Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.177.2024.2.AJB

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji zbycia składników materialnych i niematerialnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług planowanej transakcji zbycia składników materialnych i niematerialnych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 maja 2024 r. (wpływ 20 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Podatnik jest właścicielem przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą składniki materialne i niematerialne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show.

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada opisany powyżej, wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. produkcji i wyświetlania pokazów mapping. Podatnik w zakresie prowadzonej działalności zawiera umowy dotyczące wykonywania projekcji mapping na zlecenie zainteresowanych klientów.

Podatnik z uwagi na ponoszenie strat w ramach wykonywanej działalności gospodarczej zamierza zbyć zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show, a następnie zlikwidować działalność gospodarczą.

Nabywcą zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której podatnik nie posiada udziałów. Podatnik jest natomiast Prezesem Zarządu tej spółki.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

Ad. 1Podatnik ... jest właścicielem przedsiębiorstwa …, w skład którego wchodzą składniki materialne i niematerialne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy …. Wniosek nie dotyczy jakiegokolwiek innego podmiotu.

Ad. 2… jest czynnym podatnikiem VAT.

Ad. 3Na pytanie o treści „Od kiedy (proszę wskazać dzień, miesiąc i rok) i w jakim zakresie prowadzi Pan działalność gospodarczą?”

wskazano, że działalność jest prowadzona od 2016-04-26. Działalność prowadzona jest głównie w zakresie produkcji i projekcji mapping show.

Ad. 4Działalność jest prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej, zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.

Ad. 5Na pytanie o treści „Czy oprócz działalności gospodarczej związanej z produkcją i wyświetlaniem pokazów mapping prowadzi Pan działalność gospodarczą w innym zakresie? Jeżeli tak, to proszę wskazać w jakim zakresie?”

wskazano, że nie jest prowadzona inna działalność gospodarcza poza produkcją i wyświetlaniem pokazów mapping.

Ad. 6Na dzień planowanej transakcji przedmiot zbycia będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 z indeksem 1 ustawy Kodeks Cywilny, samodzielnie realizując zadania gospodarcze.

Ad. 7Na dzień planowanej transakcji zbycia przedmiot zbycia będzie stanowił wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 8Wyodrębnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych w firmie podatnika polega na:

-wyodrębnieniu organizacyjnym, gdyż zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do wykonywania działalności Mapping został ujęty w ewidencji środków trwałych podatnika i stanowi całość posiadanego przez Podatnika … składników majątkowych. Podatnik w ramach tej działalności gospodarczej nie posiada innych składników majątkowych niż przeznaczone do wykonywania działalności Mapping. Jednocześnie z uwagi na brak innego zakresu wykonywanej działalności nie było możliwe oraz konieczne utworzenie działów lub oddziałów w firmie podatnika,

-wyodrębnieniu finansowym, gdyż ewidencja zdarzeń gospodarczych podatnika dotyczy tylko i wyłącznie działalności dotyczącej zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do wykonywania działalności Mapping. Podatnik w ramach tej działalności gospodarczej nie świadczy żadnych innych usług niż związane z projekcją Mapping, wobec czego wszelkie zdarzenia gospodarcze, uzyskiwane przychody i koszty dotyczą bezpośrednio działalności związanej z projekcją Mapping.

-wyodrębnieniu funkcjonalnym, gdyż zespół składników materialnych i niematerialnych posiadany przez …, przeznaczony jest wyłącznie do wykonywania działalności Mapping, stanowi funkcjonalnie całość, umożliwia samodzielne wykonywanie działań gospodarczych w zakresie projekcji Mapping. Opisany zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Potwierdzeniem tego jest fakt, że taka działalność w oparciu o posiadany zespół składników materialnych i niematerialnych funkcjonowała samodzielnie od 2016 roku do chwili obecnej.

