Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.198.2024.2.SG
Ustalenia, czy udzielenie Pożyczek będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 kwietnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia, czy udzielenie Pożyczek będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Wniosek został przez Państwa uzupełniony w odpowiedzi na wezwanie pismem z 20 maja 2024 r. (data wpływu 23 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
F. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych o nieograniczonym obowiązku podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „Ustawa CIT”).
Spółka planuje rozpoczęcie korzystania z zasad przewidzianych w Rozdziale 6b Ustawy CIT, tj. ryczałtu od dochodów spółek (dalej: „Ryczałt”). Na dzień złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT, Wnioskodawca będzie spełniał warunki opodatkowania Ryczałtem określone w art. 28j ust. 1 Ustawy CIT, jak również będzie spełniał inne warunki wskazane w Ustawie CIT, w szczególności nie będzie podlegał wyłączeniom, o których mowa w art. 28k i 28l Ustawy CIT.
Obecnie 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają wyłącznie osoby fizyczne (dalej: „Wspólnicy”).
Spółka rozważa zawarcie umowy pożyczki pieniężnej z co najmniej jedną inną spółką kapitałową (dalej: „Pożyczkobiorca”), w ramach której Wnioskodawca występować będzie w roli pożyczkodawcy.
Pożyczkobiorca jest w stosunku do Spółki podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, ze względu na fakt wywierania na Pożyczkobiorcę oraz Spółkę znaczącego wpływu w rozumieniu art. 11a ust. 2 Ustawy CIT przez co najmniej jednego ze Wspólników.
Spółka rozważa zawarcie umowy:
1)jeszcze przed rozpoczęciem korzystania przez Spółkę z Ryczałtu, przy czym w takiej sytuacji do faktycznej wypłaty kwoty pożyczki na rzecz Pożyczkobiorcy doszłoby jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z Ryczałtu lub
2)już po rozpoczęciu korzystania przez Spółkę z Ryczałtu (w takiej sytuacji do faktycznej wypłaty kwoty pożyczki na rzecz Pożyczkobiorcy również doszłoby w okresie korzystania z Ryczałtu);
niezależnie od momentu zawarcia, wskazane umowy zwane są w dalszej części wniosku: „Pożyczką” lub łącznie: „Pożyczkami”.
Zgodnie z ustaleniami Wnioskodawcy i Pożyczkobiorcy, Pożyczki będą oprocentowane na zasadach rynkowych, zgodnie z art. 11c Ustawy CIT, tj. na warunkach jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Powiązania nie będą miały wpływu na fakt, że przekazane środki pieniężne Pożyczkobiorca będzie zobowiązany zwrócić, a ponadto powiązania nie będą miały wpływu na warunki zawarcia umów Pożyczek, w tym wysokość odsetek oraz jakiegokolwiek innego wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy. Co istotne, Pożyczki udzielone przez Wnioskodawcę nie będą miały na celu dokapitalizowania Pożyczkobiorcy. Wnioskodawca nie przekaże środków na zwiększenie kapitałów Pożyczkobiorcy. Pożyczki będą miały na celu czasowe umożliwienie podmiotowi powiązanemu (Pożyczkobiorcy) korzystania z tych środków pieniężnych. Pożyczki będą przeznaczone wyłącznie na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej Pożyczkobiorcy, czyli na regulowanie jego bieżących zobowiązań, poprawę płynności lub inwestycje.
Pytanie
Czy udzielenie Pożyczek będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, udzielenie Pożyczek nie będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy, przy czym jest to niezależne od momentu, w którym dojdzie do udzielenia Pożyczki (przed lub po wdrożeniu opodatkowania Ryczałtem).
Wypłata kwoty pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego jako tzw. ukryty zysk.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka planuje rozpoczęcie korzystania z zasad opodatkowania Ryczałtem, w związku z tym niezbędnym jest analiza przepisów rozdziału 6b Ustawy CIT.
Opodatkowaniu Ryczałtem podlegają dochody wskazane przepisami art. 28m ust. 1 pkt 1-6 Ustawy CIT. Zgodnie z treścią przepisów, opodatkowaniu Ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Jedną z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu jest tzw. ukryty zysk wskazany w art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT, który został zdefiniowany w art. 28m ust. 3 Ustawy CIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 3 zdanie pierwsze Ustawy CIT, przez ukryte zyski rozumie się „świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…)”.
