Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.84.2024.3.AZ

W zakresie ustalenia: 1. czy przedstawioną działalność Spółki w zakresie prowadzonego przez nią Projektu można uznać za działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT – uprawniającą do skorzystania z ulgi B+R zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT; 2. czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty wynagrodzeń ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT; 3. czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 – Koszty nabycia sprzętu ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT; 4. czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty ekpertyz ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT stawią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT; 5. czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty amortyzacji ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2a i 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy przedstawioną działalność Spółki w zakresie prowadzonego przez nią Projektu można uznać za działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT – uprawniającą do skorzystania z ulgi B+R zgodnie z art. 18d Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty wynagrodzeń ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT – z wyłączeniem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) – jest prawidłowe;
  • czy koszty nabycia sprzętu ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty ekspertyz ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT stawią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty amortyzacji ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2a i 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CITjest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo – rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na dwa wezwania pismami:

  • z 29 marca 2024 r (data wpływu 2 kwietnia 2024 r.) oraz
  • z 30 kwietnia 2024 r. (data wpływu 30 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A.Informacje ogólne

Spółka A. S.A. (dalej; „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest częścią międzynarodowej grupy B. (dalej: „Grupa”), która jest jednym z wiodących europejskich koncernów energetycznych. Spółka zajmuje się sprzedażą (...)

Wnioskodawca - jako podatkowa grupa kapitałowa (dalej: „PGK”) - jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1a Ustawy o CIT i reprezentuje PGK przed organami podatkowymi.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego (dalej: „CBR”) określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474). Wnioskodawca nie korzysta również ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT.

Zasadniczo realizowane przez Spółkę projekty obejmują szeroki zakres czynności ukierunkowany na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne, tj. wynikające z uwarunkowań rynkowych i zmieniającego się otoczenia. Wnioskodawca zamierza w przyszłości kontynuować, w celu umocnienia pozycji Grupy na rynku, rozpoczęte prace w zakresie wzbogacenia oferty rozwiązań infrastrukturalnych dla klientów biznesowych z zakresu (…) i rozwijać obszar (…) ze szczególnym uwzględnieniem budowy infrastruktury (…). Obecnie priorytetem rozwoju dla Spółki jest wyjście naprzeciw zaawansowanym technologiom, skierowanie ścieżek rozwoju firmy na automatyzację procesów z zachowaniem standardów ekologicznych oraz obniżenie obecnie ponoszonych kosztów. Niewykluczone, że także spółki wchodzące w skład PGK będą w przyszłości prowadzić działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Działalność B+R”) w ramach prac opisanych w stanie faktycznym.

B.Opis Projektu

Jednym z realizowanych obecnie projektów jest budowa (…), która prowadzi do lepszego monitorowania i komunikacji między obiektami energetycznymi (dalej: „Projekt”, „Nowy Proces”).

Projekt obejmuje dostarczanie energii elektrycznej z wykorzystaniem narzędzi IT, co zapewnia obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności i zintegrowanie rozproszonych źródeł energii w ramach tzw. systemu (…). System ten integruje działania wszystkich uczestników rynku energii: wytwarzania, przesyłu, dystrybucji, sprzedaży i użytkowników. To kompleksowe rozwiązanie pozwalające na efektywne sterowanie wszystkimi elementami sieci energetycznej.

Obok rozwiązania (…), Spółka planuje zastosowanie nowych urządzeń w sieci niskiego napięcia (wyłączniki zamiast dotychczasowych rozłączników) oraz nowe transformatory dedykowane do sieci pomiędzy średnim a niskim napięciem. Urządzenia te zamiast przestarzałych transformatorów pozwoli samo dostosowywać się do sieci.

Spółka w ramach Projektu będzie współpracowała z (…) (dalej: „Uczelnia”), która dysponuje własną siecią fotowoltaiczną oraz magazynami energii. (…) w Nowym Procesie będzie pełniła rolę tzw. fleksumenta. Oznacza to, że będzie mogła przekazywać wywożoną energię Spółce, ale także ją od niej pobierać. Obie strony będą wówczas aktywnymi uczestnikami w sieci i będą mogły zobowiązać się do określonego działania, np. ograniczać pobór lub oddać zgromadzoną energię. Pozwala to zmniejszyć obciążenie sieci Spółki. Może ona w ten sposób ograniczyć nadmiar energii wprowadzanej do sieci lub uzupełnić jej niedobór. Zwiększy to bezpieczeństwo i stabilność sieci.

Szacowany czas realizacji Projektu obejmuje lata (…). Wydatki inwestycyjne (np. zakup urządzeń) mogą zostać objęte dofinansowaniem z Funduszu Modernizacyjnego. Wynagrodzenia pracowników i zakupu urządzeń w części nieobjętej finansowaniem zostaną pokryte ze środków własnych Spółki.

Spółka prowadzi szczegółową dokumentację Projektu, obejmującą m.in kartę projektu (dalej: „Karta Projektu”), która zawiera listę osób zaangażowanych w tworzenie Nowego Procesu, rejestr czasu pracy (dalej: „Ewidencja Czasu Pracy”) pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło (dalej łącznie: „Pracownicy”) oraz zestawienie innych kosztów poniesionych przez Spółkę.

Karta Projektu wskazuje m.in. kluczowe założenia i zakres Projektu zgodnie z poniższym:

Cele Projektu

Celem Projektu jest stworzenie punktu zautomatyzowanej sieci uwzględniające lokalne źródła energii (dalej: „Mikrosieć”) dla zapewnienia stabilności zasilania odbiorców energii.

Projekt ma ograniczyć ryzyko mechanizmu nierynkowego ograniczania w wytwarzaniu odnawialnej energii elektrycznej, ale również zastosowanie rozwiązań związanych z rynkiem mocy określającym bilans zapotrzebowania na energię elektryczną względem produkcji, w tym pokrywania jej deficytów.

Oznacza to zastosowanie rozproszonego (zdecentralizowanego) modelu energetyki i zaangażowanie lokalnego źródła energii wytwarzanego przez Uczelnię, która będzie mogła wykorzystać posiadane instalacje do równoważenia popytu i podaży energii elektrycznej odciążając Spółkę. W konsekwencji zamiast centralnie zarządzanego systemu operatora systemu dystrybucyjnego sieć energetyczna będzie mogła samodzielnie się bilansować, w porę reagując na wahania w zużyciu energii elektrycznej.

Projekt będzie miał znaczący wpływ na cyfrową transformację w energetyce i pomoże generować, dystrybuować, zarządzać, oferować konsumentom najlepsze usługi techniczne zapewniające czystą i nieprzerwaną dostawę energii w ramach elastyczności systemu energetycznego zapewniając ochronę zdrowia i klimatu.

Zakres Projektu

Nowy Proces obejmuje prace pilotażowe i demonstracje rozwiązań cyfrowych w systemach energetycznych, analizę technologiczną, ustalenie zasad współpracy z Uczelnią pod kątem technicznym i prawnym oraz ustalenie parametrów technicznych nowych urządzeń. Transformatory i wyłączniki zostaną wyprodukowane przez dostawców zewnętrznych (podmioty niepowiązane w rozumieniu art. 11a Ustawy o CIT) na podstawie wytycznych opracowanych przez pracowników Spółki zaangażowanych w prace B+R w ramach zindywidualizowanego zamówienia.