Ad. 9Podatnik … po zbyciu zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku dokona likwidacji działalności z uwagi na brak składników majątkowych i niemajątkowych umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Ad. 10Podatnik … po zbyciu zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanego we wniosku nie będzie posiadał żadnych innych składników majątkowych. Przedmiotem planowanej transakcji będzie całość ujętych w ewidencji środków trwałych podatnika i posiadanych przez Podatnika …składników majątkowych.

Ad. 11Nabywca zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku będzie miał możliwość i będzie wykonywał działalność przy wykorzystaniu nabytych składników w takim samym zakresie co Podatnik ... .., tj. w zakresie produkcji i projekcji mapping show.

Ad. 12Nabywca nie będzie musiał podejmować żadnych działań faktycznych lub prawnych, nie będzie musiał zapewniać innych składników majątku poza nabytymi w ramach transakcji, nie będzie musiał angażować innych składników majątku w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Podatnika … składniki majątkowe.

Zespół składników materialnych i niematerialnych opisany we wniosku umożliwi i zapewni możliwość wykonywania dotychczasowej działalności w zakresie projekcji mapping show bezpośrednio po zawarciu planowej umowy zbycia składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku.

Pytanie

Czy transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa mająca zostać zawarta przez podatnika w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych, takich jak projekcje mapping show, stanowiące wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. produkcji i wyświetlania pokazów mapping, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem podatnika transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa mająca zostać zawarta przez podatnika w postaci umowy zbycia kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawa własności i licencji do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show, stanowiąca wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. produkcji i wyświetlania pokazów mapping, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Istniejące wyłączenie przepisów ustawy o VAT, dotyczące transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza, że planowana transakcja jest wyłączona z przepisów o podatku VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Fakt, że planowanym nabywcą zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatnika jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której podatnik jest Prezesem Zarządu nie ma znaczenia dla istniejącego wyłączenia, wynikającego z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku o towarów i usług. Wskazany przepis prawa nie przewiduje żadnych wyłączeń w zakresie jego stosowania.

Zawarcie przez podatnika umowy zbycia kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawa własności i licencji do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show, stanowiące wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. produkcji i wyświetlania pokazów mapping, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 2 pkt 22 ustawy stanowi, że:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy stanowi:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o  zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

·istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

·zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

·składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

·zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników materialnych i niematerialnych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), zwanej dalej „Kodeks cywilny”, zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w art. 551 k.c. określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Aby zatem, w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników mógł zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej – musi się ona odznaczać pełną odrębnością, niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Transakcja mająca za przedmiot zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce jedynie wówczas, gdy wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego elementy (o ile występują w danym stanie faktycznym), zostaną przekazane nabywcy. Należy podkreślić, że na gruncie przytaczanego przepisu, istnieje możliwość umownego wyłączenia pewnych elementów z transakcji zbycia przedsiębiorstwa, ale tylko wówczas, gdy elementy te nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. W przeciwnym wypadku, danej transakcji nie można uznać za zbycie przedsiębiorstwa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes (C-497/01), stwierdził, że: „(…) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”.

Z orzeczenia tego wynika ponadto, że nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Natomiast w wyroku C-444/10 z 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania.

Sformułowanie zawarte w art. 6 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy w aspekcie art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko werbalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów, który jest przedmiotem zbycia, pozwala na prowadzenie i służy w sposób trwały prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej nabywcy, realizowanej uprzednio w przedsiębiorstwie zbywcy.

