Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2024 r., sygn. II GSK 330/21

W przypadkach wątpliwości co do kompletności materiału dowodowego w postępowaniu administracyjnym, organy mają obowiązek dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, jednak nie muszą dopuszczać nowych dowodów, jeżeli dostępne dowody są już w pełni wystarczające do podjęcia decyzji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 września 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 568/20 w sprawie ze skargi G. Sp. z o.o. w D. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 16 grudnia 2019 r. nr PORZI.503.89.2018.KS.4 w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od G. Sp. z o.o. w D. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 września 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 568/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi G. Sp. z o.o. w D., uchylił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 16 grudnia 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Olsztynie z 27 lipca 2018 r. w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z 9 sierpnia 2016 r. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Olsztynie (dalej "WIF") udzielił zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie [...] położonej w D. przy [...] na rzecz J.B. Przedmiotowe zezwolenie zostało następnie zmienione decyzją z 21 czerwca 2017 r. w zakresie podmiotu posiadającego zezwolenie na G. Sp. z o.o. w D. (dalej "skarżąca").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00