Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 maja 2024 r., sygn. I SA/Sz 106/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (spr.) Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Protokolant starszy inspektor sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 maja 2024 r. sprawy ze skargi [...] Ś. [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz H. S. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) ocenił, że stanowisko H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. (spółka) dotyczące rozpoznania przychodu, podlegającego podatkowi dochodowemu od osób prawnych z tytułu nadwyżki energii wprowadzonej (oddanej) do sieci nad faktycznie pobraną (depozytu, sumy godzinowych sald ujemnych), której wartość pomniejsza zobowiązanie spółki wobec zakładu energetycznego, jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że spółka, wnosząc o wydanie interpretacji indywidualnej, przedstawiła stan faktyczny, w którym jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski. Jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym całość swoich dochodów w Polsce. Prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek (wynajem powierzchni w galerii handlowej, której jest właścicielem).
W związku z prowadzoną działalnością posiada i wykorzystuje instalację fotowoltaiczną, którą zasilana jest galeria handlowa. Spółka ma umowę z przedsiębiorstwem energetycznym i w oparciu o wynajętą instalacją fotowoltaiczną wytwarza energię w tak zwanej mikro instalacji OZE z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 50 kW (wielkość instalacji wyłącza obowiązek uzyskania zezwolenia i decyzji środowiskowych). Zgodnie z przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U.2023.1436 ze zm. - ustawa o OZE) nazywana jest prosumentem. Spółka zgłosiła instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 r. W związku z tym obejmuje ją zasada "net- billingu".