Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 maja 2024 r., sygn. I SA/Po 778/23

Dnia 07 maja 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Asesor sądowy WSA Robert Talaga po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 07 maja 2024 roku sprawy ze skargi H. D. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia 1 września 2023 r. nr [...], [...] w przedmiocie pozostawienia odwołania bez rozpatrzenia I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...]., nr [...]; [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W dniu 4 października 2023 r. H. D. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 1 września 2023 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie z 20 kwietnia 2023 r. nr [...], [...], którym organ pierwszej instancji pozostawił bez rozpatrzenia odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z 24 stycznia 2023 r. nr [...], [...], [...], [...] orzekającej o solidarnej odpowiedzialności podatkowej skarżącej jako Prezesa Zarządu z podatnikiem A. P. za zaległości podatkowe tej spółki.

Powyższa skarga została wniesiona na tle stanu faktycznego, w którym po przeprowadzeniu postępowania wszczętego postanowieniem z 7 listopada 2022 r. Naczelnik ww. decyzją z 24 stycznia 2023 r. orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej strony jako prezesa zarządu z ww. spółką za jej zaległości podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2018-2019 oraz z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2018, 2019 i 2020 r. Decyzja zawierała pouczenie o trybie i terminie do wniesienia odwołania. Powyższą decyzję doręczono pełnomocnikowi strony 27 stycznia 2023 r.

W dniu 10 lutego 2023 r. skarżąca złożyła drogą pocztową do Naczelnika od tej decyzji odwołanie, które nie zostało przez nią podpisane. Odwołanie wraz z aktami sprawy organ pierwszej instancji przekazał Dyrektorowi IAS, który na podstawie art. 169 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.; dalej: "Ordynacja podatkowa"), wezwał ją - jako stronę wnoszącą podanie - do usunięcia tego braku formalnego przez złożenie podpisu na odwołaniu. Dodatkowo w ww. piśmie wskazał, że w aktach sprawy znajduje się pełnomocnictwo szczególne udzielone radcy prawnemu, który został upoważniony do reprezentowania skarżącej w sprawie o sygnaturze [...], [...], wobec czego - powołując się na art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej – wezwał ją do wskazania (w terminie 7 dni od dnia następującego po dniu doręczenia wezwania), czy powyższe pełnomocnictwo stanowi również umocowanie pełnomocnika do reprezentowania strony w postępowaniu odwoławczym przed Dyrektorem IAS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00