Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.142.2024.3.SH
1. Czy otrzymanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez V. Sp. k. będzie neutralne podatkowo, tj. po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1), 2. Czy w związku z faktem, że wartość emisyjna przydzielonych przez Spółkę udziałów na rzecz wspólników Spółki Przejmowanej będzie równa wartości rynkowej składników majątkowych przejętych przez Spółkę, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i 3 jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia m.in.:
- czy otrzymanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez V. Sp. k. będzie neutralne podatkowo, tj. po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1),
- czy w związku z faktem, że wartość emisyjna przydzielonych przez Spółkę udziałów na rzecz wspólników Spółki Przejmowanej będzie równa wartości rynkowej składników majątkowych przejętych przez Spółkę, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 21 maja 2024 r., data wpływu 27 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Działalność Spółki, będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzona jest przez jej wspólników - osoby fizyczne. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, w konsekwencji czego podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Spółka działa w ramach grupy podmiotów V. (dalej: „Grupa”), która to Grupa prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów (…). Według Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD), przedmiotem przeważającej działalności każdego z podmiotów należących do Grupy jest produkcja (…). Ponadto, przedmiotem pozostałej działalności podmiotów należących do Grupy (w tym Spółki) jest: (…).
Poza Spółką, do Grupy należą jeszcze dwie spółki: V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „V. Sp. z o.o.”) oraz V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej: „V. Sp. k.” lub „Spółka Przejmowana”). V. Sp. z o.o. jest komplementariuszem w V. Sp. k. Natomiast komandytariuszami w V. Sp. k. są osoby fizyczne.
W celu lepszego dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej do panujących obecnie realiów rynkowych podmioty działające w ramach Grupy rozważają przeprowadzenie restrukturyzacji (dalej: „Restrukturyzacja”) działalności prowadzonej przez Grupę.
W pierwszej kolejności V. Sp. k. planuje wnieść, w zamian za udziały, w formie wkładu niepieniężnego całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo do Spółki.
Czyniąc zadość obowiązkom nakładanym przez ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „UoR”), w konsekwencji wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do Spółki, w zamian za jej udziały, konieczne będzie przeprowadzenie wyceny składników majątkowych V. Sp. k. w ich wartości godziwej. W konsekwencji, bilansowa wartość aktywów wzrośnie, ponieważ obecna wartość aktywów V. Sp. k., w ujęciu rachunkowym, jest niedoszacowana, względem ich wartości rynkowej.
Powstała nadwyżka zostanie częściowo odniesiona na kapitał zakładowy, a częściowo na kapitał zapasowy Spółki.
W konsekwencji powyższych działań, jedyny majątek, który posiadać będzie V. Sp. k. w następstwie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa w zamian za udziały, będą stanowić właśnie te udziały w V. (…) Spółce z o.o.
Następnie, w ramach Restrukturyzacji, planowane jest połączenie się (dalej: „Połączenie") Spółki z V. Sp. k.
Podejmowane działania restrukturyzacyjne zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania, bowiem podyktowane one będą wyłącznie strategią biznesową. Cały proces Restrukturyzacji ma przede wszystkim uprościć strukturę biznesową i organizacyjną, a ponadto ułatwić proces zarządzania płynnością finansową, dokonywania rozliczeń z bankami, urzędami skarbowymi oraz innymi podmiotami, a także usprawnić procesy w zakresie podejmowania decyzji czy też zarządzania składnikami majątku należącymi do obydwu spółek. Restrukturyzacja zapewnieni również znaczące uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji i rachunkowości.
Z kolei samo Połączenie miałoby zostać docelowo dokonane w trybie łączenia przez przejęcie, o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18; dalej: „k.s.h.”).
Natomiast na gruncie prawa bilansowego, rozliczenie Połączenia miałoby się odbyć metodą nabycia, o której mowa w art. 44b UoR.
W wyniku wspomnianego połączenia ustanie zatem byt prawny V. Sp. k., a Wnioskodawca przejmie na mocy art. 494 § 1 k.s.h. cały majątek Spółki Przejmowanej i wstąpi w jej wszelkie prawa i obowiązki.
Wnioskodawca w momencie połączenia przyjmie dla celów podatkowych przejęte składniki majątku Spółki Komandytowej w wartości wynikającej z jej ksiąg podatkowych i jednocześnie składniki te będą przypisane do działalności Wnioskodawcy, prowadzonej na terytorium Polski.
W związku z przeprowadzaną restrukturyzacją, w wyniku której, jak wspomniano wyżej, ustanie byt prawny Spółki Przejmowanej, a jej wspólnikom zostaną przydzielone udziały Spółki w łącznej wartości emisyjnej, która odpowiadać będzie rynkowej wartości przejętych składników majątkowych.