W ramach Projektu Pracownicy będą realizować prace obejmujące:

1.modernizację istniejącej stacji transformatorowej średniego (SN) i niskiego napięcia (nN) do standardu (…) obejmującej opomiarowanie i sterowanie sieci SN i nN;

2.budowę układu/układów magazynowania energii przyłączonych bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej w stacji SN/nN w celu wsparcia stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej na styku z Mikrosiecią;

3.budowa układu/układów telekomunikacyjnych w stacjach SN/nN w oparciu o technologię (…) umożliwiającą przesył informacji po istniejących przewodach po liniach niskich i średnich napieć w celu wsparcia transmisji danych w sieci dystrybucyjnej i poprawy niezawodności i bezpieczeństwa transmisji danych;

4.opracowanie wytycznych technicznych do zarządzania i eksploatacji sieci na styku z klastrami energii (Mikrosieci);

5.badanie korzyści i ograniczeń technologicznych związanych ze sterowaniem nowych włączników do sieci niskiego napięcia;

6.prace analityczne i koncepcyjne związane z nowym transformatorem obejmujące weryfikację parametrów i ich dostosowanie;

7.opracowanie modeli matematycznych pozwalających na optymalizację pracy układu Mikrosieci (optymalny punkt pracy), w tym doboru mixu technologii magazynowania z punktu widzenia dystrybutora;

8.analizę wzorca produkcji i poboru energii w czasie;

9.weryfikację i analizę parametrów jakościowych sieci, parametrów napięciowych, podtrzymywanie fragmentów sieci w ramach nowych rozwiązań zastosowanych w ramach Projektu;

- dalej łącznie: „Prace B+R”.

Prace B+R są i będą wykonywane przez specjalnie powołane zespoły specjalistów, które składają się z Pracowników Spółki (osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło). Zespół wykonywanych przez Pracowników Prac B+R ma i będzie miał charakter innowacyjny na poziomie Spółki i całej PGK, gdyż wcześniej żadna ze Spółek nie korzystała z rozwiązania przewidzianego w Projekcie.

Podejmowane przez Spółkę działania – w ramach Projektu – polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem prac rutynowych, w tym ulepszeń mających charakter rutynowych lub okresowych zmian.

Wykonywane prace, które Spółka zamierza uznać za działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Działalność B+R”) są i będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią/nie będą stanowiły:

a)rutynowych i okresowych zmian, tj. standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już rozwiązań,

c)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej,

e)innych prac dokonywanych już po zakończeniu Prac B+R.

Produkty projektu:

W oparciu o przeprowadzone przez Pracowników czynności powstaną:

  • wyprodukowane na indywidualne zamówienie Spółki i zgodnie z jej wytycznymi opracowanymi w ramach Prac B+R nowe urządzenia, które pozwolą na skomunikowanie i automatyczne dostosowywanie do sieci;
  • zautomatyzowane magazyny w sieci dystrybucyjnej;
  • system do komunikacji z wykorzystaniem sieci średniego napięcia w oparciu o technologię (…);
  • samowystarczalna Mikrosieć.

Harmonogram realizacji Projektu

W ramach harmonogramu, wyszczególniono:

Etap I: Opracowanie założeń i prace koncepcyjne nad Projektem.

Etap II: Opracowanie algorytmów i kryteriów pracy mikrosieci oraz symulacji działań,

Etap III: przygotowanie sieci el – en do realizacji projektu;

Etap IV: testy oraz walidacja procesów.

C.Koszty odliczane w ramach ulgi B+R

Wnioskodawca planuje w związku z realizowanym Projektem skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Ulga B+R") i na podstawie art. 18d Ustawy o CIT i pomniejszyć podstawę opodatkowania (począwszy od roku podatkowego 2024) o wartość kosztów uzyskania przychodów z tytułu:

1.wynagrodzeń zasadniczych, dodatków do wynagrodzenia, premii/nagród, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop oraz składki z tytułu powyższych należności oraz składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek zgodnie z art. 18d ust. 1 i 1a Ustawy CIT w zw. z art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j.Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm., dalej: „Ustawy o PIT”) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację Działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu (dalej łącznie: „Koszty Pracownicze”);

2.kosztów związanych z nabyciem sprzętu specjalistycznego, tj. m.in. nowych transformatorów i wyłączników wykonywanych na podstawie zindywidualizowanych parametrów technicznych, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, (dalej: „Koszty nabycia sprzętu”) poniesione ze środków własnych Spółki (w części nieobjętej dofinansowaniem);

3.kosztów ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej: „Prawo SWiN), a także nabycie od takiego podmiotu (dalej: „Podmiot Naukowy”), wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby Działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT, (dalej: „Koszty ekspertyz”);

4.odpisy amortyzacyjne od kosztów zakończonych prac rozwojowych i środków trwałych (dalej: „ŚT”) oraz innych wartości niematerialnych i prawnych (dalej: „WNiP”), w części w jakiej były, są lub będą wykorzystywane w prowadzonej Działalności B+R, zgodnie z dyspozycją art. 18d ust. 2a i 3 Ustawy o CIT (dalej: „Koszty amortyzacji”);

- dalej łącznie: „Koszty kwalifikowane”.

Poniesione przez Spółkę Koszty kwalifikowane stanowią i będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT (dalej: „KUP”) nie były i nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, za który zostały poniesione. Wnioskodawca zamierza odliczać Koszty kwalifikowane dotyczące Ulgi B+R wyłącznie w odniesieniu do przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Spółka nie wyklucza, że w przyszłości otrzyma dofinansowanie z Funduszu Modernizacyjnego. Wówczas odliczeniu w Uldze B+R będą podlegały jedynie nakłady poniesione ze środków własnych Spółki. Przykładowo, zostanie zakupiony sprzęt w 60% sfinansowany z dotacji to Spółka zaliczy do kosztów kwalifikowanych jedynie 40% własnych nakładów związanych z Działalnością B+R. Zatem finalnie KUP zakwalifikowane jako Koszty kwalifikowane nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie. Zostaną następnie odliczone w ramach ustawowego limitu dla danej kategorii Kosztów kwalifikowanych, tj. w wysokości 200% ich wartości w przypadku Kosztów Pracowniczych i pozostałych Kosztów kwalifikowanych w proporcji w jakiej służą wykonywaniu Działalności B+R na podstawie szczegółowej Ewidencji Czasu Pracy.

Wnioskodawca nie uwzględnia i nie będzie w przyszłości uwzględniał w Kosztach kwalifikowanych związanych z projektem wydatków wymienionych w art. 18d ust. 2 pkt. 2, 4, 4a, 5 Ustawy o CIT.

Koszty pracownicze

Spółka w ramach Projektu prowadzi/będzie prowadziła prace analityczne, opracuje parametry technologiczne nowych urządzeń (transformatory, wyłączniki) oraz dokona analizy związanej z nowymi rozwiązaniami systemowymi i współpracą z Uczelnią. W Projekcie zostaną wykorzystane wewnętrzne zasoby Spółki, w tym głównie wiedza i know-how jej Pracowników.

Wykonywane Prace B+R obejmują/będą obejmowały ogół czynności wykonywanych przez Pracowników (szczegółowo przedstawionych w pkt. B „Zakres projektu”). Poszczególne zadania powierzane Pracownikom (zakwalifikowane jako Działalność B+R) będą stanowić działalność twórczą podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań dotyczy ulepszania procesów nabywania, łączenia i kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności koniecznych do planowania procesów i ich implementacji. Dodatkowo w ramach współpracy z Uczelnią Pracownicy przeprowadzą Prace B+R ustanawiające zakres oddziaływania Uczelni na sieć uwzględniające elastyczność, magazynowanie, udostępnianie energii z magazynów zarówno od Uczelni jak i od Spółki. Każdorazowo wykonywane czynności będą badane pod kątem spełnienia warunków koniecznych do uznania ich za Działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT i art. 4a pkt 28) Ustawy o CIT.

Pracownicy zatem będą wykonywali szereg czynności wykorzystujących ich dotychczasową wiedzę celem wdrożenia innowacyjnego Nowego Procesu w porozumieniu z Uczelnią. Ponadto, poprzez wykonywane Prace B+R Pracownicy będą kreowali nową wartość dodaną dla Spółki, tzn. całkowicie Nowy Proces zarządzania siecią niskiego i średniego napięcia i stworzenie Mikrosieci. Jednocześnie w wyniku tych prac Spółka zwiększy dotychczasową wiedzę o najnowsze rozwiązania w sektorze energetyki uwzględniając obowiązujące prawo mające na celu gospodarne zarządzanie sieciami energetycznymi w powiązaniu z innymi uczestnikami rynku.