W ocenie Wnioskodawcy, dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje między innymi w wyniku świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być jednak związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem Ryczałtu, będąc jednocześnie świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku.
Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy, prowadząc do efektu ekonomicznego, który mógłby zostać osiągnięty w wyniku wypłaty dywidendy na rzecz wspólnika.
Tym samym, świadczenie uznane za ukryty zysk, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.
Analogiczne rozumienie pojęcia „ukryty zysk” zostało przedstawione w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej: „Przewodnik”).
Zawarcie umowy pożyczki przed rozpoczęciem korzystania z Ryczałtu a możliwość powstania tzw. ukrytego zysku.
Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT, podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Natomiast zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Z przytoczonych przepisów wynika, że dochód z tytułu ukrytych zysków podlega opodatkowaniu Ryczałtem w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty. Należy zatem stwierdzić, że dochód z tytułu ukrytych zysków wynikający z udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w miesiącu w którym wykonano świadczenie polegające na udzieleniu pożyczki.
Odnosząc to do analizowanego zdarzenia przyszłego należy wskazać, że Wnioskodawca rozważa udzielenie Pożyczek Pożyczkobiorcy w całości lub części jeszcze przed rozpoczęciem korzystania przez Wnioskodawcę z Ryczałtu. W związku z tym Pożyczki udzielone przez Wnioskodawcę nie będą podlegały opodatkowaniu Ryczałtem jako dochód z tytułu ukrytych zysków, ponieważ Wnioskodawca nie będzie w tym czasie podmiotem opodatkowanym Ryczałtem.
Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, że przedstawione przez niego stanowisko, zgodnie z którym udzielonych pożyczek przed rozpoczęciem korzystania przez podatnika z Ryczałtu nie można traktować jako ukrytych zysków zgodne jest z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Skarbowej z 26 maja 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.583.2021.2.MK oraz z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Skarbowej z 30 września 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.528.2022.1.MF.
Brak związku wypłaty Pożyczek z prawem do udziału w zysku.
Jak wskazano wcześniej, ukryte zyski zdefiniowane zostały w zdaniu pierwszym art. 28m ust. 3 Ustawy CIT. W drugiej części tego przepisu, zawarto natomiast katalog czynności, które mogą stanowić dochód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ryczałtu jako dochód z tytułu ukrytego zysku. Za jedną z kategorii ukrytych zysków wskazana została kwota pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.
Należy mieć jednak na uwadze, iż sam fakt wymienienia danego świadczenia w otwartym katalogu świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków, nie sprawia, iż należy je tak zakwalifikować w sposób automatyczny. Ocena, czy świadczenia otrzymane przez Pożyczkobiorcę spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać również przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 Ustawy CIT.
Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli, jak potwierdza Minister Finansów w Przewodniku, świadczeń wykonanych bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej Ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia. Jak bowiem wskazano w treści Przewodnika: „Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie.”
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Pożyczki będą oprocentowane na zasadach rynkowych, tj. na warunkach jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Powiązania nie będą miały wpływu na fakt, że przekazane środki pieniężne Pożyczkobiorca będzie zobowiązany zwrócić, ponadto powiązania nie będą miały wpływu na warunki zawarcia umów Pożyczek, w tym wysokość odsetek oraz jakiegokolwiek innego wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy. U Pożyczkobiorcy pojawić się może zwiększone zapotrzebowanie kapitałowe w związku z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. Pożyczki przeznaczone będą wyłącznie na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej Pożyczkobiorcy, na regulowanie jego bieżących zobowiązań, poprawę płynności lub inwestycje. Z tego względu wypłata Pożyczki nie będzie dokonana w związku z prawem do udziału w zysku Wnioskodawcy. Udzielenie Pożyczek będzie niezależne od posiadanego przez Wspólników prawa do udziału w zysku Wnioskodawcy i Pożyczkobiorcy, a Pożyczki przeznaczone będą na cele związane z działalności gospodarczą oraz zawarte zostaną na warunkach rynkowych, w szczególności nie będą stanowić trwałego przysporzenia po stronie Pożyczkobiorcy, lecz będą podlegały zwrotowi.
Biorąc pod uwagę powyższe, w szczególności brak spełnienia przesłanek wskazanych w zdaniu wstępnym art. 28m ust. 3 Ustawy CIT, w ocenie Wnioskodawcy wypłata Pożyczek w okresie opodatkowania Wnioskodawcy Ryczałtem, nie będzie podlegała opodatkowaniu Ryczałtem.
