Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.144.2024.3.JPO
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 29 kwietnia i 24 maja 2024 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Prowadzi Pan działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) (dalej jako „ustawa PIT”).
Przeważającym przedmiotem Pana działalności jest – Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, o kodzie PKD 74.90.Z.
Odprowadza Pan zryczałtowany podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej podjął Pan współpracę (na czas nieoznaczony) w modelu B2B z (...).
Zgodnie z zawartą umową o współpracy jest Pan zobowiązany do:
-poszukiwania klientów i budowania relacji biznesowych;
-bieżącego wsparcia i obsługi technicznej;
-dostawy materiałów/produktów oraz części zgodnie z zamówieniami klientów;
-ustalania warunków współpracy z kontrahentami;
-kontroli nad zawieranymi umowami handlowymi z kontrahentami;
-doradztwa materiałowego oraz technicznego.
W dowolny sposób kształtuje Pan sposób wykonania poszczególnych usług. Przede wszystkim nie jest związany sztywnymi godzinami pracy w miejscu określonym przez (...). Z tytułu wykonywania czynności określonych umową ponosi Pan odpowiedzialność odszkodowawczą – odpowiada za rezultat swojej pracy, a także wykorzystuje własne mienie.
Rozliczenia między (...) ustalone są na poziomie rynkowym, zgodnie z przepisami o cenach transferowych.
Uzupełnienie wniosku
Składany wniosek o interpretację podatkową dotyczy roku podatkowego za 2023 r. oraz lat następnych.
Uzyskuje Pan dochody wyłącznie z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, o której mowa w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty czynności w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej (...) jest (...).
Działalność gospodarcza (...) jest opodatkowana 19% podatkiem liniowym.
Złożył Pan pisemnie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) nie mają zastosowania do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Nie uzyskiwał Pan przychodów z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie oraz w formie spółki w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu. W roku podatkowym 2023 uzyskał Pan przychody w wysokości nie przekraczającej 2 000 000 euro.
Potwierdził Pan, że wniosek dotyczy przychodów osiągniętych w roku 2023, 2024 oraz w przyszłych latach podatkowych (lata następne). Przychody uzyskane w latach przyszłych będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.
Pytania
1.Czy źródłem Pana przychodów z tytułu świadczonych usług będzie pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy PIT w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie?
2.W przypadku uznania Pana stanowiska w uzasadnieniu pytania numer 1 za prawidłowe, to czy jest Pan uprawniony do opodatkowania przychodów osiąganych z opisanej w stanie faktycznym działalności gospodarczej na zasadach określonych w ustawie o ryczałcie?
Pana stanowisko w sprawie
Stanowisko w odniesieniu do pytania numer 1.
Pana zdaniem, wynagrodzenie, które będzie otrzymywał z tytułu świadczenia usług w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, powinno być kwalifikowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z treścią art. 1 ustawy o ryczałcie ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne m.in. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W świetle art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
1)ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
2)karty podatkowej.
Jednocześnie w świetle art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie przez pozarolniczą działalność należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT do źródeł przychodów zaliczamy m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej została zawarta w art. 5a pkt 6 ustawy PIT.
Zgodnie z jego treścią pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.
Mając powyższe na uwadze, aby przychody były kwalifikowane jako osiągnięte ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, nie mogą one być zaliczone m.in. do przychodów ze stosunku pracy oraz przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Ustawodawca w art. 5b ust. 1 ustawy PIT wskazał również definicję negatywną działalności gospodarczej poprzez wskazanie czym nie jest działalność gospodarczą.
Zgodnie z jego treścią za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Mając na uwadze brzmienie przytoczonych wyżej przepisów, w Pana opinii, przychody ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym, zgodnie z zawartą umową o współpracy, należy zakwalifikować do źródła pozarolniczej działalności gospodarczej, która będzie miała charakter zarobkowy, co oznacza że będzie ukierunkowana na osiągnięcie zysku.
Wykonuje Pan swoją działalność we własnym imieniu oraz w sposób:
·zorganizowany – gdyż warunki świadczenia usług zostały uregulowane w zawartej umowy o współpracy B2B, a świadczy Pan usługi w miejscu przez siebie ustalonym przy wykorzystaniu własnego mienia oraz
·ciągły – umowa na świadczenie usług zostanie zawarta na czas nieoznaczony, a wynagrodzenie jest płatne na podstawie faktur VAT wraz ze specyfikacją zrealizowanych w danym miesiącu usług.
Pragnie Pan wskazać, że powyższy artykuł nie będzie miał zastosowania do prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, ponieważ:
1.Będzie Pan ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie w związku ze świadczonymi usługami na podstawie umowy B2B.
