Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.193.2024.2.MD

Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków i skorzystania ulgi prorodzinnej na pełnoletnie i małoletnie dzieci żony, które nie zostały przysposobione.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

·prawidłowe – w części dotyczącej wspólnego rozliczenia małżonków;

·nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości dokonania przez Pana odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości wspólnego rozliczenia małżonków w latach 2020-2023 w celu dokonania przez Pana odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 maja 2024 r. (wpływ 15 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Od 2019 r. pozostaje Pan w związku małżeńskim z A. A. Z tego związku mają Państwo jedno wspólne dziecko – małoletniego B. A urodzonego (...) 2019 r.

Pana żona posiada również troje dzieci z poprzednich związków. Najstarsza córka – E ma 19 lat i uczęszcza do (...). Ojciec E pozbawiony jest władzy rodzicielskiej. Dwie kolejne córki: C i D mają 12 lat i pochodzą z nieformalnego związku. Ich ojciec nie płaci na nie alimentów, nie pracuje, pobiera rentę socjalną, która nie podlega opodatkowaniu.

Jest Pan zatrudniony na umowę o pracę i z otrzymywanej pensji utrzymuje 6-osobową rodzinę. Obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem wszystkich dzieci zajmuje się Pan z żoną, mimo że nie ma Pan praw rodzicielskich do pozostałej trójki dzieci.

Pan i Pana żona nie macie rozdzielności majątkowej. Rozliczenia dochodów dokonujecie wspólnie na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystając z ulgi prorodzinnej tylko na jedno wspólne dziecko.

Pana żona jest osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Pana wniosek dotyczy lat podatkowych: 2020, 2021, 2022 i 2023.

Przez cały okres, którego wniosek dotyczy, między Panem i Pana żoną istniała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska.

W ww. okresie Pan i Pana żona podlegaliście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W tym okresie uzyskiwał Pan dochody opodatkowane według skali podatkowej z tytułu umowy o pracę. Pana żona w tym czasie nie pracowała, nie miała zawartej umowy zlecenia, nie prowadziła również działalności gospodarczej.

W 2020 r. w stosunku do Pana i do Pana żony nie miały zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy o podatku tonażowym, ustawy o aktywacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Również w latach 2021-2023 w stosunku do Pana i do Pana żony nie miały zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy o podatku tonażowym, ustawy o aktywacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Pytanie

Czy rozliczając się wspólnie z żoną może Pan skorzystać z ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, spełniał Pan warunki do skorzystania z ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków. W latach 2020, 2021, 2022 i 2023 pozostawał Pan wraz z żoną w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Uważa Pan, że skoro jednemu z małżonków przysługuje ulga prorodzinna, to nie ma podstaw, by nie mógł Pan z niej skorzystać, składając wspólne z żoną zeznanie podatkowe i odliczając ulgę na dzieci z poprzedniego związku małżonki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe w części dotyczącej wspólnego rozliczenia małżonków i nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości dokonania przez Pana odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W myśl art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

·w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

·w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

1)przez cały rok podatkowy albo

2)od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego

-mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 2a cytowanej ustawy:

Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Z art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

W myśl art. 6 ust. 8 omawianej ustawy:

·w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

·w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4d, nie ma zastosowania, w przypadku gdy chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko:

1)stosuje przepisy:

a)art. 30c lub

b)ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

-w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;

2)podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Na mocy art. 6 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c, w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

·w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1)wykonywał władzę rodzicielską;

2)pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3)sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

·w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1)wykonywał władzę rodzicielską;

2)pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3)sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Na mocy art. 27f ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

·w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

·w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c pkt 2 i 3, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e i 8, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

Pana wątpliwości interpretacyjne dotyczą możliwości rozliczenia się wspólnie z żoną w celu skorzystania z ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków.

We wniosku podaje Pan, że w latach 2020, 2021, 2022 i 2023 między Panem i Pana żoną istniała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. W latach 2020-2023 Pan i Pana żona podlegaliście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W tym okresie uzyskiwał Pan dochody opodatkowane według skali podatkowej z tytułu umowy o pracę, natomiast Pana żona nie pracowała, nie miała zawartej umowy zlecenia, nie prowadziła również działalności gospodarczej. Wskazuje Pan również, że w ww. okresie nie zaistniały okoliczności wyłączające możliwość wspólnego rozliczenia, o których mowa w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego – w świetle zacytowanych wyżej przepisów – uznać należy, że w latach 2020-2023 miał Pan prawo rozliczyć się wspólnie z żoną na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analizowane przepisy wskazują bowiem, że w wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym, małżonkowie podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z nich. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku, lub też poniósł stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Przechodząc do dalszych Pana wątpliwości zauważyć należy, że z cytowanych powyżej przepisów art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących tzw. ulgi prorodzinnej wynika, że warunkiem zastosowania przez rodzica ulgi na małoletnie dziecko jest wykonywanie w stosunku do tego dziecka władzy rodzicielskiej, pełnienie funkcji opiekuna prawnego wobec dziecka, które z nim zamieszkiwało, jak również sprawowanie opieki poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Natomiast warunkiem zastosowania przez podatnika ulgi na pełnoletnie dziecko jest utrzymywanie go w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego albo w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

Z wniosku wynika, że oprócz Państwa wspólnego małoletniego dziecka, Pana żona posiadatroje dzieci z poprzednich związków. Obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem wszystkich dzieci, zajmuje się Pan z żoną, mimo że nie ma Pan praw rodzicielskich do pozostałej trójki dzieci.

Wobec powyższego, skoro nie przysposobił Pan małoletnich dzieci Pana żony, a w związku z tym wobec nich nie wykonywał Pan władzy rodzicielskiej oraz nie pełnił względem nich funkcji opiekuna prawnego i nie sprawował funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a także w stosunku do pełnoletniego dziecka Pana żony nie sprawował Pan funkcji rodziny zastępczej – to za lata 2020-2023 nie przysługiwało Panu prawo dokonania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków. Samo zajmowanie się obowiązkami wychowawczymi, opieką i utrzymaniem dzieci Pana żony z poprzednich związków nie jest wystarczające do uznania, że spełnia Pan wobec tych dzieci wprowadzone przez ustawodawcę kryteria do zastosowania przez Pana ulgi prorodzinnej.

Niemniej jednak brak możliwości dokonania przez Pana odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej na dzieci żony z poprzednich związków nie wyklucza w przedstawionej sytuacji dokonania takich odliczeń przez Pana żonę – przy spełnieniu przez nią przesłanek określonych w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wspólnym zeznaniu podatek jest bowiem określany na imię obojga małżonków.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie podkreślić należy, że w związku z zakresem wyznaczonym zadanym przez Pana pytaniem oraz zawarty we wniosku własnym stanowiskiem w sprawie informuje, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości skorzystania przez Pana z ulgi prorodzinnej na Państwa wspólne dziecko, tj. małoletniego B. A oraz spełnienia warunków zastosowania ulgi prorodzinnej przez Pana żonę. Pana żona chcąc uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie może wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00