Końcowo należy wskazać, iż stanowisko przyjęte przez Wnioskodawcę potwierdzają sądy administracyjne w wydawanych wyrokach. Przykładowo, zostało ono zaprezentowane w:
-wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 25 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Kr 203/23, w którego uzasadnieniu Sąd wskazał: „Zatem porównanie stanowiska Organu w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 18 i 19 dodatkowo wzmacnia powyższe wywody, a także - w świetle powołanego wyżej orzecznictwa - nakazuje odstąpić od wykładni zastosowanej przez Organ, gdyż prowadzi ona do rozstrzygnięcia absurdalnego, niedorzecznego, sprzecznego z logiką, z logicznym wnioskowaniem a fortiori. Stanowisko Organu pozwala bowiem odstąpić od opodatkowania ostatecznej dystrybucji (wypłaty) dochodu (zysku) z lat ubiegłych np. w postaci dywidendy. Nakazuje zaś opodatkowanie wypłaty tego zysku wypłaconego w sposób nieostateczny (czasowy) w postaci pożyczki. W tym zakresie, za zupełnie niezrozumiałe należy uznać stwierdzenie Dyrektora zawarte w odpowiedzi na skargę, że „Gdyby nie zostało to opodatkowane jako ukryty zysk, to świadczenie dokonane na rzecz wspólnika (w innej formie niż wypłata dywidendy) pozostałaby poza opodatkowaniem po stronie spółki, co jest sprzeczne z założeniami tego systemu opodatkowania. Bowiem każde świadczenie na rzecz wspólnika, które jest dokonywane zamiast wypłaty zysku stanowi podstawę do opodatkowania jako ukryty zysk”. To wyrażenie ma sens co do zasady, w przypadku dochodów, które podlegały opodatkowaniu Ryczałtem. Nie może jednak odnosić się w drodze wyjątku - jak miało to miejsce w niniejszej interpretacji (pytania nr 18 i 19) - do dochodów osiągniętych przez objęciem Spółki Ryczałem. Sporne świadczenie na rzecz wspólnika Spółki nie pozostaje poza opodatkowaniem, gdyż dochody te, osiągnięte w latach poprzedzających Spółkę opodatkowane Ryczałtem, zostały już uprzednio opodatkowane podatkiem na zasadach ogólnych (podkreślenie Sądu). Ma rację Organ, że - co do zasady - każde świadczenie na rzecz wspólnika, które jest dokonywane zamiast (podkreślenie Sądu) wypłaty zysku stanowi podstawę do opodatkowania jako ukryty zysk. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z obchodzeniem przepisów ustawy. Jednakże w tym przypadku to „podstawowe” świadczenie w postaci wypłaty dywidendy na rzecz wspólnika z dochodów z lat poprzedzających objęcie Spółki Ryczałtem, nie jest opodatkowane Ryczałtem (co przyznał Organ w odpowiedzi na pytanie 18). Zatem świadczenie w postaci pożyczki (pytanie nr 19) z tych samych „starych” (z lat poprzedzających objęcie Spółki Ryczałtem) dochodów, wypłacane zamiast (podkreślenie Sądu) tego podstawowego świadczenia, również nie powinno być opodatkowane Ryczałtem”;
-wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 12 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 93/23, w którym WSA w Gliwicach stanął na stanowisku, że: „Wbrew zatem stanowisku organu zarówno z treści art. 28m ust. 3 u.p.d.o.p. jak i objaśnień podatkowych nie wynika, że każda pożyczka udzielona podmiotowi powiązanemu przez spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek będzie stanowiła dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków. Należy dodatkowo dokonać analizy czy to świadczenie jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku. Organ interpretacyjny nie dokonując takiej analizy dopuścił się naruszenia prawa poprzez błędną wykładnię art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 u.p.d.o.p., a w konsekwencji uznał, że wypłata pożyczki na rzecz podmiotów powiązanych każdorazowo stanowi ukryty zysk”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT,
opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT,
przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.
Zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT,
do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Jak stanowi art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT,
podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi: suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Przepis ten wskazuje, że podstawę opodatkowania w zakresie ukrytych zysków ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku.
Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,
podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy udzielenie Pożyczek będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Spółki.