Tym samym wprowadzenie do Spółki Nowego Procesu nie będzie stanowiło jedynie wdrożenia gotowego rozwiązania technologicznego, ale szereg prac analitycznych o charakterze koncepcyjnym i technicznym wymaganym do spełnienia przesłanek elastyczności i bezpieczeństwa sieci.

Spółka w związku z zatrudnieniem Pracowników (zarówno na umowę o pracę jak i umów cywilnoprawnych), którzy prowadzić będą Prace B+R, ponosi i będzie ponosić w przyszłości, następujące Koszty pracownicze:

a)wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

b)premie, bonusy i nagrody,

c)wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie itp.);

d)koszty Spółki, związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne (z wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe pracowników tj. składkę rentową, wypadkową, emerytalną.

Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu zatrudnienia Pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią i będą stanowiły po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT. Natomiast wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu zatrudnienia Pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają i będą miały bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią/będą stanowiły należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT.

Możliwe, że Pracownicy w ramach czasu pracy będą wykonywali także inne niezwiązane z Projektem czynności. Celem wyodrębnienia tych zadań Spółka prowadzi Ewidencję Czasu Pracy, umożliwiającą wyodrębnienie czynności mających charakter Działalności B+R od czynności rutynowych oraz innych prac niezwiązanych z Projektem. Na tej podstawie w przypadku, gdy dany Pracownik będzie zajmować się częściowo Działalnością B+R Spółka zamierza odliczyć od podstawy opodatkowania Koszty kwalifikowane ponoszone na rzecz danego Pracownika w danym miesiącu w takiej części, w jakiej wykonuje on prace twórcze realizowane w Projekcie. Z kolei pozostała część kosztów wynagrodzeń, która nie jest związana z Działalnością B+R nie będzie stanowiła Kosztów kwalifikowanych.

Koszty nabycia sprzętu

Spółka poniesie w związku z Projektem koszty na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej Działalności B+R, tj. nowych wyłączników, transformatorów oraz nowe rozdzielnice SN i nN oraz systemy komunikacji (…).

Sprzęt ten będzie służył wykonywaniu czynności związanych z Działalnością B+R, bez których Projekt nie mógłby zostać zrealizowany. Nabyty sprzęt będzie zatem stanowił sprzęt specjalistyczny, ze względu na specyficzne zastosowanie dedykowane jedynie dla Spółki, konieczne do spełnienia kluczowych założeń Projektu.

W przypadku, gdy zakup sprzętu będzie objęty dofinansowaniem np. w ramach dotacji z Funduszu Modernizacyjnego, Spółka uwzględni jedynie koszt nabycia sprzętu w części pokrytej z własnych środków.

Koszty ekspertyz

Spółka może również w toku prac nad Projektem uznać, że dane zagadnienie wymaga uzupełnienia o ekspercką wiedzę naukową, jaką dysponują przedstawiciele nauki. Spółka współpracuje w tym zakresie z (…). Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości może rozwinąć współpracę z innymi Podmiotami Naukowymi.

W takiej sytuacji Spółka zawrze stosowne umowy (np. ramowe umowy o współpracy) i będzie korzystała z ekspertyz, opinii, usług doradczych lub usługi równorzędnych. Spółka w ramach współpracy z Podmiotami Naukowymi może także w przyszłości nabywać gotowe wyniki badań naukowych. Wszelkie usługi, opinie, ekspertyzy, wyniki badań otrzymywane zarówno od (…) jak i innych Podmiotów Naukowych będą wykorzystywane na potrzeby Działalności B+R związanej z Projektem.

Koszty amortyzacji

Spółka do działalności B+R wykorzystuje i będzie wykorzystywała ŚT lub WNiP, od których odpisy amortyzacyjne będzie zaliczać do KUP w danym roku podatkowym. Odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) będą dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję ŚT lub WNiP. Odliczenie Kosztów amortyzacji dotyczy i będzie dotyczyło tylko tych aktywów i WNIP, które nie są wymienione w negatywnym katalogu ŚT/WNiP niepodlegających amortyzacji, ujętych w art. 16c Ustawy o CIT.

Niewykluczone, że w toku prac powstaną również zakończone wynikiem pozytywnym prace rozwojowe podlegające amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT. Zważywszy na fakt, że prowadzone prace dotyczące Projektu mają charakter innowacyjny to na dzień sporządzenia wniosku Wnioskodawca nie jest w stanie stwierdzić , czy w wyniku Projektu powstanie taki WNiP. Niemniej jednak, jeśli w ramach Projektu powstaną zakończone wynikiem pozytywnym prace rozwojowe Wnioskodawca będzie miał:

a)możliwość określenia kosztów związanych z Działalnością B+R opierając się na szczegółowej ewidencji,

b)produkt/technologia będą ściśle ustalone na podstawie prowadzonej dokumentacji Projektu,

c)techniczna przydatność produktu lub technologii zostanie przez Spółkę odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie Wnioskodawca podejmie decyzję o stosowaniu technologii,

d)koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Wnioskodawca na zasadach wskazanych powyżej będzie uznawać dokonywane od zakończonych prac rozwojowych odpisy amortyzacyjne, jako Koszty kwalifikowane w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a zgodnie z treścią art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT.

D.Ewidencja Kosztów Kwalifikowanych

Spółka prowadzi oddzielną ewidencję dedykowaną dla Projektu (również w formie arkuszy kalkulacyjnych Excel) w myśl art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, która pozwoli na wyszczególnienie Kosztów kwalifikowanych związanych z Projektem. Prowadzona ewidencja zapewnia możliwość:

1.rozliczenia Projektu, tak by jedynie wymienione w art. 18d ust. 2 i ust. 2a i 3 Ustawy o CIT Koszty kwalifikowane były wykazywane na koncie analitycznym właściwym dla Projektu. Pozostałe koszty z rozliczeń miesięcznych będzie ujmowana na koncie analitycznym właściwym dla działalności niestanowiącej Działalności B+R i nie będzie wliczana do Ulgi B+R,

2.oddzielenia kosztów nabycia sprzętu specjalistycznego (niebędącego ŚT) wykorzystywanego bezpośrednio w Projekcie od kosztów zakupu innych urządzeń niewykorzystywanych do Projektu;

3.ujmowania odpisów od ŚT i WNiP wykorzystywanych na cele Projektu poprzez ewidencję (w ramach arkusza kalkulacyjnego Excel) zawierającego dane takie jak: projekt, liczba godzin faktycznie przepracowanych z użyciem danego ŚT/WNiP wraz z proporcją jaką godziny wykorzystania danego ŚT/WNiP do pracy na rzecz Projektu spełniają przesłankę Działalności B+R w danym miesiącu w ogólnym czasie dostępności danego ŚT lub WNiP;

4.w przypadku zakończonych prac rozwojowych (o ile takie powstaną) zgodnie z art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT Wnioskodawca na podstawie prowadzonej ewidencji analitycznej do Kosztów kwalifikowanych zaliczy odpisy amortyzacyjne od zakończonych prac rozwojowych w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a Ustawy o CIT;

5.ewidencjonowania odpisów amortyzacyjnych od ŚT/WNiP powstałych w wyniku Działalności B+R wraz z wykazaniem w kwocie odpisów amortyzacyjnych udziału wydatków tej działalności w całkowitych wydatkach poniesionych na budowę danego ŚT oraz częścią odpisu stanowiącą Koszt kwalifikowany w związku z Projektem;

6.wyszczególnienia w ramach Ewidencji Czasu Pracy, w jakiej części czas danego Pracownika przeznaczony na realizację faktycznej Działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy danego Pracownika. W przypadku, gdy Pracownik będzie zajmować się częściowo Działalnością B+R, Spółka zamierza odliczyć koszty wynagrodzeń ponoszone na rzecz danego Pracownika w danym miesiącu w takiej części, w jakiej pracownik wykonuje czynności stanowiące Działalność B+R.

