Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.131.2024.3.AND
Podstawą opodatkowania w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będzie suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto, liczonego jako kwota dywidendy brutto
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2024 roku wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia co jest podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 maja 2024 r. (wpływ 21 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z o.o. wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od 1 stycznia 2023 roku.
W rachunku zysków i strat za rok 2023 Spółka wykazała:
-zysk brutto – stanowiący różnicę pomiędzy osiągniętymi przychodami i poniesionymi kosztami,
-obowiązkowe obciążenie zysku – podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: „CIT”) zapłacony w trakcie roku 2023 od ukrytych zysków,
-zysk netto – stanowiący różnicę pomiędzy zyskiem brutto i podatkiem CIT zapłaconym od ukrytych zysków.
W rachunku zysków i strat za 2023 rok nie została uwzględniona kwota podatku CIT od hipotetycznie wypłaconej w 2024 roku dywidendy z zysku roku 2023. Spółka również nie utworzyła rezerwy na odroczony podatek CIT naliczany od zysku hipotetycznie przeznaczonego na wypłatę udziałowcom. Spółka posiada status małego podatnika, zarówno w roku 2023, jak i w roku 2024.
Spółka, w 2024 roku, zamierza przeznaczyć zysk netto wykazany w rachunku zysków i strat za rok 2023, na:
-wypłatę dywidendy dla udziałowców (ok. 90% zysku netto) – będzie to tzw. dywidenda brutto,
-zwiększenie kapitału zapasowego (ok. 10% zysku netto).
Wypłacając dywidendę udziałowcom, Spółka – jako płatnik – z kwoty dywidendy brutto potrąci podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: „PIT”), obliczony zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Potrącony podatek PIT, Spółka (jako płatnik) przekaże do urzędu skatowego, natomiast udziałowcom zostanie przelana kwota stanowiąca różnicę pomiędzy dywidendą brutto i pobranym przez Spółkę podatkiem PIT (tzw. dywidenda netto).
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 21 maja 2024 r. wskazali Państwo ponadto, że Spółka wyodrębniła w kapitale własnym zysk za 2023 r. jako wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Pytanie (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)
Co jest podstawą opodatkowania podatkiem CIT w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Spółka stoi na stanowisku, że podstawą opodatkowania w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będzie suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto, liczonego jako kwota dywidendy brutto.
Przez kwotę dywidendy brutto Spółka rozumie kwotę ustalonej dywidendy przed potrąceniem podatku PIT, który Spółka potrąca jako płatnik przy wypłacie dywidendy wspólnikom.
Zgodnie z treścią art. 28n ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „CITu”):
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi:
1)suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
(...).
Jak wynika z cytowanego przepisu, podstawą opodatkowania ryczałtem jest m.in. suma dochodu z tytułów wymienionych w ustawie. Przepisy CITu nie przewidują, by podstawa opodatkowania, o której mowa w art. 28n ust. 1 CITu była pomniejszana o inne kwoty, przykładowo o podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dywidendy otrzymanej przez wspólnika.
Innymi słowy, zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania będzie kwota, którą spółka przeznacza do wypłaty wspólnikom. Kwota ta obejmie zarówno kwoty dywidendy wypłacone fizycznie wspólnikom, jak i kwoty potrąconego z dywidendy podatku PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób pranych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT,
podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Zatem, przytoczony powyżej art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem podlega w szczególności dochód z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
Natomiast podstawę opodatkowania ryczałtem, na podstawie powołanego wyżej art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Zauważyć należy, że opodatkowaniu CIT estońskim podlega wyłącznie zysk wypracowany w okresie, w którym spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w 2024 roku, zamierzacie Państwo przeznaczyć zysk netto wykazany w rachunku zysków i strat za rok 2023 m.in. na wypłatę dywidendy dla udziałowców. Wypłacając dywidendę udziałowcom, Spółka – jako płatnik – z kwoty dywidendy brutto potrąci podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: „PIT”), obliczony zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Potrącony podatek PIT, Spółka (jako płatnik) przekaże do urzędu skarbowego, natomiast udziałowcom zostanie przelana kwota stanowiąca różnicę pomiędzy dywidendą brutto i pobranym przez Spółkę podatkiem PIT (tzw. dywidenda netto).
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia co jest podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zauważyć należy, że zgodnie z literalnym brzmieniem art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, dochodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jest zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem w części przeznaczonej do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku), co w niniejszej sprawie będzie w istocie kwotą dywidendy. Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek od ww. dochodu z tytułu podzielonego zysku do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Mając na uwadze powyższe, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będzie kwota, którą Spółka przeznaczy do wypłaty udziałowcom, a więc cała kwota przyznanej udziałowcom dywidendy bez potrąconego podatku PIT z tego tytułu.
Zatem Państwa stanowisko, zgodnie z którym podstawą opodatkowania w przypadku podziału zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będzie suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto, liczonego jako kwota dywidendy brutto jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Ocena prawna Państwa stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right