Zezwolenie apteczne a skutki prawne połączeń spółek - Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 103/21
W przypadku połączenia spółek przed wejściem w życie nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne, sukcesja zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych następuje z mocy prawa na podstawie art. 494 § 2 kodeksu spółek handlowych, a zmiana przepisów prawa farmaceutycznego wyłączająca sukcesję nie ma zastosowania do zdarzeń prawnych, które miały miejsce przed jej wejściem w życie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 2202/18 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 4 października 2018 r. nr PORZ.503.11.2018.KK.2 w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz P. Sp. z o.o. w G. 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
P. Sp. z o. o. z siedzibą w G. (dalej: skarżąca, spółka), będąca następcą prawnym [...] sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, pismem z 23 czerwca 2017 r. wystąpiła do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Szczecinie (dalej: organ I instancji, WIF) o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej zlokalizowanej w [...], o nazwie "[...]", poprzez zmianę oznaczenia zezwoleniobiorcy na: P. Sp. z o. o. oraz zmianę nazwy apteki na "[...]", w związku z połączeniem spółki jako spółki przejmującej ze spółką [...] (połączenie przez przejęcie, w trybie art. 494 § 1 pkt 1 k.s.h.). Spółka we wniosku o zmianę zezwolenia wskazała, że nie zachodzi sytuacja prowadzenia przez nią, z uwzględnieniem podmiotów powiązanych, więcej niż 1% aptek w województwie zachodniopomorskim, co było uprzednio przyczyną odmowy przez organy Inspekcji Farmaceutycznej zmiany przedmiotowego zezwolenia na prowadzenie ww. apteki ogólnodostępnej. Do wniosku spółka dołączyła poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wyciągu z umowy sprzedaży udziałów z dnia 23 czerwca 2017 r. Całość udziałów spółki została zbyta na rzecz zewnętrznego inwestora [...] sp. z o.o., która jest niepowiązana kapitałowo ani podmiotowo ze spółką [...] sp. z o.o.