2.Świadczone przez Pana usługi nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego.
3.Wykonując czynności w ramach umowy B2B będzie Pan ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Stanowisko w odniesieniu do pytania numer 2
Pana zdaniem, będzie Pan uprawniony do opodatkowania przychodów osiąganych z opisanej w stanie faktycznym działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Warunki opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały uregulowane w art. 6-9 ustawy o ryczałcie.
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają m.in. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym (art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie).
Wyłączeni z możliwości zastosowania ryczałtu na podstawie art. 8 ustawy o ryczałcie zostali podatnicy, którzy:
1)opłacają podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystają, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku pochodowego;
3)osiągają w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,
-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Powyższe przesłanki wyłączające możliwość skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mają do Pana zastosowania. Po pierwsze nie prowadził Pan wcześniej działalności gospodarczej oraz nie zamierza prowadzić działalności w formie spółki z małżonką. Po drugie nigdy nie prowadził Pan działalności w formie spółki z małżonką. Po trzecie nie dotyczy go sytuacja opisana w literze c.
W tym miejscu należy wskazać, że przez zmianę działalności wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka rozumieć należy sytuację, w której jeden z małżonków likwiduje działalność gospodarczą, a następnie drugi z małżonków rozpoczyna podobną działalność gospodarczą.
Przy czym nie stanowi sytuacji takiej zmiany równoległe rozpoczęcie przez drugiego z małżonków działalności gospodarczej o podobnym profilu – potwierdza to m.in. postanowienie Naczelnika Urzędu w A z dnia (...) 2005 r., (...) wyjaśniając, że „prowadzenie równolegle przez małżonka działalności gospodarczej świadczącego usługi w tym samym zakresie nie wyłącza możliwości korzystania przez podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w nowo uruchomionej działalności”.
Wobec tego stoi Pan na stanowisku, iż ma prawo opodatkować otrzymywane przychody zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie oznacza:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
W świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) do źródeł przychodów zaliczamy m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą.
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej została zawarta w art. 5a pkt 6 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeważającym przedmiotem Pana działalności jest – Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, o kodzie PKD 74.90.Z. Uzyskuje Pan dochody wyłącznie z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W dowolny sposób kształtuje Pan sposób wykonania usług. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponosi także odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty czynności w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty czynności, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Mając na uwadze powołany opis sprawy oraz wskazane przepisy prawa stwierdzić należy, że spełnia Pan wszystkie przesłanki pozwalające uznać opisaną przez Pana działalność za pozarolniczą działalność gospodarczą.
Tym samym, źródłem Pana przychodów z tytułu świadczonych usług będzie pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc się natomiast domożliwości skorzystania z opodatkowania przychodów osiąganych z opisanej działalności gospodarczej, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wskazać należy co następuje.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie oznacza:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej podjął współpracę (na czas nieoznaczony) w modelu B2B z (...) prowadzącą własną pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z zawartą umową o współpracy jest Pan zobowiązany do: poszukiwania klientów i budowania relacji biznesowych; bieżącego wsparcia i obsługi technicznej; dostawy materiałów/produktów oraz części zgodnie z zamówieniami klientów; ustalania warunków współpracy z kontrahentami; kontroli nad zawieranymi umowami handlowymi z kontrahentami; doradztwa materiałowego oraz technicznego. Rozliczenia między Panem, a (...) ustalone zostały na poziomie rynkowym, zgodnie z przepisami o cenach transferowych.
Wskazał Pan również, że złożył pisemnie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z przedstawionych okoliczności wynika, że spełnia Pan warunki opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie mają do Pana zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że w opisanych przez Pana okolicznościach ma Pan prawo opodatkować uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychody zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanych pytań interpretacyjnych, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Zasady udowadniania okoliczności faktycznych w postępowaniu podatkowym normuje ustawa – Ordynacja podatkowa. Na mocy art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodami takimi mogą być księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 181 Ordynacji podatkowej). Stosownie do art. 187 § 1 ww. aktu prawnego, organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Ocena kwestii udowodnienia danej okoliczności jest dokonywana na podstawie całości zgromadzonych dowodów (art. 191 tej ustawy).
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja przedstawionych okoliczności faktycznych może być dokonana jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy – Ordynacja podatkowa. Dokonując interpretacji indywidualnej organ interpretacyjny przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
Innymi słowy, organ wydający interpretacje indywidualne opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, tj. okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Nie prowadzi natomiast postępowania dowodowego. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznegolub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right