Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Gd 1010/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 września 2023 r. nr SKO Gd/2059/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej B. T. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

B. T. (dalej: strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: Kolegium, organ odwoławczy) z dnia 8 września 2023 r. nr SKO Gd/2059/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 28 grudnia 2022 r. B. T. (lat 64) wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A. T. (lat 72), który legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kościerzynie z dnia 7 grudnia 2022 r. o uznaniu go za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

W sprawie przeprowadzono wywiad środowiskowy, z którego wynika, że A. T. porusza się przy pomocy kul. Pracownik socjalny odwołał się do oświadczenia skarżącej o czynnościach, jakie podejmuje w związku ze sprawowaniem opieki nad mężem, które załączone zostało do wywiadu środowiskowego. W oświadczeniu tym skarżąca wskazała, że do jej codziennych obowiązków należy pomoc mężowi przy wstaniu z łóżka, ubieraniu się, jedzeniu, poruszaniu się po domu i poza domem, myciu, przygotowywaniu posiłków, podawaniu lekarstw oraz zmianie opatrunków. Mąż skarżącej może poruszać się samodzielnie po domu po płaskich powierzchniach, w razie konieczności przy pomocy kul. Posiłki konsumuje samodzielnie, jest w stanie sam umyć twarz, załatwić potrzeby fizjologiczne oraz się ogolić. Od czasu do czasu na siedząco pomaga żonie w drobnych czynnościach kuchennych. Wszystkie inne czynności sprawiają mu problemy. Skarżąca podała, że codziennie rano pomaga mężowi wstać z łózka, ubrać się i umyć. Następnie robią śniadanie. Skarżąca musi pilnować, aby mąż pijąc herbatę jej nie upuścił ze względu na niedowład w dłoniach. Po śniadaniu skarżąca podaje mężowi leki na serce, wziewki na płuca, leki przeciwbólowe, następnie sprząta, gotuje itp. W międzyczasie dotrzymuje mężowi towarzystwa. Mąż wymaga asekuracji przy korzystaniu z toalety. Trudności męża wynikają z wypadku przy pracy, który miał miejsce "przed laty", w wyniku czego doszło do złamania miednicy i urazu kręgosłupa, co powoduje ból i problemy w poruszaniu się. Wizyty u lekarza odbywają się przeważnie raz w tygodniu. Mąż skarżącej ma również ranę na nodze, która nadal jest niezagojona ze względu na zakażenie bakteryjne. Opatrunki skarżąca zmienia rano i wieczorem. Wieczorem skarżąca pomaga mężowi przy kąpieli, następnie podaje leki nasenne i przeciwbólowe. W ciągu dnia skarżąca musi pozostawać blisko męża, gdyż ma on migotanie przedsionków, co w każdej chwili grozi zawałem. Pomaga również mężowi przy schodzeniu ze schodów (mieszkanie jest na drugim piętrze). Pracownik socjalny w ramach wniosków wskazał, że ze względu na fakt pobierania przez skarżącą od 1 października 2019 r. rodzicielskiego świadczenie uzupełniającego trudno jednoznacznie potwierdzić zasadność przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Skarżąca sprawuje opiekę nad mężem od wielu lat, co nie pozwala jej na podjęcie dodatkowej pracy. Stan zdrowia A. T. wymaga wzmożonej i całodobowej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00