z wykorzystaniem nowoczesnego taboru maszynowego, łatwiejszego składania konstrukcji,

rozwiązania, które do tej pory nie występowały w praktyce gospodarczej Spółki (przykładowo nowe, nieoferowane dotychczas rodzaje (...)).

c)Projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w (…) lub na rynku innowacyjnością w zakresie opracowywania nowych rodzajów i funkcjonalności produktów oraz szybkim reagowaniem na pojawiające się trendy rynkowe, co skutkuje szybkim wprowadzaniem przez Spółkę nowych rodzajów produktów/funkcji produktów, które pozwalają utrzymać (…) pozycję jednego z liderów w swoim sektorze ryku. Wytwarzane przez Spółkę w ramach prac rozwojowych produkty/procesy stanowią nowy, zmieniony lub ulepszony produkt/proces, a czynności wykonywane w tym zakresie nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oferowanych produktach/aplikowanych procesach. Co więcej, czynności związane są z tworzeniem nowych produktów (tj. takich, które nie były wcześniej tworzone/opracowywane przez Spółkę), realizowane są w oparciu o oryginalne koncepcje Wnioskodawcy. W konsekwencji tworzone przez Spółkę rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Ponadto opracowane przez Wnioskodawcę rozwiązania są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Opisana we Wniosku działalność badawczo-rozwojowa Spółki realizowana jest w warunkach niepewności, gdyż efekt prowadzonych prac nie zawsze jest zgodny z założoną pierwotną oryginalną koncepcją.

d)Spółka pragnie zaznaczyć, że w ramach swojej działalności badawczo-rozwojowej wykorzystuje m.in. programowanie, specjalistyczne centra obróbcze, które stanowią element nowoczesnych technologii (…) i umożliwiają realizację najbardziej zaawansowanych projektów technicznych, których efektem w założeniu jest stworzenie nowego/ulepszonego produktu oferowanego następnie w ramach standardowej działalności (…).

a)W odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele stawia Spółka w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami,

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty?

Wnioskodawca wyjaśnia, że:

a)Celem prowadzonych prac jest opracowanie nowych/zmienionych/ulepszonych produktów lub procesów stanowiących wynik tych prac, przykładowo opracowanie nowego rodzaju (...), oferowanych następnie klientom w ramach standardowej działalności Spółki.

b)W ramach prowadzonych działań badawczo-rozwojowych (…) regularnie osiąga zakładane cele poszczególnych Projektów (zrealizowanych w ramach zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych Spółki, tj. z wykorzystaniem zatrudnianych specjalistów, pracowników oraz kierowników produkcji, projektantów oraz maszyn, centr obróbczych, komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, a także środków finansowych niezbędnych do zakupu materiałów do prób technologicznych) w postaci wytworzenia nowych/zmienionych/ulepszonych produktów lub procesów.

W sytuacji, gdy uda się osiągnąć założony efekt, tj. stworzyć produkt zgodny z oryginalną koncepcją projektu, i kiedy możliwe jest powtórzenie wyników prac, tj. stworzenie innego analogicznego produktu bądź produktu o zbliżonych funkcjonalnościach, bazującego na produkcie/procesie wytworzonym w ramach prac badawczo-rozwojowych Spółki, Spółka włącza oferowany produkt do swojej oferty. Jednym z przykładów celu osiągniętego przez Spółkę w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (co zostało wskazane na etapie Wniosku) było opracowanie unikatowego, innowacyjnego (…). W ramach ww. projektu badawczo-rozwojowego Spółka opracowała unikatowy i innowacyjny system (...).

W odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponowała Spółka przed rozpoczęciem opracowywania i wdrażania poszczególnych Projektów,

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Spółka wykorzystała i rozwinęła w ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi Projektami,

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z poszczególnymi Projektami,

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

-czy prace Spółki miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub metod bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

-czy prace Spółki związane z poszczególnymi Projektamibyły ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie?

Wnioskodawca wyjaśnia, że:

a) Przed rozpoczęciem opracowania i wdrażania poszczególnych Projektów Spółka dysponowała zasobami wiedzy specjalistycznej, pozwalającymi na skuteczne opracowanie i osiągnięcie założonych celów w ramach działalności badawczo-rozwojowej, wykorzystującej posiadaną wiedzę specjalistyczną do opracowania nowych/zmienionych/ulepszonych produktów lub procesów.

b)W ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi Projektami Spółka wykorzystała i rozwinęła wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania nowych oraz ulepszania obecnych produktów oferowanych przez (…). Widać to na przytoczonym we Wniosku przykładzie opracowania unikatowego, (…). W ramach ww. przykładu projektu Spółka rozwinęła znacząco swoje zasoby wiedzy w zakresie (...), co następnie może zostać wykorzystane w ramach standardowej działalności Spółki lub w ramach następnych projektów badawczo-rozwojowych, dążących do opracowania nowych/zmienionych/ulepszonych produktów lub procesów.