Z treści przepisów wynika, że obowiązek zapłaty ryczałtu od dochodów spółek należy łączyć z momentem dokonania wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Wykładnia ww. przepisów ustawy o CIT nie daje podstaw do uzależnienia powstania obowiązku podatkowego od momentu udzielenia pożyczki (kredytu).
Zdarzeniem, z którym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże powstanie obowiązku podatkowego jest bowiem moment wypłaty pożyczki (kredytu), a nie moment jej udzielenia. Jeżeli do wypłaty pożyczki (kredytu) dochodzi w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek to zdarzenie takie będzie stanowić ukryty zysk, bowiem dochodzi do wypływu środków w trakcie stosowania ryczałtu od dochodów spółek. Z kolei jeżeli do wypłaty pożyczki dojdzie przed okresem opodatkowania ryczałtem to nie ma podstaw, aby takie zdarzenie uznać za ukryty zysk, bowiem wypływ środków ze spółki nastąpił przed okresem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Istotny jest moment dokonania wypłaty pożyczki, bowiem to wtedy dochodzi do wypływu środków ze spółki. Wynika to z łącznej wykładni przepisów art. 28n ust. 1 pkt 2 oraz art. 28t ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przy czym należy zaznaczyć, że nie ma znaczenia fakt z jakich środków pożyczka jest udzielana, natomiast istotne jest wykonanie takiego świadczenia (wypłata pożyczki/kredytu) na rzecz podmiotu powiązanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Fakt, czy dany wydatek (świadczenie) jest sfinansowany zyskiem pochodzącym sprzed opodatkowania ryczałtem czy też po wyborze tej formy opodatkowania pozostaje bez znaczenia w kontekście kwalifikacji do ukrytych zysków. Ta kwalifikacja jest istotna dla ustalenia dochodu z tytułu zysku netto.
Jeszcze raz należy wyraźnie podkreślić, że w przypadku umowy pożyczek (kredytu) istotny jest moment w którym dochodzi do wypłaty środków pieniężnych, a bez znaczenia pozostaje źródło pochodzenia środków z których została wypłacana pożycza (kredyt).
Zatem jeżeli pożyczka (kredyt) na rzecz podmiotu powiązanego zostanie wypłacona przed okresem opodatkowania ryczałtem nie będzie stanowić ukrytych zysków. Natomiast jeżeli zostanie ona wypłacona w trakcie opodatkowania ryczałtem, to należy ją opodatkować jako dochód z tytułu ukrytych zysków.
Zatem przenosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że pożyczka wypłacona przez Państwa Spółkę na rzecz Pożyczkobiorcy, którym jest podmiot powiązany przed okresem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, nie będzie stanowić ukrytych zysków. Natomiast ukrytym zyskiem będzie kwota pożyczki, która została wypłacona przez Państwa Spółkę w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Tym samym wypłata:
-pożyczki na rzecz Pożyczkobiorcy przed okresem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem,
-pożyczki na rzecz Pożyczkobiorcy w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek- jako ukryte zyski będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Reasumując, Państwa stanowisko:
-w zakresie ustalenia, czy udzielenie pożyczki jeszcze przed okresem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem pod warunkiem, że wypłata pożyczki nastąpi również przed okresem opodatkowania ryczałtem – uznano z ww. zastrzeżeniem za prawidłowe,
-w zakresie ustalenia, czy udzielenie pożyczki i jej wypłata w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem – uznano za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji organów podatkowych oraz wyroków sądowych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, bowiem powołane interpretacje nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Jednocześnie wskazać należy, że odmienne rozstrzygnięcia organów podatkowych dokonane nawet w analogicznych zagadnieniach nie mogą stanowić podstawy do żądania analogicznego rozstrzygnięcia sprawy podatnika, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa.
Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ponadto, wskazać należy na generalną zasadę, że nawet gdyby w odniesieniu do innych podatków lub innych okresów rozliczeniowych, organy podatkowe wydały odmienne rozstrzygnięcia, to nigdy nie może to stanowić podstawy do żądania analogicznego rozstrzygnięcia sprawy podatnika, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa. W przypadku takiej rozbieżności, na organie podatkowym ciąży obowiązek podjęcia z urzędu prawem przewidzianych środków do skorygowania wadliwych decyzji, adresowanych do innych podatników. Organ nie może bowiem powielać ewentualnego błędu popełnionego w innej sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lubniewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right