Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 maja 2024 r., sygn. II SA/Gd 34/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. akt SKO Gd/4440/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej M. W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pani M. W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 14 listopada 2023 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew decyzją z 21 czerwca 2023 r. odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem J.W.

Wskazanym przez Burmistrza powodem odmowy było pozostawanie podopiecznego w związku małżeńskim oraz to, że jego niepełnosprawność powstała w 39. roku życia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza.

Organ drugiej instancji uznał, że wiek powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki nie powinien stanowić przesłanki negatywnej przyznania świadczenia i kryterium to w ogóle nie powinno być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Wedle Kolegium, Burmistrz niezasadnie odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na przesłankę z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto, ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na osobę pozostającą w związku małżeńskim jest dopuszczalne, o ile współmałżonek spełnia warunek wskazany w art. 17 ust. 1 u.ś.r., tzn. rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00