Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 maja 2024 r., sygn. II SA/Ol 121/24

Dnia 21 maja 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2024 roku sprawy ze skargi L. M. na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozbiórki części obiektu - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 7 września 2023 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mrągowie (dalej: "PINB", "organ pierwszej instancji") nakazał L.M. (dalej: "skarżący", "inwestor") rozebrać część wypoczynkową (rekreacyjną), o którą został rozbudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę budynek mieszkalny na działkach [...].

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej 29 i 30 listopada 2022 r. ustalono, że w północno-zachodniej części działki nr [...] zlokalizowano budynek mieszkalny jednorodzinny z pomieszczeniem garażowym, który rozbudowano o pomieszczenie z funkcją rekreacyjną. Pomieszczenie to jest konstrukcji murowanej, jednokondygnacyjne z dachem dwuspadowym asymetrycznym, posadowione na ławach fundamentowych i zostało wyposażone w instalacje: wodociągową, kanalizacji sanitarnej i elektryczną. PINB uznał, że pomieszczenie pełni funkcję rekreacyjną, gdyż około połowę jego powierzchni zajmuje usytuowana na podwyższeniu wanna z hydromasażem. Pomieszczenie to ma wymiary wewnętrzne 3,56 m x 3,32 m + 2,74 m x 1,17 m i wysokość 2,58 m oraz zostało połączone przedpokojem z budynkiem mieszkalnym i pomieszczeniem garażowym. Nadto, jest ono skomunikowane z ogrodem przez drzwi balkonowe.

Inwestor wskazał, że pomieszczenie to istnieje od 2007 r. i pełni funkcję oranżerii, a od dwóch lat jacuzzi nie jest wykorzystywane. PINB zaznaczył, że nie ma definicji legalnej "oranżerii", zaś w orzecznictwie wskazuje się, że jest to ogrzewany budynek z dużymi oknami lub o oszklonym dachu i ścianach, w którym przechowuje się albo hoduje rośliny ozdobne, zwłaszcza tropikalne, zaś ogród zimowy oznacza rodzaj oranżerii, oszklone pomieszczenie, w którym hoduje się rośliny rosnące w cieplejszym klimacie. Zakwalifikowanie budynku jako oranżerii zależy więc od tego, czy spełnia ono funkcję hodowli roślin, zwłaszcza tropikalnych. Zgodnie z ustaleniami z kontroli pomieszczenie to pełni funkcję rekreacyjną ze względu na usytuowaną tam wannę z hydromasażem. Nadto, w ocenie PINB, murowana konstrukcja budynku, brak oszklonego dachu, oszklenie na dwóch elewacjach i możliwość wyjścia na zewnątrz sprzeciwiają się potraktowaniu tej części budynku mieszkalnego jako oranżerii. Wątpliwości organu nadzoru budziło również doprowadzenie do pomieszczenia instalacji: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i elektrycznej. W konsekwencji PINB stwierdził, że rozbudowanie budynku mieszkalnego o sporny obiekt zwiększyło podstawowe parametry istniejącego budynku, co wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00