Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.167.2024.2.IR
Uznanie działalności za działalność badawczo-rozwojową i uznanie prawa do odliczenia wydatków na podstawie art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania działalności B+R w ramach Projektów B+R za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uprawnienia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ww. ustawy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie Organu – pismem z 16 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
XX (dalej: Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą YY (dalej: YY) z siedzibą w miejscowości ..., numer NIP: ..., REGON: ..., zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma działa na polskim rynku od 2014 r. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o którą mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Aktualnie YY prowadzi w głównej mierze działalność związaną ze świadczeniem usług marketingowych i obsługi administracyjnej. Natomiast do pozostałej działalności YY należy: działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z), działalność portali internetowych (63.12.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z), działalność agencji reklamowych (PKD 73.11.Z), działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania (PKD 58.29.Z), pozostała działalność wydawnicza (PKD 58.19.Z).
Wnioskodawca, w toku prowadzonej działalności gospodarczej, stawia na ciągły rozwój oparty na innowacjach. Zatem, niezwykle istotnym jest dla Wnioskodawcy, aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania, w tym również informatyczne, mające zastosowanie w procesach biznesowych. W konsekwencji w 2023 r. Wnioskodawca rozpoczął i realizował prace badawczo-rozwojowe związane z projektowaniem interfejsu oprogramowania, aplikacji komputerowej mającej zastosowanie w sklepach internetowych. Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: B+R) prowadzona przez YY, dotycząca tworzenia narzędzia informatycznego ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (zaprojektowania interfejsu aplikacji do sklepu internetowego) powołany został projekt oraz określone zostały zasoby finansowe i osobowe niezbędne do realizacji tego projektu. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania projektu. Prowadzone przez YY prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. W efekcie prace zmierzają do stworzenia nowych, ulepszonych lub zmienionych kompleksowych i zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Projekt, co do zasady, realizowany jest w ramach standardowego cyklu projektowego.
Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
·Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
·Faza 2: Zasadnicze prace B+R,
·Faza 3: Weryfikacja oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności klienta.
Faza 1 (tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu) polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu B+R. Na tym etapie sporządzana jest dokumentacja projektowa oraz dokonywana jest wycena projektu. W tej fazie także YY szacuje czasochłonność wykonania poszczególnych zadań (tzw. ...), uwzględniając potrzeby i wymagania klienta, co z kolei pozwala na dobór zespołu, który jest w stanie dostarczyć projekt interfejsu aplikacji w wyznaczonym czasie. Kolejnym etapem pracy w fazie 1 jest ustalenie priorytetów projektowych. Powyższe działania są oparte na doświadczeniu, wiedzy technicznej, wnioskach z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałach od klientów, które stanowią podstawę do działań podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Zakres i kształt tych działań uzależniony jest przede wszystkich od wyników prac koncepcyjno-analitycznych, obejmujących przeprowadzenie badań rynku oraz towarzyszących im konsultacji biznesowych, których celem jest zidentyfikowanie potrzeb klientów. Z uwzględnieniem wyników powyżej wskazanych prac, na tym etapie opracowywane są wstępne założenia i hipotezy projektu, w tym określenie wymagań co do zasobów oraz stopnia ich zaangażowania, jak również przewidywanego czasu realizacji prac (kadra pracownicza, narzędzia, infrastruktura techniczna, harmonogram projektu, budżet). Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym.
Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:
- Zdefiniowanie problemu będącego punktem wyjściowym dla podejmowanego projektu,
- Definiowanie zakresu czynności projektowych, kamieni milowych projektu badawczo-rozwojowego, niezbędnych do stworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego produktu, usługi bądź procesu odpowiadającego specyfice rynku/potrzebom klienta,
- Określenie sposobu realizacji i opracowanie wstępnej koncepcji projektu (potencjalne kierunki rozwiązania problemu, metody realizacji, w tym elementy dostępnych technologii możliwych do wykorzystania i luki techniczne konieczne do zagospodarowania, stosowane narzędzia informatyczne i technologie),
- Analiza i zidentyfikowanie wpływu nowych rozwiązań na dotychczas funkcjonujący system z perspektywy przede wszystkim potencjalnych zysków/strat,
- Planowanie realizowanych prac i angażowanych zasobów, wycena projektu zgodnie z przyjętymi wstępnymi założeniami technicznymi i metodologicznymi. Efektem prac koncepcyjnych jest powstanie planu realizacji projektu.
Faza 2 (zasadnicze prace B+R) obejmuje prace projektowe prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu interfejsu aplikacji, a następnie interfejsu docelowego. Prace w tej fazie projektu rozpoczynają się od ustalenia najważniejszych szczegółów projektu i uzyskanie poparcia dla kluczowych kamieni milowych.
