Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2024 r., sygn. II SA/Gd 1148/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz, , po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym w dniu 15 maja 2024 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 12 października 2023 r. nr SKO Gd/4181/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej M. S. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga M. S., reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 12 października 2023 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia 29 maja 2023 r. o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad matką została wniesiona w następującym stanie sprawy.

Pismem z dnia 28 marca 2023 r. profesjonalny pełnomocnik strony skarżącej złożył wniosek o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką H. G.

Organ I instancji w dniu 13 kwietnia 2023 r. przeprowadził wywiad środowiskowy oraz wezwał skarżącą do złożenia stosownych dokumentów i wyjaśnień. Wnioskodawczyni załączyła do akt sprawy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jej matki z dnia 24 stycznia 2023 r. wydane na stałe, z którego wynika, iż niepełnosprawność istnieje od 31 sierpnia 2015 r., natomiast ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 5 października 2015 r.

Decyzją z dnia 29 maja 2023 r. organ I instancji odmówił wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawną matką – H. G. W uzasadnieniu wskazał m.in., iż H. G. (lat 85) legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznanym na stałe, przy czym niepełnosprawność istnieje od 77 roku życia. Wnioskodawczyni jest córką H. G., nie jest nigdzie zatrudniona i nie figuruje jako osoba zgłoszona do ubezpieczenia społecznego. Z przedstawionych świadectw pracy wynika, że skarżąca pracowała w okresie od 21 lutego 2023 r. do 20 marca 2023 r. na umowę zlecenia w firmie "K." sp. z o.o., wykonując usługi związane z dystrybucją materiałów reklamowych. Z oświadczeń strony wynika, iż wcześniej pracowała w ubojni drobiu, jako pomoc kuchenna oraz sprzątała w sklepach (łączny staż pracy to ok. 4 lat). W trakcie rodzinnego wywiadu środowiskowego organ I instancji ustalił, iż H. G. choruje na tarczycę, zmiany skórne, chorobę wieńcową, bóle zwyrodnieniowe, zawroty głowy i niedosłuch.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00