Przechodząc do kwestii objętych zakresem zadanego pytania wskazać należy, że przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić ponadto należy następujące okoliczności:

1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Kontynuowanie działalności gospodarczej przy zbyciu przedsiębiorstwa należy rozumieć jako sytuację, w której nabywca w związku z dokonanym nabyciem nadal prowadzi przedsiębiorstwo. Przy czym nie chodzi tu o prowadzenie jakiejkolwiek działalności z wykorzystaniem składników nabytego przedsiębiorstwa, a o prowadzenie nabytego przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że będąc czynnym podatnikiem VAT, jest Panwłaścicielem przedsiębiorstwa .., w skład którego wchodzą składniki materialne i niematerialne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show. W zakresie prowadzonej działalności zawiera Pan umowy dotyczące wykonywania projekcji mapping na zlecenie zainteresowanych klientów. Z uwagi na ponoszenie strat w ramach wykonywanej działalności gospodarczej zamierza Pan zbyć przedsiębiorstwo w postaci kompletnego i funkcjonującego zestawu do projekcji mapping show, na który składają się m.in.: sprzęt do projekcji mapping show, sprzęt do produkcji mapping show, akcesoria system nagłośnienia, system nagłaśniania efektów specjalnych oraz prawo własności i licencje do dóbr niematerialnych takich jak projekcje mapping show, a następnie zlikwidować działalność gospodarczą. W ramach tej działalności gospodarczej nie posiada Pan innych składników majątkowych niż przeznaczone do wykonywania działalności mapping. Poza działalnością gospodarczą związaną z produkcją i wyświetlaniem pokazów mapping nie prowadzi Pan innej działalności gospodarczej

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem pytania postawionego we wniosku nie sposób się zgodzić z Pana argumentacją, że przedmiotem planowanej transakcji będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Wskazał Pan bowiem, że po zbyciu zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanego we wniosku nie będzie posiadał Pan żadnych innych składników majątkowych, gdyż przedmiotem planowanej transakcji będzie całość posiadanych przez Pana składników majątkowych. Ponadto, na dzień planowanej transakcji przedmiot zbycia będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeks Cywilny, samodzielnie realizując zadania gospodarcze. W oparciu o posiadany ww. zespół składników materialnych i niematerialnych funkcjonowała samodzielnie działalność gospodarcza od 2016 r. do chwili obecnej.

Jednocześnie nabywca zespołu składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku będzie miał możliwość i będzie wykonywał działalność przy wykorzystaniu nabytych składników w takim samym zakresie co Pan, tj. w zakresie produkcji i projekcji mapping show. Nabywca nie będzie musiał podejmować żadnych działań faktycznych lub prawnych, nie będzie musiał zapewniać innych składników majątku poza nabytymi w ramach transakcji, nie będzie musiał angażować innych składników majątku w celu prowadzenia/ kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Pana składniki majątkowe. Zespół składników materialnych i niematerialnych opisany we wniosku umożliwi i zapewni możliwość wykonywania dotychczasowej działalności w zakresie projekcji mapping show bezpośrednio po zawarciu planowej umowy zbycia składników materialnych i niematerialnych opisanych we wniosku.

W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie wskazać należy, iż podane przez Pana okoliczności sprawy prowadzą do wniosku, że  - wbrew Pana twierdzeniu - przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, zdolne do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy wykorzystaniu nabytego od Pana majątku – jak wynika z okoliczności sprawy – będzie miała możliwość i będzie wykonywała działalność w takim samym zakresie co Pan, tj. w zakresie produkcji i projekcji mapping show. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż po zbyciu ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych dokona Pan likwidacji działalności gospodarczej, gdyż nie będzie posiadał Pan żadnych innych składników majątkowych. Tym samym, przedmiotem planowanej transakcji będzie całość ujętych w ewidencji środków trwałych i posiadanych przez Pana składników wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w okolicznościach niniejszej sprawy będą spełnione wszystkie przesłanki do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, będących przedmiotem transakcji, za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego. Zatem, planowana przez Pana transakcja zbycia składników materialnych i niematerialnych będzie stanowiła transakcję zbycia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Tym samym oceniając całościowo Pana stanowisko należało uznać je za nieprawidłowe. Jakkolwiek wywiódł Pan prawidłowy skutek prawny w postaci braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przedmiotowej transakcji, to jednak uznał Pan, iż przedmiotem ww. transakcji będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00