Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2024 r., sygn. IV SA/Wr 573/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Asesor WSA Aneta Brzezińska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 maja 2024 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 3 lipca 2023 r. nr SKO 4103/702/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

W dniu 19 kwietnia 2023 r. B. C. złożyła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką D. F. (80 lat). Do akt sprawy strona załączyła orzeczenie o niepełnosprawności z dnia 13 marca 2023 r., zaliczające matkę wnioskodawczyni do osób niepełnosprawnych na stałe, ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (symbol przyczyny niepełnosprawności – 02-P).

Decyzją z dnia 30 maja 2023 r. nr DŚRIA.4302.36.2023 Prezydent Miasta Świdnicy odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką. Organ pierwszej instancji wskazał, że orzeczenie o niepełnosprawności zawiera informację, że ustalony stopień niepełnosprawności matki strony datuje się od 11 stycznia 2023 r. Niepełnosprawność nie powstała zatem do ukończenia 18 roku życia lub w okresie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

W odwołaniu strona wniosła o uchylenie w całości decyzji organu pierwszej instancji i przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, podając że jest jedynaczką i jedyną osobą, która sprawuje opiekę nad matką. Mąż i córka są aktywni zawodowo. Opiekę sprawuje całą dobę, nawet w nocy, ponieważ matka ma urojenia, lęki i zaburzenia natury psychicznej. Wykonuje czynności higieniczne, gotuje, podaje jedzenie i leki, sprawuje nadzór nad matką, aby nie zrobiła sobie krzywdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00