Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2024 r., sygn. IV SA/Po 179/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi Powiatu Pilskiego - Rady Powiatu w Pile na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z dnia 5 stycznia 2024 r. nr NP-II.4131.1.537.2023.4 w przedmiocie nieważności uchwały Rady Powiatu w Pile z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie utworzenia Rady Seniorów Powiatu Pilskiego i nadania jej statutu oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z 5 stycznia 2024 r. nr NP-II.4131.1.537.2023.4 Wojewoda Wielkopolski, na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. 1526, ze zm., dalej jako "u.s.p.), stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu w Pile z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie utworzenia Rady Seniorów Powiatu Pilskiego i nadania jej statutu - ze względu na istotne naruszenie prawa.

Jak podał organ nadzoru, na mocy zakwestionowanego aktu Rada Powiatu w Pile podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Rady Seniorów Powiatu Pilskiego i nadania jej statutu. Uchwałę podjęto na podstawie: art. 3f ust. 2 u.s.p. Uchwała została doręczona Wojewodzie Wielkopolskiemu 6 grudnia 2023 r.

Wojewoda podniósł, że zgodnie z przepisem art. 3f ust. 2 u.s.p., rada powiatu, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć powiatową radę seniorów. Zgodnie z art. 3f ust. 11 u.s.p.: "Rada powiatu, tworząc powiatową radę seniorów, nadaje jej statut określający w szczególności: 1) tryb i kryteria wyboru jej członków, 2) zasady i tryb jej działania, 3) długość jej kadencji, z tym że kadencja nie może trwać dłużej niż kadencja rady powiatu, na terenie którego funkcjonuje ta rada, 4) zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania jej członków - dążąc do wykorzystania potencjału podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków powiatowej rady seniorów". Nadto, jeżeli rada powiatu zadecydowała o zwracaniu kosztów, o których mowa w ust. 10, w statucie, o którym mowa w ust. 11, określa się zasady zwrotu tych kosztów, w tym ich maksymalną wysokość podlegającą zwrotowi (art. 3f ust. 12 u.s.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00