W ramach niniejszego wniosku Spółka zwraca się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawidłowości zakwalifikowania prowadzonych przez nią prac odnoszących się do Projektu, jako Działalności B+R i możliwości odliczenia poniesionych Kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania w ramach Ulgi B+R.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Pismem z 29 marca 2024 r. (data wpływu 2 kwietnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:

Pytanie 1:

Spółka zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w okresie od (…) r. do planowanego zakończenia Projektu w (…) r. (koniec prac badawczych i analiz). W przypadku przedłużenia okresu realizacji Projektu, Spółka zamierza korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej również w latach następnych, przy założeniu, że nie ulegną zmianie pozostałe założenia Projektu. Jednocześnie wskazali Państwo, że szacowany czas realizacji Projektu obejmuje lata (…).

Pytanie 2:

Za przebudowę sieci elektroenergetycznej C. będą odpowiadali wykonawcy zewnętrzni. C. będzie odpowiedzialny za późniejsze ewentualne operacje na Sieci oraz analizę wyników.

Pytanie 3:

Pracownicy Spółki będą łączyć, kształtować i wykorzystywać wiedzę z zakresu elektrotechniki i energetyki. Wiedza ta i umiejętności będą wykorzystywane na potrzeby Projektu, który obejmuje budowę (…), która prowadzi do lepszego monitorowania i komunikacji między obiektami energetycznymi.

Wskazana wiedza z zakresu elektrotechniki i energetyki jest wykorzystywana również, ze względu na wykonywanie odpowiednich przełączeń, w takim zbudowaniu sieci, aby możliwe było przetestowanie funkcjonowania trybu wyspowego (zasilania klientów przez innego klienta, bez udziału C.). Co więcej przyczyni się do wypracowania modelu rozliczania klientów świadczących usługi na rzecz C. (z zakresu regulowania przepływu energii).

Na pytanie 4: Czy wszystkie ze wskazanych we wniosku etapów Państwa działalności (określone we wniosku w sekcji „Harmonogram realizacji Projektu”) oraz prace wymienione w pkt 1-9 sekcji „Zakres Projektu”: szczególnie: „7. opracowanie modeli matematycznych pozwalających na optymalizację pracy układu Mikrosieci (optymalny punkt pracy), w tym dorobku mixu technologii magazynowania z punktu widzenia dystrybutora” prowadzą/będą Państwo prowadzić samodzielnie odpowiedzieli Państwo, że prace te będą prowadzone również przy wykorzystaniu wykonawców zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku odpowiedzi na pytanie 2.

Pytanie 5:

Prace Spółki nie zmierzają jedynie do dostarczenia dostawcom zewnętrznym lub (…) analiz / danych / wymagań, które mają charakter informacyjny i nie zostały wytworzone w procesie twórczym, a będą dla tych podmiotów bazą do przeprowadzenia prac o charakterze twórczym. Co więcej potrzeba będzie analiza pracy sieci, aby możliwe było świadczenie usług elastyczności przez klientów.

Pytanie 6:

Zgodnie z zaprezentowanym we wniosku o wydanie interpretacji stanem faktycznym Spółka w związku z zatrudnieniem Pracowników (zarówno na umowę o pracę jak i umów cywilnoprawnych) którzy prowadzić będą Prace B+R, będzie ponosiły w przyszłości koszty związane z dodatkami za pracę w godzinach nadliczbowych oraz ubezpieczenie na życie (str. 8 wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej).

Jednocześnie wskazali Państwo, że w przypadku ich wystąpienia, stanowią / stanowiły / będą stanowić one koszty kwalifikowane wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R prowadzonymi przez Spółkę

Pytanie 7:

Wszystkie wskazane we wniosku i uzupełnieniu wniosku koszty, które Spółka chce zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, Spółka zamierza odliczyć z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 8:

Na moment składania wniosku oraz przedmiotowej odpowiedzi na wezwanie, Spółka nie posiada jeszcze określonej listy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należących do Spółki, które będą wykorzystywane do realizacji Projektu.

Pytanie 9:

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, oraz będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 10:

Spółka standardowo nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej – środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które powstaną w ramach projektu będą wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Natomiast w piśmie z 30 kwietnia (data wpływu 30 kwietnia 2024 r.) w odpowiedzi na drugie wezwanie wskazali Państwo, że:

Pytanie 1:

1.w zakresie modernizacji istniejącej stacji transformatorowej średniego (SN) i niskiego napięcia (nN) do standardu (…) obejmującej opomiarowanie i sterowanie sieci SN i nN – prace wykonywane przez wykonawcę zewnętrznego;

2.w zakresie budowy układu/układów magazynowania energii przyłączonych bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej w stacji SN/nN w celu wsparcia stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej na styku z Mikrosiecią - prace wykonywane przez wykonawcę zewnętrznego oraz (…);

3.w zakresie budowy układu/układów telekomunikacyjnych w stacjach SN/nN w oparciu o technologię (…) umożliwiającą przesył informacji po istniejących przewodach po liniach niskich i średnich napięć w celu wsparcia transmisji danych w sieci dystrybucyjnej i poprawy niezawodności i bezpieczeństwa transmisji danych - prace wykonywane przez wykonawcę zewnętrznego;

4.w zakresie opracowania wytycznych technicznych do zarządzania i eksploatacji sieci na styku z klastrami energii (Mikrosieci) - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

5.w zakresie badania korzyści i ograniczeń technologicznych związanych ze sterowaniem nowych włączników do sieci niskiego napięcia - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

6.w zakresie prac analitycznych i koncepcyjnych związanych z nowym transformatorem obejmujących weryfikację parametrów i ich dostosowanie - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

7.w zakresie opracowania modeli matematycznych pozwalających na optymalizację pracy układu Mikrosieci (optymalny punkt pracy), w tym doboru mixu technologii magazynowania z punktu widzenia dystrybutora - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

8.w zakresie analizy wzorca produkcji i poboru energii w czasie - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

9.w zakresie weryfikacji i analizy parametrów jakościowych sieci, parametrów napięciowych, podtrzymywania fragmentów sieci w ramach nowych rozwiązań zastosowanych w ramach Projektu - Prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

10.w zakresie Etapu I: Opracowanie założeń i prace koncepcyjne nad Projektem - prace projektowe będą wykonywane przez firmę zewnętrzną;

11.w zakresie Etapu II: Opracowanie algorytmów i kryteriów pracy mikrosieci oraz symulacji działań - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.;

12.w zakresie Etapu III: przygotowanie sieci el – en do realizacji projektu – wskazali Państwo, że na obecnym etapie, nie jest koniecznym przygotowanie sieci do realizacji projektu – zarządzaniem siecią po wykonaniu wszystkich prac w terenie będzie zajmowała się spółka będąca członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.

13.w zakresie Etapu IV: testy oraz walidacja procesów - prace wykonywane przez spółkę z Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.

Pytanie 2:

Prace wymienione w punkcie 1, 2 i 3 odpowiedzi na pytanie 1 będą polegały na weryfikacji, czy zaproponowane przez wykonawcę urządzenia spełniają standardy i założenia Wnioskodawcy.

Pytanie 3 i 4:

Na moment sporządzenia odpowiedzi Spółka nie posiada środków trwałych, wykorzystywanych w działalności opisanej we wniosku.

Pytanie 5:

Na moment sporządzenia odpowiedzi Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R koszty związane z wypłatą należności na rzecz pracowników realizujących prace w ramach działalności, które uznają za badawczo-rozwojową, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w tym również wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu lub innej nieobecności w pracy.

Pytania

1.Czy przedstawioną działalność Spółki w zakresie prowadzonego przez nią Projektu można uznać za działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT – uprawniającą do skorzystania z ulgi B+R zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT?

2.Czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty wynagrodzeń ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT?

3.Czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 – Koszty nabycia sprzętu ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT?

4.Czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty ekspertyz ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT stawią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT?

5.Czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - Koszty amortyzacji ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2a i 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania nr 1, 3, 4, 5 oraz pytanie nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Projektu prace stanowią działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi B+R.

Ad 2

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Ad 3

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Ad 4.

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT.

Ad 5

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2a i 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Ad 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT Działalność B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawo SWiN),

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawo SWiN).

