Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.187.2024.2.MGO
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wycofania z działalności gospodarczej Nieruchomości, w celu wykorzystywania jej na potrzeby wynajmu tj. działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 7 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wycofania z działalności gospodarczej Nieruchomości, w celu wykorzystywania jej na potrzeby wynajmu tj. działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Uzupełniła go Pani pismem z 17 maja 2024 r. (data wpływu 21 maja 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2019 prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym profilem działalności jest PKD 71.11 (Usługi w zakresie architektury). W okresie prowadzenia działalności gospodarczej, zostały nabyte nieruchomości i ruchomości, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, które służą tej działalności i są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane. Nieruchomości nie są związane z podstawową działalnością operacyjną. Obecnie, zamierza Pani wycofać ww. nieruchomości z działalności gospodarczej na najem prywatny (wynajmować je zamierza Pani w formie ryczałtu). Z tytułu najmu prywatnego będzie Pani nadal wystawiała faktury VAT. Powodem wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej jest uporządkowanie relacji biznesowych oraz dostosowanie się do aktualnych warunków rynkowych. Zamierza Pani wycofać nieruchomość do majątku prywatnego poprzez wykreślenie jej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i zaprzestanie amortyzacji.
W uzupełnieniu wniosku na pytanie zadane przez Organ o treści „Jakie konkretnie Nieruchomości objęte są zakresem pytania, określane przez Panią jako „Nieruchomości”?”, odpowiedziała Pani, że „Jest to jedna nieruchomość tj. prawo własności lokalu.”
W odpowiedzi na pytanie o treści „W związku tym, że w opisie sprawy wskazuje Pani na wykorzystywanie nieruchomości po ich wycofaniu z działalności gospodarczej tylko do celów najmu, natomiast pytanie dotyczy wykorzystywania ww. nieruchomości do celów najmu lub odsprzedaży, proszę jednoznacznie wskazać, czy jednym z rozważanych przez Panią sposobów wykorzystania nieruchomości po ich wycofaniu z działalności gospodarczej jest ich odsprzedaż?”, wskazała Pani: „Lokal po wycofaniu z działalności będzie służył tylko i wyłącznie na cele wynajmu prywatnego jednak w przyszłości bierze Pani pod uwagę też jego sprzedaż.”
Na pytanie o treści: „Czy z tytułu nabycia lub wytworzenia Nieruchomości objętych zakresem pytania, przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?”, wskazała Pani „Z tytułu nabycia prawa własności lokalu służyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.”
Na kolejne pytanie zadane przez Organ o treści: „Czy skorzystała Pani z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu Nieruchomości objętych zakresem pytania?”, odpowiedziała Pani, że „Tak odliczono podatek naliczony związany z zakupem tej nieruchomości.”
Pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Czy wycofanie z działalności gospodarczej Nieruchomości, w celu wykorzystywania tych Nieruchomości na potrzeby wynajmu tj. działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Wycofanie z działalności gospodarczej Nieruchomości w celu wykorzystywania tej Nieruchomości na potrzeby wynajmu tj. działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług u Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).
W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, które polega na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.
Najem wypełnia zatem określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły, dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Najem stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Wnioskodawca pozostanie czynnym podatnikiem VAT m.in. w zakresie świadczenia usług najmu Nieruchomości.
W przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie nastąpi zatem przekazanie wymienionych składników majątkowych na cele osobiste podatnika, ponieważ Nieruchomość będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Wnioskodawca będzie bowiem oddawał ją w najem. Po wycofaniu nieruchomości, Wnioskodawca będzie dalej prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT i będzie posiadał status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji, należy stwierdzić, że art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania w omawianym przypadku. Reasumując, czynność wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie nadal wykorzystywał je do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, będzie neutralna na gruncie podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenia usług wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że od 2019 prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W okresie prowadzenia działalności gospodarczej, zostały nabyte nieruchomości i ruchomości, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, które służą tej działalności i są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane. Obecnie, zamierza Pani wycofać ww. nieruchomości tj. prawo własności lokalu z działalności gospodarczej na najem prywatny (wynajmować je zamierza Pani w formie ryczałtu). Z tytułu najmu prywatnego będzie Pani nadal wystawiała faktury VAT. Zamierza Pani wycofać nieruchomość do majątku prywatnego poprzez wykreślenie jej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i zaprzestanie amortyzacji. Ponadto wskazała Pani, że z tytułu nabycia prawa własności lokalu służyło Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.
Na podstawie art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Jak wynika z art. 659 § 2 Kodeksu Cywilnego:
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Najem jest więc umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Zatem oddanie w ramach umowy najmu osobie trzeciej nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie podmiotu dokonującego wynajmu.
W świetle powołanych przepisów najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Przechodząc na grunt rozpatrywanej sprawy w odniesieniu do kwestii podlegania opodatkowaniu czynności wycofania Nieruchomości – lokalu z prowadzonej działalności, należy wskazać, że – jak wynika z okoliczności sprawy – Nieruchomość objętą zakresem postawionego we wniosku pytania, po jej wycofaniu z działalności gospodarczej będzie Pani wynajmowała, a więc będzie wykorzystywana przez Panią w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zatem, w odniesieniu do czynności wycofania z jednoosobowej działalności gospodarczej Nieruchomości, która po wycofaniu będzie przez Panią wynajmowana, nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpiła dostawa towaru na Pani cele osobiste. Co za tym idzie, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w…. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right