Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Kr 198/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Marta Kisielowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 20 listopada 2023 r. znak SKO-NP-4115-268/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 20 listopada 2023 r., znak SKO-NP-4115-268/23 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Wójta Gminy J. o odmowie przyznania K. G. (dalej: "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną I. G. Podstawę prawną decyzji stanowił art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a.") oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 390, dalej: "u.ś.r.").

Zaskarżona decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Wnioskiem z dnia 18 kwietnia 2023 r. skarżąca wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w J. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką. Z orzeczenia z dnia 21 stycznia 2021 r. wynika, że I. G. jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, przyczyną niepełnosprawności są choroby neurologiczne, niepełnosprawność istnieje od 2 października 2020 r. Do wniosku skarżąca dołączyła dokumentację medyczną matki, m. in. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia z dnia 30 września 2020 r., ocenę psychologiczną z 28 listopada 2020 r., karty informacyjne z leczenia szpitalnego.

Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że skarżąca opiekuje się matką od 2021 r., nigdy nie podjęła pracy, pozostawała w gospodarstwie, pomagając rodzicom. Od 2021 r. pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad matką. Matka skarżącej w 1998 r. przeszła operację mózgu, a w późniejszych latach operację raka wargi dolnej. Jest po operacji zaćmy. Przeszła też udar, którego skutkiem jest niedowład prawej strony ciała z zaburzeniami mowy i ruchu. Matka skarżącej cierpi również na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę. Matka skarżącej porusza się z pomocą osób drugich i laski. W wywiadzie wskazano, że matka skarżącej jest osobą kontaktową, logicznie odpowiada na zadane pytania. Skarżąca twierdzi, że nie może zostawić matki nawet na chwilę samej. Skarżąca pomaga matce w codziennej toalecie: myciu, czesaniu, korzystaniu z toalety, zakładaniu pampersa, ubieraniu się, skarżąca przygotowuje posiłki, karmi matkę, podaje leki, pomaga w ćwiczeniach, robi zakupy, wozi matkę na wizyty lekarskie, rehabilitację. Nie pracuje zawodowo, nie jest w stanie podjąć zatrudnienia z uwagi na konieczność opieki nad matką. Prowadzi wspólne gospodarstwo z mężem, czteroletnim dzieckiem oraz matką. Syn skarżącej uczęszcza do przedszkola. Skarżąca ma siostrę, która mieszka w Z. oraz brata, który mieszka w tej samej miejscowości. Brat nie pracuje obecnie, jest zarejestrowany jako bezrobotny, Rodzeństwo wspiera skarżącą w opiece nad matką, siostra codziennie przychodzi pomóc w kąpieli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00