Natomiast prace rozwojowe (art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT i art. 4 ust. 3 w związku z art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN, dalej: „Prace rozwojowe”) są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Zakres Prac B+R (szczegółowo przedstawiony w pkt. B) w ocenie Spółki spełnia kryteria uznania go za Działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt. 28 Ustawy o CIT. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w ramach Projektu będzie wykonywał Prace rozwojowe.

Wykonywane Prace rozwojowe w ramach Nowego Procesu należy w ocenie Wnioskodawcy zweryfikować pod względem elementarnych cech stanowiących o Działalności B+R, tzn. ocenić, czy spełniają kryteria:

1.twórczości,

2.systematyczności,

3.zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczość

Prowadzone przez Spółkę czynności wykonywane w ramach Projektu należy w pierwszej kolejności ocenić biorąc pod uwagę, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż Działalność B+R to taka aktywność, która nastawiona jest „(…) na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru” (vide: wyrok WSA w Krakowie z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 624/17 oraz wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt. II FSK 3589/17).

Ponadto, zgodnie z pkt. 33 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej: „Objaśnienia”) „(…) na potrzeby działalności B+R, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac B+R) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności B+R może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym/przyszłym, prowadzone w Spółce Prace rozwojowe będą polegały na wykorzystaniu inteligentnych systemów zarządzania siecią wraz z zastosowaniem nowych urządzeń dostosowanych do obecnych standardów technologicznych celem utworzenia Mikrosieci z udziałem a Uczelni jako aktywnego uczestnika sieci (flekskonsumenta).

Projekt wymaga opracowania przez Pracowników unikatowych rozwiązań, których następstwem będzie kompleksowo działająca Mikrosieć w oparciu o systemy (…), (…) i nowe urządzenia specjalistyczne. Dzięki temu Uczelnia będzie nie tylko udostępniała wytworzoną bioenergię pochodzącą z fotowoltaiki, ale będzie miała możliwość pobierania energii z sieci Spółki.

Parametry i specyfikacja techniczna nowych urządzeń zostaną zrealizowane w oparciu o kompetencje, wiedzę, umiejętności i inwencję twórczą Pracowników, które następnie przełożą się na specyfikację techniczną dla producenta.

W konsekwencji Prace B+R wykonywane przez Pracowników Spółki będą obejmowały, m.in.: prace analityczne, koncepcyjne, technologiczne, których celem jest opracowania stosownych wytycznych dla nowej, „inteligentnej” technologii i urządzeń z nią współpracujących (transformatory i wyłączniki) niestosowanych dotychczas w Spółce. Zespół wykonywanych przez Pracowników Prac B+R oraz produkty końcowe związane z opracowaniem danego rozwiązania mają zatem charakter innowacyjny na poziomie Spółki i wiążą się z wprowadzeniem zmian w obecnej sieci oraz dołączeniem we współpracy z Uczelnią lokalnej Mikrosieci.

Twórczość działalności B+R w Projekcie przejawia się zatem poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w Spółce i wytworzenie Nowego Procesu.

Systematyczność

W myśl pkt 40 Objaśnień „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość.”

Prace rozwojowe prowadzone w ramach Projektu zostały uprzednio zaplanowane i będą realizowane systematycznie zgodnie z harmonogramem . Spółka wskazuje, że prace dotyczące Projektu opisane we wniosku są wyodrębnione. W zależności od wyników, prace będą na bieżąco aktualizowane/modyfikowane uwzględniając specyfikę Projektu. Są do nich przypisane określone budżety oraz zespół Pracowników.

Prace B+R związane z realizacją Projektu są zatem prowadzone przez Spółkę w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego).

W tym kontekście, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace spełniają obok twórczości także przesłankę systematyczności zawartą w definicji Działalności B+R.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań

Objaśnienia (pkt 43) wskazują, że: „w świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność B+R to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).”

Skoro zatem Działalność B+R to nie tylko zespół działań podejmowanych nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności (dot. badań naukowych), ale także (alternatywnie) nakierowanych na wykorzystanie dostępnej już wiedzy i umiejętności (dot. Prac rozwojowych) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług, to zdaniem Wnioskodawcy kryterium zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań należy uznać za spełnione. Świadczy o tym szeroki zakres prac wykonywanych przez jej Pracowników. Do realizowanych czynności wykorzystują oni wiedzę specjalistyczną dot. energetyki, w tym znajomość nowych technologii oraz regulacji energetycznych wykorzystywaną na potrzeby stworzenia Nowego Procesu z udziałem sieci wytworzonej przez podmiot zewnętrzny.

Zgodnie z powyższą argumentacją Spółka w ramach wykonywanych Prac B+R podejmuje i będzie podejmowała działalność w sposób twórczy, systematyczny zwiększając dotychczasowe zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzone przez Wnioskodawcę w ramach Projektu Prace B+R stanowią zatem Działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z Ulgi B+R.

Część wspólna uzasadnienia stanowiska zawartego w pkt. 2 - 5

W ocenie Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań od 2-5 należy w pierwszej kolejności zbadać, czy wszystkie zasady konieczne do skorzystania z Ulgi B+R i odliczenia Kosztów kwalifikowanych zostaną spełnione przez Spółkę.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT w ramach Ulgi B+R podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 tej samej ustawy, KUP poniesione na Działalność B+R (Koszty kwalifikowane). Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje Kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach Ulgi B+R zostały wymienione w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, tj. m.in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT (wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację Działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT (wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie Działalności B+R pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej Działalności B+R, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez Podmiot Naukowy, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby Działalności B+R;

Dodatkowo ustawodawca w myśl art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT określił, że w przypadku WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT, za Koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tego WNiP odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a Ustawy o CIT.

Kosztami kwalifikowanymi mogą również być dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do KUP, odpisy amortyzacyjne od ŚT i WNiP wykorzystywanych w prowadzonej Działalności B+R, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (art. 18d ust. 3 i 3k Ustawy o CIT).

Każde z powyżej wymienionych Kosztów kwalifikowanych stosownie do treści art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT podlegają odliczeniu, jeżeli wydatki nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Jednocześnie wszystkie odliczenia kosztów kwalifikowanych z tytułu Ulgi B+R powinny zostać wyodrębnione w ewidencji rachunkowej zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT. Jednak art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT przewiduje także, że w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (ulga na innowacyjnych pracowników).

Kwota kosztów kwalifikowanych zgodnie art. 18d ust. 7 pkt 3 Ustawy o CIT dla podatnika innego niż CBR nie może przekroczyć 100% Kosztów materiałów i surowców, Kosztów nabycia sprzętu, Kosztów ekspertyz, Kosztów korzystania z aparatury badawczej, Kosztów amortyzacji prac rozwojowych oraz ŚT i WNiP wykorzystywanych do Działalności B+ R (art. 18d ust. 2 pkt 2-5 i ust. 2a i 3 Ustawy o CIT) oraz 200% Kosztów pracowniczych (art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT).

Wnioskodawca zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym/przyszłym zaznacza, że:

1.Spółka poniosła/poniesie koszty na Działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 w zw. z art. 18d Ustawy o CIT jeżeli stanowisko przedstawione w pyt. nr 1 będzie pozytywne;

2.wskazane Koszty kwalifikowane objęte są zakresem art. 18d ust. 2, 2a i 3 Ustawy o CIT,

3.poniesione wydatki na Działalność B+R zostaną zaliczone do KUP w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT;

4.prowadzi odpowiednią ewidencję rachunkową zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT i ma możliwość wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych od kosztów niepodlegających odliczeniu w ramach Ulgi B+R;

5.Koszty kwalifikowane nie są i nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT,

6.odpisy amortyzacyjne od kosztów zakończonych prac rozwojowych będą stanowiły Koszt kwalifikowany w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a Ustawy o CIT;

7.nie będzie dokonywała odliczenia ramach Ulgi B+R kosztów odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,

8.odliczenie Kosztów kwalifikowanych z tytułu Ulgi B+R nastąpi zgodnie z limitami dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych wskazanymi w art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT dla jednostki nieposiadającej statusu CBR;

9.nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz na rzecz Spółki nie została wydana decyzji o wsparciu, która mogłaby ograniczyć możliwość zastosowania Ulgi B+R w związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

W ocenie Wnioskodawcy ze względu na zakres prowadzonej Działalności B+R w oparciu o definicje wskazane w art. 4a pkt 26 i 28 Ustawy o CIT warunki do odliczenia Kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację Projektu w ramach Ulgi B+R zostaną spełnione.