Do kluczowych czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:
·Projektowanie i modelowanie elementów rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji.
·Pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów/rozwiązań.
·Czynności projektantów/informatyków i grafików związane z tworzeniem nowego interfejsu oprogramowania.
·Czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne).
Faza 3 (weryfikacja działania interfejsu aplikacji oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań/funkcjonalności w środowisku produkcyjnym. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii. Przeprowadzane są testy manualne, automatyczne oraz wydajnościowe. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w działalności operacyjnej klienta lub Wnioskodawcy. Wnioskodawca podkreśla, że do działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.
W 2023 r. YY prowadziła działalność B+R w zakresie projektowania i optymalizacji interfejsów dla oprogramowania sklepu internetowego. W ramach realizowanych projektów (dalej: Projekty B+R) YY w toku prowadzonych prac B+R skupiła się na opracowaniu i designie nowych procesów.
Zrealizowane prace obejmowały: …
Podsumowując, prace w ramach Projektów B+R polegały na tworzeniu, testowaniu i optymalizowaniu innowacyjnych procesów i interfejsów użytkownika, przy ścisłej współpracy między zespołami projektowymi, deweloperskimi i zarządzającymi. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że w przyszłości będzie realizować także inne niż wskazane powyżej, analogiczne projekty, w ramach których w wyniku prac rozwojowych tworzyć będzie nowatorskie rozwiązania informatyczne (funkcjonalności, interfejsy itp.). W ramach Projektów B+R zaangażowani są wykwalifikowani specjaliści o odpowiednich specjalizacjach i kompetencjach.
Działalność B+R YY ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez YY nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/systemie/procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez YY rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach obszarów projektowych zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązania niewystępującego dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej YY albo są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. W odniesieniu do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia, o którym w art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647; dalej: ustawa o PIT), tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2023 r. oraz za kolejne lata podatkowe.
W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębnia i będzie wyodrębniać w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1 i 1b ustawy o PIT koszty działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:
·w ewidencji podatkowej (tj. prowadzonej księdze przychodów i rozchodów) wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności badawczo -rozwojowej i są/zostaną one wykazane w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana,
·nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o PIT,
·Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o PIT,
·Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o PIT,
·koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,
·Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na pytania postawione w wezwaniu Organu Wnioskodawca udzielił następujących wyjaśnień.
Interfejs aplikacji to system odpowiadający za punkt styku pomiędzy człowiekiem a urządzeniem lub oprogramowaniem. Jest to zbiór elementów, takich jak przyciski, pola tekstowe, menu, ikony i inne, które umożliwiają użytkownikowi komunikację z systemem i wykonywanie określonych działań. W tym właśnie znaczeniu Wnioskodawca posługuje się pojęciem „interfejs oprogramowania”, „interfejs aplikacji” we wniosku o interpretację.
Pod pojęciem Projektów należy rozumieć prowadzone przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe polegające na opracowaniu i designie nowych procesów, zmierzające do stworzenia wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego.
Wnioskodawca wskazuje, że rezultatem są projekty wizualne, które są przekształcane na instrukcje dla komputera w ramach oddzielnego, niezależnego projektu. Tym samym, rezultatem Projektu opisanego we wniosku o interpretację nie są samodzielne instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego. Tworzony projekt zawiera wizualną reprezentację interfejsu aplikacji oraz specyfikację programu komputerowego. Rezultatem prac w ramach Projektu nie są instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego.
Wnioskodawca potwierdza, że prowadzone przez Niego prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania.
Wnioskodawca potwierdza, że prowadzona przez Niego działalność jest działalnością o charakterze twórczym, a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy istniejących w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Wnioskodawca wskazuje, że w wyniku wykonywanych przez Niego prac badawczo-rozwojowych powstaje nowa wiedza (innowacja) na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Jest to nowa wiedza z zakresu behawioryzmu użytkowników korzystających z aplikacji webowych, ale także nowa wiedza ze wszystkich zakresów wskazanych i szczegółowo opisanych.