Z uwagi na powyższe, Spółka powzięła wątpliwości co do prawidłowości podatkowego rozliczenia opisywanego połączenia podmiotów.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 21 maja 2024 r., uzupełniając opis zdarzenia przyszłego, dotyczący wyjaśnienia, w jaki sposób Wnioskodawca w momencie połączenia przyjmie dla celów podatkowych przejęte składniki majątku Spółki Komandytowej w wartości wynikającej z jej ksiąg podatkowych i jednocześnie składniki te będą przypisane do działalności Wnioskodawcy, prowadzonej na terytorium Polski skoro jak wskazali Państwo we wniosku, „jedyny majątek, który posiadać będzie V. Sp. k. w następstwie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa w zamian za udziały, będą stanowić właśnie te udziały w V. (…) Spółce z o.o.
Wskazano w nim, że zgodnie z art. 514 § 1 Kodeksu spółek handlowych, Spółka przejmująca nie może objąć udziałów albo akcji własnych za udziały lub akcje, które posiada w spółce przejmowanej, oraz za własne udziały lub akcje spółki przejmowanej.
Zatem poproszono Wnioskodawcę, aby wyjaśnił i opisał, w jaki sposób zostaną spełnione przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mając na względzie art. 514 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
- Odpowiedź Wnioskodawcy: W ocenie Wnioskodawcy, art. 514 k.s.h. nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, bowiem Wnioskodawca może w momencie połączenia objąć własne udziały własne.
Zasada ogólna wyrażona w art. 200 § 1 k.s.h. wskazuje, że spółka z o.o. nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Zakaz ten dotyczy również obejmowania lub nabywania udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną. Wyjątek stanowi nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika, nabycie w celu umorzenia udziałów oraz nabycie albo objęcie udziałów w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.
W ww. przepisie wskazano zatem, że co do zasady obowiązuje zakaz nabywania przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów - chyba, że ustawa przewiduje w tym zakresie stosowne wyjątki.
I tak w dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na art. 494 k.s.h., regulujący zasady sukcesji uniwersalnej:
§ 1. Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.
§ 2. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązana przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.
§ 3. Ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach następuje na wniosek tej spółki.
§ 4. Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej.
§ 5. Przepisu § 2 nie stosuje się do zezwoleń i koncesji udzielonych spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.
W ocenie Wnioskodawcy, ww. sukcesja uniwersalna stanowi właśnie jeden z wyjątków od zasady stanowiącej o zakazie nabywania przez spółki z o.o. udziałów własnych.
Należy wskazać, że art. 362 § 1 pkt 3 k.s.h. dopuszcza nabycie przez spółkę akcyjną akcji własnych w drodze sukcesji uniwersalnej. Tym samym sankcjonuje nabycie przez spółkę przejmującą własnych akcji, które znajdowały się w majątku spółki przejmowanej. Przepisy dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zawierają odpowiednika art. 362 § 1 pkt 3 k.s.h. Nie oznacza to jednak, że w przypadku tej spółki nie jest dopuszczalne nabycie udziałów własnych w drodze sukcesji uniwersalnej. Jak słusznie wskazuje się w doktrynie (zob. zwłaszcza A. Szumański (w:) S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks..., t. 4, 2012, art. 514; K. Oplustil (w) J. Bieniak i in., Kodeks..., 2022, s. 1175), w tym przypadku per analogiam znajdzie właśnie wyżej wskazany przepis dotyczący spółki akcyjnej. M. Rodzynkiewicz (M. Rodzynkiewicz (w:) Kodeks..., red. A. Opalski, art. 514), akceptując możliwość nabycia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów własnych w drodze sukcesji uniwersalnej, nie odwołuje się do odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących spółek akcyjnych. Stoi natomiast na stanowisku, że możliwość taka powinna wynikać z celowościowej wykładni art. 200 k.s.h.
Problem nabycia udziałów własnych począwszy od 1 marca 2021 r. został praktycznie wyeliminowany, poprzez wprost dopuszczenie struktury tzw. downstream merger (przejęcie odwrotne) w art. 515 ksh.
Zgodnie z art. 515 § 1 k.s.h. - tj. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje ustanowione w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, akcje bez wartości nominalnej albo udziały albo akcje własne nabyte zgodnie z art. 200, art. 30047 i art. 362 oraz objęte w przypadkach, o których mowa w art. 30048 i art. 366. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia z tą spółką.
W zakresie powyższego przepisu uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ostatnie zdanie, z którego wprost wynika, że spółka przejmująca nabywając w wyniku połączenia udziały albo akcje własne, może je przyznać wspólnikom spółki przejmowanej.
W konsekwencji Wnioskodawca nabywając udziały własne, ma możliwość ich przyjęcia dla celów podatkowych w wartości wynikającej z jej ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Wspominając o „wartości podatkowej”, Wnioskodawca ma na myśli, zgodnie z poglądami prezentowanymi w orzecznictwie, wartość, która nie została wcześniej zaliczona w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów, a jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, gdyby dany składnik majątku został odpłatnie zbyty.