Celem uzupełnienia Spółka przedstawia również uzasadnienie do poszczególnych Kosztów kwalifikowanych w podziale na dane kategorie będące przedmiotem pytań 2- 5 niniejszego wniosku.

Ad 2

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT za Koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę, wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu składek ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów wynagrodzeń dla zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie umowę zlecenia lub umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT), oraz sfinansowane przez płatnika składki ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności B+R pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Dodatkowo, zgodnie z art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach Ulgi B+R podlega limitowaniu. W przypadku Kosztów pracowniczych limit ten wynosi 200% (art. 18d ust. 7 pkt 3 Ustawy o CIT).

Powyższe oznacza, iż do Kosztów kwalifikowanych można zaliczyć m.in. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy lub umowy zlecenie/umowy o dzieło, jak również sfinansowane przez płatnika składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Warunkiem jest jednak, określenie części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wnioskodawca zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym/przyszłym na podstawie prowadzonej ewidencji będzie wyodrębniał ww. Koszty kwalifikowane pod warunkiem, że Pracownicy będą realizowali wskazany cel, tj. wykonali Prace B+R (w części dotyczącej zadań faktycznie realizowanych przez Pracowników w ramach Działalności B+R). Spółka celem wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych będzie prowadzić stosowną Ewidencję Czasu Pracy oraz odrębną ewidencję księgową pozwalającą na określenie części, w jakiej czas dedykowanych do Projektu Pracowników przeznaczony na realizację Działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, wyłączając prace rutynowe i inne prace, które nie stanowią czynności twórczych. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, koszty zatrudnienia danego Pracownika w proporcji odpowiadającej czasowi jego pracy poświęconemu na Działalność B+R, będą mogły zostać zaliczone do Kosztów kwalifikowanych, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT.

Spółka nie zaliczy do Kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia wypłaconego za okres absencji gdy Pracownik nie wykonywał faktycznie Prac B+R np. w związku z urlopem lub wypłatą świadczenia chorobowego.

Mając powyższe na uwadze i biorąc pod uwagę zasady określone w części wspólnej uzasadnienia Wnioskodawca stoi na stanowisku iż Koszty pracownicze związane z realizacją Projektu stanowią Koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT i mogą w ramach Ulgi B+R pomniejszyć podstawę opodatkowania z zachowaniem ustawowego limitu 200%.

Ad 3

Zgodnie z art. 18d ust. pkt 2a Ustawy o CIT za Koszty Kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, bezpośrednio związanych i wykorzystywanych w prowadzonej Działalności B+R.

Wnioskodawca wskazuje, że pojęcie „sprzęt specjalistyczny” nie zostało zdefiniowane w ustawie CIT (ustawodawca wskazał jedynie przykładowe wyliczenie rodzajów sprzętu, tj. naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe). Niemniej jednak, doktryna prawa podatkowego wskazuje, że przez „sprzęt specjalistyczny powinno się rozumieć sprzęt, którego zastosowanie jest ściśle związane z Działalnością B+R. Ustalenie, czy nabyty sprzęt stanowi „sprzęt specjalistyczny” powinno także uwzględniać specyfikę branży, której dotyczą badania” (K. Gil, A. Obońska, A. Waclawczyk, A. Walter., Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Warszawa 2019, s. 1064).

Spółka planuje zakupić w toku prac nad Projektem m.in. transformatory, wyłączniki. Zakupiony sprzęt będzie związany bezpośrednio z realizacją Nowego Procesu ze względu na swoją specyfikę oraz zindywidualizowane i opracowane w ramach Prac B+R parametry techniczne.

Wyodrębnienie poszczególnych kosztów jako związanych z Działalnością B+R zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami wskazanymi w stanie faktycznym/przyszłym, tzn. Spółka będzie każdorazowo miała możliwość powiązania kosztów z Projektem na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej i dodatkowo prowadzonych zestawień kosztów.

W ocenie Wnioskodawcy, w stanie opisanym we wniosku, urządzenia zakupione do celów realizacji Projektu stanowią i będą stanowić sprzęt specjalistyczny, ponieważ ich zastosowanie ma bezpośredni związek ze stworzeniem Nowego Procesu, tj. Działalności B+R. W świetle przedstawionego stanowiska, zdaniem Wnioskodawcy, Koszty sprzętu (nieznajdującego się w ewidencji ŚT i WNiP) poniesione na realizację Projektu będą stanowiły Koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 1 pkt 2a) Ustawy o CIT możliwe do odliczenia przez Spółkę w ramach Ulgi B+R.

Ad 4

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT, za Koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej Działalności B+R.

Zgodnie z założeniami Projektu Spółka będzie w ramach tworzenia Nowego Procesu współpracowała z (…), niewykluczone w ramach bieżących potrzeb będzie również nabywała ekspertyzy/usługi doradcze również od innych podmiotów wyspecjalizowanych w sektorze energetycznym uznawane za Podmioty Naukowe.

Zatem zdaniem Spółki na podstawie ww. przepisu za Koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie na podstawie umowy przez Podmiot naukowy i na potrzeby prowadzonej Działalności B+R.

Wnioskodawcy stoi na stanowisku, że w przypadku zlecenia lub wykorzystania badań naukowych od Podmiotów Naukowych dla celów Nowego Procesu Spółka będzie miała prawo do rozpoznania Kosztów ekspertyz jako Kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania na zasadach przewidzianych dla rozliczenia Ulgi B+R zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3) Ustawy o CIT.

Ad 5

Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do KUP, odpisy amortyzacyjne od ŚT i WNiP wykorzystywanych w prowadzonej Działalności B+R, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Ponadto, specyfika odpisów amortyzacyjnych powoduje obowiązek uwzględniania także postanowień art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT. Zgodnie z powołanym przepisem, KUP są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz WNiP (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 Ustawy o CIT (katalog negatywny/wyłączający KUP).

W przypadku WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT amortyzacji podlegają koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,

Natomiast za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tego WNiP odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 (art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT).

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od ŚT/WNiP stanowiły Koszty kwalifikowane.

Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R pod warunkiem, że:

1.odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R powinny dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję ŚT albo WNiP;

2.zostały zaliczone do KUP w rozumieniu art. 15 ust.1 Ustawy CIT oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym,

3.ŚT i WNiP nie mogą zostać wymienione w art. 16c Ustawy CIT negatywnym katalogu ŚT/WNiP niepodlegających amortyzacji;

4.nie dotyczą ŚT/ WNiP wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, oraz

5.ŚT/WNiP, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej Działalności B+R;

6.zakończone prace rozwojowe powinny spełniać dyspozycję art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT w zw. z art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym/przyszłym wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, zatem Spółka będzie uprawniona do uznania odpisów amortyzacyjnych za Koszt kwalifikowany zgodnie z art. 18d ust. 2a i 3 Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie ustalenia:

  • czy przedstawioną działalność Spółki w zakresie prowadzonego przez nią Projektu można uznać za działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT – uprawniającą do skorzystania z ulgi B+R zgodnie z art. 18d Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty wynagrodzeń ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT – z wyłączeniem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) – jest prawidłowe;
  • czy koszty nabycia sprzętu ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty ekpertyz ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art.18d. ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT stawią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CITjest prawidłowe;
  • czy koszty amortyzacji ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d. ust. 2a i 3 Ustawy o CIT stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CITjest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przy odniesieniu wskazanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z opisu sprawy wynika, że jednym z realizowanych obecnie przez Spółkę projektów jest budowa (…), która prowadzi do lepszego monitorowania i komunikacji między obiektami energetycznymi. Projekt ma ograniczyć ryzyko mechanizmu nierynkowego ograniczania w wytwarzaniu odnawialnej energii elektrycznej, ale również zastosowanie rozwiązań związanych z rynkiem mocy określającym bilans zapotrzebowania na energię elektryczną względem produkcji, w tym pokrywania jej deficytów. Projekt obejmuje prace pilotażowe i demonstracje rozwiązań cyfrowych w systemach energetycznych, analizę technologiczną, ustalenie zasad współpracy z Uczelnią (…) pod kątem technicznym i prawnym oraz ustalenie parametrów technicznych nowych urządzeń.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec tego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć –powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazują Państwo, że prace B+R są i będą wykonywane przez specjalnie powołane zespoły specjalistów, które składają się z Pracowników Spółki (osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło). Zespół wykonywanych przez Pracowników Prac B+R ma i będzie miał charakter innowacyjny na poziomie Spółki i całej PGK, gdyż wcześniej żadna ze Spółek nie korzystała z rozwiązania przewidzianego w Projekcie. Spółka w ramach Projektu prowadzi/będzie prowadziła prace analityczne, opracuje parametry technologiczne nowych urządzeń (transformatory, wyłączniki) oraz dokona analizy związanej z nowymi rozwiązaniami systemowymi i współpracą z Uczelnią. Prace te będą prowadzone również przy wykorzystaniu wykonawców zewnętrznych. W tym zakresie prace te będą podlegały weryfikacji, czy zaproponowane przez wykonawcę urządzenia spełniają standardy i założenia Spółki. Przez Spółkę z Grupy Kapitałowej zostaną natomiast przeprowadzone następujące prace:

1. opracowanie wytycznych technicznych do zarządzania i eksploatacji sieci na styku z klastrami energii (Mikrosieci);

2. badanie korzyści i ograniczeń technologicznych związanych ze sterowaniem nowych włączników do sieci niskiego napięcia;

3. prace analityczne i koncepcyjne związane z nowym transformatorem obejmujące weryfikację parametrów i ich dostosowanie;

4. opracowanie modeli matematycznych pozwalających na optymalizację pracy układu Mikrosieci (optymalny punkt pracy), w tym doboru mixu technologii magazynowania z punktu widzenia dystrybutora;

5. analiza wzorca produkcji i poboru energii w czasie;

6. weryfikacja i analiza parametrów jakościowych sieci, parametrów napięciowych, podtrzymanie fragmentów sieci w ramach nowych rozwiązań zastosowanych w ramach Projektu,

a nadto przeprowadzone zostaną etapy: Etap II: Opracowanie algorytmów i kryteriów pracy mikrosieci oraz symulacji działań i Etap IV: testy oraz walidacja procesów. Na obecnym etapie, nie jest koniecznym przygotowanie sieci do realizacji projektu – zarządzaniem siecią po wykonaniu wszystkich prac w terenie będzie zajmował się spółka będąca członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej B., tj. C. sp. z o.o.

W oparciu o przeprowadzone przez Pracowników czynności powstaną:

  • wyprodukowane na indywidualne zamówienie Spółki i zgodnie z jej wytycznymi opracowanymi w ramach Prac B+R nowe urządzenia, które pozwolą na skomunikowanie i automatyczne dostosowywanie do sieci;
  • zautomatyzowane magazyny w sieci dystrybucyjnej;
  • system do komunikacji z wykorzystaniem sieci średniego napięcia w oparciu o technologię (…);
  • samowystarczalna Mikrosieć.

Poprzez wykonywane Prace B+R Pracownicy będą kreowali nową wartość dodaną dla Spółki, tzn. całkowicie Nowy Proces zarządzania siecią niskiego i średniego napięcia i stworzenie Mikrosieci. Wprowadzenie do Spółki Nowego Procesu nie będzie stanowiło jedynie wdrożenia gotowego rozwiązania technologicznego, ale szereg prac analitycznych o charakterze koncepcyjnym i technicznym wymaganym do spełnienia przesłanek elastyczności i bezpieczeństwa sieci. Prace Spółki nie zmierzają jedynie do dostarczenia dostawcom zewnętrznym lub (…) analiz / danych / wymagań, które mają charakter informacyjny i nie zostały wytworzone w procesie twórczym, a będą dla tych podmiotów bazą do przeprowadzenia prac o charakterze twórczym. Co więcej, potrzebna będzie analiza pracy sieci, aby możliwe było świadczenie usług elastyczności przez klientów.

Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie budowy (...), ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

(i) robiący coś regularnie i starannie,

(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Wobec tego najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że prace w ramach projektu dotyczącego budowy (…) będą prowadzone w sposób systematyczny i według harmonogramu.

To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej – systematyczność – w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, wynika że w Projekcie zostaną wykorzystane wewnętrzne zasoby Spółki, w tym głównie wiedza i know-how jej Pracowników. Pracownicy zatem będą wykonywali szereg czynności wykorzystujących ich dotychczasową wiedzę celem wdrożenia innowacyjnego Nowego Procesu w porozumieniu z Uczelnią. W wyniku prac Spółka zwiększy dotychczasową wiedzę o najnowsze rozwiązania w sektorze energetyki, uwzględniając obowiązujące prawo mające na celu gospodarne zarządzanie sieciami energetycznymi w powiązaniu z innymi uczestnikami rynku. Pracownicy Spółki będą łączyć, kształtować i wykorzystywać wiedzę z zakresu elektrotechniki i energetyki. Wiedza ta i umiejętności będą wykorzystywane na potrzeby Projektu, który obejmuje budowę (…), zasilanego z innowacyjnego układu magazynowania energii, rozproszonych źródeł energii odnawialnej oraz rozwoju systemu wizualizacji sieci, która prowadzi do lepszego monitorowania i komunikacji między obiektami energetycznymi. Wskazana wiedza z zakresu elektrotechniki i energetyki jest wykorzystywana również, ze względu na wykonywanie odpowiednich przełączeń, w takim zbudowaniu sieci, aby możliwe było przetestowanie funkcjonowania trybu wyspowego. Co więcej, przyczyni się do wypracowania modelu rozliczania klientów świadczących usługi na rzecz C. (z zakresu regulowania przepływu energii).

Zatem to pozwala uznać, że Spółka będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość tych czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo wskazali, podejmowane przez Spółkę działania – w ramach Projektu – polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem prac rutynowych, w tym ulepszeń mających charakter rutynowych lub okresowych zmian. Poszczególne zadania powierzane Pracownikom (zakwalifikowane jako Działalność B+R) będą stanowić działalność twórczą podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań dotyczy ulepszania procesów nabywania, łączenia i kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności koniecznych do planowania procesów i ich implementacji.

Zatem pozwala to uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność polegająca na budowie (...) spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Tym samym, realizowane przez Państwa prace w zakresie projektu zmierzającego do budowy (…) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy zdnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. osystemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit.austawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje wcałości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, wszczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie wprowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika zumowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, wszczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Na podstawie art. 18d ust. 3 updop:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Z kolei w świetle art. 18d ust. 3k updop:

Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, októrych mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa wust.2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust.2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia zjednostką naukową wrozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie wodniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane wkalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych wustawy o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wobec tego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka w związku z zatrudnieniem Pracowników (zarówno na umowę o pracę jak i umów cywilnoprawnych), którzy prowadzić będą Prace B+R, ponosi i będzie ponosić w przyszłości, następujące Koszty pracownicze:

a)wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

b)premie, bonusy i nagrody,

c)wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie itp.);

d)koszty Spółki, związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne (z wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe pracowników tj. składkę rentową, wypadkową, emerytalną.

Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu zatrudnienia Pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią i będą stanowiły po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu zatrudnienia Pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają i będą miały bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią/będą stanowiły należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, gdy dany Pracownik będzie zajmować się częściowo Działalnością B+R, Spółka zamierza odliczyć od podstawy opodatkowania Koszty kwalifikowane ponoszone na rzecz danego Pracownika w danym miesiącu w takiej części, w jakiej wykonuje on prace twórcze realizowane w Projekcie.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia i/lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Jak wynika z opisu sprawy, prowadzą Państwo odpowiednią ewidencję rachunkową zgodnie z art. 9 ust. 1b updop i mają możliwość wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych od kosztów niepodlegających odliczeniu w ramach Ulgi B+R.

Wskazać także należy, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Natomiast obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735), zaś składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1087). Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r., a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tę ustawę, ale składki te nie są przepisami tej ustawy określone.

Wobec tego mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, a tym samym odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 updop wskazane we wniosku i jego uzupełnieniu koszty pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę i umowy zlecenia ponoszone przez Państwa oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

  • w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz
  • w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zasadnie również nie zamierzają Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Tym samym, Państwa stanowisko dotyczące pytania nr 2 w zakresie ustalenia, czy koszty wynagrodzeń ponoszone w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT, stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, z wyłączeniem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) – należało uznać za prawidłowe.

Ad 3

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 3 jest ustalenie, czy koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego stanowią tzw. koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

  • sprzęt nie stanowi środka trwałego,
  • zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
  • jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Skoro zatem w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji „sprzętu specjalistycznego”, a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, poprzez wymienienie naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, zaś katalog ten pozostaje otwarty, to zgodnie z poglądem organu, istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania. Z perspektywy badań dokonywanych przez Państwa Spółkę, takimi sprzętami pozostają niewątpliwie urządzenia wyliczone we wniosku.

Wskazać należy, że koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka poniesie w związku z Projektem koszty na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej Działalności B+R, tj. nowych wyłączników, transformatorów oraz nowe rozdzielnice SN i nN oraz systemy komunikacji (…). Sprzęt ten będzie służył wykonywaniu czynności związanych z Działalnością B+R, bez których Projekt nie mógłby zostać zrealizowany. Nabyty sprzęt będzie zatem stanowił sprzęt specjalistyczny, ze względu na specyficzne zastosowanie dedykowane jedynie dla Spółki, konieczne do spełnienia kluczowych założeń Projektu. W przypadku, gdy zakup sprzętu będzie objęty dofinansowaniem np. w ramach dotacji z Funduszu Modernizacyjnego, Spółka uwzględni jedynie koszt nabycia sprzętu w części pokrytej z własnych środków.

Z uwagi na powołane przepisy prawa podatkowego, a także przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że koszty nabycia przez Państwa sprzętu, o którym mowa we wniosku i które to koszty, jak Państwo sami wskazali, są kosztami nabycia „sprzętu specjalistycznego”, stanowią i będą stanowiły dla Państwa Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 updop.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Ad 4

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 4 dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej kosztów ekspertyz, ponoszone w ramach realizacji Projektu.

Wskazać należy, że na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 updop:

do kosztów kwalifikowanych zalicza się wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

1.uczelnie;

2.federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego inauki, zwane dalej "federacjami";

3.Polska Akademia Nauk, działająca napodstawie ustawy zdnia 30 kwietnia 2010r. oPolskiej Akademii Nauk (Dz.U. z2020r. poz.1796), zwana dalej "PAN";

4.instytuty naukowe PAN, działające napodstawie ustawy, októrej mowa wpkt 3, zwane dalej "instytutami PAN";

5.instytuty badawcze, działające napodstawie ustawy zdnia 30 kwietnia 2010r. oinstytutach badawczych (Dz.U. z2020r. poz.1383);

6.międzynarodowe instytuty naukowe utworzone napodstawie odrębnych ustaw działające naterytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytutami międzynarodowymi";

6a) Centrum Łukasiewicz, działające napodstawie ustawy zdnia 21 lutego 2019r. oSieci Badawczej Łukasiewicz(Dz.U. z2020r. poz.2098);

6b) instytuty działające wramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej "instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7.Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8.inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową wsposób samodzielny iciągły.

Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

  • na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka może również w toku prac nad Projektem uznać, że dane zagadnienie wymaga uzupełnienia o ekspercką wiedzę naukową, jaką dysponują przedstawiciele nauki. Spółka współpracuje w tym zakresie z (…), nie wyklucza jednak, że w przyszłości może rozwinąć współpracę z innymi Podmiotami Naukowymi. W takiej sytuacji Spółka zawrze stosowne umowy (np. ramowe umowy o współpracy) i będzie korzystała z ekspertyz, opinii, usług doradczych lub usługi równorzędnych. Spółka w ramach współpracy z Podmiotami Naukowymi może także w przyszłości nabywać gotowe wyniki badań naukowych. Wszelkie usługi, opinie, ekspertyzy, wyniki badań otrzymywane zarówno od (…), jak i innych Podmiotów Naukowych będą wykorzystywane na potrzeby Działalności B+R związanej z Projektem.

Po odniesieniu zacytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że koszty ekspertyz ponoszone w ramach realizacji projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, stanowią i będą stanowiły dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 updop.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Ad 5

W odniesieniu do możliwości uznania za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, należy wskazać na brzmienie art. 18d ust. 2a i 3 updop, zgodnie z którymi:

2a. W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

3. Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Innymi słowy, wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są kosztem uzyskania przychodów, chyba że dochodzi do odpłatnego zbycia tych wartości (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop). Wydatki te mogą być zaliczane w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 15 ust. 6 updop). Przy czym – co wymaga szczególnego podkreślenia – odpisy amortyzacyjne stanowią odrębną kategorię kosztów podatkowych, bowiem ustawodawca odrębnie uregulował ich potrącalność.

W świetle art. 16a ust. 1 updop:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Według brzmienia art. 16b ust. 2 pkt 3 updop:

amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

3) koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a) produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b) techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c) z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,

- zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2a i 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych oraz odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, wskazanych w art. 18d ust. 2a updopd, konieczne jest, aby były one wytworzone w toku prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej, nie zaś zakupione w celu wykorzystywania do prowadzenia tej działalności.

Z kolei odnośnie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazanych w art. 18d ust. 3 updop, konieczne jest, aby były one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Sformułowanie to oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że Spółka do działalności B+R wykorzystuje i będzie wykorzystywała ŚT lub WNiP, od których odpisy amortyzacyjne będzie zaliczać do KUP w danym roku podatkowym. Odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) będą dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję ŚT lub WNiP. Odliczenie Kosztów amortyzacji dotyczy i będzie dotyczyło tylko tych aktywów i WNIP, które nie są wymienione w negatywnym katalogu ŚT/WNiP niepodlegających amortyzacji, ujętych w art. 16c Ustawy o CIT.

Nadto w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, oraz będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na moment składania wniosku oraz odpowiedzi na wezwanie, Spółka nie posiada jeszcze określonej listy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należących do Spółki, które będą wykorzystywane do realizacji Projektu.

Co więcej, jak sami Państwo wskazali, niewykluczone, że w toku prac powstaną również zakończone wynikiem pozytywnym prace rozwojowe podlegające amortyzacji zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT. Zważywszy na fakt, że prowadzone prace dotyczące Projektu mają charakter innowacyjny, to na dzień sporządzenia wniosku Spółka nie jest w stanie stwierdzić, czy w wyniku Projektu powstanie taki WNiP. Na zasadach wskazanych powyżej Spółka będzie uznawać dokonywane od zakończonych prac rozwojowych odpisy amortyzacyjne, jako koszty kwalifikowane w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a zgodnie z treścią art. 18d ust. 2a Ustawy o CIT. Spółka standardowo nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej – środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które powstaną w ramach projektu będą wykorzystywane w działalności gospodarczej.

W tym miejscu raz jeszcze należy wskazać, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl art. 18d ust. 3 updop, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem zacytowane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy pozwalają uznać, że koszty amortyzacji ponoszone przez Państwa w ramach realizacji Projektu, tj. koszty wskazane w art. 18d ust. 2a i 3 updop, stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d updop.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Wydana interpretacja indywidualna odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego czy z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami, nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że tę interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1. z zastosowaniem art. 119a;

2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00