W ramach prac nad opisanymi we wniosku o interpretację Projektami Wnioskodawca wykorzystywał i rozwijał wiedzę (w wyniku czego powstała nowa wiedza) z następujących zakresów:
- wiedza z zakresu behawioryzmu użytkowników korzystających z aplikacji webowych – bazując na tej wiedzy tworzone są projekty interfejsu dopasowane do sposobu korzystania z aplikacji przez użytkowników,
- wiedza branżowa – zrozumienie specyfiki branży sprzedaży internetowej, czyli wiedza na temat procesów biznesowych w zakresie sprzedaży internetowej, działania aplikacji sprzedażowych, potrzeb klientów, regulacji prawnych oraz standardów branżowych,
- umiejętności technologiczne/informatyczne – doświadczenie w technologiach stosowanych do tworzenia wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego,
- znajomość metodologii zarządzania projektami – wiedza na temat zarządzania projektami w IT jest niezbędna do skutecznego planowania, monitorowania i realizacji projektu.
- zrozumienie potrzeb użytkowników i analiza rynku – przeprowadzenie badań rynku i analiza potrzeb użytkowników końcowych, aby zapewnić, że narzędzie będzie rozwiązywać realne problemy.
Rezultatem prac badawczo-rozwojowych w ramach opisanych we wniosku o interpretację Projektów jest projekt wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacja programu komputerowego dla aplikacji ... Innowacyjność wytworzonych produktów (projektu wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego) wynika z nowatorskich (opracowanych po raz pierwszy w ramach działalności Wnioskodawcy) funkcjonalności tych produktów. Prace badawczo-rozwojowe w ramach Projektów opisanych we wniosku o interpretację realizowane były w 2023 r.
W ramach realizacji Projektów opisanych we wniosku o interpretację połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z następujących dziedzin:
·wiedza z zakresu behawioryzmu użytkowników korzystających z aplikacji webowych,
·wiedza branżowa,
·umiejętności technologiczne/ informatyczne,
·znajomość metodologii zarządzania projektami,
·zrozumienie potrzeb użytkowników i analiza rynku.
W wyniku tych działań powstał produkt w postaci projektu wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego.
Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów (projektu wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego) bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń, które przejawia się w opracowaniu nowatorskich funkcjonalności tych produktów.
Wnioskodawca pragnie doprecyzować, że nie przenosił autorskich praw majątkowych na rzecz klienta z tytułu zrealizowanych Projektów (w treści wniosku o interpretację nie było żadnych informacji pozwalających wywieść taką konkluzję).
Jak wskazano w treści wniosku o interpretację w ramach realizowanych Projektów Wnioskodawca skupił się na opracowaniu i designie nowych procesów, zmierzających do opracowania nowatorskiej wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego. Zrealizowane prace obejmowały: ...
Wnioskodawca wskazuje, że w wyniku realizowanych Projektów powstała zupełnie nowa, tj. niemająca żadnego pierwowzoru, wizualna reprezentacja interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego, która różni od poprzednich wersji interfejsu zarówno układem i wyglądem poszczególnych elementów, ale także sposobem interakcji z tymi elementami przez użytkownika.
Nowatorski charakter opracowanego przez Wnioskodawcę nowego rozwiązania w postaci wizualnej reprezentacji interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego nie wynika z zastosowania szczególnych narzędzi czy technologii, ale raczej z wytworzonych innowacyjnych funkcjonalności, będących rozwiązaniem na konkretny, analizowany po raz pierwszy przez Wnioskodawcę, problem. Tym samym w ramach realizowanych Projektów Wnioskodawca wykorzystując (kształtując, łącząc) dostępną wiedzę z różnych dziedzin doprowadził do powstania nowego produktu.
Jak wskazano w treści wniosku o interpretację, realizowane przez Wnioskodawcę prace w ramach Projektów B+R prowadzone są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy, w sposób uporządkowany, regularny, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie.
Projekty opisane w treści wniosku o interpretację zostały w całości zrealizowane w 2023 r. Projekty zostały zrealizowane w ramach wykorzystania dostępnych zasobów materialnych i niematerialnych, tj. niezbędnego sprzętu komputerowego i wyposażenia, posiadanego środowiska programistycznego oraz specjalisty z zakresu ... zatrudnionego w ramach umowy o dzieło oraz posiadanych środków finansowych.
Wnioskodawca wskazuje, że prace związane z realizacją Projektów nie były ukierunkowane na nowe odkrycia.
Wnioskodawca wskazuje, że efekty Jego pracy, powstałe w ramach Projektów mogą być utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Niemniej jednak na potrzeby wniosku o interpretację Wnioskodawca nie dokonywał szczegółowej analizy w tym zakresie, ponieważ przepisy, o które Wnioskodawca pyta we wniosku o interpretację (definicja prac badawczo-rozwojowych oraz możliwość stosowania ulgi badawczo-rozwojowej) nie odnoszą się/nie referują w żaden sposób do definicji utworu w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W ramach Projektów Wnioskodawca nie wytwarzał programów komputerowych i nie przenosił na klientów autorskich praw majątkowych do utworów.
