Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Ke 141/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Banach, Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2024 r. ze skargi Urzędu Miasta K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 stycznia 2024 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.836.2023.2.GG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Urząd Miasta w K. (Urząd, wnioskodawca, skarżący) zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor, organ) z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z opodatkowaniem zwrotu pracownikom kosztów używania samochodów prywatnych w jazdach lokalnych.

Wnioskodawca wyjaśnił, że zawiera z wybranymi pracownikami umowy cywilnoprawne dotyczące używania samochodów prywatnych do celów służbowych. Czynności wykonywane przy użyciu samochodów prywatnych są zawsze w interesie pracodawcy. Stawka za 1 km przebiegu nie przekracza stawki maksymalnej wynikającej z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zwrot kosztów następuje w formie miesięcznego ryczałtu stanowiącego iloczyn limitu przyznanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu pomniejszony za dni, w których pracownik był nieobecny w pracy lub nie używał samochodu prywatnego do celów służbowych, na podstawie przedłożonego przez pracownika oświadczenia.

W swoim wniosku o interpretację indywidualną zwrócił się z następującym pytaniem: czy ryczałt wypłacany pracownikom z tytułu używania przez pracowników prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych w jazdach lokalnych winien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00