c)Spółka na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej w ramach prowadzonych prac w siedzibie Spółki wykorzystuje wiedzę jej wykwalifikowanego personelu oraz kadry kierowniczej, rozszerzoną o posiadane wieloletnie doświadczenie, specjalistyczne oprogramowania, przepisy prawa budowlanego, regulacje i europejskie normy techniczne. Wiedza ta również dotyczy oczekiwań klientów oraz architektów. Wiedza i cały „know-how” Spółki wykorzystywana jest w sposób nakierunkowany na osiągnięcie celów poszczególnych Projektów. Wiedza wykorzystywana jest w sposób selektywny, tj. (…) wykorzystuje inne zakresy wiedzy do projektów dot. (…) itd. Innego rodzaju wiedza (a co za tym idzie często inny personel) niezbędna jest do opracowania innowacyjnego systemu (…)

d)W ramach prac Spółka łączy i kształtuje istniejącą (posiadaną) wiedzę specjalistyczną w celu wytworzenia nowego produktu lub ulepszenia już istniejących produktów, efektem połączenia dostępnej wiedzy były nowe rodzaje produktów oferowanych przez Spółkę.

e)Prace badawczo-rozwojowe Spółki mają na celu wykorzystanie istniejących zasobów i wiedzy w celu zdobycia nowej wiedzy i umiejętności pozwalających na wytworzenie nowego produktu lub ulepszenie już istniejącego produktu.

f)Tak, zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub metod bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń, przejawia się to w proaktywnym podejściu do sektora rynku, w którym działa Spółka, a w konsekwencji wprowadzaniu innowacyjnych/nowych produktów oraz ulepszeń produktów.

g)Tak, prace Spółki związane z poszczególnymi Projektami były ukierunkowane na nowe odkrycia – na odkrycie przykładowo nowych mechanizmów, nowych systemów, nowych produktów, ulepszeń do już istniejących produktów.

Uzupełniając wszystkie powyższe wyjaśnienia, Wnioskodawca, analogicznie do swojego stanowiska podniesionego we Wniosku, wskazuje, że Spółka realizuje liczne projekty badawczo-rozwojowe, jednak mając na uwadze ekonomikę postępowania, we Wniosku oraz niniejszym piśmie zostały opisane jedynie wybrane projekty/działania badawczo-rozwojowe.

Na przykładzie wskazanym we Wniosku (…)

Pytania

1.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność w zakresie wskazanych Działań rozwojowych w opisanym stanie faktycznym jest i będzie działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy PIT, i w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej uregulowanej w art. 26e ustawy PIT?

2.Czy proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku (udziału) w Spółce, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy PIT, istnieje możliwość zakwalifikowania do kosztów kwalifikowanych kosztów osobowych opisanych we wniosku (wydatki pracownicze i Składki), jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 oraz 1a ustawy PIT, a w konsekwencji będzie mógł rozliczyć te koszty w ramach ulgi badawczo-rozwojowej?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – działalność w zakresie wskazanych Działań rozwojowych, w opisanym stanie faktycznym, jest i będzie działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy PIT, i w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej uregulowanej w art. 26e ustawy PIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane przez (…) Działania rozwojowe w zakresie wskazanych w stanie faktycznym jest i będzie działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT badania naukowe to:

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 742 ze zm.) (dalej: „PSWiN”),

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN.

Zgodnie z powołanymi przepisami PSWiN, odpowiednio art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz 2 stanowią, że badania naukowe to działalności obejmujące:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast art. 5a pkt 40 ustawy o PIT stanowi, że prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWrt. Z kolei art. 4 ust. 3 PSWiN stanowi, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka prowadzi i będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – PSWiN w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT.

Po pierwsze, prace prowadzone przez Spółkę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu produktów oferowanych przez Spółkę mają i będą miały charakter twórczy, ponieważ mają one na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz doskonaleniu procesów technologicznych ich wytwarzania. Inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży między innymi po stronie Wnioskodawcy oraz pracowników Spółki.

Po drugie, prace wykonywane przez Spółkę obejmują i będą obejmowały wykorzystywanie wiedzy i umiejętności pracowników w zakresie wytwarzania nowych i udoskonalonych produktów oraz doskonaleniu procesów technologicznych ich wytwarzania.

Po trzecie, prace badawczo-rozwojowe są i będą miały charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), z nastawieniem na rozwój i ulepszanie produktów oraz doskonaleniu procesów technologicznych ich wytwarzania.

W Państwa ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku (udziału) w Spółce, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy PIT, istnieje możliwość zakwalifikowania do kosztów kwalifikowanych kosztów osobowych opisanych we wniosku (wynagrodzeń), jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 oraz 1a ustawy PIT, a w konsekwencji będzie mógł rozliczyć te koszty w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Koszty osobowe opisane we wniosku obejmują wynagrodzenia dla pracowników, biorących udział w realizacji działalności B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika.

Przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT. W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie. Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Państwa, proporcjonalnie do ich udziału w zysku (udziału) w Spółce, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt. 2 ustawy PIT, będą Państwo mogli zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty osobowe opisane we wniosku (wynagrodzenia), jako koszty, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 oraz 1a ustawy PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – z wyłączeniem należności, o których mowa we wniosku z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce jawnej ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Stąd wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W złożonym wniosku wskazali Państwo, że są Państwo wspólnikami spółki jawnej (dalej: Spółka). Spółka ta jest podmiotem transparentnym podatkowo i nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Powzięli Państwo wątpliwość, czy podejmowana działalność w zakresie opisanych działań rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a w związku z tym czy mogą Państwo – jako wspólnicy Spółki – skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Na podstawie art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Państwa sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Państwa aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe, konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

(…)

Prace rozwojowe

Wskazali Państwo, że prowadzi Spółka prowadzi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wytwarzane przez Spółkę w ramach prac rozwojowych produkty, procesy stanowią nowy, zmieniony lub ulepszony produkt/proces, a czynności wykonywane w tym zakresie nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w oferowanych produktach/aplikowanych procesach.

Twórczość

Twórczy charakter działań wskazanych we wniosku przejawia się w fakcie, że działania te są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów). Omawiane prace oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie). Ich efektem jest projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów, procesów, usług, które w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki mają nowy, bardziej innowacyjny ulepszony charakter. Te produkty, procesy, usługi w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej albo w ogóle w praktyce gospodarczej. Działania badawczo-rozwojowe Spółki prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

W odniesieniu do wskazanych przykładowych Projektów wskazali Państwo, na czym polega ich innowacyjność. W rezultacie prowadzonych prac powstają nowe lub ulepszone produkty.

Spółka m.in. (…)

Systematyczność

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazali Państwo, że prowadzona przez Spółkę działalność jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Prace projektowe są i będą w przyszłości prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. W ramach prowadzonych działań badawczo-rozwojowych Spółka regularnie osiąga zakładane cele poszczególnych Projektów.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W odniesieniu do tego kryterium wskazali Państwo, że w ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi Projektami Spółka wykorzystała i rozwinęła wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania nowych oraz ulepszania obecnych produktów oferowanych przez Spółkę. W ramach przykładów Projektów opisanych we wniosku Spółka rozwinęła znacząco swoje zasoby wiedzy w zakresie (…)

Podsumowanie: stwierdzam, że opisana szczegółowo w opisie sprawy działalność w zakresie opisanych Projektów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Państwu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są wszystkie warunki do skorzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w aktualnie obowiązującym stanie prawnym od 1 stycznia 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane  do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Regulacja art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. stanowi natomiast, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., do 31 grudnia 2021 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5,  ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Na podstawie natomiast nowego brzmienia art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam – aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Państwa w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową Spółka ponosi koszty wynagrodzeń na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, tj. pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecania, umowy o dzieło oraz inne świadczenia realizowane na rzecz pracowników, a także składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez Spółkę.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność. Jednocześnie odliczeniu, co do zasady, będą podlegać wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Zwracam uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń finansowane przez Spółkę mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Z wniosku wynika również, że Spółka w przyszłości nie wyklucza zatrudniania nowych pracowników również na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

Umowy zlecenia oraz umowy o dzieło (przy czym wynagrodzenia wypłacane na rzecz osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, dzieło) stanowią należności ze źródła określonego w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz koszty składek na ubezpieczenia społeczne od tych należności w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika.

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W odniesieniu do tych wydatków również wskazuję, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenia osób, które wykonują usługi na rzecz Spółki na podstawie umów zlecenia/o dzieło, oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu tych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia/o dzieło w danym miesiącu, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników i wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tego tytułu w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej – z wyłączeniem należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika – można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do posiadanych przez każdego z Państwa udziałów w zyskach Spółki.

Pozostaje zatem jeszcze ocena, czy mają Państwo prawo do skorzystania z omawianej ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że:

1)Spółka prowadziła/prowadzi/będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową,

2)w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka poniosła/ponosi/będzie ponosić koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty kwalifikowane stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty uzyskania przychodów,

4)w latach podatkowych, za które chcieliby Państwo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, nie korzystali/nie korzystają/nie będą korzystać Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)Spółka prowadzi księgi rachunkowe, a w latach 2020 i 2021 Spółka prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów; Spółka wyodrębnia w prowadzonych księgach rachunkowych oraz podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w zależności od zastosowanej ewidencji w danym roku podatkowym) koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały zwrócone, jednocześnie Spółka nie będzie wykazywać kosztów, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi w sytuacji, gdy zostały/zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie,

7)koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały i nie zostaną odliczone przez Państwa od podstawy obliczenia podatku,

8)Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Państwu prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym będą Państwo uprawnieni do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku Spółki.

Posumowanie: każdy z Państwa jest zatem uprawniony do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku Spółki.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanów faktycznych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1 i nr 2 z wyłączeniem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika. Wskazane wyłączenie podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani (…) (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00