Wnioskodawca potwierdza, że w okresie, którego dotyczy wniosek prowadził ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Wnioskodawca potwierdza, że poniesione w 2023 r. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla Niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez YY działalność B+R w ramach Projektów B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, co uprawnia do dokonania przez Wnioskodawcę odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez YY działalność B+R w ramach Projektów B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, co uprawnia Wnioskodawcę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3. Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, a w konsekwencji kwalifikuje się do ulgi B+R. jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
·działalność ma charakter twórczy,
·działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
·działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia.
Z kolei, w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Z kolei, „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”. dalej: Podręcznik Frascati).
Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:
•rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
•rozwój technologii związanych z Internetem – projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
•rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
•działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
•tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
•tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
•prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność YY w zakresie wskazanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Projektów B+R wymaga m.in. opracowania koncepcji interfejsu aplikacji, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań między innymi w zakresie przetwarzania i prezentacji pozyskanych danych, tworzenia nowych rozwiązań w zakresie architektury informacji (nowatorskie projekty stron, treści …, grafiki itp.), co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter. O twórczym charakterze podejmowanych działań świadczy również okoliczność, że wskazane Projekty B+R przygotowywane są przez YY pod konkretne wymagania klienta. YY każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje projekty aplikacji/interfejsów pod określone przez klienta kryteria. Nie są to zatem rozwiązania szablonowe, dostępne do nabycia w gotową wersji na rynku. Ponadto prace w ramach Projektów B+R prowadzone są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy. Zatem, prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach projektu można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny. Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego działalność B+R - YY obejmuje pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych rozwiązań z zakresu IT (interfejsy aplikacji) oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego systemu/narzędzia dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów. Działalność YY w ramach Projektów B+R ma na celu opracowanie innowacyjnego interfejsu aplikacji o specyficznych cechach, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnego klienta. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowego rozwiązania, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez YY prac w ramach Projektów B+R przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o PIT kryteria kwalifikacji działalności obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu, prowadzone przez YY prace:
·dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (nowego interfejsu aplikacji),
·wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT,
·są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu,
·mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań z zakresu IT,
·są prowadzone według procedury, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki, technologii IT, grafiki komputerowej i architektury informacji. Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego narzędzia/systemu.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez YY działalność B+R w ramach Projektów B+R, opisanych szczegółowo w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia definicje wskazane w art. 5a pkt 38 oraz pkt 40 ustawy o PIT, a tym samym uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r., poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w 2023 r. Wnioskodawca rozpoczął i realizował prace badawczo-rozwojowe związane z projektowaniem interfejsu oprogramowania, aplikacji komputerowej mającej zastosowanie w sklepach internetowych.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace związane z projektowaniem interfejsu oprogramowania, aplikacji komputerowej mającej zastosowanie w sklepach internetowych stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac opisanych we wniosku.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Kluczowe jest również zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
‒badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
‒prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
We wniosku wskazał Pan, że działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Pana, dotycząca tworzenia narzędzia informatycznego ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/systemie/procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Prace B+R realizowane w ramach obszarów projektowych zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązania niewystępującego dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej firmy albo są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Prowadzone przez Niego prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy istniejących w Jego przedsiębiorstwie. W ramach realizacji Projektów połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z następujących dziedzin: wiedza z zakresu behawioryzmu użytkowników korzystających z aplikacji webowych, wiedza branżowa, umiejętności technologiczne/ informatyczne, znajomość metodologii zarządzania projektami, zrozumienie potrzeb użytkowników i analiza rynku. W wyniku realizowanych Projektów powstała zupełnie nowa, tj. niemająca żadnego pierwowzoru, wizualna reprezentacja interfejsu aplikacji oraz specyfikacji programu komputerowego, która różni od poprzednich wersji interfejsu zarówno układem i wyglądem poszczególnych elementów, ale także sposobem interakcji z tymi elementami przez użytkownika.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wywieść można, że prowadzi Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana, ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i w warunkach działalności opisanych we wniosku i jego uzupełnieniu.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Tym samym, skoro Pana działalność programistyczna wykonywana jest w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może Pan – stosownie do art. 26e ust. 1 ww. ustawy dokonać odliczenia od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową na zasadach wynikających z przepisów tej ustawy w zeznaniu za 2023 rok i w latach kolejnych, o ile nie ulegną zmianie okoliczności faktyczne sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.
Stosownie do treści art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.
Reasumując, należy uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawiał i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right