Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-06-12

Jak dokonać korekty wartości początkowej użytkowanego środka trwałego po wpłynięciu faktury korygującej

Spółka w lutym 2024 r. zakupiła i przyjęła do używania środek trwały (maszynę), który od marca 2024 r. podlega odpisom amortyzacyjnym. W maju 2024 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą (zmniejszającą) koszty transportu tej maszyny. Koszty transportu stanowiły element wartości początkowej użytkowanego środka trwałego. Jak prawidłowo podatkowo i rachunkowo dokonać korekty i zaewidencjonować ją w księgach rachunkowych?

Na podstawie otrzymanej faktury korygującej należy w bieżącym okresie obniżyć wartość początkową środka trwałego oraz na nowo określić wysokość odpisów amortyzacyjnych. Przepisy bilansowe nie przewidują przy tym – co do zasady – dokonywania korekty wcześniej dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Wyjątkiem są jednostki mikro lub małe, które – zgodnie z art. 32 ust. 7 i 8 ustawy o rachunkowości – korzystają z uproszczenia umożliwiającego dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych według zasad podatkowych. Przepisy podatkowe zobowiązują bowiem podatników do korekty odpisów dokonanych do momentu otrzymania faktury korygującej wartość środka trwałego. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Wartość początkową środka trwałego pozyskanego w drodze zakupu stanowi cena jego nabycia. Ustala się ją zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten wskazuje, że cena nabycia to:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00