W przypadku udziałów, wartość podatkową ustala się w konsekwencji bazując na regulacji zawartej w art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p., zgodnie z którą w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
1) określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej,
1a) wartości początkowej składnika majątkowego, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, będącego przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, a w przypadku wniesienia gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów wartości równej wydatkom poniesionym na ich nabycie,
1b) określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b,
2) przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia, określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich ma zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b
- w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów.
- W wezwaniu poproszono również Wnioskodawcę, aby wyjaśnił, w jaki sposób udziały Spółki, które zostaną przydzielone wspólnikom będą odpowiadać wartości rynkowej przejętych składników majątku, skoro jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, że „jedyny majątek, który posiadać będzie V. Sp. k. w następstwie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa w zamian za udziały, będą stanowić właśnie te udziały w V. (…) Spółce z o.o.”.
Poprosiliśmy to wyjaśnić, w szczególności biorąc pod uwagę art. 514 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
Odpowiedz Wnioskodawcy: Na podstawie rozważań poczynionych w zakresie odpowiedzi na pytanie Nr 1 - Wnioskodawca stoi na stanowisku, że może on nabyć udziały własne, bowiem sukcesja uniwersalna stanowi jeden z wyjątków od reguły ogólnej, zawartej w art. 200 k.s.h. W konsekwencji art. 514 § 1 k.s.h. nie ma również w tym przypadku zastosowania.
Wartość udziałów przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej może zatem odpowiadać wartości majątku przejętego, bowiem jak wskazano wyżej - w niniejszej sytuacji Wnioskodawca ma prawo objąć własne udziały w związku z połączeniem.
- W wezwaniu zadano Wnioskodawcy również pytanie, czy w związku z planowanym aportem składników majątku V. Sp. z o.o. Sp. k. do V. (…) Sp. z o.o. którakolwiek ze stron będzie opodatkowana lub zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, czy też wniesienie aportu nie będzie w ogóle podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ dojdzie do aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Odpowiedź Wnioskodawcy: Biorąc pod uwagę, że aportem ma zostać wniesione całe przedsiębiorstwo prowadzone przez V. Sp. z o.o. Sp. k. - transakcja ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Pytania
1. Czy otrzymanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez V. Sp. k. będzie neutralne podatkowo, tj. po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1),
2. Czy w związku z faktem, że wartość emisyjna przydzielonych przez Spółkę udziałów na rzecz wspólników Spółki Przejmowanej będzie równa wartości rynkowej składników majątkowych przejętych przez Spółkę, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1 (do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1)
W ocenie Spółki, (dalej: „Wnioskodawca” lub „Podatnik”), otrzymanie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez V. Sp. k. będzie neutralne podatkowo, tj. po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Ad 2 (do pytania oznaczonego we wniosku Nr 3)
W ocenie Spółki, w związku z faktem, że wartość emisyjna przydzielonych przez Spółkę udziałów na rzecz wspólników Spółki Przejmowanej będzie równa wartości rynkowej składników majątkowych przejętych przez Spółkę, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Ad 1 (do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1)
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, przychodami, co do zasady są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
W konsekwencji, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną - przychód powstaje zatem z momentem jego faktycznego uzyskania przez podatnika, czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek, wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami.
Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.
Ponadto zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, do przychodów podatkowych nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że każdy przychód niezależnie, czy powstaje w związku z otrzymaniem pojedynczych składników majątku, czy w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, który to przychód zostanie przekazany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego lub kapitału zapasowego Spółki nie będzie stanowił przychodu podatkowego.
W świetle powyższego, w ocenie Spółki, wskutek otrzymania od V. Sp. k. przedsiębiorstwa jako wkładu na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, w zamian za co Wnioskodawca wyda V. Sp. k. udziały w swoim kapitale zakładowym, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o CIT.
Ad 2 (do pytania oznaczonego we wniosku Nr 3)
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Zgodnie zaś z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o wartości emisyjnej udziałów (akcji), oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Jak zaprezentowano w opisie zdarzenia przyszłego, wspólnikom Spółki Przejmowanej zostaną przydzielone udziały Spółki w łącznej wartości emisyjnej, która odpowiadać będzie rynkowej wartości przejętych składników majątkowych.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, opisywane połączenie nie będzie skutkowało u Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, bowiem wartość rynkowa nabytych składników majątkowych będzie równa wartości wyemitowanych udziałów, przydzielonych wspólnikom przejętej spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 oraz Nr 3 jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 3.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy wyłącznie oceny Państwa stanowiska w podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 3.
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dot. pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dot. pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 zostaną/zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanej Restrukturyzacji jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawiona przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego Restrukturyzacja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jej głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.
Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right